Letnie Igrzyska Olimpijskie 1952 Lekkoatletyka Bieg na 100 m mężczyzn
Złoty medal Lindy Remigino
Srebrny medal Herb McKenley
Brązowy medal Emmanuel McDonald Bailey
Bieg na 100 metrów mężczyzn podczas XV Letnich Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach rozegrano 20 (eliminacje i ćwierćfinały) i 21 lipca 1952 (półfinały i finał) na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach . Zwycięzcą został reprezentant Stanów Zjednoczonych Lindy Remigino.
Rekordy zawodnik narodowość czas data miejsce Rekord świata Jesse Owens Stany Zjednoczone 10,2 1936-06-20 20 czerwca 1936(dts) Chicago[1] Harold Davis Stany Zjednoczone 1941-06-06 6 czerwca 1941(dts) Compton[1] Lloyd La Beach Panama 1948-05-15 15 maja 1948(dts) Fresno[1] Barney Ewell Stany Zjednoczone 1948-07-09 9 lipca 1948(dts) Evanston[1] Emmanuel McDonald Bailey Wielka Brytania 1951-05-28 28 maja 1951(dts) Belgrad[1] Rekord olimpijski Eddie Tolan Stany Zjednoczone 10,3 1932-08-01T00:00:00.001 1 sierpnia 1932(dts) Los Angeles[2] Ralph Metcalfe Jesse Owens 1936-08-03 3 sierpnia 1936(dts) Berlin[2] Harrison Dillard 1948-07-31 31 lipca 1948(dts) Londyn[2]
Lindy Remigino Herb McKenley Emmanuel McDonald Bailey
Wyniki Poz. - pozycja – rekord świata | – rekord krajowy | – rekord życiowy | = – wyrównany rekord życiowy | – najlepszy wynik w sezonie | = – wyrównany najlepszy wynik w sezonie | – rekord olimpijski Fn – falstart | DNF – nie ukończył | DNS – nie wystartował | DSQ – zdyskwalifikowany
Eliminacje Rozegrano dwanaście biegów eliminacyjnych. Do ćwierćfinałów awansowało po dwóch najlepszych zawodników z każdego biegu (Q ).
Bieg 1 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Treloar, John John Treloar Australia 10,7 Q 2 Lillington, Alan Alan Lillington Wielka Brytania 10,8 Q 3 Laryea, Gabriel Gabriel Laryea Złote Wybrzeże 11,1 4 Horčic, Miroslav Miroslav Horčic Czechosłowacja 11,1 5 Ásmundur Bjarnason Islandia 11,1 6 Omar, Youssef Ali Youssef Ali Omar Egipt 11,3 7 Barillas, José Julio José Julio Barillas Gwatemala 11,3
Bieg 2 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Bally, Étienne Étienne Bally Francja 10,7 Q 2 Kolew, Angeł Angeł Kolew Bułgaria 10,9 Q 3 Dolan, Paul Paul Dolan Irlandia 11,0 4 Mazorra, Raúl Raúl Mazorra Kuba 11,0 5 Hutchison, Bob Bob Hutchison Kanada 11,0 6 Tajima, Masaji Masaji Tajima Japonia 11,1 7 Wanasatith, Adul Adul Wanasatith Tajlandia 11,2
Bieg 3 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Bailey, Emmanuel McDonald Emmanuel McDonald Bailey Wielka Brytania 10,4 Q 2 Vittori, Carlo Carlo Vittori Włochy 10,9 Q 3 Kazancew, Michaił Michaił Kazancew ZSRR 11,0 4 Hörður Haraldsson Islandia 11,0 5 Souza, Javier Javier Souza Meksyk 11,1 6 Petrakis, Stefanos Stefanos Petrakis Grecja 11,2 – Weinberg, Ray Ray Weinberg Australia DNS
Bieg 4 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Jack, William William Jack Wielka Brytania 10,8 Q 2 Galán, Romeo Romeo Galán Argentyna 11,0 Q 3 Sanadze, Lewan Lewan Sanadze ZSRR 11,0 4 Shafei, Emad El-Din Emad El-Din Shafei Egipt 11,2 5 Gutiérrez, Guillermo Guillermo Gutiérrez Wenezuela 11,2 6 Pakpuang, Boonterm Boonterm Pakpuang Tajlandia 11,7 – Fütterer, Heinz Heinz Fütterer Niemcy DNS
Bieg 5 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 McKenley, Herb Herb McKenley Jamajka 10,7 Q 2 Csányi, György György Csányi Węgry 10,9 Q 3 Kiszka, Emil Emil Kiszka Polska 10,9 4 Tavisalo, Pauli Pauli Tavisalo Finlandia 11,0 5 Paquete, Tomás Tomás Paquete Portugalia 11,2 6 Sutton, Pete Pete Sutton Kanada 11,2 – Flanagan, Noel Noel Flanagan Irlandia DNS
Bieg 6 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Tabak, Dawid Dawid Tabak Izrael 10,9 Q 2 Hosoda, Tomio Tomio Hosoda Japonia 11,0 Q 3 Schneider, Willy Willy Schneider Szwajcaria 11,1 4 Gawriłow, Angeł Angeł Gawriłow Bułgaria 11,1 5 Leiva, Juan Juan Leiva Wenezuela 11,2 – Laing, Leslie Leslie Laing Jamajka DNS
Bieg 7 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Suchariew, Władimir Władimir Suchariew ZSRR 10,7 Q 2 Saat, Theo Theo Saat Holandia 10,9 Q 3 Butt, Muhammad Sharif Muhammad Sharif Butt Pakistan 11,0 4 Hellsten, Voitto Voitto Hellsten Finlandia 11,1 5 Acquaah, George George Acquaah Złote Wybrzeże 11,2 6 Acosta, Mariano Mariano Acosta Argentyna 11,4 7 Montanari, Wolfango Wolfango Montanari Włochy 11,8
Bieg 8 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Fortún, Rafael Rafael Fortún Kuba 10,5 Q 2 LaBeach, Byron Byron LaBeach Jamajka 10,9 Q 3 Leccese, Franco Franco Leccese Włochy 10,9 4 Baran, Issi Issi Baran Finlandia 11,0 5 Griesser, Fritz Fritz Griesser Szwajcaria 11,1 – Korsah, K. K. K. K. Korsah Złote Wybrzeże DNS – Curotta, Morris Morris Curotta Australia DNS
Bieg 9 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Zandt, Werner Werner Zandt Niemcy 10,7 Q 2 Aslam, Khwaja Muhammad Khwaja Muhammad Aslam Pakistan 10,9 Q 3 McFarlane, Don Don McFarlane Kanada 11,0 4 Pospíšil, Zdeněk Zdeněk Pospíšil Czechosłowacja 11,0 5 Ajado, Edward Edward Ajado Protektorat Nigerii 11,0 6 Chaaban, Fawzi Fawzi Chaaban Egipt 11,4 – Beckles, Enrique Enrique Beckles Argentyna DSQ – Åhlen, Bo Bo Åhlen Szwecja DNS
Bieg 10 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Bragg, Art Art Bragg Stany Zjednoczone 10,5 Q 2 Wehrli, Hans Hans Wehrli Szwajcaria 10,8 Q 3 Erinle, Titus Titus Erinle Protektorat Nigerii 10,9 4 Zarándi, László László Zarándi Węgry 10,9 5 Pétur Sigurðsson Islandia 11,3 6 Sankosik, Arun Arun Sankosik Tajlandia 11,5
Bieg 11 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Remigino, Lindy Lindy Remigino Stany Zjednoczone 10,4 Q 2 Pinto, Lavy Lavy Pinto Indie 10,9 Q 3 Bonino, René René Bonino Francja 10,9 4 Brož, František František Brož Czechosłowacja 11,0 5 Aziz, Abdul Abdul Aziz Pakistan 11,1 6 Maia, Rui Rui Maia Portugalia 11,5
Bieg 12 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Smith, Dean Dean Smith Stany Zjednoczone 10,6 Q 2 Porthault, Alain Alain Porthault Francja 10,7 Q 3 Fuchs, Erich Erich Fuchs Niemcy 10,8 4 Olowu, Karim Karim Olowu Protektorat Nigerii 11,0 – Crowe, Louis Louis Crowe Irlandia DNS – Fearon, Roy Roy Fearon Gwatemala DNS – Price, Neville Neville Price Południowa Afryka DNS
Ćwierćfinały Rozegrano cztery biegi ćwierćfinałowe. Do półfinałów awansowało po trzech najlepszych zawodników z każdego biegu.
Bieg 1 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Bailey, Emmanuel McDonald Emmanuel McDonald Bailey Wielka Brytania 10,5 Q 2 Treloar, John John Treloar Australia 10,7 Q 3 Porthault, Alain Alain Porthault Francja 10,7 Q 4 Aslam, Khwaja Muhammad Khwaja Muhammad Aslam Pakistan 10,9 5 LaBeach, Byron Byron LaBeach Jamajka 11,0 – Kolew, Angeł Angeł Kolew Bułgaria DSQ
Bieg 2 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Remigino, Lindy Lindy Remigino Stany Zjednoczone 10,4 Q 2 Saat, Theo Theo Saat Holandia 10,6 Q 3 Pinto, Lavy Lavy Pinto Indie 10,7 Q 4 Bally, Étienne Étienne Bally Francja 10,8 5 Wehrli, Hans Hans Wehrli Szwajcaria 10,8 6 Lillington, Alan Alan Lillington Wielka Brytania 10,9
Bieg 3 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Smith, Dean Dean Smith Stany Zjednoczone 10,4 Q 2 Fortún, Rafael Rafael Fortún Kuba 10,7 Q 3 Jack, William William Jack Wielka Brytania 10,8 Q 4 Zandt, Werner Werner Zandt Niemcy 10,8 5 Galán, Romeo Romeo Galán Argentyna 10,9 6 Tabak, Dawid Dawid Tabak Izrael 10,9
Bieg 4 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 McKenley, Herb Herb McKenley Jamajka 10,5 Q 2 Bragg, Art Art Bragg Stany Zjednoczone 10,5 Q 3 Suchariew, Władimir Władimir Suchariew ZSRR 10,7 Q 4 Hosoda, Tomio Tomio Hosoda Japonia 10,8 5 Csányi, György György Csányi Węgry 10,9 6 Vittori, Carlo Carlo Vittori Włochy 10,9
Półfinały Rozegrano dwa biegi półfinałowe. Do finału awansowało po trzech najlepszych zawodników z każdego biegu.
Bieg 1 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Bailey, Emmanuel McDonald Emmanuel McDonald Bailey Wielka Brytania 10,5 Q 2 Smith, Dean Dean Smith Stany Zjednoczone 10,6 Q 3 Suchariew, Władimir Władimir Suchariew ZSRR 10,6 Q 4 Pinto, Lavy Lavy Pinto Indie 10,7 5 Porthault, Alain Alain Porthault Francja 10,8 6 Bragg, Art Art Bragg Stany Zjednoczone 10,9
Bieg 2 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 McKenley, Herb Herb McKenley Jamajka 10,4 Q 2 Remigino, Lindy Lindy Remigino Stany Zjednoczone 10,5 Q 3 Treloar, John John Treloar Australia 10,6 Q 4 Fortún, Rafael Rafael Fortún Kuba 10,7 5 Jack, William William Jack Wielka Brytania 10,7 6 Saat, Theo Theo Saat Holandia 10,8
Finał Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Remigino, Lindy Lindy Remigino Stany Zjednoczone 10,4 2 McKenley, Herb Herb McKenley Jamajka 10,4 3 Bailey, Emmanuel McDonald Emmanuel McDonald Bailey Wielka Brytania 10,4 4 Smith, Dean Dean Smith Stany Zjednoczone 10,4 5 Suchariew, Władimir Władimir Suchariew ZSRR 10,5 6 Treloar, John John Treloar Australia 10,5 =[3]
Przypisy ↑ a b c d e Progression of IAAF World Records. 2015 Edition , IAAF , 2015, s. 25–26 [dostęp 2024-06-15] (ang. ) . ↑ a b c Mark Butler (red.): IAAF Statistics Handbook Special Edition. Games of the XXXI Olympiad Rio 2016 . IAAF , 2016, s. 71. [dostęp 2024-06-15]. (ang. ) . ↑ Janusz Waśko, John Brant, Györgyi Csiki, Andrzej Socha: Golden Century of IAAF Records. National Records Evolution 1912-2012 . Zamość: 2013, s. 11. ISBN 978-83-62033-30-0 . (ang. ) .
Bibliografia Official Report of the Organising Committee for the Games of the XV Olympiad, Helsinki, 1952 [online], library.la84.org, s. 268–271 [dostęp 2024-06-15] (ang. ) . Athletics at the 1952 Summer Olympics; 100 metres, Men [online], olympedia.org [dostęp 2024-06-15] (ang. ) .