Svømming under Sommer-OL 2016 – 4 × 200 meter fri stafett menn
Svømming under Sommer-OL 2016 – 4 × 200 meter fri stafett menn | |||
---|---|---|---|
USAs lag (Dwyer, Haas, Lochte og Phelps) under medaljeseremonien | |||
Konkurranse | 4 × 200 meter fri stafett menn | ||
Leker | Sommer-OL 2016 | ||
Sted | Rio de Janeiro | ||
Arena | Estádio Aquático Olímpico | ||
Dato | 9. august | ||
Deltakernasjoner | 16 | ||
Deltakere | 73 | ||
Vinnertid | 7.00,66 | ||
Medaljevinnere | |||
USA Conor Dwyer, Townley Haas, Ryan Lochte, Michael Phelps, Clark Smith*, Jack Conger*, Gunnar Bentz* | |||
Storbritannia Stephen Milne, Duncan Scott, Daniel Wallace, James Guy, Robbie Renwick* | |||
Japan Kosuke Hagino, Naito Ehara, Yuki Kobori, Takeshi Matsuda *Indikerer at svømmeren bare deltok i innlende heat. | |||
Forrige | 2012 | ||
Neste | 2020 |
Svømmeøvelser ved Sommer-OL 2016 | ||||
---|---|---|---|---|
Fri | ||||
50 m | menn | kvinner | ||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | kvinner | |||
1500 m | menn | |||
Ryggsvømming | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
Brystsvømming | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
Butterfly | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
Individuell medley | ||||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
Fristafetter | ||||
4×100 m | menn | kvinner | ||
4×200 m | menn | kvinner | ||
Medleystafetter | ||||
4×100 m | menn | kvinner | ||
Maraton | ||||
10 km | menn | kvinner |
4 × 200 meter fri stafett for menn under sommer-OL 2016 fant sted i Estádio Aquático Olímpico den 9. august 2016.[1]
Resultater
[2]
Forsøksheat
Totalt seksten nasjoner var kvalifisert til å delta. De åtte beste tilsammen i de to heatene gikk videre til finalen.
Plassering | Heat | Bane | Nasjon | Svømmere | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 4 | Storbritannia | Stephen Milne (1.46,70) Robbie Renwick (1.48,17) Daniel Wallace (1.46,39) Duncan Scott (1.45,05) | 7.06,31 | Q |
2 | 1 | 4 | USA | Clark Smith (1.47,20) Jack Conger (1.45,73) Gunnar Bentz (1.48,01) Ryan Lochte (1.45,80) | 7.06,74 | Q |
3 | 2 | 2 | Russland | Mikhail Dovgaljuk (1.46,91) Vyacheslav Andrusenko (1.47,50) Nikita Lobintsev (1.46,42) Aleksandr Krasnykh (1.45,98) | 7.06,81 | Q |
4 | 2 | 6 | Tyskland | Florian Vogel (1.47,16) Jacob Heidtmann (1.47,17) Clemens Rapp (1.46,61) Paul Biedermann (1.46,72) | 7.07,66 | Q |
5 | 2 | 7 | Japan | Kosuke Hagino (1.46,60) Naito Ehara (1.47,12) Yuki Kobori (1.47,60) Takeshi Matsuda (1.46,36) | 7.07,68 | Q |
5 | 2 | 5 | Australia | Daniel Smith (1.47,55) Mack Horton (1.46,32) Jacob Hansford (1.47,70) Thomas Fraser-Holmes (1.46,41) | 7.07,98 | Q |
7 | 2 | 3 | Belgia | Louis Croenen (1.48,35) Dieter Dekoninck (1.46,57) Emmanuel Vanluchene (1.47,79) Glenn Surgeloose (1.46,01) | 7.08,72 | Q |
8 | 1 | 5 | Nederland | Dion Dreesens (1.47,86) Kyle Stolk (1.47,13) Ben Schwietert (1.47,92) Maarten Brzoskowski (1.46,25) | 7.09,16 | Q |
9 | 1 | 8 | Italia | Andrea Mitchell D'Arrigo (1.47,65) Alex di Giorgio (1.47,74) Marco Belotti (1.47,01) Gabriele Detti (1.46,80) | 7.09,20 | |
10 | 1 | 3 | Polen | Jan Świtkowski (1.47,95) Paweł Korzeniowski (1.48,14) Kacper Klich (1.49,52) Kacper Majchrzak (1.45,50) | 7.11,11 | |
11 | 1 | 7 | Sør-Afrika | Myles Brown (1.46,47) Sebastien Rousseau (1.48,35) Calvyn Justus (1.49,04) Dylan Bosch (1.48,75) | 7.12,61 | |
12 | 1 | 2 | Spania | Victor Martín (1.48,74) Miguel Durán (1.48,10) Albert Puig (1.48,13) Marc Sánchez (1.47,65) | 7.12,62 | |
13 | 2 | 1 | Danmark | Anders Lie Nielsen (1.47,62) Daniel Skaaning (1.46,78) Soren Dahl (1.47,43) Magnus Westermann (1.50,83) | 7.12,66 | NR |
14 | 1 | 6 | Frankrike | Jordan Pothain (1.46,56) Grégory Mallet (1.47,60) Lorys Bourelly (1.48,62) Damien Joly (1.50,93) | 7.13,71 | |
15 | 1 | 1 | Brasil | Luiz Altamir Melo (1.48,19) João de Lucca (1.47,77) Andre Pereira (1.49,19) Nicolas Oliveira (1.48,69) | 7.13,84 | |
16 | 2 | 8 | Ungarn | Péter Bernek (1.47,69) Gergő Kis (1.51,02) Benjámin Grátz (1.48,71) Dominik Kozma (1.51,09) | 7.18,51 |
Finale
[3]
Plassering | Bane | Nasjon | Svømmere | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 5 | USA | Conor Dwyer (1.45,23) Townley Haas (1.44,14) Ryan Lochte (1.46,03) Michael Phelps (1.45,26) | 7.00,66 | |
02 | 4 | Storbritannia | Stephen Milne (1.46,97) Duncan Scott (1.45,05) Daniel Wallace (1.46,26) James Guy (1.44,85) | 7.03,13 | NR |
03 | 2 | Japan | Kosuke Hagino (1.45,34) Naito Ehara (1.46,11) Yuki Kobori (1.45,71) Takeshi Matsuda (1.46,34) | 7.03,50 | |
4 | 7 | Australia | Thomas Fraser-Holmes (1.45,81) David McKeon (1.45,63) Daniel Smith (1.47,37) Mack Horton (1.45,37) | 7.04,18 | |
5 | 3 | Russland | Danila Izotov (1.46,72) Aleksandr Krasnykh (1.45,67) Nikita Lobintsev (1.46,31) Mikhail Dovgaljuk (1.47,00) | 7.05,70 | |
6 | 6 | Tyskland | Florian Vogel (1.47,16) Christoph Fildebrandt (1.47,91) Clemens Rapp (1.46,12) Paul Biedermann (1.46,09) | 7.07,28 | |
7 | 8 | Nederland | Dion Dreesens (1.47,58) Maarten Brzoskowski (1.46,87) Kyle Stolk (1.47,59) Sebastiaan Verschuren (1.47,06) | 7.09,10 | |
8 | 1 | Belgia | Louis Croenen (1.48,95) Dieter Dekoninck (1.47,50) Glenn Surgeloose (1.46,91) Pieter Timmers (1.48,28) | 7.11,64 |
Referanser
- ^ «Day 4 Schedule: TV Listings». NBC Olympics. Arkivert fra originalen 16. august 2016. Besøkt 6. juli 2016.
- ^ Resultater forsøksheat Arkivert 26. august 2016 hos Wayback Machine. hos rio2016.com
- ^ Finaleresultater Arkivert 26. august 2016 hos Wayback Machine. hos rio2016.com
Eksterne lenker
- Artikkelen har ingen egenskaper for offisielle lenker i Wikidata
- Offisielle resultater[død lenke]
- v
- d
- r
OL-vinnere på 4 × 200 meter frisvømming stafett, menn
- 1908: GBR (Derbyshire, Radimilovic, Foster, Taylor)
- 1912: AUS (Healy, Champion, Boardman, Hardwick)
- 1920: USA (McGillivray, Kealoha, Ross, Kahanamoku)
- 1924: USA (Weissmuller, O'Connor, Glancy, Breyer)
- 1928: USA (Weissmuller, Clapp, Laufer, Kojac)
- 1932: JPN (Yusa, Miyazaki, Yokoyama, Toyoda)
- 1936: JPN (Yusa, Sugiura, Arai, Taguchi)
- 1948: USA (Ris, McLane, Wolf, Smith)
- 1952: USA (Moore, Woolsey, Konno, McLane)
- 1956: AUS (O'Halloran, Devitt, Rose, Henricks)
- 1960: USA (Harrison, Blick, Troy, Farrell)
- 1964: USA (Schollander, Clark, Saari, Ilman)
- 1968: USA (Schollander, Spitz, Nelson, Rerych)
- 1972: USA (Spitz, Kinsella, Tyler, Genter)
- 1976: USA (Bruner, Furniss, Naber, Montgomery)
- 1980: SSR (Kopljakov, Salnikov, Stukolkin, Krylov)
- 1984: USA (Heath, Larson, Float, Hayes)
- 1988: USA (Dalbey, Cetlinski, Gjertsen, Biondi)
- 1992: SUS Samveldet av nasjoner (Lepikov, Pysjnenko, Tajanovitsj, Sadovyj)
- 1996: USA (Davis, Hudepohl, Schumacher, Berube)
- 2000: AUS (Thorpe, Klim, Pearson, Kirby)
- 2004: USA (Phelps, Lochte, Vanderkaay, Keller)
- 2008: USA Phelps, Lochte, Berens, Vanderkaay)
- 2012: USA (Lochte, Dwyer, Berens, Phelps)
- 2016: USA (Dwyer, Haas, Lochte, Phelps, Clark Smith*, Jack Conger*, Gunnar Bentz*)
- 2020: Storbritannia (Dean, Guy, Richards, Scott, Jarvis)
- 2024: Storbritannia (Guy, Dean, Richards, Scott, Bird*, McMillan*)
Autoritetsdata