EM i svømmesport 2024
EM i svømmesport 2024 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Svømming, open water-svømming, stup, synkronsvømming | ||
Arrangør | LEN | ||
Vertsby | Beograd | ||
Vertsland | Serbia | ||
Dato | 10. – 23. juni 2024 | ||
Utgavenummer | 37 | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Roma 2022 – |
EM i svømmesport 2024 ble arrangert i Beograd i Serbia fra 10. til 23. juni 2024.[1]
Svømming
EM langbane i svømming 2024 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Frisvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
800 m | menn | kvinner | ||||
1500 m | menn | kvinner | ||||
Ryggsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Brystsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Butterfly | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Individuell medley | ||||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
Fristafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
4×200 m | menn | kvinner | ||||
Medleystafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
Mixedstafetter | ||||||
4×100 m | fri | medley | ||||
Denne boksen:
|
Menn
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m fri | Petra Senánszky Ungarn | 24,56 NR | Theodora Drakou Hellas | 24,59 NR | Julie Kepp Jensen Danmark | 24,79 |
100 m fri | Barbora Seemanová Tsjekkia | 53,50 NR | Barbora Janíčková Tsjekkia | 54,17 | Nikolett Pádár Ungarn | 54,22 |
200 m fri | Barbora Seemanová Tsjekkia | 1.55,37 | Minna Ábrahám Ungarn | 1.57,22 | Nicole Maier Tyskland | 1.57,36 |
400 m fri | Ajna Késely Ungarn | 4.06,56 | Barbora Seemanová Tsjekkia | 4.06,72 | Francisca Martins Portugal | 4.10,94 |
800 meter fri | Ajna Késely Ungarn | 8.29,96 | Fleur Lewis Storbritannia | 8.33,54 | Deniz Ertan Tyrkia | 8.34,31 |
1500 m fri | Vivien Jackl Ungarn | 16.06,37 | Celine Rieder Tyskland | 16.15,98 | Fleur Lewis Storbritannia | 16.17,53 |
50 m rygg | Danielle Hill Irland | 27,73 | Theodora Drakou Hellas | 27,87 | Adela Piskorska Polen | 28,00 |
100 m rygg | Adela Piskorska Polen | 59,79 | Danielle Hill Irland | 1.00,19 | Roos Vanotterdijk Belgia | 1.00,58 |
200 m rygg | Camila Rebelo Portugal | 2.08,95 NR | Dóra Molnár Ungarn | 2.09,02 | Eszter Szabó-Feltóthy Ungarn | 2.09,21 |
50 m bryst | Dominika Sztandera Polen | 30,55 NR | Veera Kivirinta Finland | 30,65 | Olivia Klint Ipsa Sverige | 30,90 |
100 m bryst | Eneli Jefimova Estland | 1.06,41 | Lisa Mamié Sveits | 1.07,15 | Olivia Klint Ipsa Sverige | 1.07,73 |
200 m bryst | Kristýna Horská Tsjekkia | 2.23,60 | Clara Rybak-Andersen Danmark | 2.25,20 | Lisa Mamié Sveits | 2.26,10 |
50 m butterfly | Sara Junevik Sverige | 25,68 | Roos Vanotterdijk Belgia | 26,08 | Anna Ntountounaki Hellas | 26,18 |
100 m butterfly | Roos Vanotterdijk Belgia | 57,47 | Georgia Damasioti Hellas | 57,74 | Sara Junevik Sverige | 58,06 |
200 m butterfly | Helena Rosendahl Bach Danmark | 2.07,88 | Lana Pudar Bosnia-Hercegovina | 2.08,15 | Boglárka Telegdy Kapás Ungarn | 2.08,22 |
200 m individuell medley | Anastasia Gorbenko Israel | 2.09,75 | Lea Polonsky Israel | 2.11,18 | Barbora Seemanová Tsjekkia | 2.11,48 |
400 m individuell medley | Anastasia Gorbenko Israel | 4.36,05 | Vivien Jackl Ungarn | 4.38,96 | Zsuzsanna Jakabos Ungarn | 4.40,24 |
4×100 m fristafett | Ungarn Ungarn Petra Senánszky (54,79) Minna Ábrahám (54,43) Panna Ugrai (53,88) Nikolett Pádár (53,67) Dóra Molnár Zsuzsanna Jakabos | 3.36,77 NR | Danmark Danmark Elisabeth Sabroe Ebbesen (54,75) Signe Bro (54,72) Julie Kepp Jensen (54,12) Schastine Tabor (54,89) Karoline Sørensen | 3.38,48 | Polen Polen Kornelia Fiedkiewicz (55,06) Zuzanna Famulok (55,70) Wiktoria Guść (55,31) Aleksandra Polańska (54,94) Julia Maik | 3.41,01 |
4×200 m fristafett | Israel Israel Anastasia Gorbenko (1.56,74) NR Daria Golovaty (1.57,94) Ayla Spitz (1.59,07) Lea Polonsky (1.58,08) Andrea Murez | 7.51,83 NR | Ungarn Ungarn Minna Ábrahám (1.58,39) Ajna Késely (1.59,26) Dóra Molnár (1.59,40) Nikolett Pádár (1.55,87) Zsuzsanna Jakabos Panna Ugrai | 7.52,92 | Tyrkia Tyrkia Gizem Güvenç (1.59,26) Ela Naz Özdemir (2.00,48) Ecem Dönmez (2.00,99) Zehra Durup Bilgin (2.00,85) | 8.01,58 NR |
4×100 m medleystafett | Polen Polen Adela Piskorska (1.00,40) Dominika Sztandera (1.06,07) Paulina Peda (58,15) Kornelia Fiedkiewicz (54,09) Laura Bernat Wiktoria Piotrowska Zuzanna Famulok | 3.58,71 NR | Ungarn Ungarn Lora Komoróczy (1.01,08) Eszter Békési (1.08,49) Panna Ugrai (57,91) Nikolett Pádár (54,02) Minna Ábrahám | 4.01,50 NR | Danmark Danmark Schastine Tabor (1.01,97) Clara Rybak-Andersen (1.08,04) Helena Rosendahl Bach (57,82) Julie Kepp Jensen (54,20) Elisabeth Ebbesen | 4.02,03 |
b Svømmere som bare deltok o forsøksheat og mottok medaler.
Blandet
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4×100 m fristafett blandet | Ungarn Ungarn Hubert Kós (49,39) Szebasztián Szabó (48,21) Panna Ugrai (54,38) Nikolett Pádár (53,71) Bence Szabados Boldizsár Magda Minna Ábrahám | 3.25,69 | Polen Polen Mateusz Chowaniec (48,67) Kamil Sieradzki (48,61) Zuzanna Famulok (55,09) Kornelia Fiedkiewicz (54,16) Bartosz Piszczorowicz Dominik Dudys Wiktoria Guść Aleksandra Polańska | 3.26,53 | Tyskland Martin Wrede (49,29) Peter Varjasi (48,26) Nicole Maier (54,68) Nina Jazy (54,78) Ole Mats Eidam Maya Werner Leonie Kullmann | 3.27,01 |
4×200 m fristafett blandet | Ungarn Ungarn Richárd Márton (1.49,43) Balázs Holló (1.46,70) Minna Ábrahám (1.58,61) Nikolett Pádár (1.55,37) Attila Kovács Boldizsár Magda Dóra Molnár | 7.30,11 NR | Polen Polen Bartosz Piszczorowicz (1.48,93) Kamil Sieradzki (1.46,97) Wiktoria Guść (1.59,05) Zuzanna Famulok (2.00,13) Dominik Dudys Aleksandra Knop | 7.35,08 NR | Tyskland Danny Schmidt (1.49,45) Philipp Peschke (1.48,08) Nicole Maier (1.58,28) Leonie Kullmann (1.59,75) Jarno Bäschnitt | 7.35,56 |
4×100 m medleystafett blandet | Israel Israel Anastasia Gorbenko (59,44) Ron Polonsky (59,80) Gal Cohen Groumi (51,90) Andrea Murez (54,60) Ayla Spitz Jonathan Itzhaki Ariel Hayon Alexey Glivinskiy | 3.45,74 | Tyskland Maya Werner (1.02,77) Melvin Imoudu (59,09) Luca Armbruster (51,51) Nina Jazy (54,75) Noel de Geus Bjorn Kammann | 3.48,12 | Ungarn Ungarn Hubert Kós (53,71) Eszter Békési (1.09,05) Richárd Márton (51,75) Petra Senánszky (54,28) Ádám Jászó | 3.48,79 |
c Svømmere som bare deltok i forsøksheat og mottok medaljer.
Stuping
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 meter | Andrzej Rzeszutek Polen | 394,40 | Matteo Santoro Italia | 391,70 | Stefano Belotti Italia | 370,50 |
3 meter | Gwendal Bisch Frankrike | 440,75 | Matteo Santoro Italia | 431,55 | Matthew Dixon Storbritannia | 431,15 |
3 meter synkron | Frankrike Frankrike Jules Bouyer Alexis Jandard | 404,52 | Spania Spania Juan Pablo Cortes Nicolás García | 379,08 | Polen Polen Kacper Lesiak Andrzej Rzeszutek | 375,24 |
10 meter | Robbie Lee Storbritannia | 489,45 | Carlos Camacho del Hoyo Spania | 432,70 | Ben Cutmore Storbritannia | 429,90 |
10 meter synkron | Østerrike Østerrike Anton Knoll Dariush Lotfi | 367,05 | Italia Italia Francesco Casalini Julian Verzotto | 356,88 | Storbritannia Storbritannia Ben Cutmore Euan McCabe | 350,70 |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 meter | Elna Widerström Sverige | 250,25 | Aleksandra Błażowska Polen | 231,35 | Emilia Nilsson Garip Sverige | 230,15 |
3 meter | Desharne Bent-Ashmeil Storbritannia | 305,15 | Helle Tuxen Norge | 243,20 | Clare Cryan Irland | 240,55 |
3 meter synkron | Storbritannia Storbritannia Desharne Bent-Ashmeil Amy Rollinson | 269,10 | Sverige Sverige Nina Janmyr Elna Widerström | 258,75 | Frankrike Frankrike Naïs Gillet Juliette Landi | 243,33 |
10 meter | Ana Carvajal Spania | 287,90 | Emily Hallifax Frankrike Sofiia Lyskun Ukraina | 278,10 | ikke utdelt | |
10 meter synkron | Ukraina Ukraina Kseniia Bailo Sofiia Lyskun | 288,78 | Spania Spania Valeria Antolino Ana Carvajal | 260,67 | Frankrike Frankrike Jade Gillet Naïs Gillet | 240,60 |
Blandet
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
3 meter synkron | Storbritannia Storbritannia Ben Cutmore Desharne Bent-Ashmeil | 268,50 | Sverige Sverige Elias Petersen Emilia Nilsson Garip | 261,42 | Tyskland Lou Massenberg Jana Lisa Rother | 260.,85 |
10 meter synkron | Spania Spania Carlos Camacho Valeria Antolino | 274,50 | Tyskland Tom Waldsteiner Carolina Coordes | 266,34 | Ukraina Ukraina Marko Barsukov Kseniia Bailo | 256,02 |
Lag | Spania Spania Valeria Antolino Carlos Camacho Juan Pablo Cortés | 367,65 | Ukraina Ukraina Danylo Avanesov Stanislav Oliferchyk Karina Hlyzhina Anna Pysmenska | 357,00 | Tyskland Carolina Coordes Jana Lisa Rother Lou Massenberg Luis Avila Sanchez | 352,30 |
Maratonsvømming
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
5 km | Dávid Betlehem Ungarn | 53.28,3 | Marc-Antoine Olivier Frankrike | 53.28,7 | Marcello Guidi Italia | 53.30,8 |
10 km | Gregorio Paltrinieri Italia | 1.49.19,6 | Marc-Antoine Olivier Frankrike | 1.49.41,0 | Dávid Betlehem Ungarn | 1.49.41,2 |
25 km | Dario Verani Italia | 5.08.50,9 | Matteo Furlan Italia | 5.08.56,6 | Axel Reymond Frankrike | 5.09.00,5 |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
5 km | Leonie Beck Tyskland | 58.25,3 | Ginevra Taddeucci Italia | 58.26,5 | Bettina Fábián Ungarn | 58.28,7 |
10 km | Leonie Beck Tyskland | 2.00.54,8 | Barbara Pozzobon Italia | 2.00.54,9 | Giulia Gabbrielleschi Italia | 2.00,58,5 |
25 km | Barbara Pozzobon Italia | 5.25.37,7 | Lea Boy Tyskland | 5.28.39,6 | Candela Sánchez Spania | 5.29.15,2 |
Blandet
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Lag | Ungarn Ungarn Mira Szimcsák Bettina Fábián Dávid Betlehem Kristóf Rasovszky | 1.06.07,7 | Italia Italia Giulia Gabbrielleschi Ginevra Taddeucci Andrea Filadelli Marcello Guidi | 1.06.28,6 | Frankrike Frankrike Caroline Jouisse Océane Cassignol Sacha Velly Marc-Antoine Olivier | 1.06.51,7 |
Synkronsvømming
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Solo fri | Ranjuo Tomblin Storbritannia | 191,0293 | Giorgio Minisini Italia | 183,5313 | Quentin Rakotomalala Frankrike | 174,4708 |
Solo teknisk | Dennis González Spania | 225,8466 | Ranjuo Tomblin Storbritannia | 204,4466 | Giorgio Minisini Italia | 185,9800 |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Solo fri | Vasiliki Alexandri Østerrike | 257,4959 | Klara Bleyer Tyskland | 253,4772 | Marloes Steenbeek Nederland | 238,1667 |
Solo teknisk | Vasiliki Alexandri Østerrike | 260,5967 | Klara Bleyer Tyskland | 242,9617 | Marloes Steenbeek Nederland | 240,4816 |
Duett fri | Nederland Nederland Bregje de Brouwer Noortje de Brouwer | 264,6584 | Storbritannia Storbritannia Kate Shortman Isabelle Thorpe | 261,0313 | Israel Israel Shelly Bobritsky Ariel Nassee | 245,6105 |
Duett teknisk | Nederland Nederland Bregje de Brouwer Noortje de Brouwer | 260,6567 | Storbritannia Storbritannia Kate Shortman Isabelle Thorpe | 256,7184 | Israel Israel Shelly Bobritsky Ariel Nassee | 243,6250 |
Blandet
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Duett fri | Spania Spania Emma García Dennis González | 189,7938 | Italia Italia Flaminia Vernice Filippo Pelati | 188,6250 | Storbritannia Storbritannia Beatrice Crass Ranjuo Tomblin | 175,1563 |
Duett teknisk | Spania Spania Emma García Dennis González | 218,7658 | Italia Italia Sarah Maria Rizea Filippo Pelati | 217,1633 | Storbritannia Storbritannia Beatrice Crass Ranjuo Tomblin | 202,9817 |
Lag
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Akrobatisk | Tyskland Klara Bleyer Amelie Blumenthal Haz Maria Denisov Solène Guisard Daria Martens Susana Rovner Frithjof Seidel Daria Tonn | 192,7166 | Hellas Hellas Maria Alzigkouzi Kominea Thaleia Dampali Athina Kamarinopoulou Zoi Karangelou Maria Karapanagiotou Artemi Koutraki Ifigeneia Krommydaki Vasiliki Thanou | 191,8100 | Italia Italia Beatrice Andina Valentina Bisi Beatrice Esegio Alessia Macchi Giorgia Lucia Macino Marta Murru Carmen Rocchino Sophie Tabbiani | 159,2966 |
Fri | Hellas Hellas Maria Alzigkouzi Kominea Thaleia Dampali Athina Kamarinopoulou Zoi Karangelou Maria Karapanagiotou Artemi Koutraki Ifigeneia Krommydaki Vasiliki Thanou | 270,1980 | Italia Italia Beatrice Andina Valentina Bisi Beatrice Esegio Alessia Macchi Giorgia Lucia Macino Marta Murru Carmen Rocchino Sophie Tabbiani | 254,7354 | Storbritannia Storbritannia Eleanor Blinkhorn Florence Blinkhorn Lily Halasi Holly Hughes Sophie Rowney Robyn Swatman Amelie Williams Eve Young | 219,0228 |
Teknisk | Spania Spania Cristina Arámbula Meritxell Ferré Marina García Lilou Lluís Meritxell Mas Alisa Ozhogina Iris Tió Blanca Toledano | 278,4684 | Hellas Hellas Maria Alzigkouzi Kominea Thaleia Dampali Athina Kamarinopoulou Zoi Karangelou Maria Karapanagiotou Ifigeneia Krommydaki Sofia Rigakou Vasiliki Thanou | 257,8918 | Italia Italia Beatrice Andina Valentina Bisi Beatrice Esegio Alessia Macchi Giorgia Lucia Macino Marta Murru Carmen Rocchino Sophie Tabbiani | 256,8584 |
Referanser
- ^ «Belgrade 2024: Everything You Need to Know About European Aquatics Championships». len.eu. 18. mars 2024. Besøkt 10. juni 2024.
Eksterne lenker
- Artikkelen har ingen egenskaper for offisielle lenker i Wikidata