2019 in women's road cycling
Women's road cycling-related events during the year of 2019
2019 in road cycling |
---|
List of men's road bicycle races |
List of women's road bicycle races |
2019 in women's road cycling is about the 2019 women's bicycle races ruled by the UCI and the 2019 UCI Women's Teams.
UCI Women's WorldTour
Single day races (1.1 and 1.2)
Race | Date | Cat. † | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|---|---|
Gravel and Tar La Femme (details) | January 19 | 1.2 | Brodie Chapman (AUS) | Jenna Merrick (NZL) | Rylee Mcmullen (NZL) |
Cadel Evans Great Ocean Road Race (details) | January 26 | 1.1 | Arlenis Sierra (CUB) | Lucy Kennedy (AUS) | Amanda Spratt (AUS) |
Grand Prix Gazipasa (details) | February 9 | 1.2 | Ina Savenka (BLR) | Mariia Novolodskaia (RUS) | Mariia Miliaeva (RUS) |
Grand Prix Alanya (details) | February 10 | 1.2 | Tatsiana Sharakova (BLR) | Olga Shekel (UKR) | Mariia Novolodskaia (RUS) |
Vuelta a la Comunitat Valenciana Feminas (details) | February 10 | 1.2 | Lotte Kopecky (BEL) | Alice Barnes (GBR) | Thị Thật Nguyễn (VIE) |
Scorpions' Pass Time Trial (details) | March 1 | 1.2 | Antri Christoforou (CYP) | Omer Shapira (ISR) | Rotem Gafinovitz (ISR) |
Omloop Het Nieuwsblad (details) | March 2 | 1.1 | Chantal Blaak (NED) | Marta Bastianelli (ITA) | Jip Van Den Bos (NED) |
Tour of Arava (details) | March 2 | 1.2 | Rotem Gafinovitz (ISR) | Naima Madlen Diesner (GER) | Antri Christoforou (CYP) |
Omloop van het Hageland (details) | March 3 | 1.1 | Marta Bastianelli (ITA) | Lotta Lepistö (FIN) | Leah Kirchmann (CAN) |
Le Samyn des Dames (details) | March 5 | 1.2 | Jip Van Den Bos (NED) | Daniela Gass (GER) | Demi de Jong (NED) |
Grand Prix Velo Alanya (details) | March 9 | 1.2 | Olena Sharga (UKR) | Christina Perchtold (AUT) | Taisa Naskovich (BLR) |
Omloop van de Westhoek (details) | March 10 | 1.2 | Cancelled due to severe weather conditions | ||
Grand Prix Justiniano Hotels (details) | March 10 | 1.2 | Tatsiana Sharakova (BLR) | Mariia Miliaeva (RUS) | Maryna Ivanyuk (UKR) |
Acht van Westerveld (details) | March 15 | 1.2 | Audrey Cordon-Ragot (FRA) | Amy Pieters (NED) | Marta Bastianelli (ITA) |
Nokere Koerse voor Dames (details) | March 20 | 1.2 | Lorena Wiebes (NED) | Lisa Klein (GER) | Lotte Kopecky (BEL) |
Aphrodite Cycling Race Individual Time Trial (details) | March 29 | 1.2 | Olga Zabelinskaya (UZB) | Antri Christoforou (CYP) | Omer Shapira (ISR) |
"Aphrodite's Sanctuary" Cycling Race (details) | March 30 | 1.2 | Olga Zabelinskaya (UZB) | Antri Christoforou (CYP) | Yelyzaveta Oshurkova (RUS) |
Dwars door Vlaanderen (details) | April 3 | 1.1 | Ellen van Dijk (NED) | Marta Bastianelli (ITA) | Lucinda Brand (NED) |
Grand Prix de Dottignies (details) | April 8 | 1.2 | Cancelled because of safety conditions | ||
Brabantse Pijl (details) | April 17 | 1.1 | Sofie De Vuyst (BEL) | Marta Cavalli (ITA) | Coryn Rivera (USA) |
EPZ Omloop van Borsele (details) | April 27 | 1.1 | Lorena Wiebes (NED) | Elisa Balsamo (ITA) | Natalie van Gogh (NED) |
Trofee Maarten Wynants (details) | May 12 | 1.1 | Elisa Balsamo (ITA) | Laura Tomasi (ITA) | Marjolein van 't Geloof (NED) |
V4 Ladies Series – Pannonhalma (details) | May 12 | 1.2 | Polina Kirillova (RUS) | Jarmila Machačová (CZ) | Monika Brzeźna (POL) |
Tour of Zhoushan Island I (details) | May 21 | 1.2 | Thị Thật Nguyễn (VIE) | Arianna Fidanza (ITA) | Lisa Morzenti (ITA) |
Chabany Race (details) | May 23 | 1.2 | Olga Shekel (UKR) | Olena Sharga (UKR) | Ana Paula Polegatch (BRA) |
Kiev Olimpic Ring Women Race (details) | May 24 | 1.2 | Hanna Tserah (BLR) | Maryna Ivanyuk (UKR) | Oxana Kliachina (UKR) |
Kievskaya Sotka Women Challenge (details) | May 25 | 1.2 | Katarzyna Wilkos (POL) | Ina Savenka (BLR) | Hanna Tserah (BLR) |
SwissEver GP Cham-Hagendorn (details) | May 26 | 1.2 | Julie Leth (DEN) | Lizzy Banks (UK) | Kathrin Schweinberger (AUS) |
The 60th Anniversary "Thai Cycling Association" – The Golden Era Celebration (details) | May 26 | 1.1 | Jutatip Maneephan (THA) | Yumi Kajihara (JPN) | Seon Ha Yu (KOR) |
Tour of Taiyuan International Women's Road Cycling Race (details) | May 26 | 1.2 | Arianna Fidanza (ITA) | Lisa Morzenti (ITA) | Wing Lee Yeung (HKG) |
La Classique Morbihan (details) | May 31 | 1.1 | Christine Majerus (LUX) | Sofie De Vuyst (BEL) | Tatiana Guderzo (ITA) |
Grand Prix de Plumelec-Morbihan Dames (details) | June 1 | 1.1 | Cecilie Uttrup Ludwig (DEN) | Mavi García (ESP) | Sheyla Gutiérrez (ESP) |
Grand Prix Cycliste de Gatineau (details) | June 6 | 1.1 | Leah Kirchmann (CAN) | Allison Beveridge (CAN) | Krista Doebel-Hickock (USA) |
Chrono Gatineau (details) | June 7 | 1.1 | Amber Neben (USA) | Leah Kirchmann (CAN) | Tayler Wiles (USA) |
Ljubljana–Domžale–Ljubljana TT (details) | June 7 | 1.2 | Marlen Reusser (SWI) | Olga Zabelinskaya (UZB) | Vittoria Bussi (ITA) |
Salverda Omloop van de IJsseldelta (details) | June 8 | 1.2 | Marta Tagliaferro (ITA) | Pernille Mathiesen (DEN) | Loes Adegeest (NED) |
Dwars door de Westhoek (details) | June 9 | 1.1 | Elisa Balsamo (ITA) | Lorena Wiebes (NED) | Lotte Kopecky (BEL) |
Diamond Tour (details) | June 16 | 1.1 | Lorena Wiebes (NED) | Elisa Balsamo (ITA) | Lotte Kopecky (BEL) |
V4 Ladies Series – Restart Zalaegerszeg (details) | July 6 | 1.2 | Olga Shekel (UKR) | Monika Brzeźna (POL) | Kathrin Schweinberger (AUT) |
White Spot / Delta Road Race (details) | July 7 | 1.2 | Alison Jackson (CAN) | Marie-Soleil Blais (CAN) | Starla Teddergreen (USA) |
Chrono Kristin Armstrong (details) | July 12 | 1.2 | Chloé Dygert (USA) | Olga Zabelinskaya (UZB) | Jennifer Luebke (USA) |
Emakumeen Nafarroako Klasikoa (details) | July 30 | 1.2 | Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) | Lucy Kennedy (AUS) | Ane Santesteban (ESP) |
Clasica Femenina Navarra (details) | August 1 | 1.2 | Sarah Roy (AUS) | Maria Martins (POR) | Marta Lach (POL) |
Donostia San Sebastian Klasikoa (details) | August 3 | 1.1 | Lucy Kennedy (AUS) | Janneke Ensing (NED) | Pauliena Rooijakkers (NED) |
Erondegemse Pijl (details) | August 3 | 1.2 | Monique van de Ree (NED) | Thị Thật Nguyễn (VIE) | Sofie De Vuyst (BEL) |
MerXem Classic (details) | August 11 | 1.2 | Lotte Kopecky (BEL) | Charlotte Kool (NED) | Coryn Rivera (USA) |
Flanders Ladies Classic (details) | August 17 | 1.2 | Julie van de Velde (BEL) | Sofie De Vuyst (BEL) | Lonneke Uneken (NED) |
La Périgord Ladies (details) | August 18 | 1.2 | Coralie Demay (FRA) | Kathrin Hammes (GER) | Evita Muzic (FRA) |
La Picto–Charentaise (details) | August 30 | 1.2 | Gladys Verhulst (FRA) | Lauren Kitchen (AUS) | Flávia Oliveira (BRA) |
China Scenic Avenue I (details) | September 7 | 1.2 | Jiajun Sun (CHN) | Qianyu Yang (HKG) | Jiujin Li (CHN) |
China Scenic Avenue II (details) | September 8 | 1.2 | Jiajun Sun (CHN) | Ju Pha Somnet (MYS) | Xisha Zhao (CHN) |
Chrono Champenois (details) | September 8 | 1.1 | Vita Heine (NOR) | Mieke Kröger (GER) | Marlen Reusser (SWI) |
GP de Fourmies (details) | September 8 | 1.2 | Thị Thật Nguyễn (VIE) | Kaat Hannes (BEL) | Pascale Jeuland (FRA) |
Grand Prix International d'Isbergues (details) | September 22 | 1.2 | Christine Majerus (LUX) | Clara Copponi (FRA) | Pascale Jeuland (FRA) |
Giro dell'Emilia Internazionale Donne Elite (details) | October 5 | 1.1 | Demi Vollering (NED) | Elisa Longo Borghini (ITA) | Nikola Nosková (CZE) |
Gran Premio Bruno Beghelli Internazionale Donne Elite (details) | October 6 | 1.1 | Marta Bastianelli (ITA) | Lorena Wiebes (NED) | Chiara Consonni (ITA) |
Chrono des Nations (details) | October 22 | 1.1 | Leah Thomas (USA) | Vita Heine (NOR) | Emma Cecilie Norsgaard (DEN) |
† The clock symbol denotes a race which takes the form of a one-day time trial.
Events not returning from 2018
- 100 Cycle Challenge
- Brabantse Pijl Dames Gooik
- Durango-Durango Emakumeen Saria
- Horizon Park Women Challenge
- VR Women ITT
- Winston-Salem Cycling Classic
- GP della Liberazione
- Veenendaal–Veenendaal Classic
Stage races (2.1 and 2.2)
Events not returning from 2018
- Gran Premio Comite Olimpico Nacional Femenino
- Panorama Guizhou International Women's Road Cycling Race
- Tour of Dongting Lake International Women's Road Cycling Race
- Tour of Eftalia Hotels & Velo Alanya
- Tour of Zhoushan Island
- Vuelta Internacional Femenina a Costa Rica
- Le Tour de Femina Malaysia
Continental Championships
Championships | Race | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|---|
African Continental Championships Ethiopia | Road race | Mossana Debesai (ERI) | Eyeru Tesfoam Gebru (ETH) | Joanna Van de Winkel (RSA) |
Individual time trial | Selam Amha Gerefiel (ETH) | Eyeru Tesfoam Gebru (ETH) | Desiet Kidane Tekeste (ERI) | |
Team time trial | Ethiopia | Eritrea | South Africa | |
Oceania Cycling Championships Australia | Road race | Sharlotte Lucas (NZL) | Sarah Gigante (AUS) | Jemma Eastwood (AUS) |
Individual time trial | Kate Perry (AUS) | Nicole Frain (AUS) | Jenny Pettenon (AUS) | |
Pan American Championships Mexico | Road race | Ariadna Gutiérrez (MEX) | Denisse Ahumada (CHI) | Teniel Campbell (TRI) |
Individual time trial | Leah Thomas (USA) | Amber Neben (USA) | Constanza Victoria Paredes (CHI) | |
Individual time trial (U23) | Teniel Campbell (TRI) | Jennifer Morales (CRI) | Jeidi Pradera (CUB) | |
Asian Cycling Championships Uzbekistan (2019 summary) | Road race | Olga Zabelinskaya (UZB) | Ju Mi Lee (KOR) | Somayeh Yazdani (IRI) |
Individual time trial | Olga Zabelinskaya (UZB) | Ah Reum Na (KOR) | Ting Ying Huang (TAI) | |
Team time trial | South Korea | Kazakhstan | Hong Kong | |
European Road Championships (2019 summary) | Road race | Amy Pieters (NED) | Elena Cecchini (ITA) | Lisa Klein (GER) |
Individual time trial | Ellen van Dijk (NED) | Lisa Klein (GER) | Lucinda Brand (NED) | |
Road race (U23) | Letizia Paternoster (ITA) | Marta Lach (POL) | Lonneke Uneken (NED) | |
Individual time trial (U23) | Hannah Ludwig (GER) | Mariia Novolodskaia (RUS) | Elena Pirrone (ITA) | |
Elite Road Caribbean Championships Cuba | Road race | Jeidi Pradera (CUB) | Iraida García (CUB) | Idarys Cervantes (CUB) |
Individual time trial | Caitlin Conyers (BER) | Jeidi Pradera (CUB) | Alexi Costa (TTO) | |
2019 Southeast Asian Games Philippines | Road race | Nguyễn Thị Thật (VIE) | Jermyn Prado (PHI) | Ayustina Priatna (INA) |
Individual time trial | Jermyn Prado (PHI) | Yi Wei Luo (SIN) | Phetdarin Somrat (THA) | |
2019 South Asian Games Nepal | Road race | Sonali Chanu (IND) | Swasti Singh (IND) | Solochana Nawanage (SRI) |
Individual time trial | Elangbam Devi (IND) | Dinesha Mudiyanselage (SRI) | Udeshani Kumarasinghe (SRI) |
References
- v
- t
- e
← 2018 · 2019 road cycling season by team · 2020 →
- 2019 in men's road cycling
- 2019 in women's road cycling
|