Hiihdon nuorten maailmanmestaruuskilpailut 2019
Hiihdon nuorten maailmanmestaruuskilpailut 2019 järjestettiin Lahdessa, Suomessa 20.–27. tammikuuta. Maastohiihdossa kilpailtiin alle 20-vuotiaiden ja alle 23-vuotiaiden sarjoissa. Mäkihypyssä ja yhdistetyssä olivat mukana alle 20-vuotiaat.
Ohjelma
- SUNNUNTAI 20.1.
- Maastohiihto U20, sprintti (p), naiset ja miehet
- MAANANTAI 21.1.
- Maastohiihto U23, sprintti (p), naiset ja miehet
- TIISTAI 22.1.
- Maastohiihto U20, 5 km (v), naiset
- Maastohiihto U20, 10 km (v), miehet
- KESKIVIIKKO 23.1.
- Maastohiihto U23, 10 km (v), naiset
- Yhdistetty, naiset HS100 + 5 km
- Maastohiihto U23, 15 km (v), miehet
- Yhdistetty, miehet HS100 + 5 km
- TORSTAI 24.1.
- Maastohiihto U20, naiset 15 km (p), yhteislähtö
- Maastohiihto U20, miehet 30 km (p), yhteislähtö
- Mäkihyppy, naiset, HS100
- Mäkihyppy, miehet, HS100
- PERJANTAI 25.1.
- Maastohiihto U23, naiset 15 km (p), yhteislähtö
- Yhdistetty, miesten joukkuekilpailu HS100
- Maastohiihto U23, miehet 30 km (p), yhteislähtö
- LAUANTAI 26.1.
- Maastohiihto U20, naisten viesti 4 × 3,3 km
- Maastohiihto U20, miesten viesti 4 × 5 km
- Mäkihyppy, naisten joukkuekilpailu HS100
- Mäkihyppy, miesten joukkuekilpailu HS100
- SUNNUNTAI 27.1.
- Yhdistetty, miehet HS100 + 10 km
- Mäkihyppy, sekajoukkuekilpailu HS100
Tulokset
Maastohiihto (alle 23-vuotiaat)
Miesten sprintti (p)
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Erik Valnes | 3.21,14 | ||
2 | Sergei Ardašev | 3.22,52 | +1,38 | |
3 | Joachim Aurland | 3.23,14 | +2,00 |
Miesten 15 km (v)
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Jules Lapierre | 34.02,8 | ||
2 | Michal Novák | 34.32,6 | +29,8 | |
3 | Ivan Jakimuškin | 34.32,8 | +30,0 |
Miesten 30 km (p) yhteislähtö
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Andrei Sobakarev | 1.17.19,1 | ||
2 | Ivan Kirillov | 1.17.22,6 | +3,5 | |
3 | Ivan Jakimuškin | 1.17.24,0 | +4,9 |
Naisten sprintti (p)
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Moa Lundgren | 3.18,33 | ||
2 | Tiril Udnes Weng | 3.18,38 | +0,05 | |
3 | Aida Bajazitova | 3.22,11 | +3,78 |
Naisten 10 km (v)
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Marija Istomina | 25.57,3 | ||
2 | Eveliina Piippo | 25.59,3 | +2,0 | |
3 | Tiril Udnes Weng | 26.26,9 | +29,6 |
Naisten 15 km (p) yhteislähtö
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Anna Žerebjateva | 40.31,4 | ||
2 | Lidia Durkina | 40.54,9 | +23,5 | |
3 | Katharina Hennig | 41.08,9 | +37,5 |
Maastohiihto (alle 20-vuotiaat)
Miesten sprintti (p)
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Aleksandr Terentjev | 3.26,33 | ||
2 | Ansgar Evensen | 3.29,21 | +2,88 | |
3 | Haakon Skaanes | 3.29,22 | +2,89 |
Miesten 10 km (v)
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Jules Chappaz | 22.34,9 | ||
2 | Aleksandr Terentjev | 22.55,9 | +21,0 | |
3 | Iver Tildheim Andersen | 23.02,1 | +27,2 |
Miesten 30 km (p) yhteislähtö
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Luca Del Fabbro | 1.15.16,7 | ||
2 | Håvard Moseby | 1.15.17,1 | +0,4 | |
3 | Cyril Fähndrich | 1.15.17,2 | +0,5 |
Miesten 4 × 5 km viesti
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Yhdysvallat | Luke Jager Ben Ogden Johnny Hagenbuch Gus Schumacher | 45.34,7 | |
2 | Venäjä | Egor Trefilov Andrei Kuznetsov Jaroslav Egošin Aleksandr Terentjev | 45.38,5 | +3,8 |
3 | Saksa | Jakob Milz Florian Knopf Anian Sossau Friedrich Moch | 45.41,0 | +6,3 |
Naisten sprintti (p)
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Kristine Stavås Skistad | 3.23,12 | ||
2 | Monika Skinder | 3.23,75 | +0,63 | |
3 | Anita Korva | 3.23,83 | +0,71 |
Naisten 5 km (v)
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Frida Karlsson | 12.50,6 | ||
2 | Helene Marie Fossesholm | 13.01,7 | +11,1 | |
3 | Anita Korva | 13.10,4 | +19,8 |
Naisten 15 km (p) yhteislähtö
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Frida Karlsson | 40.45,3 | ||
2 | Helene Marie Fossesholm | 41.37,4 | +52,1 | |
3 | Anita Korva | 41.43,4 | +58,1 |
Naisten 4 × 3,3 km viesti
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Norja | Kristin Austgulen Fosnæs Astrid Stav Helene Marie Fossesholm Kristine Stavås Skistad | 35.24,7 | |
2 | Venäjä | Anastasija Falejeva Kristina Kuskova Veronika Stepanova Anna Gruhvina | 35.25,7 | +1,0 |
3 | Ruotsi | Louise Lindström Frida Karlsson Tilde Bångman Linn Svahn | 35.58,0 | +33,3 |
Yhdistetty
Miesten yhdistetty HS 100 + 5 km
Sija | Maa | Kilpailija | Ero |
---|---|---|---|
1 | Julian Schmid | ||
2 | Johannes Lamparter | +5,3 | |
3 | Jens Lurås Oftebro | +13,5 |
Miesten yhdistetty HS 100 + 10 km
Sija | Maa | Kilpailija | Ero |
---|---|---|---|
1 | Johannes Lamparter | ||
2 | Julian Schmid | +12,2 | |
3 | Andreas Skoglund | +31,4 |
Miesten joukkueyhdistetty
Sija | Maa | Kilpailija | Ero |
---|---|---|---|
1 | Saksa | Luis Lehnert Simon Hüttel David Mach Julian Schmid | |
2 | Norja | Aleksander Skoglund Kasper Moen Flatla Jens Lurås Oftebro Andreas Skoglund | +14,3 |
3 | Itävalta | Florian Dagn Max Teeling Johannes Lamparter Marc Luis Rainer | +22,5 |
Naisten yhdistetty HS 100 + 5 km
Sija | Maa | Kilpailija | Ero |
---|---|---|---|
1 | Ayane Miyazaki | ||
2 | Gyda Westvold Hansen | +3,6 | |
3 | Anju Nakamura | +18,5 |
Mäkihyppy
Miesten mäkihyppy
Sija | Maa | Kilpailija | Pisteet | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Thomas Aasen Markeng | 252,1 | ||
2 | Luca Roth | 250,8 | -1,3 | |
3 | Sergei Tkatšenko | 248,9 | -3,2 |
Miesten joukkuemäki
Sija | Maa | Kilpailija | Pisteet | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Saksa | Luca Roth Kilian Märkl Philipp Raimund Constantin Schmid | 979,7 | |
2 | Norja | Fredrik Villumstad Anders Ladehaug Sander Vossan Eriksen Thomas Aasen Markeng | 976,8 | -2,9 |
3 | Slovenia | Aljaz Osterc Jan Bombek Jernej Presecnik Zak Mogel | 952,6 | -27,1 |
Naisten mäkihyppy
Sija | Maa | Kilpailija | Pisteet | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Anna Špineva | 253,1 | ||
2 | Lidija Jakovleva | 252,4 | -0,7 | |
3 | Lara Malsiner | 249,9 | -3,2 |
Naisten joukkuemäki
Sija | Maa | Kilpailija | Pisteet | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Venäjä | Marija Jakovleva Aleksandra Barantseva Anna Špyneva Lidija Jakovleva | 912,2 | |
2 | Saksa | Jenny Nowak Josephin Laue Selina Freitag Agnes Reisch | 845,4 | -66,8 |
3 | Itävalta | Marita Kramer Lisa Hirner Claudia Purker Lisa Eder | 831,6 | -80,6 |
Sekajoukkueiden mäki
Sija | Maa | Kilpailija | Pisteet | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Venäjä | Anna Špyneva Mihail Purtov Lidija Jakovleva Maksim Sergejev | 984,4 | |
2 | Norja | Ingebjørg Saglien Braaten Fredrik Villumstad Silje Opseth Thomas Aasen Markeng | 979,6 | -4,8 |
3 | Saksa | Agnes Reisch Luca Roth Selina Freitag Constantin Schmid | 964,8 | -19,6 |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Venäjä | 7 | 7 | 3 | 17 |
2 | Norja | 4 | 9 | 6 | 19 |
3 | Saksa | 3 | 3 | 3 | 9 |
4 | Ruotsi | 3 | 0 | 1 | 4 |
5 | Ranska | 2 | 0 | 0 | 2 |
6 | Itävalta | 1 | 1 | 2 | 4 |
7 | Italia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Japani | 1 | 0 | 1 | 2 | |
9 | Yhdysvallat | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Suomi | 0 | 1 | 3 | 4 |
11 | Puola | 0 | 1 | 0 | 1 |
Tšekki | 0 | 1 | 0 | 1 | |
13 | Kazakstan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Slovenia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sveitsi | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 23 | 23 | 23 | 69 |
Lähteet
- https://jwsc2019.com/fi/ (Arkistoitu – Internet Archive)
|