Seznam medailistů na letních olympijských hrách v dráhové cyklistice – muži vyřazené disciplíny
Tento článek obsahuje jména bez správné české transkripce.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vhodně vylepšíte. Inspiraci k vylepšení můžete hledat v radách na stránkách v kategorii Transkripce, případně na diskusní stránce článku.
Vyřazené disciplíny
Rané olympiády (1896–1908)
Během prvních čtyř olympiád dráhová cyklistika zahrnovala rozličné disciplíny, které se konaly pouze na jedné či dvou olympiádách.
Disciplína | LOH 1896 | LOH 1900 | LOH 1904 | LOH 1908 | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|---|---|---|---|
⅓ km | • | Paul Masson (FRA) | Stamatios Nikolopoulos (GRE) | Adolf Schmal (AUT) | |||
¼ míle | • | Marcus Hurley (USA) | Burton Downing (USA) | Teddy Billington (USA) | |||
⅓ míle | • | Marcus Hurley (USA) | Burton Downing (USA) | Teddy Billington (USA) | |||
660 yardů | • | Victor Johnson (GBR) | Émile Demangel (FRA) | Karl Neumer (GER) | |||
½ míle | • | Marcus Hurley (USA) | Teddy Billington (USA) | Burton Downing (USA) | |||
1 míle | • | Marcus Hurley (USA) | Burton Downing (USA) | Teddy Billington (USA) | |||
2 míle | • | Burton Downing (USA) | Oscar Goerke (USA) | Marcus Hurley (USA) | |||
5 km | • | Benjamin Jones (GBR) | Maurice Schilles (FRA) | André Auffray (FRA) | |||
5 mil | • | Charles Schlee (USA) | George E. Wiley (USA) | Arthur F. Andrews (USA) | |||
10 km | • | Paul Masson (FRA) | Léon Flameng (FRA) | Adolf Schmal (AUT) | |||
20 km | • | Clarence Kingsbury (GBR) | Benjamin Jones (GBR) | Joseph Werbrouck (BEL) | |||
25 km | • | Louis Bastien (FRA) | Louis Hildebrand (FRA) | Auguste Daumain (FRA) | |||
25 mil | • | Burton Downing (USA) | Arthur F. Andrews (USA) | George E. Wiley (USA) | |||
100 km | • | Léon Flameng (FRA) | Georgios Kolettis (GRE) | neudělena | |||
• | Charles Bartlett (GBR) | Charles Denny (GBR) | Octave Lapize (FRA) | ||||
12 hodin | • | Adolf Schmal (AUT) | Frederick Keeping (GBR) | neudělena |
Stíhací závod (jednotlivci)
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
LOH 1964 | Jiří Daler Československo (TCH) | Giorgio Ursi Itálie (ITA) | Preben Esaksson Dánsko (DEN) |
LOH 1968 | Daniel Rebillard Francie (FRA) | Mogens Frey Jensen Dánsko (DEN) | Xaver Kurmann Švýcarsko (SUI) |
LOH 1972 | Knut Knudsen Norsko (NOR) | Xaver Kurmann Švýcarsko (SUI) | Hans Lutz Německo (GER) |
LOH 1976 | Gregor Braun Německo (GER) | Herman Ponsteen Nizozemsko (NED) | Thomas Huschke Německá demokratická republika (GDR) |
LOH 1980 | Robert Dill-Bundi Švýcarsko (SUI) | Alain Bondue Francie (FRA) | Hans-Henrik Ørsted Dánsko (DEN) |
LOH 1984 | Steve Hegg Spojené státy americké (USA) | Rolf Gölz Západní Německo (FRG) | Leonard Nitz Spojené státy americké (USA) |
LOH 1988 | Gintautas Umaras Sovětský svaz (URS) | Dean Woods Austrálie (AUS) | Bernd Dittert Německá demokratická republika (GDR) |
LOH 1992 | Chris Boardman Velká Británie (GBR) | Jens Lehmann Německo (GER) | Gary Anderson Nový Zéland (NZL) |
LOH 1996 | Andrea Collinelli Itálie (ITA) | Philippe Ermenault Francie (FRA) | Bradley McGee Austrálie (AUS) |
LOH 2000 | Robert Bartko Německo (GER) | Jens Lehmann Německo (GER) | Bradley McGee Austrálie (AUS) |
LOH 2004 | Bradley Wiggins Velká Británie (GBR) | Brad McGee Austrálie (AUS) | Sergi Escobar Španělsko (ESP) |
LOH 2008 | Bradley Wiggins Velká Británie (GBR) | Hayden Roulston Nový Zéland (NZL) | Steven Burke Velká Británie (GBR) |
50 km
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
LOH 1920 | Henry George Belgie (BEL) | Cyril Alden Velká Británie (GBR) | Piet Ikelaar Nizozemsko (NED) |
LOH 1924 | Ko Willems Nizozemsko (NED) | Cyril Alden Velká Británie (GBR) | Harry Wyld Velká Británie (GBR) |
Madison
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
LOH 2000 | Austrálie (AUS) Brett Aitken Scott McGrory | Belgie (BEL) Etienne De Wilde Matthew Gilmore | Itálie (ITA) Silvio Martinello Marco Villa |
LOH 2004 | Austrálie (AUS) Graeme Brown Stuart O'Grady | Švýcarsko (SUI) Franco Marvulli Bruno Risi | Velká Británie (GBR) Rob Hayles Bradley Wiggins |
LOH 2008 | Argentina (ARG) Juan Esteban Curuchet Walter Pérez | Španělsko (ESP) Joan Llaneras Antonio Tauler | Rusko (RUS) Michail Ignaťjev Alexej Markov |
LOH 2020 | Dánsko (DEN) Lasse Norman Hansen Michael Mørkøv | Velká Británie (GBR) Ethan Hayter Matthew Walls | Francie (FRA) Donavan Grondin Benjamin Thomas |
Bodovací závod
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
LOH 1984 | Roger Ilegems Belgie (BEL) | Uwe Messerschmidt Západní Německo (FRG) | José Youshimatz Mexiko (MEX) |
LOH 1988 | Dan Frost Dánsko (DEN) | Leo Peelen Nizozemsko (NED) | Marat Ganějev Sovětský svaz (URS) |
LOH 1992 | Giovanni Lombardi Itálie (ITA) | Léon van Bon Nizozemsko (NED) | Cédric Mathy Belgie (BEL) |
LOH 1996 | Silvio Martinello Itálie (ITA) | Brian Walton Kanada (CAN) | Stuart O'Grady Austrálie (AUS) |
LOH 2000 | Joan Llaneras Španělsko (ESP) | Milton Wynants Uruguay (URU) | Alexej Markov Rusko (RUS) |
LOH 2004 | Michail Ignaťjev Rusko (RUS) | Joan Llaneras Španělsko (ESP) | Guido Fulst Německo (GER) |
LOH 2008 | Joan Llaneras Španělsko (ESP) | Roger Kluge Německo (GER) | Chris Newton Velká Británie (GBR) |
Tandem
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
LOH 1908 | Francie (FRA) André Auffray Maurice Schilles | Velká Británie (GBR) Frederick Hamlin Horace Johnson | Velká Británie (GBR) Colin Brooks Walter Isaacs |
1912 | nezahrnuto v olympijském programu | ||
LOH 1920 | Velká Británie (GBR) Thomas Lance Harry Ryan | Jihoafrická unie (RSA) William Smith James Walker | Nizozemsko (NED) Frans de Vreng Piet Ikelaar |
LOH 1924 | Francie (FRA) Lucien Choury Jean Cugnot | Dánsko (DEN) Edmund Hansen Willy Hansen | Nizozemsko (NED) Gerard Bosch van Drakestein Maurice Peeters |
LOH 1928 | Nizozemsko (NED) Bernhard Leene Daan van Dijk | Velká Británie (GBR) Ernest Chambers John Sibbit | Německo (GER) Hans Bernhardt Karl Köther |
LOH 1932 | Francie (FRA) Louis Chaillot Maurice Perrin | Velká Británie (GBR) Ernest Chambers Stanley Chambers | Dánsko (DEN) Harald Christensen Willy Gervin |
LOH 1936 | Německo (GER) Ernst Ihbe Carl Lorenz | Nizozemsko (NED) Bernhard Leene Hendrik Ooms | Francie (FRA) Pierre Georget Georges Maton |
LOH 1948 | Itálie (ITA) Renato Perona Ferdinando Teruzzi | Velká Británie (GBR) Alan Bannister Reginald Harris | Francie (FRA) Gaston Dron René Faye |
LOH 1952 | Austrálie (AUS) Lionel Cox Russell Mockridge | Jihoafrická unie (RSA) Raymond Robinson Thomas Shardelow | Itálie (ITA) Antonio Maspes Cesare Pinarello |
LOH 1956 | Austrálie (AUS) Joey Browne Tony Marchant | Československo (TCH) Ladislav Fouček Václav Machek | Itálie (ITA) Giuseppe Ogna Cesare Pinarello |
LOH 1960 | Itálie (ITA) Giuseppe Beghetto Sergio Bianchetto | Tým sjednoceného Německa (EUA) Jürgen Simon Lothar Stäber | Sovětský svaz (URS) Vladimir Leonov Boris Vasiljev |
LOH 1964 | Itálie (ITA) Sergio Bianchetto Angelo Damiano | Sovětský svaz (URS) Imants Bodnieks Viktor Logunov | Tým sjednoceného Německa (EUA) Willi Fuggerer Klaus Kobusch |
LOH 1968 | Francie (FRA) Daniel Morelon Pierre Trentin | Nizozemsko (NED) Leijn Loevesijn Jan Janssen | Belgie (BEL) Daniel Goens Robert van Lancker |
LOH 1972 | Sovětský svaz (URS) Vladimir Semeněc Igor Celovalnikov | Německá demokratická republika (GDR) Jürgen Geschke Werner Otto | Polsko (POL) Andrzej Bek Benedykt Kocot |
1000 m s pevným startem
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
LOH 1928 | Willy Hansen Dánsko (DEN) | Gerard Bosch van Drakestein Nizozemsko (NED) | Dunc Gray Austrálie (AUS) |
LOH 1932 | Dunc Gray Austrálie (AUS) | Jacobus van Egmond Nizozemsko (NED) | Charles Rampelberg Francie (FRA) |
LOH 1936 | Arie van Vliet Nizozemsko (NED) | Pierre Georget Francie (FRA) | Rudolf Karsch Německo (GER) |
LOH 1948 | Jacques Dupont Francie (FRA) | Pierre Nihant Belgie (BEL) | Tommy Godwin Velká Británie (GBR) |
LOH 1952 | Russell Mockridge Austrálie (AUS) | Marino Morettini Itálie (ITA) | Raymond Robinson Jihoafrická unie (RSA) |
LOH 1956 | Leandro Faggin Itálie (ITA) | Ladislav Fouček Československo (TCH) | Alfred Swift Jihoafrická unie (RSA) |
LOH 1960 | Sante Gaiardoni Itálie (ITA) | Dieter Gieseler Tým sjednoceného Německa (EUA) | Rostislav Vargaškin Sovětský svaz (URS) |
LOH 1964 | Patrick Sercu Belgie (BEL) | Giovanni Pettenella Itálie (ITA) | Pierre Trentin Francie (FRA) |
LOH 1968 | Pierre Trentin Francie (FRA) | Niels Fredborg Dánsko (DEN) | Janusz Kierzkowski Polsko (POL) |
LOH 1972 | Niels Fredborg Dánsko (DEN) | Daniel Clark Austrálie (AUS) | Jürgen Schütze Německá demokratická republika (GDR) |
LOH 1976 | Klaus-Jürgen Grünke Německá demokratická republika (GDR) | Michel Vaarten Belgie (BEL) | Niels Fredborg Dánsko (DEN) |
LOH 1980 | Lothar Thoms Německá demokratická republika (GDR) | Alexandr Panfilov Sovětský svaz (URS) | David Weller Jamajka (JAM) |
LOH 1984 | Fredy Schmidtke Západní Německo (FRG) | Curtis Harnett Kanada (CAN) | Fabrice Colas Francie (FRA) |
LOH 1988 | Alexandr Kiričenko Sovětský svaz (URS) | Martin Vinnicombe Austrálie (AUS) | Robert Lechner Západní Německo (FRG) |
LOH 1992 | José Manuel Moreno Španělsko (ESP) | Shane Kelly Austrálie (AUS) | Erin Hartwell Spojené státy americké (USA) |
LOH 1996 | Florian Rousseau Francie (FRA) | Erin Hartwell Spojené státy americké (USA) | Takanobu Jumonji Japonsko (JPN) |
LOH 2000 | Jason Queally Velká Británie (GBR) | Stefan Nimke Německo (GER) | Shane Kelly Austrálie (AUS) |
LOH 2004 | Chris Hoy Velká Británie (GBR) | Arnaud Tournant Francie (FRA) | Stefan Nimke Německo (GER) |
Externí odkazy
- (anglicky) Přehled medailistů - muži stíhací závod
- (anglicky) Přehled medailistů - muži 50 km
- (anglicky) Přehled medailistů - muži madison
- (anglicky) Přehled medailistů - muži bodovací závod
- (anglicky) Přehled medailistů - muži tandem
- (anglicky) Přehled medailistů - muži 1000 m s pevným startem
Cyklistika na letních olympijských hrách | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
LOH | Athény 1896 • Paříž 1900 • St. Louis 1904 • Londýn 1908 • Stockholm 1912 • Antverpy 1920 • Paříž 1924 • Amsterdam 1928 • Los Angeles 1932 • Berlín 1936 • Londýn 1948 • Helsinky 1952 • Melbourne 1956 • Řím 1960 • Tokio 1964 • Ciudad de México 1968 • Mnichov 1972 • Montréal 1976 • Moskva 1980 • Los Angeles 1984 • Soul 1988 • Barcelona 1992 • Atlanta 1996 • Sydney 2000 • Athény 2004 • Peking 2008 • Londýn 2012 • Rio de Janeiro 2016 • Tokio 2020 • Paříž 2024 | ||||||
Seznamy medailistů |
|
Portály: Cyklistika