1978-as atlétikai Európa-bajnokság
Atlétikai Európa-bajnokság (1978) | |||
Adatok | |||
Ország | Csehszlovákia | ||
Rendező város | Prága | ||
Dátum | augusztus 29. – szeptember 3. | ||
Fő helyszín | Stadion Evžena Rošického | ||
Versenyszámok | 40 | ||
| |||
A Wikimédia Commons tartalmaz 1978-as atlétikai Európa-bajnokság témájú médiaállományokat. |
Az 1978-as atlétikai Európa-bajnokságot augusztus 29. és szeptember 3. között rendezték Prágában, Csehszlovákiában. Az Eb-n 40 versenyszám volt. Új versenyszámként a női 400 m-es gátfutás került a programba.
A magyar sportolók eredményei
Bővebben: Magyarország az 1978-as atlétikai Európa-bajnokságon |
Magyarország az Európa-bajnokságon 25 sportolóval képviseltette magát.
- Érmesek
Érem | Versenyző | Versenyszám | Dátum |
---|---|---|---|
01 Arany | Papp Margit | Ötpróba | szeptember 2. |
Éremtáblázat
(A táblázatban a rendező nemzet és Magyarország eltérő háttérszínnel kiemelve.)
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1. | Szovjetunió | 12 | 12 | 11 | 35 |
2. | NDK | 12 | 10 | 10 | 32 |
3. | NSZK | 4 | 2 | 2 | 8 |
4. | Olaszország | 4 | 1 | 0 | 5 |
5. | Lengyelország | 2 | 2 | 3 | 7 |
6. | Nagy-Britannia | 1 | 4 | 2 | 7 |
7. | Finnország | 1 | 2 | 3 | 6 |
8. | Jugoszlávia | 1 | 1 | 0 | 2 |
9. | Franciaország | 1 | 0 | 1 | 2 |
10. | Magyarország | 1 | 0 | 0 | 1 |
10. | Spanyolország | 1 | 0 | 0 | 1 |
12. | Csehszlovákia | 0 | 2 | 3 | 5 |
13. | Románia | 0 | 2 | 0 | 2 |
14. | Svájc | 0 | 1 | 1 | 2 |
15. | Írország | 0 | 1 | 0 | 1 |
15. | Svédország | 0 | 1 | 0 | 1 |
17. | Belgium | 0 | 0 | 1 | 1 |
17. | Bulgária | 0 | 0 | 1 | 1 |
17. | Norvégia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 40 | 41 | 39 | 120 |
Érmesek
- WR – világrekord
- CR – Európa-bajnoki rekord
- AR – kontinens rekord
- NR – országos rekord
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Pietro Mennea Olaszország | 10,27 | Eugen Ray NDK | 10,36 | Vladimir Ignatenko Szovjetunió | 10,37 |
200 m | Pietro Mennea Olaszország | 20,16 | Olaf Prenzler NDK | 20,61 | Peter Muster Svájc | 20,64 |
400 m | Franz-Peter Hofmeister NSZK | 45,73 | Karel Kolář Csehszlovákia | 45,77 | Francois Demarthon Franciaország | 45,97 |
800 m | Olaf Beyer NDK | 1:43,84 | Steve Ovett Nagy-Britannia | 1:44,09 | Sebastian Coe Nagy-Britannia | 1:44,76 |
1500 m | Steve Ovett Nagy-Britannia | 3:35,59 | Eamonn Coghlan Írország | 3:36,57 | David Moorcroft Nagy-Britannia | 3:36,70 |
5000 m | Venanzio Ortis Olaszország | 13:28,57 | Markus Ryffel Svájc Aleksandr Fedotkin Szovjetunió | 13:28,66 | nem adták ki | |
10 000 m | Martti Vainio Finnország | 27:30,99 NR | Venanzio Ortis Olaszország | 27:31,48 | Aleksandras Antipovas Szovjetunió | 27:31,50 |
Maraton | Leonid Moseyev Szovjetunió | 2:11:57,5 | Nikolay Penzin Szovjetunió | 2:11:59,0 | Karel Lismont Belgium | 2:12:07,7 |
110 m gát | Thomas Munkelt NDK | 13,44 | Jan Pusty Lengyelország | 13,55 | Arto Bryggare Finnország | 13,56 |
400 m gát | Harald Schmid NSZK | 48,51 | Dmitriy Stukalov Szovjetunió | 49,72 | Vasyl Arkhypenko Szovjetunió | 49,77 |
3000 m akadály | Bronisław Malinowski Lengyelország | 8:15,08 | Patriz Ilg NSZK | 8:16,92 | Ismo Toukonen Finnország | 8:18,29 |
20 km gyaloglás | Roland Wieser NDK | 1:23:11,5 | Pyotr Pochenchuk Szovjetunió | 1:23:43,0 | Anatoliy Solomin Szovjetunió | 1:24:11,5 |
50 km gyaloglás | Jorge Llopart Spanyolország | 3:53:29,9 | Veniamin Soldatenko Szovjetunió | 3:55:12,1 | Jan Ornoch Lengyelország | 3:55:15,9 |
4 × 100 m váltó | Lengyelország Zenon Nowosz Zenon Licznerski Leszek Dunecki Marian Woronin | 38,58 | NDK Manfred Kokot Eugen Ray Olaf Prenzler Alexander Thieme | 38,78 | Szovjetunió Sergey Vladimirsev Nyikolaj Kolesznyikov Alekszandr Akszinyin Vladimir Ignatenko | 38,82 |
4 × 400 m váltó | NSZK Martin Weppler Franz-Peter Hofmeister Bernd Herrmann Harald Schmid | 3:02,03 | Lengyelország Jerzy Włodarczyk Zbigniew Jaremski Cezary Łapiński Ryszard Podlas | 3:03,62 | Csehszlovákia Josef Lomický František Brečka Miroslav Tulis Karel Kolář | 3:04,99 |
Magasugrás | Vladimir Yashchenko Szovjetunió | 230 cm | Aleksandr Grigoryev Szovjetunió | 228 cm | Rolf Beilschmidt NDK | 228 cm |
Távolugrás | Jacques Rousseau Franciaország | 818 cm | Nenad Stekić Jugoszlávia | 812 cm | Vladimir Tsepelyov Szovjetunió | 801 cm |
Rúdugrás | Vladimir Trofimenko Szovjetunió | 555 cm | Antti Kalliomäki Finnország | 550 cm | Rauli Pudas Finnország | 545 cm |
Hármasugrás | Miloš Srejović Jugoszlávia | 16,94 m | Viktor Saneyev Szovjetunió | 16,93 m | Anatoliy Piskulin Szovjetunió | 16,87 m |
Súlylökés | Udo Beyer NDK | 21,08 m | Yevgeny Mironov Szovjetunió | 20,87 m | Aleksandr Baryshnikov Szovjetunió | 20,68 m |
Diszkoszvetés | Wolfgang Schmidt NDK | 66,82 m | Markku Tuokko Finnország | 64,90 m | Bugár Imre Csehszlovákia | 64,66 m |
Gerelyhajítás | Michael Wessing NSZK | 89,12 m | Nikolay Grebniev Szovjetunió | 87,82 m | Wolfgang Hanisch NDK | 87,66 m |
Kalapácsvetés | Yuriy Sedykh Szovjetunió | 77,28 m | Roland Steuk NDK | 77,24 m | Karl-Hans Riehm NSZK | 77,02 m |
Tízpróba | Aleksandr Grebenyuk Szovjetunió | 8340 pont | Daley Thompson Nagy-Britannia | 8289 pont | Siegfried Stark NDK | 8208 pont |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Marlies Göhr NDK | 11,13 | Linda Haglund Svédország | 11,29 | Lyudmila Maslakova Szovjetunió | 11,31 |
200 m | Lyudmila Kondratyeva Szovjetunió | 22,52 | Marlies Göhr NDK | 22,53 | Carla Bodendorf NDK | 22,64 |
400 m | Marita Koch NDK | 48,94 | Christina Brehmer NDK | 50,38 | Irena Szewińska Lengyelország | 50,40 |
800 m | Tatyana Providokhina Szovjetunió | 1:55,80 | Nadezhda Mushta Szovjetunió | 1:55,82 | Zoya Rigel Szovjetunió | 1:56,57 |
1500 m | Giana Romanova Szovjetunió | 3:59,01 | Natalia Marasescu Románia | 3:59,77 | Totka Petrova Bulgária | 4:00,15 |
3000 m | Svetlana Ulmasova Szovjetunió | 8:33,16 | Natalia Marasescu Románia | 8:33,53 | Grete Waitz Norvégia | 8:34,33 |
100 m gát | Johanna Klier NDK | 12,62 | Tatyana Anisimova Szovjetunió | 12,67 | Gudrun Berend NDK | 12,73 |
400 m gát | Tatiana Zelentsova Szovjetunió | 54,89 | Silvia Hollmann NSZK | 55,14 | Karin Roßley NDK | 55,36 |
4 × 100 m váltó | Szovjetunió Vera Anisimova Lyudmila Maslakova Lyudmila Kondratyeva Liudmila Storoshkova | 42,54 | Nagy-Britannia Beverley Goddard Kathy Smallwood Sharon Colyear Sonia Lannaman | 42,72 | NDK Johanna Klier Monika Hamann Carla Bodendorf Marlies Göhr | 43,07 |
4 × 400 m váltó | NDK Christiane Marquardt Barbara Krug Christina Brehmer Marita Koch | 3:21,20 | Szovjetunió Tatyjana Prorocsenko Nadezhda Mushta Tatyana Providokhina Mariya Kulchunova | 3:22,53 | Lengyelország Małgorzata Grajewska Krystyna Kacperczyk Genowefa Błaszak Irena Szewińska | 3:26,76 |
Magasugrás | Sara Simeoni Olaszország | 201 cm | Rosemarie Ackermann NDK | 199 cm | Brigitte Holzapfel NSZK | 195 cm |
Távolugrás | Vilma Bardauskienė Szovjetunió | 688 cm | Angela Voigt NDK | 679 cm | Jarmila Nygrýnová Csehszlovákia | 669 cm |
Súlylökés | Ilona Slupianek NDK | 21,41 m | Helena Fibingerová Csehszlovákia | 20,86 m | Margitta Droese NDK | 20,58 m |
Diszkoszvetés | Evelin Jahl NDK | 66,98 m | Margitta Droese NDK | 64,04 m | Natalya Gorbachova Szovjetunió | 63,58 m |
Gerelyhajítás | Ruth Fuchs NDK | 69,16 m | Tessa Sanderson Nagy-Britannia | 62,40 m | Ute Hommola NDK | 62,32 m |
Ötpróba | Papp Margit Magyarország | 4655 pont | Burglinde Pollak NDK | 4600 pont | Kristine Nitzsche NDK | 4599 pont |
Források
- 12th European Athetics Championships, Prague 1978. athleticsdb.com. [2015. december 2-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. július 9.)
- Athltetics 1978 European Championships in Praga (TCH) 29.08-03.09. todor66.com. (Hozzáférés: 2013. július 9.)
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap