Hestesport under Sommer-OL 1928
Hestesport under Sommer-OL 1928. Hestesport var med på det olympiske programmet for femte gang under 1928 i Amsterdam. Det ble konkurrert i tre disipliner; feltritt, dressur og sprangridning om seks olympiske titler, tre individuelle og tre i lag. Konkurransene ble gjennomført i perioden 8. til 12. august. Nederland ble beste nasjon foran Tyskland.
Medaljer
Hestesport under Sommer-OL 1928 – Amsterdam | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Nederland (NED) | 2 | 1 | 1 | 4 |
2. | Tyskland (GER) | 2 | 0 | 1 | 3 |
3. | Spania (ESP) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tsjekkoslovakia (TCH) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
5. | Frankrike (FRA) | 0 | 2 | 0 | 2 |
6. | Sverige (SWE) | 0 | 1 | 2 | 3 |
7. | Polen (POL) | 0 | 1 | 1 | 2 |
8. | Norge (NOR) | 0 | 1 | 0 | 1 |
9. | Sveits (SUI) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 6 | 6 | 6 | 18 |
Dressur
Individuelt
Plass | Land | Utøver og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | GER | Carl-Friedrich Freiherr von Langen på «Draufgänger» | 237,42 |
2. | FRA | Charles Marion på «Linon» | 231,0 |
3. | SWE | Ragnar Olson på «Günstling» | 229,78 |
Lagkonkurranse
Plass | Land | Utøver og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | GER | Eugen Freiherr von Lotzbeck på «Caracalla» Hermann Linkenbach på «Gimpel» Carl-Friedrich Freiherr von Langen på «Draufgänger» | 669,72 |
2. | SWE | Carl Bonde på «Ingo» Janne Lundblad på «Blackmar» Ragnar Olson på «Günstling» | 650,86 |
3. | NED | Jan van Reede på «Hans» Pierre Versteegh på «His Excellence» Gerard le Heux på «Valerine» | 642,96 |
Sprangridning
Individuelt
Plass | Land | Utøver og hest | Straffpoeng |
---|---|---|---|
1. | TCH | František Ventura på «Eliot» | 0 |
2. | FRA | Pierre Bertrand de Balanda på «Papillon» | 2 |
3. | SUI | Charles Kuhn på «Pepita» | 4 |
Lagkonkurranse
Plass | Land | Utøver og hest | Straffepoeng |
---|---|---|---|
1. | ESP | José Navarro Morenés på «Zapatazo» José Álvarez de Bohórquez på «Zalamero» Julio García Fernández på «Revistada» | 4 |
2. | POL | Kazimierz Gzowski på «Mylord» Kazimierz Szosland på «Ali» Michal Antoniewicz på «Readgleadt» | 8 |
3. | SWE | Karl Hansén på «Gerold» Carl Björnstjerna på «Kornett» Ernst Hallberg på «Loke» | 10 |
Feltritt
Individuelt
Plass | Land | Utøver og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | NED | Charles Pahud de Mortanges på «Marcroix» | 1969,92 |
2. | NED | Gerard de Kruijff på «Va-T'en» | 1967,26 |
3. | GER | Bruno Neumann på «Ilja» | 1944,42 |
Lagkonkurranse
Plass | Land | Utøver og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | NED | Adolf van der Voort van Zijp på «Silver Piece» Charles Pahud de Mortanges på «Marcroix» Gerard de Kruijff på «Va-T'en» | 5865,68 |
2. | NOR | Arthur Qvist på «Hidalgo» Bjart Ording på «And Over» Eugen Johansen på «Baby» | 5395,68 |
3. | POL | Józef Trenkwald på «Lwi Pazur» Michał Antoniewicz på «Moja Mita» Karol Rómmel på «Doneuse» | 5067,92 |
Eksterne lenker
- Resultater og profilside Arkivert 9. mars 2009 hos Wayback Machine. på sports-reference.com
- v
- d
- r
Boksing · Bryting · Fekting · Fotball · Friidrett · Hestesport · Moderne femkamp · Landhockey · Roing · Seiling · Stuping · Svømming · Sykling · Turn · Vannpolo · Vektløfting
Autoritetsdata