Letnie Igrzyska Olimpijskie 1952 Lekkoatletyka Bieg na 200 m mężczyzn
Złoty medal Andy Stanfield
Srebrny medal Thane Baker
Brązowy medal James Gathers
Bieg na 200 metrów mężczyzn podczas XV Letnich Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach rozegrano 22 (eliminacje i ćwierćfinały) i 23 lipca 1952 (półfinały i finał) na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach . Zwycięzcą został reprezentant Stanów Zjednoczonych Andy Stanfield, który w finale wyrównał rekord olimpijski uzyskując czas 20,7 s[1] .
Rekordy Zawodnik Narodowość czas data miejsce Rekord świata Andy Stanfield Stany Zjednoczone 20,6 1952-06-28 28 czerwca 1952(dts) Los Angeles[2] Rekord olimpijski Jesse Owens Stany Zjednoczone 20,7 1936-08-05 5 sierpnia 1936(dts) Berlin[1]
Andy Stanfield
Wyniki Poz. - pozycja – rekord świata | – rekord krajowy | – rekord życiowy | = – wyrównany rekord życiowy | – najlepszy wynik w sezonie | = – wyrównany najlepszy wynik w sezonie | – rekord olimpijski Fn – falstart | DNF – nie ukończył | DNS – nie wystartował | DSQ – zdyskwalifikowany
Eliminacje Rozegrano osiemnaście biegów eliminacyjnych. Do ćwierćfinałów awansowało po dwóch najlepszych zawodników z każdego biegu (Q ).
Bieg 1 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Bönnhoff, Gerardo Gerardo Bönnhoff Argentyna 21,6 Q 2 Bally, Étienne Étienne Bally Francja 21,9 Q 3 Turakainen, Adolf Adolf Turakainen Finlandia 22,4 4 Hörður Haraldsson Islandia 22,4 – Price, Neville Neville Price Południowa Afryka DNS
Bieg 2
Bieg 3
Bieg 4 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Fortún, Rafael Rafael Fortún Kuba 21,8 Q 2 Stacey, Nick Nick Stacey Wielka Brytania 21,8 Q 3 Linssen, Fernand Fernand Linssen Belgia 22,3 4 Ajado, Edward Edward Ajado Protektorat Nigerii 22,7 – Gawriłow, Angeł Angeł Gawriłow Bułgaria DNS
Bieg 5 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Saat, Theo Theo Saat Holandia 22,0 Q 2 Zandt, Werner Werner Zandt Niemcy 22,1 Q 3 Leiva, Juan Juan Leiva Wenezuela 22,3 4 Chaaban, Fawzi Fawzi Chaaban Egipt 22,7 5 Eleutério, Eugénio Eugénio Eleutério Portugalia 23,2
Bieg 6 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Tabak, Dawid Dawid Tabak Izrael 22,4 Q 2 Gerdil, Marcel Marcel Gerdil Francja 22,5 Q – McSween, Cirilo Cirilo McSween Panama DNS – Moina, Ion Ion Moina Rumunia DNS – Curotta, Morris Morris Curotta Australia DNS
Bieg 7 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Stanfield, Andy Andy Stanfield Stany Zjednoczone 21,8 Q 2 Stawczyk, Zdobysław Zdobysław Stawczyk Polska 22,0 Q 3 Beckles, Enrique Enrique Beckles Argentyna 22,6 4 Omar, Youssef Ali Youssef Ali Omar Egipt 22,8 5 Wanasatith, Adul Adul Wanasatith Tajlandia 23,3
Bieg 8 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Suchariew, Władimir Władimir Suchariew ZSRR 21,9 Q 2 García, Ángel Ángel García Kuba 21,9 Q 3 Wehrli, Hans Hans Wehrli Szwajcaria 22,2 4 Tavisalo, Pauli Pauli Tavisalo Finlandia 22,3 5 Aziz, Abdul Abdul Aziz Pakistan 22,7
Bieg 9 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Janeček, Václav Václav Janeček Czechosłowacja 21,9 Q 2 Kraus, Peter Peter Kraus Niemcy 22,0 Q 3 Aslam, Khwaja Muhammad Khwaja Muhammad Aslam Pakistan 22,2 4 Hammer, Fred Fred Hammer Luksemburg 22,4 – Galán, Romeo Romeo Galán Argentyna DNS
Bieg 10
Bieg 11
Bieg 12 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Gathers, James James Gathers Stany Zjednoczone 21,2 Q 2 Hosoda, Tomio Tomio Hosoda Japonia 22,2 Q 3 Brault, Henri Henri Brault Francja 22,2 4 Grossi, Luigi Luigi Grossi Włochy 22,2 5 Arogundade, Muslim Muslim Arogundade Protektorat Nigerii 22,3
Bieg 13
Bieg 14 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Oluwa, Rafiu Rafiu Oluwa Protektorat Nigerii 22,8 Q 2 Pakpuang, Boonterm Boonterm Pakpuang Tajlandia 23,8 Q – Lickes, Leo Leo Lickes Niemcy DNS – Acquaah, George George Acquaah Złote Wybrzeże DNS – Rhoden, George George Rhoden Jamajka DNS
Bieg 15 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Laing, Leslie Leslie Laing Jamajka 21,8 Q 2 Dolan, Paul Paul Dolan Irlandia 21,9 Q 3 Brož, František František Brož Czechosłowacja 22,2 4 Casimiro, Fernando Fernando Casimiro Portugalia 22,6 5 Barillas, José Julio José Julio Barillas Gwatemala 22,7
Bieg 16 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Mazorra, Raúl Raúl Mazorra Kuba 22,3 Q 2 Hutchison, Bob Bob Hutchison Kanada 22,4 Q 3 Shafei, Emad El-Din Emad El-Din Shafei Egipt 22,5 4 Sankosik, Arun Arun Sankosik Tajlandia 22,5 – Goldoványi, Béla Béla Goldoványi Węgry DNS
Bieg 17 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Carr, Edwin Edwin Carr Australia 22,0 Q 2 Kolew, Angeł Angeł Kolew Bułgaria 22,0 Q – Gołubiew, Fieodosij Fieodosij Gołubiew ZSRR DNS – Ehlers, Gustavo Gustavo Ehlers Chile DNS
Bieg 18 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Treloar, John John Treloar Australia 21,5 Q 2 Pinto, Lavy Lavy Pinto Indie 21,6 Q 3 Karádi, Péter Péter Karádi Węgry 22,1 4 Sangermano, Lucio Lucio Sangermano Włochy 22,1 – Korsah, K. K. K. K. Korsah Złote Wybrzeże DNS
Ćwierćfinały Rozegrano sześć biegów ćwierćfinałowych. Do półfinałów awansowało po dwóch najlepszych zawodników z każdego biegu.
Bieg 1 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Gathers, James James Gathers Stany Zjednoczone 21,4 Q 2 Pinto, Lavy Lavy Pinto Indie 21,6 Q 3 Saat, Theo Theo Saat Holandia 21,7 4 Stawczyk, Zdobysław Zdobysław Stawczyk Polska 22,0 5 Horčic, Miroslav Miroslav Horčic Czechosłowacja 22,1 6 Mazorra, Raúl Raúl Mazorra Kuba 31,0
Bieg 2 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Baker, Thane Thane Baker Stany Zjednoczone 21,4 Q 2 Fortún, Rafael Rafael Fortún Kuba 21,7 Q 3 Dolan, Paul Paul Dolan Irlandia 21,9 4 Kraus, Peter Peter Kraus Niemcy 21,9 5 Hellsten, Voitto Voitto Hellsten Finlandia 22,4 6 Oluwa, Rafiu Rafiu Oluwa Protektorat Nigerii 22,5
Bieg 3 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Bailey, Emmanuel McDonald Emmanuel McDonald Bailey Wielka Brytania 21,0 Q 2 Janeček, Václav Václav Janeček Czechosłowacja 21,7 Q 3 Carr, Edwin Edwin Carr Australia 21,8 4 Booysen, Schalk Schalk Booysen Południowa Afryka 21,9 5 Gerdil, Marcel Marcel Gerdil Francja 22,0 6 Hutchison, Bob Bob Hutchison Kanada 22,3
Bieg 4 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Bönnhoff, Gerardo Gerardo Bönnhoff Argentyna 21,4 Q 2 Stacey, Nick Nick Stacey Wielka Brytania 21,5 Q 3 Kolew, Angeł Angeł Kolew Bułgaria 21,8 4 García, Ángel Ángel García Kuba 21,8 5 Tabak, Dawid Dawid Tabak Izrael 21,8 6 Budzyński, Roman Roman Budzyński Polska 22,4
Bieg 5 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Stanfield, Andy Andy Stanfield Stany Zjednoczone 20,9 Q 2 Laing, Leslie Leslie Laing Jamajka 21,4 Q 3 Bally, Étienne Étienne Bally Francja 21,8 4 Sanadze, Lewan Lewan Sanadze ZSRR 22,1 5 McFarlane, Don Don McFarlane Kanada 22,1 – Pakpuang, Boonterm Boonterm Pakpuang Tajlandia DNS
Bieg 6 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Treloar, John John Treloar Australia 21,6 Q 2 Zandt, Werner Werner Zandt Niemcy 21,7 Q 3 Suchariew, Władimir Władimir Suchariew ZSRR 21,7 4 Mach, Gerard Gerard Mach Polska 21,8 5 Shenton, Brian Brian Shenton Wielka Brytania 21,9 6 Hosoda, Tomio Tomio Hosoda Japonia 22,3
Półfinały Rozegrano dwa biegi półfinałowe. Do finału awansowało po trzech najlepszych zawodników z każdego biegu.
Bieg 1 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Stanfield, Andy Andy Stanfield Stany Zjednoczone 21,1 Q 2 Gathers, James James Gathers Stany Zjednoczone 21,3 Q 3 Laing, Leslie Leslie Laing Jamajka 21,6 Q 4 Zandt, Werner Werner Zandt Niemcy 21,7 5 Stacey, Nick Nick Stacey Wielka Brytania 21,8 6 Janeček, Václav Václav Janeček Czechosłowacja 22,0
Bieg 2 Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Bailey, Emmanuel McDonald Emmanuel McDonald Bailey Wielka Brytania 21,3 Q 2 Baker, Thane Thane Baker Stany Zjednoczone 21,3 Q 3 Bönnhoff, Gerardo Gerardo Bönnhoff Argentyna 21,5 Q 4 Fortún, Rafael Rafael Fortún Kuba 21,6 5 Pinto, Lavy Lavy Pinto Indie 21,7 – Treloar, John John Treloar Australia DNF
Finał Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi 1 Stanfield, Andy Andy Stanfield Stany Zjednoczone 20,7 =[1] 2 Baker, Thane Thane Baker Stany Zjednoczone 20,8 3 Gathers, James James Gathers Stany Zjednoczone 20,8 4 Bailey, Emmanuel McDonald Emmanuel McDonald Bailey Wielka Brytania 21,0 5 Laing, Leslie Leslie Laing Jamajka 21,2 6 Bönnhoff, Gerardo Gerardo Bönnhoff Argentyna 21,3
Przypisy ↑ a b c Mark Butler (red.): IAAF Statistics Handbook Special Edition. Games of the XXXI Olympiad Rio 2016 . IAAF , 2016, s. 76–77. [dostęp 2024-06-15]. (ang. ) . ↑ Progression of IAAF World Records. 2015 Edition , IAAF , 2015, s. 43 [dostęp 2024-06-15] (ang. ) .
Bibliografia Official Report of the Organising Committee for the Games of the XV Olympiad, Helsinki, 1952 [online], library.la84.org, s. 272–274 [dostęp 2024-06-15] (ang. ) . Athletics at the 1952 Summer Olympics; 200 metres, Men [online], olympedia.org [dostęp 2024-06-15] (ang. ) .