Friidrett under Sommer-OL 2024 – 800 meter menn
Friidrett under Sommer-OL 2024 – 800 meter menn | |||
---|---|---|---|
Stade de France | |||
Konkurranse | 800 meter menn | ||
Leker | Sommer-OL 2024 | ||
Sted | Paris | ||
Arena | Stade de France | ||
Dato | 7. august (forsøksheat) 8. august (oppsamlingsheat) 9. august (semifinaler) 10. august (finale) | ||
Vinnertid | 1.41,19 | ||
Medaljevinnere | |||
Emmanuel Wanyonyi, Kenya | |||
Marco Arop, Canada | |||
Djamel Sedjati, Algerie | |||
Forrige | Tokyo 2020 | ||
Neste | Los Angeles 2028 |
Friidrett ved Sommer-OL 2024 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | |||||
100 m | menn | kvinner | |||
200 m | menn | kvinner | |||
400 m | menn | kvinner | |||
800 m | menn | kvinner | |||
1500 m | menn | kvinner | |||
5000 m | menn | kvinner | |||
10 000 m | menn | kvinner | |||
100 m hekk | kvinner | ||||
110 m hekk | menn | ||||
400 m hekk | menn | kvinner | |||
3000 m hinder | menn | kvinner | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | |||
4×400 m stafett | menn | miks | kvinner | ||
Landeveisøvelser | |||||
Maraton | menn | kvinner | |||
20 km kappgang | menn | kvinner | |||
Kappgang blandet stafett | miks | ||||
Tekniske øvelser | |||||
Lengdehopp | menn | kvinner | |||
Tresteg | menn | kvinner | |||
Høydehopp | menn | kvinner | |||
Stavsprang | menn | kvinner | |||
Kulestøt | menn | kvinner | |||
Diskoskast | menn | kvinner | |||
Spydkast | menn | kvinner | |||
Sleggekast | menn | kvinner | |||
Sammensatte øvelser | |||||
Sjukamp | kvinner | ||||
Tikamp | menn | ||||
Forrige: Tokyo 2020 Neste: Los Angeles 2028 |
800 meter for menn i friidrett under Sommer-OL 2024 ble arrangert på Stade de France fra 7. til 10. august 2024.[1]
Medaljevinnere | ||||||
Emmanuel Wanyonyi | Marco Arop | Djamel Sedjati | ||||
Kenya | Canada | Algerie |
Rekorder
Rekord | Utøver (Nasjon) | Tid (s) | Sted | Dato |
---|---|---|---|---|
Verdensrekord | David Rudisha (KEN) | 1.40,91[2] | London, Storbritannia | 9. august 2012 |
Olympisk rekord | ||||
Årsbeste i verden | Djamel Sedjati (ALG) | 1.41,46[3] | Fontvieille, Monaco | 12. juli 2024 |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene startet 7. august klokken 11:55 (UTC+2).[1] De første 3 i hvert heat (Q) gikk videre til semifinalen, alle andre som fullførte gikk videre til oppsamlingsheat.[4]
Nr. | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Emmanuel Wanyonyi | Kenya | 1:44.64 | Q |
2 | 3 | Catalin Tecuceanu | Italia | 1:44.80 | Q |
3 | 6 | Mohamed Attaoui | Spania | 1.44.81 | Q |
4 | 3 | Andreas Kramer | Sverige | 1:44.93 | Q |
5 | 3 | Adrián Ben | Spania | 1:45.03 | |
6 | 2 | Gabriel Tual | Frankrike | 1:45.13 | Q |
7 | 2 | Mark English | Irland | 1:45.15 | Q |
8 | 6 | Bryce Hoppel | USA | 1:45.24 | Q |
9 | 6 | Max Burgin | Storbritannia | 1:45.36 | Q |
10 | 6 | Corentin Le Clezio | Frankrike | 1:45.42 | |
11 | 1 | Eliott Crestan | Belgia | 1:45.51 | Q |
12 | 5 | Ben Pattison | Storbritannia | 1:45.56 (.554) | Q |
13 | 3 | Ryan Clarke | Nederland | 1:45.56 (.560) | |
14 | 2 | Tshepiso Masalela | Botswana | 1:45.58 | Q |
15 | 2 | Jakub Dudycha | Tsjekkia | 1:45.62 | |
16 | 5 | Edmund Du Plessis | Sør-Afrika | 1:45.73 | Q |
17 | 1 | Marco Arop | Canada | 1:45.74 | Q |
18 | 1 | Peyton Craig | Australia | 1:45.81 | Q |
19 | 6 | Jesús Tonatiú López | Mexico | 1:45.82 | |
20 | 4 | Djamel Sedjati | Algerie | 1:45.84 (.832) | Q |
21 | 2 | Koitatoi Kidali | Kenya | 1:45.84 (.836) | |
22 | 5 | Wyclife Kinyamal | Kenya | 1:45.86 | Q |
23 | 3 | Joseph Deng | Australia | 1:45.87 | |
24 | 5 | Benjamin Robert | Frankrike | 1:45.92 | |
25 | 4 | Elliot Giles | Storbritannia | 1:45.93 | Q |
26 | 1 | Handal Roban | Saint Vincent og Grenadinene | 1:46.00 | |
27 | 3 | Tibo De Smet | Belgia | 1:46.03 | |
28 | 6 | Tom Dradiga | Uganda | 1:46.05 | |
29 | 4 | Hobbs Kessler | USA | 1:46.15 | Q |
30 | 4 | Simone Barontini | Italia | 1:46.33 | |
31 | 3 | Brandon Miller | USA | 1:46.34 | |
32 | 6 | Kethobogile Haingura | Botswana | 1:46.46 | |
33 | 4 | Elvin Josué Canales | Spania | 1:46.48 | |
34 | 2 | Edose Ibadin | Nigeria | 1:46.56 | |
35 | 4 | Pieter Sisk | Belgia | 1:46.60 | |
36 | 6 | Slimane Moula | Algerie | 1:46.71 | |
37 | 5 | Navasky Anderson | Jamaica | 1:46.82 | |
38 | 5 | Tobias Grønstad | Norge | 1:46.85 | |
39 | 1 | Abdelati El Guesse | Marokko | 1:46.91 | |
40 | 1 | Tumo Nkape | Botswana | 1:46.99 | |
41 | 2 | Mohamed Ali Gouaned | Algerie | 1:47.34 | |
42 | 5 | Mateusz Borkowski | Polen | 1:47.50 (.492) | |
43 | 4 | Peter Bol | Australia | 1:47.50 (.495) | |
44 | 4 | Dennick Luke | Dominica | 1:47.54 | |
45 | 5 | José Antonio Maita | Venezuela | 1:48.02 | |
46 | 1 | Abubaker Haydar Abdalla | Qatar | 1:48.42 | |
47 | 1 | James Preston | New Zealand | 1:48.50 | |
48 | 2 | Ali Idow Hassan | Somalia | 1:48.72 | |
49 | 1 | Abraham Guem | Sør-Sudan | 1:48.74 | PB |
50 | 4 | Musa Suliman | Det olympiske flyktninglaget | 1:49.61 | |
51 | 3 | Jervand Mkrttsjjan | Armenia | 1:49.91 | NR |
52 | 5 | Chhun Bunthorn | Kambodsja | 1:53.31 | |
53 | 2 | Mohammed Dwedar | Palestina | 1:54.83 |
Oppsamling
Oppsamlingsrunden startet 8. august klokken 12:00 (UTC+2).[1] Det ble løpt fire heat. Den raskeste i hvert heat avanserte til semifinalen (Q), samt de to nest raskeste (q).[5]
Nr. | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Brandon Miller | USA | 1:44.21 | Q |
2 | 4 | Mohamed Ali Gouaned | Algerie | 1:44.37 | q, =PB |
3 | 4 | Tobias Grønstad | Norge | 1:44.57 | q, PB |
4 | 4 | Elvin Josué Canales | Spania | 1:44.65 | |
5 | 4 | Ryan Clarke | Nederland | 1:44.70 | PB |
6 | 2 | Jesús Tonatiú López | Mexico | 1:45.13 | Q |
7 | 4 | Mateusz Borkowski | Polen | 1:45.27 | PB |
8 | 2 | Adrián Ben | Spania | 1:45.37 | |
9 | 2 | Pieter Sisk | Belgia | 1:45.49 | |
10 | 1 | Kethobogile Haingura | Botswana | 1:45.52 | Q |
11 | 3 | Simone Barontini | Italia | 1:45.56 | Q |
12 | 4 | Tumo Nkape | Botswana | 1:45.57 | |
13 | 1 | Slimane Moula | Algerie | 1:45.67 | |
14 | 1 | Corentin Le Clezio | Frankrike | 1:45.72 | |
15 | 2 | Handal Roban | Saint Vincent og Grenadinene | 1:45.80 | |
16 | 3 | Benjamin Robert | Frankrike | 1:45.83 | |
17 | 2 | Navasky Anderson | Jamaica | 1:46.01 | |
18 | 1 | Peter Bol | Australia | 1:46.12 | |
19 | 1 | Tom Dradiga | Uganda | 1:46.15 | |
20 | 2 | Koitatoi Kidali | Kenya | 1:46.37 | |
21 | 3 | José Antonio Maita | Venezuela | 1:46.44 | |
22 | 3 | Tibo De Smet | Belgia | 1:46.59 | |
23 | 1 | Dennick Luke | Dominica | 1:46.81 | NR |
24 | 3 | Joseph Deng | Australia | 1:48.58 | |
25 | 1 | Edose Ibadin | Nigeria | 1:49.09 | |
26 | 4 | Abraham Guem | Sør-Sudan | 1:49.45 | |
27 | 2 | Jakub Dudycha | Tsjekkia | 1:49.94 | |
28 | 2 | Jervand Mkrttsjjan | Armenia | 1:50.07 | |
29 | 2 | Musa Suliman | Det olympiske flyktninglaget | 1:50.11 | |
30 | 3 | James Preston | New Zealand | 1:50.53 | |
31 | 1 | Chhun Bunthorn | Kambodsja | 1:53.42 | |
32 | 4 | Mohammed Dwedar | Palestina | 1:54.83 | |
3 | Abubaker Haydar Abdalla | Qatar | DNS | ||
1 | Abdelati El Guesse | Marokko | DNS | ||
3 | Ali Idow Hassan | Somalia | DNS |
Semifinaler
Semifinalene startet 9. august klokken 11:30 (UTC+2).[1] Det ble løpt tre heat. De 2 raskeste i hvert heat avanserte til finalen (Q), samt de to nest raskeste (q).[6]
Nr. | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Emmanuel Wanyonyi | Kenya | 1:43.32 | Q |
2 | 3 | Bryce Hoppel | USA | 1:43.41 | Q |
3 | 3 | Max Burgin | Storbritannia | 1:43.50 | q, PB |
4 | 3 | Mohamed Attaoui | Spania | 1:43.69 | q |
5 | 3 | Eliott Crestan | Belgia | 1:43.72 | |
6 | 3 | Peyton Craig | Australia | 1:44.11 | PB |
7 | 3 | Kethobogile Haingura | Botswana | 1:44.95 | |
8 | 2 | Marco Arop | Canada | 1:45.05 | Q |
9 | 1 | Djamel Sedjati | Algerie | 1:45.08 | Q |
10 | 2 | Gabriel Tual | Frankrike | 1:45.16 | Q |
11 | 2 | Wyclife Kinyamal | Kenya | 1:45.29 | |
12 | 1 | Tshepiso Masalela | Botswana | 1:45.33 | Q |
13 | 2 | Edmund du Plessis | Sør-Afrika | 1:45.34 | |
14 | 1 | Catalin Tecuceanu | Italia | 1:45.38 | |
15 | 2 | Elliot Giles | Storbritannia | 1:45.46 | |
16 | 1 | Ben Pattison | Storbritannia | 1:45.57 | SB |
17 | 1 | Brandon Miller | USA | 1:45.79 | |
18 | 1 | Mark English | Irland | 1:45.97 | |
19 | 3 | Simone Barontini | Italia | 1:46.17 | |
20 | 2 | Hobbs Kessler | USA | 1:46.20 | |
21 | 2 | Tobias Grønstad | Norge | 1:46.37 | |
22 | 2 | Mohamed Ali Gouaned | Algerie | 1:46.52 (.515) | |
23 | 1 | Andreas Kramer | Sverige | 1:46.52 (.517) | |
24 | 1 | Jesús Tonatiú López | Mexico | 1:50.38 |
Finale
Finalen startet 10. august klokken 19:25 (UTC+2).[7]
Plass | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|
01 | Emmanuel Wanyonyi | Kenya | 1:41.19 | PB |
02 | Marco Arop | Canada | 1:41.20 | AR |
03 | Djamel Sedjati | Algerie | 1:41.50 | |
4 | Bryce Hoppel | USA | 1:41.67 | NR |
5 | Mohamed Attaoui | Spania | 1:42.08 | |
6 | Gabriel Tual | Frankrike | 1:42.14 | |
7 | Tshepiso Masalela | Botswana | 1:42.82 | PB |
8 | Max Burgin | Storbritannia | 1:43.84 |
Referanser
- ^ a b c d «Olympic Schedule – Athletics». Olympics.com.
- ^ «All time Top lists – Senior – 800 Metres men». World Athletics. 2024.
- ^ «Season Top Lists – Senior 2024 – 800 Metres men». World Athletics. 2024. }
- ^ «Men's 800m Round 1 Results» (engelsk). Olympics. 7. august 2024.
- ^ «Men's 800m Repechage Round Results» (engelsk). Olympics. 8. august 2024.
- ^ «Men's 800m Semi-Final Results» (engelsk). Olympics. 9. august 2024.
- ^ «Paris 2024 – Men's 800m - Final results» (PDF). Olympics. 10. august 2024. Besøkt 11. august 2024.
- v
- d
- r
Olympiske mestere på 800 m, menn
- 1896: Teddy Flack
- 1900: Alfred Tysoe
- 1904: James Lightbody
- 1906: Paul Pilgrim
- 1908: Mel Sheppard
- 1912: Ted Meredith
- 1920: Albert Hill
- 1924: Douglas Lowe
- 1928: Douglas Lowe
- 1932: Tommy Hampson
- 1936: John Woodruff
- 1948: Mal Whitfield
- 1952: Mal Whitfield
- 1956: Tom Courtney
- 1960: Peter Snell
- 1964: Peter Snell
- 1968: Ralph Doubell
- 1972: Dave Wottle
- 1976: Alberto Juantorena
- 1980: Steve Ovett
- 1984: Joaquim Cruz
- 1988: Paul Ereng
- 1992: William Tanui
- 1996: Vebjørn Rodal
- 2000: Nils Schumann
- 2004: Jurij Borzakovskij
- 2008: Wilfred Bungei
- 2012: David Rudisha
- 2016: David Rudisha
- 2020: Emmanuel Korir
- 2024: Emmanuel Wanyonyi
- Menn
- EM
- VM
- OL
- Kvinner
- EM
- VM
- OL
Autoritetsdata