Football tournament season
2022–23 South Challenge CupSFA South Region Challenge Cup |
---|
Tournament details |
---|
Country | Scotland England (2 teams) |
---|
Dates | 20 August 2022 – 28 May 2023 |
---|
Teams | 163 |
---|
Defending champions | Auchinleck Talbot |
---|
Final positions |
---|
Champions | The Spartans |
---|
Runner-up | Drumchapel United |
---|
Tournament statistics |
---|
Matches played | 162 |
---|
All statistics correct as of 19 August 2021. |
The 2022–23 SFA South Region Challenge Cup was the 16th edition of the annual knockout cup competition for senior non-league clubs in the central and southern regions of Scotland. The tournament entry increased from 161 to a record 163 teams thanks to additional clubs joining the West of Scotland Football League.
The defending champions were Auchinleck Talbot of the West of Scotland League, who beat Lowland League champions Bonnyrigg Rose Athletic 3–1 in the final on 22 May 2022. However they went out of the competition at the quarter-final stage, losing 2–1 to Caledonian Braves.
The Spartans lifted the trophy for a record fourth time, completing a league and cup double after also winning the Lowland League. They beat Drumchapel United 2–1 in the final.
The South Challenge Cup features 163 senior non-league clubs from the Lowland Football League (16), East of Scotland Football League (59), South of Scotland Football League (10), and West of Scotland Football League (79). The reserve teams of Stirling University, Caledonian Braves, and Stranraer, as well as Celtic B, Heart of Midlothian B, and Rangers B, do not take part. Newburgh were debarred due to a breach of rules.
The first and second rounds were regionalised, with north-east, south-east, south-west, and north-west sections each containing 40 or 41 clubs.
The draws are unseeded, with matches proceeding to extra time and penalties if they were tied after 90 minutes.
Calendar
First round
The draw for the regionalised first and second rounds took place on Sunday 26 June 2022.[2][3][4][5] Each zone features 9 fixtures in the first round with 23 clubs receiving a bye to the second round (except the South-West zone featuring 8 matches and 24 byes).
North-East zone
South-East zone
South-West zone
North-West zone
Second round
North-East zone
South-East zone
South-West zone
North-West zone
Ardeer Thistle v Glasgow United 15 October 2022 | Ardeer Thistle | 0–3 | Glasgow United | |
14:00 | | | | |
Arthurlie v Irvine Meadow XI 15 October 2022 | Arthurlie | 0–3 | Irvine Meadow XI | |
14:00 | | | | |
Beith Juniors v Largs Thistle 15 October 2022 | Beith Juniors | 3–4 | Largs Thistle | Beith |
14:00 | | | | Stadium: Bellsdale Park |
Benburb v Rutherglen Glencairn 15 October 2022 | Benburb | 1–4 | Rutherglen Glencairn | Govan, Glasgow |
14:00 | | | | Stadium: New Tinto Park |
Glasgow Perthshire v Kilwinning Rangers 15 October 2022 | Glasgow Perthshire | 1–5 | Kilwinning Rangers | Glasgow |
14:00 | | | | |
Third round
The majority of the third round ties took place on the weekend of 19 November 2022, reverting to an open draw with 32 fixtures being played.
Leith Athletic v Fauldhouse United 18 November 2022 | Leith Athletic | 1–2 | Fauldhouse United | |
20:00 | | | | |
Rossvale v Johnstone Burgh 18 November 2022 | Rossvale | 3–1 | Johnstone Burgh | |
19:30 | | | | |
Yoker Athletic v Drumchapel United 18 November 2022 | Yoker Athletic | 0–2 | Drumchapel United | |
19:30 | | | | |
Abbey Vale v East Kilbride 19 November 2022 | Abbey Vale | 0–1 | East Kilbride | |
13:30 | | | | |
Auchinleck Talbot v Neilston 19 November 2022 | Auchinleck Talbot | 3–0 | Neilston | |
14:00 | | | | |
Bo'ness United v Penicuik Athletic 19 November 2022 | Bo'ness United | 5–2 | Penicuik Athletic | |
15:00 | | | | |
Caledonian Braves v Rutherglen Glencairn 19 November 2022 | Caledonian Braves | 4–1 | Rutherglen Glencairn | Motherwell |
15:00 | | | | Stadium: Alliance Park |
Cambuslang Rangers v Newton Stewart 19 November 2022 | Cambuslang Rangers | 0–1 | Newton Stewart | |
13:30 | | | | |
Clydebank v Largs Thistle 19 November 2022 | Clydebank | 4–0 | Largs Thistle | |
14:00 | | | | |
Coldstream v Broxburn Athletic 19 November 2022 | Coldstream | 1–4 | Broxburn Athletic | |
14:30 | | | | |
Dunipace v Tynecastle 19 November 2022 | Dunipace | 2–1 (a.e.t.) | Tynecastle | |
14:30 | | | | |
Edinburgh South v St Cadoc's 19 November 2022 | Edinburgh South | 0–5 | St Cadoc's | |
13:30 | | | | Attendance: 70 |
Gartcairn v Dunbar United 19 November 2022 | Gartcairn | 3–1 | Dunbar United | |
13:30 | | | | |
Glasgow United v Sauchie Juniors 19 November 2022 | Glasgow United | 0–6 | Sauchie Juniors | |
13:30 | | | | |
Glenafton Athletic v Kinnoull 19 November 2022 | Glenafton Athletic | 1–0 | Kinnoull | |
13:30 | | | | |
Inverkeithing Hillfield Swifts v Bo'ness Athletic 19 November 2022 | Inverkeithing Hillfield Swifts | 3–6 | Bo'ness Athletic | |
14:00 | | | | |
Jeanfield Swifts v Lochar Thistle 19 November 2022 | Jeanfield Swifts | 1–2 | Lochar Thistle | |
14:30 | | | | |
Kilwinning Rangers v Musselburgh Athletic 19 November 2022 | Kilwinning Rangers | 3–2 | Musselburgh Athletic | |
13:30 | | | | |
Linlithgow Rose v Civil Service Strollers 19 November 2022 | Linlithgow Rose | 3–1 | Civil Service Strollers | |
14:30 | | | | |
Maryhill v Ashfield 19 November 2022 | Maryhill | 2–1 | Ashfield | |
13:30 | | | | |
Maybole Juniors v Glenrothes 19 November 2022 | Maybole Juniors | 5–0 | Glenrothes | |
13:30 | | | | |
Newtongrange Star v Stoneyburn 19 November 2022 | Newtongrange Star | 5–3 (a.e.t.) | Stoneyburn | |
14:30 | | | | |
Renfrew v Cumnock Juniors 19 November 2022 | Renfrew | 2–3 | Cumnock Juniors | |
13:30 | | | | |
The Spartans v Glasgow University 19 November 2022 | The Spartans | 9–0 | Glasgow University | |
15:00 | | | | |
Tranent Juniors v Blackburn United 19 November 2022 | Tranent Juniors | 3–2 | Blackburn United | |
15:00 | | | | |
Troon v St Cuthbert Wanderers 19 November 2022 | Troon | 6–0 | St Cuthbert Wanderers | Troon |
13:30 | | | | Stadium: Portland Park |
Vale of Clyde v Irvine Meadow XI 19 November 2022 | Vale of Clyde | 2–1 | Irvine Meadow XI | |
13:30 | | | | |
Lothian Thistle Hutchison Vale v Kello Rovers 20 November 2022 | Lothian Thistle Hutchison Vale | 3–1 | Kello Rovers | Edinburgh |
15:30 | | | | |
University of Stirling v Darvel 20 November 2022 | University of Stirling | 2–2 (a.e.t.) (4–2 p) | Darvel | Stirling |
15:00 | | | | Stadium: Forthbank |
Luncarty v Thornton Hibs 28 January 2023 | Luncarty | 3–4 | Thornton Hibs | |
13:30 | | | | |
Threave Rovers v Whitletts Victoria 1 February 2023 | Threave Rovers | 2–1 | Whitletts Victoria | |
19:30 | | | | |
Shotts Bon Accord v Dundonald Bluebell 4 February 2023 | Shotts Bon Accord | 0–4 | Dundonald Bluebell | Dalgety Bay |
13:30 | | | | Stadium: Dalgety Bay Sports & Leisure Centre |
Fourth round
Draw
Matches
Auchinleck Talbot v Broxburn Athletic 4 February 2023 | Auchinleck Talbot | 7–0 | Broxburn Athletic | Auchinleck |
14:00 | | | | Stadium: Beechwood Park |
Caledonian Braves v Bo'ness United 4 February 2023 | Caledonian Braves | 4–3 (a.e.t.) | Bo'ness United | Motherwell |
15:00 | | | | Stadium: Alliance Park |
Cumnock Juniors v Troon 4 February 2023 | Cumnock Juniors | 4–2 (a.e.t.) | Troon | Cumnock |
14:00 | | | | Stadium: Townhead Park |
Fauldhouse United v Sauchie Juniors 4 February 2023 | Fauldhouse United | 0–5 | Sauchie Juniors | Fauldhouse |
14:00 | | | | Stadium: Park View |
Gartcairn v Bo'ness Athletic 4 February 2023 | Gartcairn | 4–3 (a.e.t.) | Bo'ness Athletic | Airdrie |
14:00 | | | | Stadium: MTC Park |
Glenafton Athletic v Drumchapel United 4 February 2023 | Glenafton Athletic | 2–3 | Drumchapel United | New Cumnock |
13:30 | | | | Stadium: Loch Park |
Kilwinning Rangers v Lothian Thistle Hutchison Vale 4 February 2023 | Kilwinning Rangers | 3–0 | Lothian Thistle Hutchison Vale | Kilwinning |
13:30 | | | | Stadium: Buffs Park |
Lochar Thistle v Maryhill 4 February 2023 | Lochar Thistle | 1–4 | Maryhill | Dumfries |
13:30 | | | | Stadium: Wilson Park |
Maybole Juniors v Clydebank 4 February 2023 | Maybole Juniors | 0–1 | Clydebank | Maybole |
13:30 | | | | Stadium: Ladywell Stadium |
Newton Stewart v University of Stirling 4 February 2023 | Newton Stewart | 1–5 | University of Stirling | Newton Stewart |
15:00 | | | | Stadium: Blairmount Park |
Rossvale v East Kilbride 4 February 2023 | Rossvale | 1–5 | East Kilbride | Glasgow |
13:30 | | | | Stadium: Petershill Park |
The Spartans v Dunipace 4 February 2023 | The Spartans | 5–0 | Dunipace | Edinburgh |
15:00 | | | | Stadium: Ainslie Park |
Threave Rovers v St Cadoc's 4 February 2023 | Threave Rovers | 3–1 | St Cadoc's | Castle Douglas |
13:30 | | | | Stadium: Meadow Park |
Tranent Juniors v Linlithgow Rose 4 February 2023 | Tranent Juniors | 3–1 | Linlithgow Rose | Tranent |
15:00 | | | | Stadium: Foresters Park |
Vale of Clyde v Thornton Hibs 4 February 2023 | Vale of Clyde | 1–0 | Thornton Hibs | Glasgow |
13:30 | | | | Stadium: Fullarton Park |
Newtongrange Star v Dundonald Bluebell 14 February 2023 | Newtongrange Star | 0–2 | Dundonald Bluebell | Newtongrange |
19:30 | | | | Stadium: Victoria Park |
Fifth round
Draw
The draw for the fifth round was made on 6 February 2023, live on the West of Scotland Football League YouTube channel.[6]
Teams in Italics were unknown at the time of the draw.
Matches
Auchinleck Talbot v East Kilbride 4 March 2023 | Auchinleck Talbot | 1–0 | East Kilbride | Auchinleck |
14:00 | | | | Stadium: Beechwood Park |
Clydebank v University of Stirling 4 March 2023 | Clydebank | 1–2 | University of Stirling | Clydebank |
15:00 | | | | Stadium: Holm Park |
Cumnock Juniors v Sauchie Juniors 4 March 2023 | Cumnock Juniors | 2–3 (a.e.t.) | Sauchie Juniors | Cumnock |
14:00 | | | | Stadium: Townhead Park |
Drumchapel United v Vale of Clyde 4 March 2023 | Drumchapel United | 3–2 | Vale of Clyde | Drumchapel |
14:00 | | | | |
Dundonald Bluebell v The Spartans 4 March 2023 | Dundonald Bluebell | 2–2 (a.e.t.) (2–4 p) | The Spartans | Cardenden |
14:30 | | | | Stadium: Moorside Park |
Gartcairn v Tranent Juniors 4 March 2023 | Gartcairn | 2–1 | Tranent Juniors | Airdrie |
14:00 | | | | Stadium: MTC Park |
Maryhill v Kilwinning Rangers Threave Rovers v Caledonian Braves 4 March 2023 | Threave Rovers | 0–2 | Caledonian Braves | Castle Douglas |
14:00 | | | | Stadium: Meadow Park |
Quarter-finals
Draw
Matches
Caledonian Braves v Auchinleck Talbot 4 April 2023 | Caledonian Braves | 2–1 | Auchinleck Talbot | Motherwell |
15:00 | | | | Stadium: Alliance Park |
Kilwinning Rangers v Gartcairn 4 April 2023 | Kilwinning Rangers | 1–4 | Gartcairn | Kilwinning |
14:00 | | | | Stadium: Buffs Park |
Sauchie Juniors v Drumchapel United 4 April 2023 | Sauchie Juniors | 1–4 | Drumchapel United | Sauchie |
14:30 | | | | Stadium: Beechwood Park |
The Spartans v University of Stirling 4 April 2023 | The Spartans | 4–2 | University of Stirling | Edinburgh |
15:00 | | | | Stadium: Ainslie Park |
Semi-finals
Draw
Matches
Caledonian Braves v The Spartans 18 April 2023 | Caledonian Braves | 2–3 | The Spartans | Motherwell |
19:45 | | | | Stadium: Alliance Park |
Gartcairn v Drumchapel United 26 April 2023 | Gartcairn | 0–1 | Drumchapel United | Airdrie |
19:45 | | | | Stadium: MTC Park |
Final
The Spartans | 2–1 | Drumchapel United |
Russell 17', 42' | | Finnigan 87' |
References
- ^ "The Scottish Lowland Football League Season 2022-23 Fixture List" (PDF). Retrieved 16 August 2022.
- ^ @SouthChallenge (June 26, 2022). "The North East Zone Round One Ties" (Tweet) – via Twitter.
- ^ @SouthChallenge (June 26, 2022). "South East Zone Round One Ties" (Tweet) – via Twitter.
- ^ @SouthChallenge (June 26, 2022). "South West Zone Round One Ties" (Tweet) – via Twitter.
- ^ @SouthChallenge (June 26, 2022). "North West Zone Round 1" (Tweet) – via Twitter.
- ^ "South Challenge Cup Draw - 5th Round". YouTube. Retrieved 6 February 2023.
|
Domestic leagues | |
---|
Domestic cups | |
---|
European competitions | |
---|
Related to national team | |
---|
Transfers | |
---|
Club seasons |
Premiership | |
---|
Championship | |
---|
League One | |
---|
League Two | - Albion Rovers
- Annan Athletic
- Bonnyrigg Rose Athletic
- Dumbarton
- East Fife
- Elgin City
- Forfar Athletic
- Stenhousemuir
- Stirling Albion
- Stranraer
|
---|