Walter Laufer
Walter Laufer | |||
---|---|---|---|
Født | 5. juli 1906 Cincinnati | ||
Død | 16. juli 1984 (78 år) Midland | ||
Beskjeftigelse | Svømmer | ||
Utdannet ved | Walnut Hills High School | ||
Nasjonalitet | USA | ||
Utmerkelser | International Swimming Hall of Fame | ||
Sport | Svømming[1] |
Walter Laufer (1906–1984) var en amerikansk svømmer som deltok i de olympiske leker 1928 i Amsterdam.
Laufer ble olympisk mester i svømming under OL 1928 i Amsterdam. Han var med på det amerikanske laget som vant stafetten på 4 x 200 meter fri med tiden 9.36,2 ny verdensrekord og over fem sekunder raskere enn sølvvinnerne fra Japan.[2] De andre på laget var Austin Clapp, George Kojac og Johnny Weissmuller. Laufer kom på andreplass på 100 meter rygg[3] og på femteplass på 100 meter fri.
OL-medaljer
- 1928 Amsterdam - Gull i svømming, 4 x 200 meter fri (USA)
- 1928 Amsterdam - Sølv i svømming, 100 rygg
Referanser
Litteratur
- van Rossem, G. (1928). The ninth olympiad Amsterdam 1928 Official report (PDF). Amsterdam: The Netherlands olympic comitee.
Eksterne lenker
- (en) Walter Laufer – Olympedia
- (en) Walter Laufer – Swimming Hall of Fame
- v
- d
- r
OL-vinnere på 4 × 200 meter frisvømming stafett, menn
- 1908: GBR (Derbyshire, Radimilovic, Foster, Taylor)
- 1912: AUS (Healy, Champion, Boardman, Hardwick)
- 1920: USA (McGillivray, Kealoha, Ross, Kahanamoku)
- 1924: USA (Weissmuller, O'Connor, Glancy, Breyer)
- 1928: USA (Weissmuller, Clapp, Laufer, Kojac)
- 1932: JPN (Yusa, Miyazaki, Yokoyama, Toyoda)
- 1936: JPN (Yusa, Sugiura, Arai, Taguchi)
- 1948: USA (Ris, McLane, Wolf, Smith)
- 1952: USA (Moore, Woolsey, Konno, McLane)
- 1956: AUS (O'Halloran, Devitt, Rose, Henricks)
- 1960: USA (Harrison, Blick, Troy, Farrell)
- 1964: USA (Schollander, Clark, Saari, Ilman)
- 1968: USA (Schollander, Spitz, Nelson, Rerych)
- 1972: USA (Spitz, Kinsella, Tyler, Genter)
- 1976: USA (Bruner, Furniss, Naber, Montgomery)
- 1980: SSR (Kopljakov, Salnikov, Stukolkin, Krylov)
- 1984: USA (Heath, Larson, Float, Hayes)
- 1988: USA (Dalbey, Cetlinski, Gjertsen, Biondi)
- 1992: SUS Samveldet av nasjoner (Lepikov, Pysjnenko, Tajanovitsj, Sadovyj)
- 1996: USA (Davis, Hudepohl, Schumacher, Berube)
- 2000: AUS (Thorpe, Klim, Pearson, Kirby)
- 2004: USA (Phelps, Lochte, Vanderkaay, Keller)
- 2008: USA Phelps, Lochte, Berens, Vanderkaay)
- 2012: USA (Lochte, Dwyer, Berens, Phelps)
- 2016: USA (Dwyer, Haas, Lochte, Phelps, Clark Smith*, Jack Conger*, Gunnar Bentz*)
- 2020: Storbritannia (Dean, Guy, Richards, Scott, Jarvis)
- 2024: Storbritannia (Guy, Dean, Richards, Scott, Bird*, McMillan*)