Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 1996
| |||
Data | 17–24 marca 1996 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Kanadyjski Związek Łyżwiarstwa Figurowego | ||
Miejscowość | Edmonton | ||
Hala | Edmonton Coliseum | ||
Organizator | |||
Liczba konkurencji | 4 | ||
Zwycięzcy | |||
Soliści | Todd Eldredge | ||
Solistki | Michelle Kwan | ||
Pary sportowe | Marina Jelcowa | ||
Pary taneczne | Oksana Griszczuk | ||
|
Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym 1996 – zawody rangi mistrzowskiej w łyżwiarstwie figurowym, które odbywały się od 17 do 24 marca 1996 w hali Edmonton Coliseum w Edmonton. Podczas zawodów rozgrywane były konkurencje solistów, solistek, par sportowych oraz par tanecznych.
Złoty medal wśród solistów zdobył Amerykanin Todd Eldredge, zaś wśród solistek jego rodaczka Michelle Kwan. W parach sportowych tytuł mistrzowski wywalczyli Rosjanie Marina Jelcowa i Andriej Buszkow. W parach tanecznych triumfowali Rosjanie Oksana Griszczuk i Jewgienij Płatow.
Klasyfikacja medalowa
Lp. | Kraj | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rosja | 2 | 2 | 1 | 5 |
2 | Stany Zjednoczone | 2 | 0 | 2 | 4 |
3 | Chiny | 0 | 1 | 0 | 1 |
Niemcy | 0 | 1 | 0 | 1 | |
5 | Kanada | 0 | 0 | 1 | 1 |
Wyniki
Soliści
Poz. | Zawodnik | Reprezentacja | Punkty | QA | QB | SP[1] | FS[1] |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Todd Eldredge | Stany Zjednoczone | 2,0 | — | — | 2 | 1 |
2 | Ilia Kulik | Rosja | 2,5 | — | — | 1 | 2 |
3 | Rudy Galindo | Stany Zjednoczone | 6,0 | 1 | — | 4 | 4 |
4 | Elvis Stojko | Kanada | 6,5 | — | — | 7 | 3 |
5 | Aleksiej Urmanow | Rosja | 6,5 | — | — | 3 | 5 |
6 | Wiaczesław Zahorodniuk | Ukraina | 10,0 | — | — | 8 | 6 |
7 | Éric Millot | Francja | 12,0 | — | — | 6 | 9 |
8 | Andrejs Vlascenko | Niemcy | 13,5 | — | 4 | 11 | 8 |
9 | Philippe Candeloro | Francja | 15,0 | — | — | 16 | 7 |
10 | Daniel Hollander | Stany Zjednoczone | 16,5 | 2 | — | 13 | 10 |
11 | Michael Shmerkin | Izrael | 17,0 | 7 | — | 12 | 11 |
12 | Thierry Cerez | Francja | 19,5 | — | 5 | 15 | 12 |
13 | Takeshi Honda | Japonia | 20,0 | — | 1 | 14 | 13 |
14 | Cornel Gheorghe | Rumunia | 20,0 | 5 | — | 10 | 15 |
15 | Steven Cousins | Wielka Brytania | 20,5 | — | — | 5 | 18 |
16 | Dmytro Dmytrenko | Ukraina | 23,5 | 4 | — | 9 | 19 |
17 | Sébastien Britten | Kanada | 24,0 | — | 2 | 20 | 14 |
18 | Szabolcs Vidrai | Węgry | 25,0 | — | 7 | 18 | 16 |
19 | Michael Tyllesen | Dania | 25,5 | — | 3 | 17 | 17 |
20 | Neil Wilson | Wielka Brytania | 31,0 | 6 | — | 22 | 20 |
21 | Patrick Schmit | Luksemburg | 32,5 | — | 10 | 23 | 21 |
22 | Fabrizio Garattoni | Włochy | 32,5 | — | 6 | 21 | 22 |
23 | Robert Grzegorczyk | Polska | 35,5 | 9 | — | 19 | 23 |
24 | Aleksandr Muraszko | Białoruś | 36,0 | 10 | — | 24 | 24 |
Nie awansowali do programu dowolnego | |||||||
25 | Patrick Meier | Szwajcaria | NQ | 11 | — | 25 | NQ |
26 | Zhengxin Guo | Chiny | NQ | — | — | 26 | NQ |
27 | Marcus Christensen | Kanada | NQ | — | 8 | 27 | NQ |
28 | Margus Hernits | Estonia | NQ | — | 9 | 28 | NQ |
29 | Jurij Litwinow | Kazachstan | NQ | 8 | — | 29 | NQ |
WD | Florian Tuma | Austria | DNF | — | 11 | DNF | |
Nie awansowali do programu krótkiego | |||||||
31 | Markus Leminen | Finlandia | NQ | 12 | — | NQ | |
31 | Radek Horák | Czechy | NQ | — | 12 | NQ | |
33 | Iwan Diniew | Bułgaria | NQ | 13 | — | NQ | |
33 | Róbert Kažimír | Słowacja | NQ | — | 13 | NQ | |
35 | Lee Kyu-hyun | Korea Południowa | NQ | 14 | — | NQ | |
35 | Jan Čejvan | Słowenia | NQ | — | 14 | NQ | |
37 | Zoltan Koszegi | Węgry | NQ | 15 | — | NQ | |
37 | Ricardo Olavarrieta | Meksyk | NQ | — | 15 | NQ | |
39 | Stephen Carr | Australia | NQ | 16 | — | NQ | |
39 | Robert Ward | Południowa Afryka | NQ | — | 16 | NQ | |
41 | Jordi Pedro | Hiszpania | NQ | 17 | — | NQ | |
41 | Aramayis Grigorian | Armenia | NQ | — | 17 | NQ |
Solistki
Poz. | Zawodniczka | Reprezentacja | Punkty | QA | QB | SP[2] | FS[2] |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Michelle Kwan | Stany Zjednoczone | 1,5 | — | — | 1 | 1 |
2 | Chen Lu | Chiny | 3,0 | — | — | 2 | 2 |
3 | Irina Słucka | Rosja | 4,5 | — | — | 3 | 3 |
4 | Marija Butyrska | Rosja | 6,0 | — | 1 | 4 | 4 |
5 | Surya Bonaly | Francja | 8,5 | — | — | 7 | 5 |
6 | Tanja Szewczenko | Niemcy | 8,5 | — | 3 | 5 | 6 |
7 | Midori Itō | Japonia | 10,0 | 1 | — | 6 | 7 |
8 | Tonia Kwiatkowski | Stany Zjednoczone | 12,5 | — | 4 | 9 | 8 |
9 | Julija Worobijewa | Azerbejdżan | 13,0 | — | 2 | 8 | 9 |
10 | Hanae Yokoya | Japonia | 15,5 | — | — | 11 | 10 |
11 | Krisztina Czakó | Węgry | 18,0 | 3 | — | 12 | 12 |
12 | Jelena Liaszenko | Ukraina | 19,0 | — | — | 10 | 14 |
13 | Tatijana Malinina | Uzbekistan | 21,5 | 5 | — | 13 | 15 |
14 | Vanessa Gusmeroli | Francja | 22,0 | — | 9 | 18 | 13 |
15 | Tara Lipinski | Stany Zjednoczone | 22,5 | 2 | — | 23 | 11 |
16 | Lenka Kulovaná | Czechy | 24,5 | — | 6 | 17 | 16 |
17 | Julija Ławrenczuk | Ukraina | 25,0 | — | 11 | 16 | 17 |
18 | Mojca Kopač | Słowenia | 25,5 | — | 7 | 15 | 18 |
19 | Lucinda Ruh | Szwajcaria | 29,0 | — | 8 | 20 | 19 |
20 | Meijia Lu | Chiny | 29,0 | 4 | — | 14 | 22 |
21 | Jennifer Robinson | Kanada | 32,0 | — | 5 | 24 | 20 |
22 | Stephanie Main | Wielka Brytania | 32,0 | 12 | — | 22 | 21 |
23 | Maria Nikitochkina | Białoruś | 32,5 | — | 12 | 19 | 23 |
24 | Silvia Fontana | Włochy | 34,5 | 7 | — | 21 | 24 |
Nie awansowały do programu dowolnego | |||||||
25 | Zuzanna Szwed | Polska | NQ | — | 10 | 25 | NQ |
26 | Marta Andrade | Hiszpania | NQ | 10 | — | 26 | NQ |
27 | Helena Grundberg | Szwecja | NQ | 8 | — | 27 | NQ |
28 | Sofia Penkova | Bułgaria | NQ | 11 | — | 28 | NQ |
29 | Ivana Jakupcevic | Chorwacja | NQ | 9 | — | 29 | NQ |
30 | Denise Jaschek | Austria | NQ | 6 | — | 30 | NQ |
Nie awansowały do programu krótkiego | |||||||
31 | Alma Lepina | Łotwa | NQ | 13 | — | NQ | |
31 | Miriam Manzano | Australia | NQ | — | 13 | NQ | |
33 | Choi Hyung-kyung | Korea Południowa | NQ | 14 | — | NQ | |
33 | Véronique Fleury | Francja | NQ | — | 14 | NQ | |
35 | Marta Chisu | Rumunia | NQ | 15 | — | NQ | |
35 | Shirene Human | Południowa Afryka | NQ | — | 15 | NQ | |
37 | Ja-Lin Weng | Chińskie Tajpej | NQ | — | 16 | NQ |
Pary sportowe
Poz. | Zawodnicy | Reprezentacja | Punkty | SP[3] | FS[3] |
---|---|---|---|---|---|
1 | Marina Jelcowa / Andriej Buszkow | Rosja | 2,0 | 2 | 1 |
2 | Mandy Wötzel / Ingo Steuer | Niemcy | 2,5 | 1 | 2 |
3 | Jenni Meno / Todd Sand | Stany Zjednoczone | 5,5 | 5 | 3 |
4 | Jewgienija Szyszkowa / Wadim Naumow | Rosja | 5,5 | 3 | 4 |
5 | Oksana Kazakowa / Artur Dmitrijew | Rosja | 7,0 | 4 | 5 |
6 | Kyoko Ina / Jason Dungjen | Stany Zjednoczone | 10,0 | 8 | 6 |
7 | Kristy Sargeant / Kris Wirtz | Kanada | 10,0 | 6 | 7 |
8 | Michelle Menzies / Jean-Michel Bombardier | Kanada | 13,0 | 10 | 8 |
9 | Ołena Biłousiwśka / Serhij Potałow | Ukraina | 13,5 | 9 | 9 |
10 | Shelby Lyons / Brian Wells | Stany Zjednoczone | 15,5 | 11 | 10 |
11 | Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis | Francja | 15,5 | 7 | 12 |
12 | Danielle McGrath / Stephen Carr | Australia | 17,0 | 12 | 11 |
13 | Dorota Zagórska / Mariusz Siudek | Polska | 21,5 | 15 | 14 |
14 | Silvia Dimitrov / Rico Rex | Niemcy | 21,5 | 13 | 15 |
15 | Xue Shen / Hongbo Zhao | Chiny | 22,0 | 18 | 13 |
16 | Lesley Rogers / Michael Aldred | Wielka Brytania | 24,0 | 16 | 16 |
17 | Marina Chałturina / Andriej Kriukow | Kazachstan | 25,5 | 17 | 17 |
18 | Line Haddad / Sylvain Prive | Francja | 26,0 | 14 | 19 |
19 | Elaine Asanakis / Joel McKeever | Grecja | 28,0 | 20 | 18 |
20 | Veronika Joukalová / Otto Dlabola | Czechy | 29,5 | 19 | 20 |
21 | Anna Kaverzina / Gennadi Emelianenko | Białoruś | 31,5 | 21 | 21 |
22 | Jekatierina Niekrassowa / Valdis Mintals | Estonia | 33,5 | 23 | 22 |
23 | Olga Bogouslavska / Juri Salmonov | Łotwa | 34,0 | 22 | 23 |
Pary taneczne
Poz. | Zawodnicy | Reprezentacja | Punkty | CD-A | CD-B | OD[4] | FD[4] |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Oksana Griszczuk / Jewgienij Płatow | Rosja | 2,0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
2 | Anżelika Kryłowa / Oleg Owsiannikow | Rosja | 4,0 | 2 | 2 | 2 | 2 |
3 | Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz | Kanada | 6,0 | 3 | 3 | 3 | 3 |
4 | Marina Anisina / Gwendal Peizerat | Francja | 8,0 | 4 | 4 | 4 | 4 |
5 | Irina Romanowa / Ihor Jaroszenko | Ukraina | 10,0 | 5 | 5 | 5 | 5 |
6 | Irina Łobaczowa / Ilja Awierbuch | Rosja | 12,0 | 6 | 6 | 6 | 6 |
7 | Elizabeth Punsalan / Jerod Swallow | Stany Zjednoczone | 14,2 | 8 | 7 | 7 | 7 |
8 | Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas | Litwa | 16,2 | 9 | 8 | 8 | 8 |
9 | Kateřina Mrázová / Martin Šimeček | Czechy | 17,6 | 7 | 9 | 9 | 9 |
10 | Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio | Włochy | 20,4 | 12 | 10 | 10 | 10 |
11 | Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński | Polska | 22,0 | 10 | 12 | 11 | 11 |
12 | Jelizawieta Stiekolnikowa / Dmitrij Kazarłyga | Kazachstan | 23,6 | 11 | 11 | 12 | 12 |
13 | Kati Winkler / René Lohse | Niemcy | 26,0 | 13 | 13 | 13 | 13 |
14 | Renée Roca / Gorsha Sur | Stany Zjednoczone | 28,0 | 14 | 14 | 14 | 14 |
15 | Chantal Lefebvre / Michel Brunet | Kanada | 30,6 | 16 | 17 | 15 | 15 |
16 | Nakako Tsuzuki / Juris Razgulajevs | Japonia | 33,2 | 17 | 18 | 17 | 16 |
17 | Marika Humphreys / Philip Askew | Wielka Brytania | 33,6 | 15 | 15 | 16 | 18 |
18 | Allison MacLean / Konrad Schaub | Austria | 34,6 | 18 | 16 | 18 | 17 |
19 | Ołena Hruszyna / Rusłan Honczarow | Ukraina | 39,0 | 20 | 20 | 20 | 19 |
20 | Barbara Piton / Alexandre Piton | Francja | 39,0 | 19 | 19 | 19 | 20 |
21 | Agnes Jacquemard / Alexis Gayet | Francja | 42,0 | 21 | 21 | 21 | 21 |
22 | Šárka Vondrková / Lukáš Král | Czechy | 45,2 | 22 | 23 | 22 | 23 |
23 | Galit Chait / Siergiej Sachnowski | Izrael | 46,2 | 24 | 25 | 24 | 22 |
24 | Enikő Berkes / Endre Szentirmai | Węgry | 47,2 | 23 | 24 | 23 | 24 |
Nie awansowali do tańca dowolnego | |||||||
25 | Cornelia Diener / Aleksiej Pospiełow | Szwajcaria | NQ | 25 | 22 | 25 | NQ |
26 | Barbara Lynn Hanley / Vassil Serkov | Estonia | NQ | 29 | 27 | 26 | NQ |
27 | Yuh-Shen Lai / Wei-Wen Lai | Chińskie Tajpej | NQ | 27 | 29 | 27 | NQ |
28 | Kaho Koinuma / Tigran Arakelian | Armenia | NQ | 26 | 26 | 29 | NQ |
29 | Chantal Loyer / Justin Bell | Australia | NQ | 28 | 28 | 28 | NQ |
30 | Katri Kuusnuemi / Jamie Walker | Finlandia | NQ | 30 | 30 | 30 | NQ |
Nie awansowali do tańca oryginalnego | |||||||
31 | Maikki Uotila / Toni Mattila | Finlandia | NQ | 31 | 31 | NQ | |
32 | Anna Mosenkova / Dmitri Kurakin | Estonia | NQ | 32 | 32 | NQ | |
33 | Kim Hee-jin / Kim Hyun-chul | Korea Południowa | NQ | 33 | 33 | NQ |
Przypisy
- ↑ a b ISU World Figure Skating Championships 1996 – Men – Result. iceskatingintnl.com. [dostęp 2023-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-19)]. (ang.).
- ↑ a b ISU World Figure Skating Championships 1996 – Ladies – Result. iceskatingintnl.com. [dostęp 2023-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-11-04)]. (ang.).
- ↑ a b ISU World Figure Skating Championships 1996 – Pairs – Result. iceskatingintnl.com. [dostęp 2023-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-05-06)]. (ang.).
- ↑ a b ISU World Figure Skating Championships 1996 – Ice Dance – Result. iceskatingintnl.com. [dostęp 2023-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-05-06)]. (ang.).
Bibliografia
- ISU World Figure Skating Championships 1996. iceskatingintnl.com. [dostęp 2023-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-10-26)]. (ang.).
- p
- d
- e
|