Hestesport under Sommer-OL 1988
Hestesport under Sommer-OL 1988. Hestesport var med på det olympiske programmet for attende gang under OL-1988 i Seoul. Det ble konkurrert i tre disipliner; feltritt, dressur og sprangridning om seks olympiske titler, tre individuelle og tre i lag. Vest-Tyskland ble beste nasjon med fire gullmedaljer foran Frankrike og New Zealand med en hver.
Medaljer
Hestesport under Sommer-OL 1988 – Seoul | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Vest-Tyskland (FRG) | 4 | 0 | 1 | 5 |
2. | Frankrike (FRA) | 1 | 1 | 1 | 3 |
3. | New Zealand (NZL) | 1 | 0 | 1 | 2 |
4. | Storbritannia (GBR) | 0 | 2 | 1 | 3 |
5. | USA (USA) | 0 | 2 | 0 | 2 |
6. | Sveits (SUI) | 0 | 1 | 1 | 2 |
7. | Canada (CAN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 6 | 6 | 6 | 18 |
Dressur
Individuelt
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | FRG | Nicole Uphoff på «Rembrandt» | 1521 |
2. | FRA | Margit Otto-Crepin på «Corlandus» | 1462 |
3. | SUI | Christine Stückelberger på «Gauguin de Lully» | 1417 |
Lagkonkurranse
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | FRG | Nicole Uphoff på «Rembrandt» Monica Theodorescu på «Courage» Ann Kathrin Linsenhoff på «Courage 10» Reiner Klimke på «Ahlerich» | 4302 |
2. | SUI | Christine Stückelberger på «Gauguin de Lully» Otto Hofer på «Andiamo» Daniel Ramseier på «Random» Samuel Schatzmann på «Rochus» | 4164 |
3. | CAN | Cynthia Ishoey på «Dynasty» Ashley Nicoll på «Reipo» Gina Smith på «Malte» Eva Pracht på «Emirage» | 3969 |
Sprangridning
Individuelt
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | FRA | Pierre Durand på «Jappeloup» | 1,25 |
2. | USA | Gregory Best på «Gem Twist» | 4,00 |
3. | FRG | Karsten Huck på «Nepomuk 8» | 4,00 |
Lagkonkurranse
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | FRG | Ludger Beerbaum på «The Freak» Wolfgang Brinkmann på «Pedro» Dirk Hafemeister på «Orchidee» Franke Sloothaak på «Walzerkönig» | 17,25 |
2. | USA | Joseph Fargis på «Mill Pearl» Gregory Best på «Gem Twist» Lisa Ann Jacquin på «For The Moment» Anne Kursinski på «Starman» | 20,50 |
3. | FRA | Pierre Durand på «Jappeloup» Michel Robert på «La Fayette» Frederic Cottier på «Flambeauc» Hubert Bourdy på «Morgat» | 27,50 |
Feltritt
Individuelt
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | NZL | Mark Todd på «Charisma» | 42,60 |
2. | GBR | Ian Stark på «Sir Wattie» | 52,80 |
3. | GBR | Virginia Holgate Leng på «Master Craftsman» | 62,00 |
Lagkonkurranse
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | FRG | Claus Erhorn på «Justyn Thyme» Matthias Anreas Baumann på «Shamrock 11» Thies Kaspareit på «Sherry 42» Ralf Ehrenbrink på «Uncle Todd» | 225,95 |
2. | GBR | Ian Stark på «Sir Wattie» Virginia Holgate Leng på «Master Craftsman» Karen Straker på «Get Smart» Mark Phillips på «Cartier» | 256,80 |
3. | NZL | Mark Todd på «Charisma» Tinks Pottinger på «Volunteer» Andrew Bennie på «Greyshott» Margaret Knighton på «Enterprise» | 271,20 |
Eksterne lenker
- Resultater og profilside Arkivert 10. mai 2009 hos Wayback Machine. på sports-reference.com
- v
- d
- r
Autoritetsdata