Mistrzostwa Świata U-20 w Rugby Union Mężczyzn 2023
| |||
Dyscyplina | rugby union | ||
---|---|---|---|
Organizator | World Rugby | ||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | |||
Otwarcie | 24 czerwca 2023 | ||
Zamknięcie (finał) | 14 lipca 2023 | ||
Liczba drużyn | 12 | ||
Liczba aren | 4 (w 4 miastach) | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 30 | ||
Najlepszy zawodnik (MVP) | Marko Gazzotti |
Mistrzostwa Świata U-20 w Rugby Union Mężczyzn 2023 (2023 World Rugby U20 Championship) – trzynaste mistrzostwa świata w rugby union dla drużyn narodowych do lat dwudziestu, organizowane przez World Rugby. Turniej został rozegrany w Południowej Afryce w dniach 24 czerwca – 14 lipca 2023 roku. Wzięło w nim udział dwanaście drużyn, a tytuł mistrzowski obronili Francuzi.
W lutym 2022 roku World Rugby ogłosił, że po trzech latach przerwy światowe zawody w kategorii U-20 powrócą w roku 2023[1]. Południowoafrykański Związek Rugby otrzymał prawa do organizacji turniejów w latach 2023–2024 pod koniec stycznia 2023 roku, jednocześnie ogłoszono, że zawody odbędą się w trzech miastach Prowincji Przylądkowej Zachodniej[2][3]. Sędziowie mistrzostw zostali wyznaczeni pod koniec maja 2023 roku, a wśród nich znajdowała się Hollie Davidson – pierwsza kobieta na tym poziomie rozgrywek[4][5]. Składy i charakterystyki zespołów[6][7][8].
Drużyny rywalizowały w pierwszej fazie systemem kołowym podzielone na trzy czterozespołowe grupy. Zwycięzca meczu zyskiwał cztery punkty, za remis przysługiwały dwa punkty, porażka nie była punktowana, a zdobycie przynajmniej czterech przyłożeń lub przegrana nie więcej niż siedmioma punktami premiowana była natomiast punktem bonusowym. Po zakończeniu pierwszej fazy ustalany był ranking przed dwumeczową fazą play-off – pierwsze cztery zespoły walczyły o mistrzostwo, kolejne cztery o miejsce piąte, zaś pozostałe o miejsce dziewiąte. Przy ustalaniu rankingu po fazie grupowej w przypadku tej samej ilości punktów lokaty zespołów były ustalane kolejno na podstawie[9]:
- wyniku meczu pomiędzy zainteresowanymi drużynami;
- lepszego bilansu punktów zdobytych i straconych;
- lepszego bilansu przyłożeń zdobytych i straconych;
- większej liczby zdobytych punktów;
- większej liczby zdobytych przyłożeń;
- rzutu monetą.
Podczas mistrzostw były testowane zmiany w przepisach dotyczące penalizacji niebezpiecznej gry przy pomocy dodatkowych arbitrów telewizyjnych[10], a także pierwsza "inteligentna piłka" pomagająca w określeniu, czy piłka przekroczyła linię przyłożeń bądź boczną, została niepoprawnie wrzucona z autu, podana do przodu lub dotknięta podczas szarży kopu[11].
Od początku zawodów dominowała Francja, która jako jedyna odniosła w fazie grupowej trzy – i to wysokie – zwycięstwa, w tym nad Nową Zelandią, niespodziankami tej fazy były przegrane RPA z Włochami czy Argentyny z Gruzją. Ci ostatni nieomal nie zakończyli rywalizacji grupowej na pierwszym miejscu, jednak i tak zapewnili sobie najlepszy wynik w historii występów na mistrzostwach awansując do środkowej drabinki[12][13][14]. W półfinałach Irlandia i Francja łatwo pokonały odpowiednio Południową Afrykę i Anglię[15], w finale Francuzi zrewanżowali się za porażkę pięć miesięcy wcześniej podczas Pucharu Sześciu Narodów U-20, zdobywając tym samym trzeci tytuł z rzędu. Z rozgrywek elity po zajęciu ostatniego miejsca wypadli Japończycy, a najlepszym graczem turnieju uznano przedstawiciela triumfatorów, Marko Gazzottiego[16].
Uczestnicy
W zawodach uczestniczyło jedenaście najwyżej sklasyfikowanych drużyn z poprzednich mistrzostw oraz zwycięzca World Rugby U-20 Trophy 2019.
Zespół | Liczba występów | Poprzednia pozycja | Składy |
---|---|---|---|
Francja U-20 | 12 | 1 | [1] |
Australia U-20 | 12 | 2 | [2] |
Południowa Afryka U-20 | 12 | 3 | [3] |
Argentyna U-20 | 12 | 4 | [4] |
Anglia U-20 | 12 | 5 | [5] |
Walia U-20 | 12 | 6 | [6] |
Nowa Zelandia U-20 | 12 | 7 | [7] |
Irlandia U-20 | 12 | 8 | [8] |
Włochy U-20 | 10 | 9 | [9] |
Gruzja U-20 | 4 | 10 | [10] |
Fidżi U-20 | 8 | 11 | [11] |
Japonia U-20 | 5 | awans z WRT 2019 | [12] |
Faza grupowa
Grupa A
Poz. | Zespół | Mecze | Punkty | Przyłożenia | Pkt bonus | Pkt | Status | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | + | − | |||||
1 | Francja U-20 | 3 | 3 | 0 | 0 | 153 | 45 | +108 | 22 | 7 | 3 | 15 | Gra o miejsca 1–4 |
2 | Nowa Zelandia U-20 | 3 | 2 | 0 | 1 | 103 | 80 | +23 | 16 | 12 | 2 | 10 | Gra o miejsca 5–8 |
3 | Walia U-20 | 3 | 1 | 0 | 2 | 86 | 89 | −3 | 13 | 13 | 3 | 7 | Gra o miejsca 5–8 |
4 | Japonia U-20 | 3 | 0 | 0 | 3 | 50 | 178 | −128 | 8 | 27 | 0 | 0 | Gra o miejsca 9–12 |
24 czerwca 2023 14:00 | Francja U-20 | 75:12 | Japonia U-20 | Danie Craven Stadium, Stellenbosch Sędzia: Hollie Davidson |
Punkty: Hugo Reus 17 (P 6pd) Noa Zinzen 5 (P) Esteban Capilla 5 (P) Brent Liufau 5 (P) Andy Timo 5 (P) Mathis Ferté 5 (P) Nicolas Depoortere 10 (2P) Léo Carbonneau 5 (P) Marko Gazzotti 10 (2P) Clement Mondinat 8 (4pd) Nicolas Depoortere, Esteban Capilla | (42:7) Relacja | Punkty: Kosho Muto 5 (P) Takashi Omoto 5 (P) Kanjiro Naramoto 2 (pd) |
24 czerwca 2023 16:00 | Walia U-20 | 26:27 | Nowa Zelandia U-20 | Paarl Gymnasium, Paarl Sędzia: Anthony Woodthorpe |
Punkty: Lewis Lloyd 5 (P) Daniel Edwards 11 (P 3pd) Morgan Morse 5 (P) Sam Scarfe 5 (P) | (19:5) Relacja | Punkty: Che Clarke 5 (P) Macca Springer 5 (P) Caleb Tangitau 5 (P) Sam Hainsworth-Fa’aofo 5 (P) Taha Kemara 4 (2pd) Harry Godfrey 3 (K) Gabe Robinson |
29 czerwca 2023 13:30 | Francja U-20 | 35:14 | Nowa Zelandia U-20 | Paarl Gymnasium, Paarl Sędzia: Damian Schneider |
Punkty: Hugo Reus 10 (5pd) Brent Liufau 5 (P) Théo Attissogbe 5 (P) Posolo Tuilagi 10 (2P) Baptiste Jauneau 5 (P) Baptiste Jauneau, Paul Costes | (21:0) Relacja | Punkty: karne przyłożenie – 7 Taha Kemara 2 (pd) Peter Lakai 5 (P) Macca Springer |
29 czerwca 2023 14:00 | Walia U-20 | 41:19 | Japonia U-20 | Danie Craven Stadium, Stellenbosch Sędzia: Morné Ferreira |
Punkty: Lewis Lloyd 5 (P) Daniel Edwards 14 (P 3pd K) Tom Florence 5 (P) Bryn Bradley 5 (P) Archie Hughes 5 (P) Louie Hennessey 5 (P) Harri Wilde 2 (pd) Evan Hill | (15:19) Relacja | Punkty: Kanjiro Naramoto 4 (2pd) Renji Oike 5 (P) Kota Nagashima 10 (2P) Yoshiki Omachi |
4 lipca 2023 16:00 | Nowa Zelandia U-20 | 62:19 | Japonia U-20 | Danie Craven Stadium, Stellenbosch Sędzia: Reuben Keane |
Punkty: Macca Springer 15 (3P) Sam Hainsworth-Fa’aofo 5 (P) Taha Kemara 14 (2P 2pd) Harry Godfrey 8 (4pd) Malachi Wrampling 5 (P) Isaac Hutchinson 5 (P) Cooper Flanders 5 (P) Will Stodart 5 (P) | (38:12) Relacja | Punkty: Takashi Omoto 5 (P) Kanjiro Naramoto 2 (pd) Kota Nagashima 5 (P) Ryohei Imano 5 (P) Shota Taira 2 (pd) Ryotaro Nose |
4 lipca 2023 16:30 | Francja U-20 | 43:19 | Walia U-20 | Athlone Stadium, Kapsztad Sędzia: Takehito Namekawa |
Punkty: Nicolas Depoortere 10 (2P) Léo Carbonneau 5 (P) Clement Mondinat 18 (P 5pd K) Mael Moustin 5 (P) Lino Julien 5 (P) Brent Liufau Barnabe Massa | (24:7) Relacja | Punkty: Daniel Edwards 4 (2pd) Tom Florence 5 (P) Harri Houston 5 (P) Seb Driscoll 5 (P) |
Grupa B
Poz. | Zespół | Mecze | Punkty | Przyłożenia | Pkt bonus | Pkt | Status | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | + | − | |||||
1 | Irlandia U-20 | 3 | 2 | 1 | 0 | 111 | 71 | +40 | 17 | 10 | 3 | 13 | Gra o miejsca 1–4 |
2 | Anglia U-20 | 3 | 1 | 2 | 0 | 109 | 63 | +46 | 15 | 10 | 2 | 10 | Gra o miejsca 1–4 |
3 | Australia U-20 | 3 | 1 | 1 | 1 | 78 | 89 | −11 | 11 | 11 | 1 | 7 | Gra o miejsca 5–8 |
4 | Fidżi U-20 | 3 | 0 | 0 | 3 | 71 | 146 | −75 | 10 | 22 | 2 | 2 | Gra o miejsca 9–12 |
24 czerwca 2023 13:30 | Anglia U-20 | 34:34 | Irlandia U-20 | Paarl Gymnasium, Paarl Sędzia: Luc Ramos |
Punkty: karne przyłożenie – 7 Jacob Cusick 10 (2P) Asher Opoku-Fordjour 5 (P) Connor Slevin 12 (3pd 2K) Greg Fisilau | (10:15) Relacja | Punkty: Hugh Cooney 5 (P) George Hadden 5 (P) Ruadhán Quinn 5 (P) Henry McErlean 5 (P) Sam Prendergast 9 (P 2pd) James McNabney 5 (P) Diarmuid Mangan Hugh Cooney |
24 czerwca 2023 16:30 | Australia U-20 | 46:37 | Fidżi U-20 | Danie Craven Stadium, Stellenbosch Sędzia: Takehito Namekawa |
Punkty: Darby Lancaster 10 (2P) Mason Gordon 9 (P 2pd) David Vaihu 5 (P) Ronan Leahy 5 (P) Liam Bowron 5 (P) Nick Bloomfield 5 (P) Jack Bowen 7 (2pd K) Marley Pearce | (24:20) Relacja | Punkty: Kavaia Tagiveitaua 5 (P) Waqa Nalaga 5 (P) Timoci Nakalevu 5 (P) Moti Murray 5 (P) Isaiah Ravula 17 (4pd 3K) Peni Waqalala |
29 czerwca 2023 11:00 | Australia U-20 | 10:30 | Irlandia U-20 | Paarl Gymnasium, Paarl Sędzia: Angus Mabey |
Punkty: Jack Bowen 5 (pd K) Henry O'Donnell 5 (P) | (10:11) Relacja | Punkty: Sam Prendergast 8 (pd 2K) Brian Gleeson 5 (P) Diarmuid Mangan 5 (P) James Nicholson 5 (P) Gus McCarthy 5 (P) Jack Oliver 2 (pd) Rory Telfer |
29 czerwca 2023 19:00 | Anglia U-20 | 53:7 | Fidżi U-20 | Danie Craven Stadium, Stellenbosch Sędzia: Ben Breakspear |
Punkty: karne przyłożenie – 7 Connor Slevin 9 (3pd K) Cassius Cleaves 5 (P) Greg Fisilau 5 (P) Tristan Woodman 5 (P) Nye Thomas 5 (P) Nathan Jibulu 5 (P) Toby Thame 5 (P) Nathan Michelow 5 (P) Louie Johnson 2 (pd) | (22:7) Relacja | Punkty: Isaiah Ravula 2 (pd) Moses McGoon 5 (P) Maika Kamikamica, Moses McGoon |
4 lipca 2023 13:30 | Irlandia U-20 | 47:27 | Fidżi U-20 | Danie Craven Stadium, Stellenbosch Sędzia: Morné Ferreira |
Punkty: George Hadden 5 (P) Sam Prendergast 6 (3pd) Brian Gleeson 10 (2P) Gus McCarthy 10 (2P) Danny Sheahan 5 (P) Andrew Osborne 5 (P) Matthew Lynch 6 (3pd) | (26:12) Relacja | Punkty: Moti Murray 5 (P) Isaiah Ravula 7 (P pd) Moses McGoon 5 (P) Manieta Navonovono 5 (P) Pateresio Finau 5 (P) Sireli Masiwini |
4 lipca 2023 14:00 | Australia U-20 | 22:22 | Anglia U-20 | Athlone Stadium, Kapsztad Sędzia: Eoghan Cross |
Punkty: Jack Bowen 7 (2pd K) Max Craig 5 (P) Harry McLaughlin-Phillips 5 (P) Leafi Talataina 5 (P) | (17:14) Relacja | Punkty: Connor Slevin 7 (2pd K) Cassius Cleaves 5 (P) Nathan Jibulu 5 (P) Charlie Bracken 5 (P) Chandler Cunningham-South, Rekeiti Ma’asi White |
Grupa C
Poz. | Zespół | Mecze | Punkty | Przyłożenia | Pkt bonus | Pkt | Status | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | + | − | |||||
1 | Południowa Afryka U-20 | 3 | 2 | 0 | 1 | 83 | 73 | +10 | 7 | 7 | 1 | 9 | Gra o miejsca 1–4 |
2 | Gruzja U-20 | 3 | 2 | 0 | 1 | 73 | 50 | +23 | 9 | 5 | 1 | 9 | Gra o miejsca 5–8 |
3 | Argentyna U-20 | 3 | 1 | 0 | 2 | 59 | 59 | 0 | 6 | 4 | 1 | 5 | Gra o miejsca 9–12 |
4 | Włochy U-20 | 3 | 1 | 0 | 2 | 66 | 99 | −33 | 8 | 14 | 1 | 5 | Gra o miejsca 9–12 |
24 czerwca 2023 11:00 | Argentyna U-20 | 43:15 | Włochy U-20 | Paarl Gymnasium, Paarl Sędzia: Eoghan Cross |
Punkty: Eliseo Chiavassa 5 (P) Valentino Dicapua 2 (pd) Valentino Minoyetti 5 (P) Juan Baronio 16 (P 4pd dg) Federico Rolotti 5 (P) Mateo Soler 5 (P) Nicolas Lopez Gonzalez 5 (P) | (21:8) Relacja | Punkty: Dewi Passarella 5 (P) David Odiase 5 (P) Giovanni Sante 5 (pd K) |
24 czerwca 2023 19:00 | Południowa Afryka U-20 | 33:23 | Gruzja U-20 | Danie Craven Stadium, Stellenbosch Sędzia: Ben Breakspear |
Punkty: Jurenzo Julius 5 (P) Kat Letebele 5 (P) Ethan Hooker 5 (P) Jean Smith 18 (3pd 4K) Ghudian Van Reenen | (20:7) Relacja | Punkty: Nika Babunashvili 5 (P) Luka Tsirekidze 5 (P) Lasha Tsikhistavi 5 (P) Petre Khutsishvili 8 (pd 2K) |
29 czerwca 2023 16:00 | Południowa Afryka U-20 | 26:34 | Włochy U-20 | Paarl Gymnasium, Paarl Sędzia: Reuben Keane |
Punkty: Jurenzo Julius 5 (P) Kat Letebele 5 (P) Damian Markus 5 (P) Juann Else 5 (P) Imad Khan 6 (3pd) Mawande Mdanda | (12:17) Relacja | Punkty: karne przyłożenie – 7 Giovanni Sante 3 (K) Nicholas Gasperini 5 (P) Marcos Francesco Gallorini 10 (2P) Simone Brisighella 9 (3pd K) |
29 czerwca 2023 16:30 | Argentyna U-20 | 0:20 | Gruzja U-20 | Danie Craven Stadium, Stellenbosch Sędzia: Hollie Davidson |
Mateo Soler | (0:14) Relacja | Punkty: Petre Khutsishvili 10 (2pd 2K) Luka Khorbaladze 5 (P) Basa Khonelidze 5 (P) Petre Khutsishvili |
4 lipca 2023 11:00 | Włochy U-20 | 17:30 | Gruzja U-20 | Danie Craven Stadium, Stellenbosch Sędzia: Damian Schneider |
Punkty: Marcos Francesco Gallorini 5 (P) Simone Brisighella 7 (2pd K) Lorenzo Casilio 5 (P) Marcos Francesco Gallorini, Matthias Douglas | (10:18) Relacja | Punkty: Petre Khutsishvili 10 (2pd 2K) Basa Khonelidze 10 (2P) Nika Lomidze 5 (P) Tamaz Tchamiashvili 5 (P) Giorgi Shvelidze |
4 lipca 2023 19:00 | Południowa Afryka U-20 | 24:16 | Argentyna U-20 | Athlone Stadium, Kapsztad Sędzia: Luc Ramos |
Punkty: Jean Smith 9 (3pd K) Juann Else 5 (P) Corné Beets 10 (2P) JF Van Heerden | (7:16) Relacja | Punkty: Valentino Dicapua 11 (pd 3K) Renzo Zanella 5 (P) |
Faza pucharowa
Mecze o miejsca 9–12
Półfinały o 9. miejsce | Mecz o 9. miejsce | |||||||
9 lipca | ||||||||
Włochy U-20 | 26 | |||||||
14 lipca | ||||||||
Fidżi U-20 | 41 | |||||||
Fidżi U-20 | 22 | |||||||
9 lipca | ||||||||
Argentyna U-20 | 43 | |||||||
Argentyna U-20 | 45 | |||||||
Japonia U-20 | 20 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
14 lipca | ||||||||
Włochy U-20 | 45 | |||||||
Japonia U-20 | 27 | |||||||
9 lipca 2023 14:00 | Włochy U-20 | 26:41 | Fidżi U-20 | Paarl Gymnasium, Paarl Sędzia: Luc Ramos |
Punkty: Nicholas Gasperini 5 (P) Marcos Francesco Gallorini 5 (P) Simone Brisighella 6 (3pd) Jacopo Botturi 5 (P) Giovanni Quattrini 5 (P) | (12:24) Relacja | Punkty: Isikeli Basiyalo 5 (P) Isaiah Ravula 16 (5pd 2K) Pateresio Finau 5 (P) Sakenasa Nalasi 5 (P) Sireli Masiwini 5 (P) Mesake Vocevoce 5 (P) Manieta Navonovono |
9 lipca 2023 16:30 | Argentyna U-20 | 45:20 | Japonia U-20 | Paarl Gymnasium, Paarl Sędzia: Morné Ferreira |
Punkty: Eliseo Chiavassa 5 (P) Valentino Dicapua 6 (3pd) Mateo Soler 5 (P) Aitor Bildosola 5 (P) Augustin Moyano 5 (P) Faustino Sanchez Valarolo 5 (P) Felipe Mallia 9 (P 2pd) Efrain Elias 5 (P) Valentino Dicapua | (24:7) Relacja | Punkty: Kanjiro Naramoto 10 (2pd 2K) Renji Oike 5 (P) Yoshiki Omachi 5 (P) |
14 lipca 2023 14:30 | Fidżi U-20 | 22:43 | Argentyna U-20 | Danie Craven Stadium, Stellenbosch Sędzia: Ben Breakspear |
Punkty: Isikeli Basiyalo 12 (2P pd) Kavaia Tagiveitaua 5 (P) Waqa Nalaga 5 (P) Timoci Nakalevu, Philip Baselala, Sireli Masiwini | (5:29) Relacja | Punkty: karne przyłożenie – 7 Eliseo Chiavassa 10 (2P) Ernesto Giudice 5 (P) Tomas Di Biase 5 (P) Valentin Soler Filloy 5 (P) Valentino Dicapua 6 (3pd) Valentino Minoyetti 5 (P) Mateo Lorenzo, Mateo Soler Facundo Garcia Hamilton |
14 lipca 2023 12:00 | Włochy U-20 | 45:27 | Japonia U-20 | Danie Craven Stadium, Stellenbosch Sędzia: Eoghan Cross |
Punkty: Dewi Passarella 15 (3P) David Odiase 5 (P) Simone Brisighella 10 (5pd) Lorenzo Casilio 5 (P) Filippo Bozzoni 5 (P) Alessandro Gesi 5 (P) Filippo Bozzoni | (26:10) Relacja | Punkty: Kanjiro Naramoto 5 (pd K) Renji Oike 5 (P) Kota Nagashima 5 (P) Yoshiki Omachi 5 (P) Keito Hayashi 5 (P) Kengo Nonaka 2 (pd) Yutaro Takahashi |
Mecze o miejsca 5–8
Półfinały o 5. miejsce | Mecz o 5. miejsce | |||||||
9 lipca | ||||||||
Gruzja U-20 | 21 | |||||||
14 lipca | ||||||||
Walia U-20 | 40 | |||||||
Walia U-20 | 33 | |||||||
9 lipca | ||||||||
Australia U-20 | 57 | |||||||
Nowa Zelandia U-20 | 35 | |||||||
Australia U-20 | 44 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
14 lipca | ||||||||
Gruzja U-20 | 26 | |||||||
Nowa Zelandia U-20 | 50 | |||||||
9 lipca 2023 14:00 | Nowa Zelandia U-20 | 35:44 | Australia U-20 | Athlone Stadium, Kapsztad Sędzia: Takehito Namekawa |
Punkty: Macca Springer 5 (P) Caleb Tangitau 10 (2P) Taha Kemara 10 (2pd dg K) Malachi Wrampling 5 (P) Jack Taylor 5 (P) Malachi Wrampling, Xavi Taele Tom Allen | (25:18) Relacja | Punkty: Ronan Leahy 5 (P) Henry O'Donnell 5 (P) Max Craig 10 (2P) Harry McLaughlin-Phillips 9 (3pd K) Tim Ryan 10 (2P) Teddy Wilson 5 (P) |
9 lipca 2023 19:00 | Gruzja U-20 | 21:40 | Walia U-20 | Paarl Gymnasium, Paarl Sędzia: Hollie Davidson |
Punkty: Petre Khutsishvili 6 (2K) Tamaz Tchamiashvili 5 (P) Giorgi Mamaiashvili 5 (P) Tornike Kakhoidze 5 (P) Tornike Kakhoidze | (6:7) Relacja | Punkty: Lewis Lloyd 5 (P) Daniel Edwards 8 (4pd) Louie Hennessey 10 (2P) Harri Wilde 2 (pd) Harri Houston 5 (P) Lucas De La Rua 5 (P) Joe Westwood 5 (P) Louie Hennessey |
14 lipca 2023 13:00 | Walia U-20 | 33:57 | Australia U-20 | Athlone Stadium, Kapsztad Sędzia: Angus Mabey |
Punkty: Lewis Lloyd 5 (P) Daniel Edwards 6 (3pd) Harri Wilde 2 (pd) Harri Williams 5 (P) Ryan Woodman 5 (P) Llien Morgan 10 (2P) | (5:15) Relacja | Punkty: Liam Bowron 5 (P) Jack Bowen 17 (P 6pd) Henry O'Donnell 10 (2P) Teddy Wilson 5 (P) Ned Slack-Smith 5 (P) Toby Macpherson 10 (2P) Marley Pearce 5 (P) |
14 lipca 2023 16:00 | Gruzja U-20 | 26:50 | Nowa Zelandia U-20 | Danie Craven Stadium, Stellenbosch Sędzia: Anthony Woodthorpe |
Punkty: Petre Khutsishvili 6 (3pd) Basa Khonelidze 10 (2P) Irakli Aptsiauri 5 (P) Vazha Mikadze 5 (P) Shako Aptsiauri | (14:33) Relacja | Punkty: karne przyłożenie – 7 Che Clarke 5 (P) Caleb Tangitau 10 (2P) Taha Kemara 13 (5pd K) Peter Lakai 5 (P) Will Stodart 5 (P) Noah Hotham 5 (P) Ben Ake, Malachi Wrampling |
Mecze o miejsca 1–4
Półfinały | Finał | |||||||
9 lipca | ||||||||
Irlandia U-20 | 31 | |||||||
14 lipca | ||||||||
Południowa Afryka U-20 | 12 | |||||||
Irlandia U-20 | 14 | |||||||
9 lipca | ||||||||
Francja U-20 | 50 | |||||||
Francja U-20 | 52 | |||||||
Anglia U-20 | 31 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
14 lipca | ||||||||
Południowa Afryka U-20 | 22 | |||||||
Anglia U-20 | 15 | |||||||
9 lipca 2023 16:30 | Irlandia U-20 | 31:12 | Południowa Afryka U-20 | Athlone Stadium, Kapsztad Sędzia: Anthony Woodthorpe |
Punkty: Sam Prendergast 11 (4pd K) Brian Gleeson 5 (P) James Nicholson 10 (2P) Sam Berman 5 (P) | (7:0) Relacja | Punkty: Jean Smith 2 (pd) Imad Khan 5 (P) Coetzee Le Roux 5 (P) Jannes Potgieter |
9 lipca 2023 19:00 | Francja U-20 | 52:31 | Anglia U-20 | Athlone Stadium, Kapsztad Sędzia: Angus Mabey |
Punkty: karne przyłożenie – 7 Hugo Reus 20 (P 6pd K) Mathis Ferté 5 (P) Marko Gazzotti 5 (P) Oscar Jegou 5 (P) Paul Costes 5 (P) Lenni Nouchi 5 (P) | (14:24) Relacja | Punkty: Cassius Cleaves 5 (P) Louie Johnson 9 (3pd K) Chandler Cunningham-South 5 (P) Alex Wills 5 (P) Sam Harris 7 (P pd) Finn Carnduff |
14 lipca 2023 18:00 | Irlandia U-20 | 14:50 | Francja U-20 | Athlone Stadium, Kapsztad Sędzia: Damian Schneider |
Punkty: Sam Prendergast 4 (2pd) Fintan Gunne 5 (P) John Devine 5 (P) Paddy McCarthy | (14:17) Relacja | Punkty: Hugo Reus 15 (6pd K) Mathis Ferté 10 (2P) Nicolas Depoortere 5 (P) Lino Julien 5 (P) Lenni Nouchi 5 (P) Pierre Jouvin 5 (P) Leo Drouet 5 (P) |
14 lipca 2023 15:30 | Południowa Afryka U-20 | 22:15 | Anglia U-20 | Athlone Stadium, Kapsztad Sędzia: Reuben Keane |
Punkty: Jean Smith 7 (2pd K) Juann Else 5 (P) Corné Beets 5 (P) Hendrik Sieberhagen 5 (P) | (22:15) Relacja | Punkty: Connor Slevin 5 (pd K) Craig Wright 5 (P) Zach Carr 5 (P) |
Zobacz też
Przypisy
- ↑ World Rugby U20 Championship and Trophy to return in 2023. world.rugby. [dostęp 2023-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-22)]. (ang.).
- ↑ World Rugby U20 tournaments return to Africa in 2023. world.rugby. [dostęp 2023-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-26)]. (ang.).
- ↑ SA to host next two World Rugby U20 Champs. sarugby.co.za. [dostęp 2023-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-02-04)]. (ang.).
- ↑ Future stars of international rugby prepare for U20 Championship's return in South Africa. world.rugby. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-25)]. (ang.).
- ↑ Appointments – World Rugby U20 Championship 2023. world.rugby. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-19)]. (ang.).
- ↑ World Rugby U20 Championship 2023: Pool A preview. world.rugby. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-19)]. (ang.).
- ↑ World Rugby U20 Championship 2023: Pool B preview. world.rugby. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-20)]. (ang.).
- ↑ World Rugby U20 Championship 2023: Pool C preview. world.rugby. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-20)]. (ang.).
- ↑ World Rugby U20 Championship 2023 Tournament Format. resources.worldrugby-rims.pulselive.com. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-13)]. (ang.).
- ↑ World Rugby to further explore the Television Match Official Bunker concept. world.rugby. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-18)]. (ang.).
- ↑ Rugby’s smart ball set to support match officiating at the World Rugby U20 Championship. world.rugby. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-18)]. (ang.).
- ↑ France lead the way after day of twists and turns at U20 Championship. world.rugby. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-25)]. (ang.).
- ↑ Italy secure stunning win against U20 Championship hosts South Africa. world.rugby. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-30)]. (ang.).
- ↑ South Africa leave it late to deny Georgia an historic semi-final place at the U20 Championship. world.rugby. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-08)]. (ang.).
- ↑ France and Ireland set up U20 Championship title decider. world.rugby. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-10)]. (ang.).
- ↑ France win hat-trick of titles while Italy secure U20 Championship safety. world.rugby. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-18)]. (ang.).
Bibliografia
- FIXTURES & RESULTS. world.rugby. [dostęp 2023-02-06]. (ang.).