Biathlon World Championships 1974
Host city | Minsk, Byelorussian SSR |
---|---|
Country | USSR |
Events | 3 |
Opening | 27 February 1974 (1974-02-27) |
Closing | 1 March 1974 (1974-03-01) |
← Lake Placid 1973 Anterselva 1975 → |
The 13th Biathlon World Championships were held in 1974 in Minsk, Belarus, at that time part of the Soviet Union.[1]
Men's results
20 km individual
Medal | Name | Nation | Penalties | Result |
---|---|---|---|---|
Juhani Suutarinen | FIN | 1 | 1:12:04.7 | |
Gheorghe Gârniță | ROU | 1 | 1:13:28.9 | |
Tor Svendsberget | NOR | 3 | 1:13:37.1 |
10 km sprint
Medal | Name | Nation | Penalties | Result |
---|---|---|---|---|
Juhani Suutarinen | FIN | 37:42.43 | ||
Günther Bartnick | GDR | 38:30.73 | ||
Torsten Wadman | SWE | 38:44.03 |
4 × 7.5 km relay
Medal | Name | Nation | Penalties | Result |
---|---|---|---|---|
Soviet Union Alexander Tikhonov | URS | 2:02:48.75 | ||
Finland | FIN | 2:04:08.89 | ||
Norway | NOR | 2:05:15.35 |
Medal table
Place | Nation | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Finland | 2 | 1 | 0 | 3 |
2 | Soviet Union | 1 | 0 | 0 | 1 |
3 | East Germany | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Romania | 0 | 1 | 0 | 1 |
5 | Norway | 0 | 0 | 2 | 2 |
6 | Sweden | 0 | 0 | 1 | 1 |
References
- ^ *Sports 123 biathlon results
- v
- t
- e
- Saalfelden 1958
- Courmayeur 1959
- Umeå 1961
- Hämeenlinna 1962
- Seefeld 1963
- Elverum 1965
- Garmisch-Partenkirchen 1966
- Altenberg 1967
- Zakopane 1969
- Östersund 1970
- Hämeenlinna 1971
- Lake Placid 1973
- Minsk 1974
- Antholz-Anterselva 1975
- Antholz-Anterselva 1976
- Vingrom 1977
- Hochfilzen 1978
- Ruhpolding 1979
- Lahti 1981
- Minsk 1982
- Antholz-Anterselva 1983
- Chamonix 1984
- Ruhpolding / Egg am Etzel 1985
- Oslo / Falun 1986
- Lake Placid / Lahti 1987
- Chamonix 1988
- Feistritz an der Drau 1989
- Minsk / Oslo / Kontiolahti 1990
- Lahti 1991
- Novosibirsk 1992
- Borovets 1993
- Canmore 1994
- Antholz-Anterselva 1995
- Ruhpolding 1996
- Brezno-Osrblie 1997
- Pokljuka / Hochfilzen 1998
- Kontiolahti / Oslo 1999
- Oslo / Lahti 2000
- Pokljuka 2001
- Oslo 2002
- Khanty-Mansiysk 2003
- Oberhof 2004
- Hochfilzen / Khanty-Mansiysk 2005
- Pokljuka 2006
- Antholz-Anterselva 2007
- Östersund 2008
- Pyeongchang 2009
- Khanty-Mansiysk 2010
- Khanty-Mansiysk 2011
- Ruhpolding 2012
- Nové Město na Moravě 2013
- Kontiolahti 2015
- Oslo 2016
- Hochfilzen 2017
- Östersund 2019
- Antholz-Anterselva 2020
- Pokljuka 2021
- Oberhof 2023
- Nové Město na Moravě 2024
- Lenzerheide 2025
- Otepää 2027