Liste over olympiske medaljevinnere i roing (menn)
Liste over olympiske medaljevinnere i roing inneholder samtlige mannlige utøvere som har tatt en olympisk medalje i roing.
Nåværende program
Singlesculler
Dobbeltsculler
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1904 St. Louis detaljer | John Mulcahy og William Varley (USA) | Jamie McLoughlin og John Hoben (USA) | Joseph Ravannack og John Wells (USA) |
1908–1912 | ikke på programmet | ||
1920 Antwerpen detaljer | Paul Costello og John B. Kelly, Sr. (USA) | Pietro Annoni og Erminio Dones (ITA) | Gaston Giran og Alfred Plé (FRA) |
1924 Paris detaljer | Paul Costello og John B. Kelly, Sr. (USA) | Marc Detton og Jean-Pierre Stock (FRA) | Rudolf Bosshard og Heinrich Thoma (SUI) |
1928 Amsterdam detaljer | Paul Costello og Charles McIlvaine (USA) | Joseph Wright Jr. og Jack Guest (CAN) | Leo Losert og Viktor Flessl (AUT) |
1932 Los Angeles detaljer | Kenneth Myers og William Gilmore (USA) | Herbert Buhtz og Gerhard Boetzelen (GER) | Charles Pratt og Noel de Mille (CAN) |
1936 Berlin detaljer | Jack Beresford og Dick Southwood (GBR) | Willi Kaidel og Joachim Pirsch (GER) | Roger Verey og Jerzy Ustupski (POL) |
1948 London detaljer | Richard Burnell og Bertie Bushnell (GBR) | Ebbe Parsner og Aage Larsen (DEN) | William Jones og Juan Rodríguez (URU) |
1952 Helsinki detaljer | Tranquilo Cappozzo og Eduardo Guerrero (ARG) | Georgiy Zhylin og Igor Yemchuk (URS) | Miguel Seijas og Juan Rodríguez (URU) |
1956 Melbourne detaljer | Aleksandr Berkutov og Yury Tyukalov (URS) | Pat Costello og James Gardiner (USA) | Murray Riley og Mervyn Wood (AUS) |
1960 Roma detaljer | Václav Kozák og Pavol Schmidt (TCH) | Aleksandr Berkutov og Yury Tyukalov (URS) | Ernst Hürlimann og Rolf Larcher (SUI) |
1964 Tokyo detaljer | Oleg Tyurin og Boris Dubrovsky (URS) | Seymour Cromwell og James Storm (USA) | Vladimir Andrs og Pavel Hofmann (TCH) |
1968 Mexico City detaljer | Aleksandr Timoshinin og Anatoly Sass (URS) | Henricus Droog og Leendert Van Dis (NED) | John Nunn og Bill Maher (USA) |
1972 München detaljer | Aleksandr Timoshinin og Gennadi Korshikov (URS) | Frank Hansen og Svein Thøgersen (NOR) | Joachim Böhmer og Hans-Ulrich Schmied (GDR) |
1976 Montreal detaljer | Frank Hansen og Alf Hansen (NOR) | Chris Baillieu og Michael Hart (GBR) | Jurgen Bertov og Hans Ulrich Schmied (GDR) |
1980 Moskva detaljer | Joachim Dreifke og Klaus Kröppelien (GDR) | Zoran Pančić og Milorad Stanulov (YUG) | Zdeněk Pecka og Václav Vochoska (TCH) |
1984 Los Angeles detaljer | Brad Alan Lewis og Paul Enquist (USA) | Pierre-Marie Deloof og Dirk Crois (BEL) | Zoran Pančić og Milorad Stanulov (YUG) |
1988 Seoul detaljer | Nico Rienks og Ronald Florijn (NED) | Beat Schwerzmann og Ueli Bodenmann (SUI) | Oleksandr Marchenko og Vasil Yakusha (URS) |
1992 Barcelona detaljer | Peter Antonie og Stephen Hawkins (AUS) | Arnold Jonke og Christoph Zerbst (AUT) | Nico Rienks og Henk-Jan Zwolle (NED) |
1996 Atlanta detaljer | Agostino Abbagnale og Davide Tizzano (ITA) | Steffen Skår Størseth og Kjetil Undset (NOR) | Frederic Kowal og Samuel Barathay (FRA) |
2000 Sydney detaljer | Luka Špik og Iztok Čop (SLO) | Olaf Tufte og Fredrik Bekken (NOR) | Giovanni Calabrese og Nicola Sartori (ITA) |
2004 Athen detaljer | Sébastien Vieilledent og Adrien Hardy (FRA) | Iztok Čop og Luka Špik (SLO) | Rossano Galtarossa og Alessio Sartori (ITA) |
2008 Beijing detaljer | David Crawshay og Scott Brennan (AUS) | Tõnu Endrekson og Jüri Jaanson (EST) | Matthew Wells og Stephen Rowbotham (GBR) |
2012 London detaljer | Nathan Cohen og Joseph Sullivan (NZL) | Alessio Sartori og Romano Battisti (ITA) | Luka Špik og Iztok Čop (SLO) |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Dobbeltfirer
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1976 Montreal detaljer | Øst-Tyskland (GDR) Wolfgang Güldenpfennig Rüdiger Reiche Karl Heinz Bussert Michael Wolfgramm | Sovjetunionen (URS) Evgeni Duleev Yuri Yakimov Aivars Lazdenieks Vytautas Butkus | Tsjekkoslovakia (TCH) Jaroslav Helebrand Zdeněk Pecka Václav Vochoska Vladek Lacina |
1980 Moskva detaljer | Øst-Tyskland (GDR) Frank Dundr Carsten Bunk Uwe Heppner Martin Winter | Sovjetunionen (URS) Yuriy Shapochka Evgeni Barbakov Valeri Kleshnyov Mykola Dovhan | Bulgaria (BUL) Mincho Nikolov Lyubomir Petrov Ivo Rusev Bogdan Dobrev |
1984 Los Angeles detaljer | Vest-Tyskland (FRG) Albert Hedderich Raimund Hörmann Dieter Wiedenmann Michael Dürsch | Australia (AUS) Paul Reedy Gary Gullock Timothy Mclaren Anthony Lovrich | Canada (CAN) Doug Hamilton Mike Hughes Phil Monckton Bruce Ford |
1988 Seoul detaljer | Italia (ITA) Agostino Abbagnale Davide Tizzano Gianluca Farina Piero Poli | Norge (NOR) Alf Hansen Rolf Thorsen Lars Bjønness Vetle Vinje | Øst-Tyskland (GDR) Jens Köppen Steffen Zühlke Steffen Bogs Heiko Habermann |
1992 Barcelona detaljer | Tyskland (GER) Andreas Hajek Michael Steinbach Stephan Volkert André Willms | Norge (NOR) Kjetil Undset Per Sætersdal Lars Bjønness Rolf Thorsen | Italia (ITA) Alessandro Corona Gianluca Farina Rossano Galtarossa Filippo Soffici |
1996 Atlanta detaljer | Tyskland (GER) Andreas Hajek Stephan Volkert André Steiner André Willms | USA (USA) Tim Young Eric Mueller Brian Jamieson Jason Gailes | Australia (AUS) Janusz Hooker Boden Joseph Hanson Duncan Free Ronald Snook |
2000 Sydney detaljer | Italia (ITA) Agostino Abbagnale Alessio Sartori Rossano Galtarossa Simone Raineri | Nederland (NED) Jochem Verberne Dirk Lippits Diederik Simon Michiel Bartman | Tyskland (GER) Marco Geisler Andreas Hajek Stephan Volkert André Willms |
2004 Athen detaljer | Russland (RUS) Nikolai Spinev Igor Kravtsov Aleksei Svirin Sergei Fedorovtsev | Tsjekkia (CZE) David Kopřiva Tomáš Karas Jakub Hanák David Jirka | Ukraina (UKR) Serhij Hryn Sergij Bilushchenko Oleg Lykov Leonid Shaposhnikov |
2008 Beijing detaljer | Polen (POL) Konrad Wasielewski Marek Kolbowicz Michał Jeliński Adam Korol | Italia (ITA) Luca Agamennoni Simone Venier Rossano Galtarossa Simone Raineri | Frankrike (FRA) Jonathan Coeffic Pierre-Jean Peltier Julien Bahain Cédric Berrest |
2012 London detaljer | Tyskland (GER) Karl Schulze Philipp Wende Lauritz Schoof Tim Grohmann | Kroatia (CRO) David Šain Martin Sinković Damir Martin Valent Sinković | Australia (AUS) Chris Morgan Karsten Forsterling James McRae Daniel Noonan |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Toer uten styrmann menn
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1904 St. Louis detaljer | Robert Farnan og Joseph Ryan (USA) | John Mulcahy og William Varley (USA) | John Joachim og Joseph Buerger (USA) |
1908 London detaljer | John Fenning og Gordon Thomson (GBR) | George Fairbairn og Philip Verdon (GBR) | Frederick Toms og Norwey Jackes (CAN) |
Martin Stahnke og Willy Düskow (GER) | |||
1912–1920 | ikke på programmet | ||
1924 Paris detaljer | Teun Beijnen og Willy Rösingh (NED) | Maurice Bouton og Georges Piot (FRA) | ikke utdelt |
1928 Amsterdam detaljer | Kurt Moeschter og Bruno Müller (GER) | Terence O'Brien og Robert Nisbet (GBR) | Paul McDowell og John Schmitt (USA) |
1932 Los Angeles detaljer | Lewis Clive og Hugh Edwards (GBR) | Cyril Stiles og Fred Thompson (NZL) | Henryk Budziński og Jan Krenz-Mikołajczak (POL) |
1936 Berlin detaljer | Willi Eichhorn og Hugo Strauß (GER) | Harry Larsen og Peter Olsen (DEN) | Horacio Podestá og Julio Curatella (ARG) |
1948 London detaljer | John Wilson og Ran Laurie (GBR) | Hans Kalt og Josef Kalt (SUI) | Felice Fanetti og Bruno Boni (ITA) |
1952 Helsinki detaljer | Charles Logg og Thomas Price (USA) | Michel Knuysen og Bob Baetens (BEL) | Kurt Schmid og Hans Kalt (SUI) |
1956 Melbourne detaljer | James Fifer og Duvall Hecht (USA) | Igor Buldakov og Viktor Ivanov (URS) | Josef Kloimstein og Alfred Sageder (AUT) |
1960 Roma detaljer | Valentin Boreyko og Oleg Golovanov (URS) | Josef Kloimstein og Alfred Sageder (AUT) | Veli Lehtelä og Toimi Pitkänen (FIN) |
1964 Tokyo detaljer | George Hungerford og Roger Jackson (CAN) | Steven Blaisse og Ernst Veenemans (NED) | Michael Schwan og Wolfgang Hottenrott (EUA) |
1968 Mexico City detaljer | Jörg Lucke og Heinz-Jörg Bothe (GDR) | Laurence Hough og Philip Johnson (USA) | Peter Christiansen og Ivan Larsen (DEN) |
1972 München detaljer | Siegfried Brietzke og Wolfgang Mager (GDR) | Heinrich Fischer og Alfred Bachmann (SUI) | Roel Luynenburg og Ruud Stokvis (NED) |
1976 Montreal detaljer | Bernd Landvoigt og Jörg Landvoigt (GDR) | Calvin Coffey og Michael Staines (USA) | Peter Vanroye og Thomas Strauss (FRG) |
1980 Moskva detaljer | Bernd Landvoigt og Jörg Landvoigt (GDR) | Yuri Pimenov og Nikolay Pimenov (URS) | Charles Wiggin og Malcolm Carmichael (GBR) |
1984 Los Angeles detaljer | Petru Iosub og Valer Toma (ROU) | Fernando Climent og Luis María Lasúrtegui (ESP) | Hans Magnus Grepperud og Sverre Løken (NOR) |
1988 Seoul detaljer | Andy Holmes og Steve Redgrave (GBR) | Dănuţ Dobre og Dragos Neagu (ROU) | Sadik Mujkič og Bojan Prešern (YUG) |
1992 Barcelona detaljer | Matthew Pinsent og Steve Redgrave (GBR) | Colin von Ettingshausen og Peter Hoeltzenbein (GER) | Iztok Čop og Denis Žvegelj (SLO) |
1996 Atlanta detaljer | Matthew Pinsent og Steve Redgrave (GBR) | David Weightman og Robert Scott (AUS) | Michel Andrieux og J. C. Rolland (FRA) |
2000 Sydney detaljer | Michel Andrieux og J. C. Rolland (FRA) | Ted Murphy og Sebastian Bea (USA) | Matthew Long og James Tomkins (AUS) |
2004 Athen detaljer | Drew Ginn og James Tomkins (AUS) | Siniša Skelin og Nikša Skelin (CRO) | Donovan Cech og Ramon di Clemente (RSA) |
2008 Beijing detaljer | Drew Ginn og Duncan Free (AUS) | David Calder og Scott Frandsen (CAN) | Nathan Twaddle og George Bridgewater (NZL) |
2012 London detaljer | Eric Murray og Hamish Bond (NZL) | Germain Chardin og Dorian Mortelette (FRA) | George Nash og William Satch (GBR) |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Firer uten styrmann menn
Åtter
Dobbeltsculler, lettvekt
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1996 Atlanta detaljer | Michael Gier og Markus Gier (SUI) | Maarten van der Linden og Pepijn Aardewijn (NED) | Bruce Hick og Anthony Edwards (AUS) |
2000 Sydney detaljer | Tomasz Kucharski og Robert Sycz (POL) | Elia Luini og Leonardo Pettinari (ITA) | Pascal Touron og Thibaud Chapelle (FRA) |
2004 Athen detaljer | Tomasz Kucharski og Robert Sycz (POL) | Frederic Dufour og Pascal Touron (FRA) | Vasileios Polymeros og Nikolaos Skiathitis (GRE) |
2008 Beijing detaljer | Zac Purchase og Mark Hunter (GBR) | Dimitrios Mougios og Vasileios Polymeros (GRE) | Mads Rasmussen og Rasmus Quist (DEN) |
2012 London detaljer | Mads Rasmussen og Rasmus Quist Hansen (DEN) | Zac Purchase og Mark Hunter (GBR) | Storm Uru og Peter Taylor (NZL) |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Firer, lettvekt
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1996 Atlanta detaljer | Danmark (DEN) Victor Feddersen Niels Henriksen Thomas Poulsen Eskild Ebbesen | Canada (CAN) Brian Peaker Jeffrey Lay Dave Boyes Gavin Hassett | USA (USA) Marc Schneider Jeff Pfaendtner David Collins William Carlucci |
2000 Sydney detaljer | Frankrike (FRA) Laurent Porchier Jean-Christophe Bette Yves Hocdé Xavier Dorfmann | Australia (AUS) Simon Burgess Anthony Edwards Darren Balmforth Robert Richards | Danmark (DEN) Søren Madsen Thomas Ebert Eskild Ebbesen Victor Feddersen |
2004 Athen detaljer | Danmark (DEN) Thor Kristensen Thomas Ebert Stephan Mølvig Eskild Ebbesen | Australia (AUS) Glen Loftus Anthony Edwards Ben Cureton Simon Burgess | Italia (ITA) Lorenzo Bertini Catello Amarante Salvatore Amitrano Bruno Mascarenhas |
2008 Beijing detaljer | Danmark (DEN) Thomas Ebert Morten Jørgensen Eskild Ebbesen Mads Andersen | Polen (POL) Łukasz Pawłowski Bartłomiej Pawełczak Miłosz Bernatajtys Paweł Rańda | Canada (CAN) Iain Brambell Jon Beare Mike Lewis Liam Parsons |
2012 London detaljer | Sør-Afrika (RSA) James Thompson Matthew Brittain John Smith Sizwe Ndlovu | Storbritannia (GBR) Peter Chambers Rob Williams Richard Chambers Chris Bartley | Danmark (DEN) Kasper Winther Morten Jørgensen Jacob Barsoe Eskild Ebbesen |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Tidligere øvelser
Toer med styrmann
Firer med styrmann
Firer med styrmann (inriggers)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1912 Stockholm detaljer | Danmark (DEN) Ejler Allert Jørgen Hansen Carl Møller Carl Pedersen Poul Hartmann | Sverige (SWE) Ture Rosvall William Bruhn-Möller Conrad Brunkman Herman Dahlbäck Wilhelm Wilkens | Norge (NOR) Claus Høyer Reidar Holter Magnus Herseth Frithjof Olstad Olav Bjørnstad |
Referanser
- ^ The IOC medal database credits this medal to A. Mariacher. Also the official report shows Mariacher as competitor instead of Finlayson. However the National Olympic Committee of Canada Arkivert 13. oktober 2007 hos Wayback Machine. shows only Finlayson as competitor, but not Mariacher.
- ^ The German team changed the coxswain after the semi-final. Gustav Moths participated only in the semi-final og Max Ammermann participated in the final. However, the IOC medal database credits the gold medal only to Gustav Moths.
- ^ The German team changed the cox after the first round. But it is not known, if Otto Maier participated in the first round og Karl Leister did the rest of the tournament or Karl Leister participated in the first round og Otto Maier did the rest. However, the IOC medal database credits the gold medal only to Karl Leister.
Eksterne lenker
- International Olympic Committee results database