VM i skiskyting 1984
VM i skiskyting 1984 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Skiskyting | ||
Vertsby | Chamonix | ||
Vertsland | Frankrike | ||
Arena(er) | Chamonix | ||
Dato | 29. februar – 4. mars 1984 | ||
Øvelser | 3 | ||
Verdensmesterskapet i skiskyting | |||
Forrige – neste | |||
Antholz 1983 – Egg/Ruhpolding 1985 |
Det første verdensmesterskapet i skiskyting for kvinner ble arrangert i 1984 i Chamonix i Frankrike. Samme år ble det arrangert OL i Sarajevo, og dermed ble det ikke utdelt noen VM-titler for menn.
Medaljevinnere
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
5 km sprint | Venera Tsjernysjova (URS) | 23.00,1 | Sanna Grønlid (NOR) | + 34,9 | Andrea Grossegger (AUT) | + 39,4 |
10 km normaldistanse | Venera Tsjernysjova (URS) | 44.21,0 | Ljudmila Zabolotnjaja (URS) | + 9,9 | Tatjana Brylina (URS) | + 29,0 |
3 x 5 km stafett | Sovjetunionen | 1.03.26,0 | Norge | +2.56,0 | USA Holly Beatie-Farr Julie Newman Kari Swenson | + 3.44,6 |
Medaljestatistikk
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | 3 | 1 | 1 | 5 |
2 | Norge | 0 | 2 | 0 | 2 |
3 | Østerrike | 0 | 0 | 1 | 1 |
USA | 0 | 0 | 1 | 1 |
Resultater
Sprint, 5 km kvinner
| Normaldistanse, 10 km kvinner
|
3 x 5 km stafett
Plass | Land | Utøvere | Tid |
---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen Sovjetunionen | Venera Tsjernysjova Ljudmila Zabolotnjaja Kaja Parve | 1.03.26,0 |
2 | Norge Norge | Sanna Grønlid Gry Østvik Siv Bråten | 1.06.22,0 |
3 | USA USA | Holly Beatie-Farr Julie Newman Kari Swenson | 1.07.10,6 |
4 | Finland Finland | Aino Kallunki Tuula Ylinen Aila Flyktman | 1.07.10,9 |
Kilder
- VM i skiskyting 1984 – 5 km hos firstskisport.com
- VM i skiskyting 1984 – 10 km hos firstskisport.com
- VM i skiskyting 1984 – Stafett hos firstskisport.com
- IBU - offisiell resultatdatabase hos biathlonresults.com
- 1983-84 Biathlon Schedule hos realbiathlon.com
- v
- d
- r
- Saalfelden 1958
- Courmayeur 1959
- Umeå 1961
- Tavastehus 1962
- Seefeld 1963
- Elverum 1965
- Garmisch-Partenkirchen 1966
- Altenberg 1967
- Zakopane 1969
- Östersund 1970
- Tavastehus 1971
- Lake Placid 1973
- Minsk 1974
- Antholz 1975
- Antholz 1976
- Vingrom 1977
- Hochfilzen 1978
- Ruhpolding 1979
- Lahtis 1981
- Minsk 1982
- Antholz 1983
- Chamonix 1984
- Egg am Etzl/Ruhpolding 1985
- Falun/Oslo 1986
- Lahtis/Lake Placid 1987
- Chamonix 1988
- Feistritz 1989
- Minsk/Oslo/Kontiolax 1990
- Lahtis 1991
- Novosibirsk 1992
- Borovets 1993
- Canmore 1994
- Antholz 1995
- Ruhpolding 1996
- Brezno-Osrblie 1997
- Pokljuka/Hochfilzen 1998
- Kontiolax/Oslo 1999
- Oslo/Lahtis 2000
- Pokljuka 2001
- Oslo 2002
- Khanty-Mansijsk 2003
- Oberhof 2004
- Hochfilzen 2005
- Antholz 2007
- Östersund 2008
- Pyeongchang 2009
- Khanty-Mansijsk 2011
- Ruhpolding 2012
- Nové Město 2013
- Kontiolax 2015
- Oslo 2016
- Hochfilzen 2017
- Östersund 2019
- Antholz 2020
- Pokljuka 2021
- Oberhof 2023
- Nové Město 2024
- Lenzerheide 2025
- Otepää 2027
Autoritetsdata