EM i svømmesport 1962
Europeisk mesterskap i svømmesport 1962 ble avholdt i Leipzig, Øst-Tyskland fra 18. til 25. august 1962. Det ble konkurrert om titler innen svømming på langbane, stuping og vannpolo (menn). I mennenes svømmeprogram, ble 100 m rygg erstattet av 200 m rygg. I tillegg ble 400 m individuell medley og 4 × 100 m fri stafett introdusert for menn. For kvinnenes ble 400 m individuell medley ble introdusert.
Medaljetabell
Vertnasjon
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nederland | 6 | 5 | 5 | 16 |
2 | Øst-Tyskland | 5 | 6 | 7 | 18 |
3 | Sovjetunionen | 4 | 4 | 4 | 12 |
4 | Storbritannia | 2 | 4 | 2 | 8 |
5 | Frankrike | 2 | 1 | 0 | 3 |
6 | Ungarn | 2 | 0 | 2 | 4 |
7 | Sverige | 1 | 2 | 2 | 5 |
8 | Østerrike | 1 | 0 | 0 | 1 |
9 | Spania | 0 | 1 | 0 | 1 |
10 | Jugoslavia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Total | 23 | 24 | 22 | 69 |
Medaljesammendrag
Stuping
- Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
3 m springbrett | Kurt Mrkwicka Østerrike | 147,21 | Hans-Dieter Pophal Øst-Tyskland | 145,70 | Boris Polulyakh Sovjetunionen | 145,20 |
10 m plattform | Brian Phelps Storbritannia | 150.81 | Rolf Sperling Øst-Tyskland | 148.24 | Gennadiy Galkin Sovjetunionen | 143.18 |
- Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
3 m springbrett | Ingrid Krämer Øst-Tyskland | 153.57 | Christiane Lanzke Øst-Tyskland | 137.78 | Natalya Kuznetsova Sovjetunionen | 133.78 |
10 m plattform | Ingrid Krämer Øst-Tyskland | 107,96 | Ninel Krutova Sovjetunionen | 95,92 | Gabriele Schöpe Øst-Tyskland | 90,88 |
Svømming
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m fri | Alain Gottvallès Frankrike | 55,0 | Per-Ola Lindberg Sverige | 55,5 | Ronald Kroon Nederland | 55,5 |
400 m fri | Johan Bontekoe Nederland | 4.25,6 | Hans Rosendahl Sverige | 4.25,8 | Frank Wiegand Øst-Tyskland | 4.26,8 |
1500 m fri | József Katona Ungarn | 17.49,5 | Miguel Torres Spania | 17.55,6 | Richard Champion Storbritannia | 17.59,8 |
200 m rygg | Leonid Barbier Sovjetunionen | 2.16,6 | Wolfgang Wagner Øst-Tyskland | 2.17,9 | József Csikány Ungarn | 2.18,5 |
200 m bryst | Georgy Prokopenko Sovjetunionen | 2.32,8 | Ivan Karetnikov Sovjetunionen | 2.33,2 | Robert van Empen Nederland | 2.38,1 |
200 m butterfly | Valentin Kuzmin Sovjetunionen | 2.14,2 | Brian Jenkins Storbritannia | 2.15,6 | Wolfgang Sieber Øst-Tyskland | 2.18,0 |
400 m individuell medley | Gennady Androsov Sovjetunionen | 5.01,3 | Jan Jiskoot Nederland | 5.05,5 | Jürgen Bachmann Øst-Tyskland | 5.05,9 |
4×100 m fri stafett | Frankrike Alain Gottvallès Jean-Pascal Curtillet Robert Christophe Gérard Gropaiz | 3.43,7 | Storbritannia Bob McGregor John Martin-Dye Peter Kendrew Stanley Clarke | 3.44,7 | Sverige Bengt-Olof Nordvall Jan Lundin Mats Svensson Per-Ola Lindberg | 3.45,0 |
4×200 m fri stafett | Sverige Hans Rosendahl Per-Ola Lindberg Mats Svensson Lars-Erik Bengtsson | 8.18,4 | Frankrike Gérard Gropaiz Alain Gottvallès Jean-Pascal Curtillet Robert Christophe | 8.20,4 | Øst-Tyskland Joachim Herbst Martin Klink Frank Wiegand Volker Frischke | 8.24,6 |
4×100 m medley stafett | Øst-Tyskland Jürgen Dietze Egon Henninger Horst-Günter Gregor Frank Wiegand | 4.09,0 | Sovjetunionen Veliko Siymar Leonid Kolesnikov Valentin Kuzmin Viktor Konoplyov | 4.10,3 | Nederland Jan Weeteling Wieger Mensonides Jan Jiskoot Ronald Kroon | 4.10,9 |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m fri | Heidi Pechstein Øst-Tyskland | 1.03,3 | Diana Wilkinson Storbritannia | 1.03,3 | Wilhelmina Tigelaar Nederland | 1.03,3 |
400 m fri | Adrie Lasterie Nederland | 4.52,4 | Wilhelmina Tigelaar Nederland | 4.57,3 | Elisabeth Ljunggren Sverige | 4.58,1 |
100 m rygg | Rita van Velsen Nederland | 1.10,5 | Cornelia Winkel Nederland | 1.10,7 | Veronika Holletz Øst-Tyskland | 1.11,3 |
200 m bryst | Anita Lonsbrough Storbritannia | 2.50,2 | Klena Bimolt Nederland | 2.51,2 | Ursula Küper Øst-Tyskland | 2.52,2 |
100 m butterfly | Ada Kok Nederland | 1.09,0 | Ute Noack Øst-Tyskland | 1.10,0 | Marianne Heemskerk Nederland | 1.10,3 |
400 m individual medley | Adrie Lasterie Nederland | 5.27,8 | Anita Lonsbrough Storbritannia | 5.32,3 | Márta Egerváry Ungarn | 5.33,3 |
4×100 m fri stafett | Nederland Cockie Gastelaars Adrie Lasterie Erica Terpstra Ineke Tigelaar | 4.15,1 | Storbritannia Linda Amos Adrienne Brenner Jennifer Thompson Diana Wilkinson | 4.16,3 | Ungarn Maria Frank Zsuzsa Kovács Csilla Dobai-madarász Katalin Takacs | 4.17,5 |
4×100 m medley stafett | Storbritannia Ingrid Schmidt Barbara Göbel Ute Noack Heidi Pechstein | 4.40,1 | Nederland Ria van Velsen Klena Bimolt Ada Kok Ineke Tigelaar | 4.42,9 | Storbritannia Linda Ludgrove Anita Lonsbrough Mary-Anne Cotterill Diana Wilkinson | 4.46,2 |
Vannpolo
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn | Ungarn | Sovjetunionen Jugoslavia | Ingen |
Eksterne lenker
- «European Swimming Championships (Men)». GBRSPORTS.COM. Arkivert fra originalen 17. mai 2011. Besøkt 7. mai 2011.
- «European Swimming Championships (Women)». GBRSPORTS.COM. Arkivert fra originalen 17. mai 2011. Besøkt 7. mai 2011.
- v
- d
- r
Junior |
|
---|---|
Senior |
Kortbane | |
---|---|
Langbane |
Tidligere mestere herrer - Navigasjonsmaler | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Autoritetsdata