|
---|
Beste film | |
---|
Beste dukumentar | Min mamma hade fjorton barn (2000) · Ljudmilas röst · (2001) · Muraren (2002) · Du ska nog se att det går över (2003) · Armbryterskan från Ensamheten (2004) · Prostitution bakom slöjan (2005) · Vikarien (2006) · Nunnan (2007) · Maggie vaknar på balkongen (2008) · Ebbe – The Movie (2009) · Ångrarna (2010) · At Night I Fly (2011) · Searching for Sugar Man (2012) · Belleville Baby (2013) · Om våld (2014) · Förvaret (2015) · Martha & Niki (2016) · Silvana – väck mig när ni vaknat (2017) · Rekonstruktion Utøya (2018) · Transnistra (2019) · Greta (2020) · Sabaya (2021) · Historjá – Stygn för Sápmi (2022) · Mirakelet i Gullspång (2023) |
---|
Beste kortfilm | Do Nothin' Till You Hear from Me (1995) · I skuggan av solen · (1996) Hem ljuva hem · (1997) · Aligermaas äventyr - i vildhästarnas dal (1998) · Clinch (1999) · Del av den värld som är din : en kofilm (2000) · Music for One Apartment and Six Drummers (2001) Viktor och hans bröder · (2002) · Min skäggiga mamma (2003) · Glenn, the Great Runner (2004) · En nattsaga (2005) · Aldrig som första gången! (2006) · Hur man gör (2007) · Lögner (2008) · Skrapsår (2009) · Tussilago (2010) Las Palmas · (2011) Dance Music Now · (2012) · On Suffocation (2013) · Still Born (2014) Kung Fury · (2015) · 6A (2016) · Min börda (2017) · Martyren (2018) · Excess Will Save Us (2019) · A Legacy of Horses (2020) · Man med duvor (2021) · Little to Big (2022) · Leila (2023) |
---|
Beste regi | |
---|
Beste kvinnelige hovedrolle | |
---|
Beste mannlige hovedrolle | |
---|
Beste kvinnelige birolle | |
---|
Beste mannlige birolle | |
---|
Beste manus | |
---|
Beste foto | Peter Mokrosinski (1988) · Göran Nilsson (1989) · Esa Vuorinen (1990) · Per Källberg (1991) · Tony Forsberg (1992) · Jens Fischer (1993) · Harald Paalgard (1994) · Jan Röed (1995) · Harald Paalgard (1996) · Jens Fischer (1997) · Philip Øgaard (1998) · Anders Bohman (1999) · István Borbás og Jesper Klevenås (2000) · Mischa Gavrjusjov og Jan Troell (2001) · Ulf Brantås (2002) · Peter Mokrosinski (2003) · Jens Fischer (2004) · Aril Wretblad (2005) · Linus Sandgren (2006) · Geir Hartly Andreassen (2007) · Hoyte van Hoytema (2008) · Hoyte van Hoytema (2009) · Aril Wretblad (2010) · Marius Dybwad Brandrud (2011) · Hoyte van Hoytema (2012) · Petrus Sjövik (2013) · Fredrik Wenzel (2014) · Gösta Reiland (2015) · Ita Zbroniec-Zajt (2016) · Fredrik Wenzel (2017) · Kristoffer Jönsson (2018) · Lisabi Fridell (2019) · Sophia Olsson (2020) · Sophie Winqvist Loggins (2021) · Jonas Alarik (2022) · Josua Enblom (2023) |
---|
Beste kostymedesign | Moa Li Lemhagen Schalin (2011) · Cilla Rörby (2012) · Kicki Ilander (2013) · Cilla Rörby (2014) · Mia Andersson (2015) · Kicki Ilander (2016) · Louize Nissen (2017) · Ingrid Sjögren (2018) · Margrét Einarsdóttir (2019) · Kicki Ilander (2020) · Amanda Wing Yee Lee (2021) · Sofie Krunegård (2022) · Karen Fabritius Gram og Pierre Vienings (2023) |
---|
Beste maskedesign | Anna-Lena Melin (2011) · Jenny Fred (2012) · Lisa Mustafa (2013) · Anna-Carin Lock og Anja Dahl (2014) · Eva von Bahr og Love Larson (2015) · Eva von Bahr, Love Larson og Pia Aleborg (2016) · Petra Cabbe (2017) · Göran Lundström, Pamela Goldammer og Erica Spetzig (2018) · Anna-Carin Lock (2019) · Hanna Holm Löfgren, Eva von Bahr og Love Larson (2020) · Erica Spetzig (2021) · Stefanie Gredig (2022) · Tove Jansson, Eva von Bahr og Love Larson (2023) |
---|
Beste produksjonsdesign | Roger Rosenberg (2011) · Lina Nordqvist (2012) · Paola Holmér og Linda Janson (2013) · Ulf Jonsson, Nicklas Nilsson, Sandra Parment, Isabel Sjöstrand og Julia Tegström (2014) · Kajsa Severin (2015) · Liv Ask og Bengt Fröderberg (2016) · Roger Rosenberg (2017) · Ulrika von Vegesack (2018) · Anders Hellström, Frida Ekstrand Elmström og Nicklas Nilsson (2019) · Linda Janson og Charlotte Alfredson (2020) · Michael Higgins (2021) · Linda Janson (2022) · Catharina Nyqvist Ehrnrooth (2023) |
---|
Beste lyddesign | Andreas Franck (2011) · Petter Fladeby og Per Nyström (2012) · Mattias Eklund (2013) · Andreas Franck (2014) · Andreas Franck (2015) · Patrik Strömdahl (2016) · Fredrik Jonsäter (2017) · Christian Holm (2018) · Andreas Franck og Fredrik Dalenfjäll (2019) · Fredrik Lantz (2020) · Erick Vargas Williams, Valène Leroy, Charles de Ville og Aline Gavroy (2021) · Ted Krotkiewski (2022) · Andreas Franck (2023) |
---|
Beste visuelle effekter | Håkan Blomdahl og Torbjörn Olsson (2011) · Andreas Hylander (2012) · Torbjörn Olsson, Fredrik Pihl, Robert Södergren og Joel Sundberg (2015) · Fredrik Nord (2016) · Torbjörn Olsson og Alex Hansson (2017) · (2018) Peter Hjorth, Mikael Windelin og Christian Sjöstedt · Arild Andersson, Per Jonsson og Andreas Wicklund (2019) · Jelmen Palsterman og Tony Kock (2020) · Alex Hansson og Torbjörn Olsson (2021) · Simon Sandin (2022) · Nora Berecoechea og Stefan Rycken (2023) |
---|
Filmklipp | Göran Hugo Olsson og Hanna Lejonqvist (2011) · Andreas Jonsson, Niels Pagh Andersen og Hanna Lejonqvist (2012) · Håkan Wärn (2013) · Jacob Schulsinger og Ruben Östlund (2014) · Kristofer Nordin (2015) · Tora Mårtens og Therese Elfström (2016) · Anders Skov (2017) · Dino Jonsäter (2018) · Erika Gonzales, Kristin Grundström og Karolina Bengtsson (2019) · Fredrik Morheden (2020) · Hanna Lejonqvist og Dino Jonsäter (2021) · Åsa Mossberg og Line Schou (2022) · Robert Krantz (2023) |
---|
Beste originalmusikk | Ahmir-Khalib Thompson og Om'Mas Keith (2011) · Benny Andersson (2012) · Matti Bye (2013) · Mattias Bärjed og Jonas Kullhammar (2014) · Lisa Holmqvist (2015) · Jan Sandström (2016) · Peter von Poehl (2017) · Johan Testad (2018) · Nathaniel Méchaly (2019) · Ola Kvernberg (2020) · Lisa Nordström (2021) · Eirik Havnes (2022) · Baba Stiltz (2023) |
---|
Relaterte priser | Hedersguldbaggen | |
---|
Gullspira | |
---|
Publikumsprisen | Underbara älskade (2006) · Arn – Tempelridderen (2007) · Arn – Riket ved veiens ende (2008) · Menn som hater kvinner (2009) · Änglagård – alle gode ting er tre (2010) · Sune i Grekland (2012) · Hundreåringen som klatret ut gjennom vinduet og forsvant (2013) · Micke & Veronica (2014) · En mann ved navn Ove (2015) · Hundreogettåringen som stakk fra regningen og forsvant (2016) · Sameblod (2017) · Tårtgeneralen (2018) · Jag kommer hem igen till jul (2019) · Feed (2022) · Beck – Inferno (2023) |
---|
|
---|
Tidligere priser | Ingmar Bergman-prisen | |
---|
Juryens spesialpris | Leif Furhammar (1965) · Bengt Idestam-Almquist (1966) · Krister Wickman (1967) · Rune Waldekranz (1969) · Harry Schein (1970) · Bengt Forslund (1972) · Sven Nykvist (1973) · Per Axel Lundgren (1974) · Per Åhlin (1975) · Kollektivet bak Sven Klangs kvintett (1977) · Eric M. Nilsson (1978) · Keve Hjelm (1979) · Filmhäftet (1980) · Ulf Dageby (1982) · Folkets Bio (1983) · Rune Ericson (1984) · Studio Lagnö (1985) · Jörgen Persson (1986) · Bo Jonsson (1987) |
---|
Kreative innsatser | |
---|
Beste utenlandske film | |
---|
Årets nykomling | Bianca Kronlöf (2015) · Ahang Bashi (2016) · Rojda Sekersöz (2017) · Crazy Pictures (2018) · Emily Norling (2019) |
---|
Beste prestasjon | Bilde | Fredrik Morheden (2000) · Darek Hodor (2001) · Jan Olof Ågren (2002) · Anna Asp (2003) · Sofia Lindgren (2004) · Jaana Fomin (2005) · Marina Krig (2006) |
---|
Lyd | Jan Alvermark (2000) · Gábor Pasztor (2001) · Johan Söderberg (2002) · Bo Persson og Stefan Ljungberg (2003) · Eddie Axberg og Lars Liljeholm (2004) · Adam Nordén (2005) · Fabian Torsson (2006) |
---|
|
---|
Særskilte innsatser | Kimmo Rajala, Kicki Ilander, Charlotta Miller, Frida Hallberg og Pär Brundin (2007) · Matti Bye, Eva Norén, Jonas Jansson, Patrik Strömdahl og Per Sundström (2008) · Isak Gjertsen, Malte Forssell og Johan Söderberg (2009) · Åsa Mossberg, Jeanette Klingberg, Johannes Stjärne Nilsson, Magnus Börjeson og Ola Simonsson (2010) · Owe Svensson (2013) · Mats Holmgren (2014) |
---|
|
---|