Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 2012
| |||
Mistrzowie świata w parach tanecznych Tessa Virtue i Scott Moir z Kanady (taniec dowolny) | |||
Data | 26 marca – 1 kwietnia 2012 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Francuska Federacja Sportów Lodowych | ||
Miejscowość | Nicea | ||
Hala | Palais des Congrès Acropolis | ||
Organizator | |||
Liczba konkurencji | 4 | ||
Liczba zawodników | 219 | ||
Liczba reprezentacji | 54 | ||
Zwycięzcy | |||
Soliści | Patrick Chan | ||
Solistki | Carolina Kostner | ||
Pary sportowe | Alona Sawczenko | ||
Pary taneczne | Tessa Virtue | ||
| |||
Strona internetowa |
Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym 2012 – zawody rangi mistrzowskiej w łyżwiarstwie figurowym, które odbywały się od 26 marca do 1 kwietnia 2012 w hali Palais des Congrès Acropolis w Nicei. Podczas zawodów rozgrywane były konkurencje solistów, solistek, par sportowych oraz par tanecznych.
Złoty medal wśród solistów zdobył Kanadyjczyk Patrick Chan, zaś wśród solistek triumfowała Włoszka Carolina Kostner. W parach sportowych tytuł mistrzowski wywalczyli reprezentanci Niemiec Alona Sawczenko i Robin Szolkowy. W parach tanecznych triumfowali Kanadyjczycy Tessa Virtue i Scott Moir.
Kwalifikacje
Zawodnicy reprezentowali jedną z narodowości należących do Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej. Liczba zawodników wystawionych przez każdy z krajów do poszczególnych konkurencji, zależała od miejsc jakie zajęli ich reprezentanci na Mistrzostwach Świata w 2010 roku. Było to od 1 do 3 zawodników lub par.
Zawodników | Soliści | Solistki | Pary sportowe | Pary taneczne |
---|---|---|---|---|
3 | Japonia | Japonia Rosja | Niemcy Rosja | Kanada Rosja Stany Zjednoczone |
2 | Kanada Czechy Francja Hiszpania Rosja Stany Zjednoczone | Finlandia Gruzja Włochy Korea Południowa Stany Zjednoczone | Kanada Chiny Włochy Japonia Stany Zjednoczone | Francja Włochy |
Program zawodów
- 26 marca – runda kwalifikacyjna par sportowych i tanecznych
- 27 marca – runda kwalifikacyjna solistek i solistów
- 28 marca – uroczyste otwarcie zawodów, program krótki par sportowych, taniec krótki par tanecznych
- 29 marca – program krótki solistek, taniec dowolny par tanecznych
- 30 marca – program krótki solistów, program dowolny par sportowych
- 31 marca – program dowolny solistów, program dowolny solistek
- 1 kwietnia – pokazy mistrzów
Klasyfikacja medalowa
Lp. | Reprezentacja | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kanada | 2 | 0 | 0 | 2 |
2 | Włochy | 1 | 0 | 0 | 1 |
Niemcy | 1 | 0 | 0 | 1 | |
4 | Rosja | 0 | 2 | 0 | 2 |
5 | Japonia | 0 | 1 | 3 | 4 |
6 | Stany Zjednoczone | 0 | 1 | 0 | 1 |
Francja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Wyniki
Soliści
Poz. | Zawodnik | Reprezentacja | Nota łączna[1] | SP[2] | FS[3] | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Patrick Chan | Kanada | 266,11 | 89,41 | 1 | 176,70 | 1 |
2 | Daisuke Takahashi | Japonia | 259,66 | 85,72 | 3 | 173,94 | 3 |
3 | Yuzuru Hanyū | Japonia | 251,06 | 77,07 | 7 | 173,99 | 2 |
4 | Brian Joubert | Francja | 244,58 | 83,47 | 4 | 161,11 | 5 |
5 | Florent Amodio | Francja | 243,03 | 79,96 | 6 | 163,07 | 4 |
6 | Michal Březina | Czechy | 239,55 | 87,67 | 2 | 151,88 | 7 |
7 | Dienis Ten | Kazachstan | 229,70 | 76,00 | 8 | 153,70 | 6 |
8 | Jeremy Abbott | Stany Zjednoczone | 226,19 | 74,85 | 9 | 151,34 | 8 |
9 | Javier Fernández | Hiszpania | 225,87 | 81,87 | 5 | 144,00 | 14 |
10 | Samuel Contesti | Włochy | 224,89 | 73,55 | 11 | 151,34 | 9 |
11 | Takahiko Kozuka | Japonia | 218,63 | 71,78 | 13 | 146,85 | 11 |
12 | Kevin Reynolds | Kanada | 217,20 | 72,95 | 12 | 144,25 | 13 |
13 | Adam Rippon | Stany Zjednoczone | 216,63 | 73,55 | 10 | 143,08 | 16 |
14 | Song Nan | Chiny | 216,33 | 69,58 | 15 | 146,75 | 12 |
15 | Kevin Van Der Perren | Belgia | 214,04 | 66,38 | 18 | 147,66 | 10 |
16 | Tomáš Verner | Czechy | 210,66 | 70,38 | 14 | 140,28 | 17 |
17 | Siergiej Woronow | Rosja | 210,04 | 66,81 | 17 | 143,23 | 15 |
18 | Artur Gaczinski | Rosja | 205,06 | 68,50 | 16 | 136,56 | 18 |
19 | Misha Ge | Uzbekistan | 186,41 | 65,29 | 19 | 121,12 | 23 |
20 | Peter Liebers | Niemcy | 184,13 | 58,21 | 23 | 125,92 | 19 |
21 | Christopher Caluza | Filipiny | 184,10 | 61,87 | 20 | 122,23 | 20 |
22 | Viktor Pfeifer | Austria | 182,54 | 60,61 | 21 | 121,93 | 21 |
23 | Kim Lucine | Monako | 181,37 | 59,93 | 22 | 121,44 | 22 |
24 | Javier Raya | Hiszpania | 167,48 | 57,22 | 24 | 110,26 | 24 |
Nie awansowali do programu dowolnego | |||||||
25 | Maciej Cieplucha | Polska | 57,18 | 57,18 | 25 | NQ | |
26 | Alexander Majorov | Szwecja | 56,57 | 56,57 | 26 | NQ | |
27 | Kim Min-seok | Korea Południowa | 55,41 | 55,41 | 27 | NQ | |
28 | Dmytro Ihnatenko | Ukraina | 52,93 | 52,93 | 28 | NQ | |
29 | Alexei Bychenko | Izrael | 52,76 | 52,76 | 29 | NQ | |
30 | Justus Strid | Dania | 50,55 | 50,55 | 30 | NQ | |
Nie awansowali do programu krótkiego[4] | |||||||
31 | Ari-Pekka Nurmenkari | Finlandia | NQ | ||||
32 | Zoltán Kelemen | Rumunia | NQ | ||||
33 | Brendan Kerry | Australia | NQ | ||||
34 | Laurent Alvarez | Szwajcaria | NQ | ||||
35 | Damjan Ostojič | Bośnia i Hercegowina | NQ | ||||
36 | Slawik Hajrapetjan | Armenia | NQ | ||||
37 | Luke Chilcott | Wielka Brytania | NQ | ||||
38 | Jordan Ju | Chińskie Tajpej | NQ | ||||
39 | Márton Markó | Węgry | NQ | ||||
40 | Ali Demirboga | Turcja | NQ | ||||
41 | Wital Łuczanok | Białoruś | NQ | ||||
42 | Saulius Ambrulevičius | Litwa | NQ | ||||
43 | Taras Rajec | Słowacja | NQ | ||||
44 | Manoł Atanasow | Bułgaria | NQ | ||||
45 | Harry Hau Yin Lee | Hongkong | NQ | ||||
WD | Kevin Alves | Brazylia | DNF |
Solistki
Poz. | Zawodniczka | Reprezentacja | Nota łączna[5] | SP[6] | FS[7] | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Carolina Kostner | Włochy | 189,94 | 61,00 | 3 | 128,94 | 1 |
2 | Alona Leonowa | Rosja | 184,28 | 64,61 | 1 | 119,67 | 4 |
3 | Akiko Suzuki | Japonia | 180,68 | 59,38 | 5 | 121,30 | 2 |
4 | Ashley Wagner | Stany Zjednoczone | 176,77 | 56,42 | 8 | 120,35 | 3 |
5 | Kanako Murakami | Japonia | 175,41 | 62,67 | 2 | 112,74 | 5 |
6 | Mao Asada | Japonia | 164,52 | 59,49 | 4 | 105,03 | 6 |
7 | Zhang Kexin | Chiny | 157,57 | 55,00 | 9 | 102,57 | 7 |
8 | Valentina Marchei | Włochy | 150,10 | 52,14 | 11 | 97,96 | 9 |
9 | Ksienija Makarowa | Rosja | 149,48 | 58,51 | 6 | 90,97 | 14 |
10 | Elene Gedewaniszwili | Gruzja | 149,20 | 58,49 | 7 | 90,71 | 15 |
11 | Viktoria Helgesson | Szwecja | 148,54 | 54,19 | 10 | 94,35 | 11 |
12 | Yrétha Silété | Francja | 148,18 | 48,42 | 15 | 99,76 | 8 |
13 | Jelena Glebova | Estonia | 144,28 | 49,04 | 14 | 95,24 | 10 |
14 | Jenna McCorkell | Wielka Brytania | 143,84 | 50,42 | 12 | 93,42 | 12 |
15 | Sonia Lafuente | Hiszpania | 140,24 | 47,36 | 18 | 92,88 | 13 |
16 | Amélie Lacoste | Kanada | 138,60 | 49,37 | 13 | 89,23 | 17 |
17 | Natalija Popowa | Ukraina | 136,36 | 46,60 | 20 | 89,76 | 16 |
18 | Juulia Turkkila | Finlandia | 135,56 | 47,75 | 17 | 87,81 | 18 |
19 | Polina Korobiejnikowa | Rosja | 129,98 | 46,71 | 19 | 83,27 | 19 |
20 | Sarah Hecken | Niemcy | 129,20 | 46,39 | 21 | 82,81 | 20 |
21 | Kerstin Frank | Austria | 126,17 | 45,80 | 22 | 80,37 | 21 |
22 | Alissa Czisny | Stany Zjednoczone | 124,11 | 48,31 | 16 | 75,80 | 22 |
23 | Romy Bühler | Szwajcaria | 116,21 | 44,02 | 24 | 72,19 | 23 |
24 | Alisa Mikonsaari | Finlandia | 110,40 | 44,16 | 23 | 66,24 | 24 |
Nie awansowały do programu dowolnego | |||||||
25 | Victoria Muniz | Portoryko | 43,27 | 43,27 | 25 | NQ | |
26 | Isabelle Pieman | Belgia | 38,45 | 38,45 | 26 | NQ | |
27 | Alīna Fjodorova | Łotwa | 38,06 | 38,06 | 27 | NQ | |
28 | Kwak Min-jeong | Korea Południowa | 36,91 | 36,91 | 28 | NQ | |
29 | Clara Peters | Irlandia | 34,03 | 34,03 | 29 | NQ | |
30 | Lejeanne Marais | Południowa Afryka | 32,22 | 32,22 | 30 | NQ | |
Nie awansowały do programu krótkiego[8] | |||||||
31 | Melinda Wang | Chińskie Tajpej | NQ | ||||
32 | Reyna Hamui | Meksyk | NQ | ||||
33 | Sıla Saygı | Turcja | NQ | ||||
34 | Inga Janulevičiūtė | Litwa | NQ | ||||
35 | Karina Johnson | Dania | NQ | ||||
36 | Mimi Tanasorn Chindasook | Tajlandia | NQ | ||||
37 | Fleur Maxwell | Luksemburg | NQ | ||||
38 | Suhr Chae-yeon | Korea Południowa | NQ | ||||
39 | Daša Grm | Słowenia | NQ | ||||
40 | Chantelle Kerry | Australia | NQ | ||||
41 | Eliška Březinová | Czechy | NQ | ||||
42 | Anine Rabe | Norwegia | NQ | ||||
43 | Sabina Măriuţă | Rumunia | NQ | ||||
44 | Alexandra Kunová | Słowacja | NQ | ||||
45 | Georgia Glastris | Grecja | NQ | ||||
46 | Ami Parekh | Indie | NQ | ||||
47 | Zhaira Costiniano | Filipiny | NQ | ||||
48 | Danieła Stoewa | Bułgaria | NQ | ||||
49 | Marina Seeh | Serbia | NQ | ||||
50 | Mirna Librić | Chorwacja | NQ | ||||
51 | Viktória Pavuk | Węgry | NQ |
Pary sportowe
Poz. | Zawodnicy | Reprezentacja | Nota łączna[9] | SP[10] | FS[11] | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alona Sawczenko / Robin Szolkowy | Niemcy | 201,49 | 68,63 | 1 | 132,86 | 2 |
2 | Tetiana Wołosożar / Maksim Trańkow | Rosja | 201,38 | 60,48 | 8 | 140,90 | 1 |
3 | Narumi Takahashi / Mervin Tran | Japonia | 189,69 | 65,37 | 3 | 124,32 | 3 |
4 | Pang Qing / Tong Jian | Chiny | 186,05 | 67,10 | 2 | 118,95 | 6 |
5 | Meagan Duhamel / Eric Radford | Kanada | 185,41 | 63,69 | 5 | 121,72 | 5 |
6 | Wiera Bazarowa / Jurij Łarionow | Rosja | 183,68 | 65,02 | 4 | 118,66 | 7 |
7 | Yūko Kawaguchi / Aleksandr Smirnow | Rosja | 182,42 | 59,59 | 11 | 122,83 | 4 |
8 | Caydee Denney / John Coughlin | Stany Zjednoczone | 180,37 | 62,48 | 7 | 117,89 | 8 |
9 | Sui Wenjing / Han Cong | Chiny | 179,44 | 63,27 | 6 | 116,17 | 9 |
10 | Mary Beth Marley / Rockne Brubaker | Stany Zjednoczone | 170,90 | 59,62 | 10 | 111,28 | 10 |
11 | Stefania Berton / Ondřej Hotárek | Włochy | 168,16 | 60,39 | 9 | 107,77 | 11 |
12 | Jessica Dubé / Sebastien Wolfe | Kanada | 156,36 | 55,83 | 12 | 100,53 | 12 |
13 | Maylin Hausch / Daniel Wende | Niemcy | 145,80 | 48,48 | 15 | 97,32 | 13 |
14 | Mari Vartmann / Aaron Van Cleave | Niemcy | 143,29 | 47,91 | 16 | 95,38 | 14 |
15 | Nicole Della Monica / Matteo Guarise | Włochy | 137,31 | 49,07 | 14 | 88,24 | 15 |
16 | Vanessa James / Morgan Ciprès | Francja | 130,70 | 50,51 | 13 | 80,19 | 16 |
Nie awansowali do programu dowolnego | |||||||
17 | Danielle Montalbano / Jewgieni Krasnopolski | Izrael | 44,69 | 44,69 | 17 | NQ | |
18 | Anaïs Morand / Timothy Leemann | Szwajcaria | 44,59 | 44,59 | 18 | NQ | |
19 | Stacey Kemp / David King | Wielka Brytania | 39,33 | 39,33 | 19 | NQ | |
20 | Ri Ji-hyang / Thae Won-hyok | Korea Północna | 36,23 | 36,23 | 20 | NQ | |
Nie awansowali do programu krótkiego[12] | |||||||
21 | Lubow Bakirowa / Mikałaj Kamianczuk | Białoruś | NQ | ||||
22 | Stina Martini / Severin Kiefer | Austria | NQ | ||||
23 | Elizabeta Makarowa / Leri Kenczadze | Bułgaria | NQ |
Pary taneczne
Wzorem tańca krótkiego była Rhumba.
Poz. | Zawodnicy | Reprezentacja | Nota łączna[13] | SD[14] | FD[15] | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tessa Virtue / Scott Moir | Kanada | 182,65 | 72,31 | 1 | 110,34 | 1 |
2 | Meryl Davis / Charlie White | Stany Zjednoczone | 178,62 | 70,98 | 2 | 107,64 | 2 |
3 | Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat | Francja | 173,18 | 69,13 | 3 | 104,05 | 3 |
4 | Kaitlyn Weaver / Andrew Poje | Kanada | 166,65 | 66,47 | 4 | 100,18 | 4 |
5 | Jelena Iljinych / Nikita Kacałapow | Rosja | 161,00 | 65,34 | 5 | 95,66 | 5 |
6 | Anna Cappellini / Luca Lanotte | Włochy | 160,62 | 65,11 | 6 | 95,51 | 6 |
7 | Jekatierina Bobrowa / Dmitrij Sołowjow | Rosja | 150,75 | 58,29 | 9 | 92,46 | 7 |
8 | Maia Shibutani / Alex Shibutani | Stany Zjednoczone | 144,72 | 62,35 | 7 | 82,37 | 11 |
9 | Jekatierina Riazanowa / Ilja Tkaczenko | Rosja | 144,43 | 58,19 | 10 | 86,24 | 8 |
10 | Madison Hubbell / Zachary Donohue | Stany Zjednoczone | 143,95 | 59,56 | 8 | 84,39 | 10 |
11 | Nielli Żyganszyna / Alexander Gazsi | Niemcy | 141,36 | 56,29 | 11 | 85,07 | 9 |
12 | Huang Xintong / Zheng Xun | Chiny | 130,27 | 51,35 | 13 | 78,92 | 13 |
13 | Kharis Ralph / Asher Hill | Kanada | 129,55 | 50,75 | 15 | 78,80 | 14 |
14 | Penny Coomes / Nicholas Buckland | Wielka Brytania | 129,31 | 54,35 | 12 | 74,96 | 17 |
15 | Siobhan Heekin-Canedy / Dmytro Duń | Ukraina | 128,75 | 48,70 | 17 | 80,05 | 12 |
16 | Lorenza Alessandrini / Simone Vaturi | Włochy | 126,89 | 51,18 | 14 | 75,71 | 16 |
17 | Julija Złobina / Aleksiej Sitnikow | Azerbejdżan | 126,57 | 48,15 | 19 | 78,42 | 15 |
18 | Isabella Tobias / Deividas Stagniūnas | Litwa | 124,07 | 50,22 | 16 | 73,85 | 19 |
19 | Sara Hurtado / Adrià Díaz | Hiszpania | 123,12 | 48,68 | 18 | 74,44 | 18 |
20 | Danielle O’Brien / Gregory Merriman | Australia | 112,23 | 47,92 | 20 | 64,31 | 20 |
Nie awansowali do tańca dowolnego | |||||||
21 | Pernelle Carron / Lloyd Jones | Francja | 47,75 | 47,75 | 21 | NQ | |
22 | Irina Shtork / Taavi Rand | Estonia | 47,24 | 47,24 | 22 | NQ | |
23 | Zsuzsanna Nagy / Máté Fejes | Węgry | 45,70 | 45,70 | 23 | NQ | |
24 | Cathy Reed / Chris Reed | Japonia | 44,19 | 44,19 | 24 | NQ | |
25 | Anna Nagornyuk / Viktor Kovalenko | Uzbekistan | 44,08 | 44,08 | 25 | NQ | |
Nie awansowali do tańca krótkiego[16] | |||||||
26 | Gabriela Kubová / Dmitrij Kisielow | Czechy | NQ | ||||
27 | Federica Testa / Lukáš Csölley | Słowacja | NQ | ||||
28 | Henna Lindholm / Ossi Kanervo | Finlandia | NQ | ||||
29 | Aleksandra Zworygina / Maciej Bernadowski | Polska | NQ | ||||
30 | Ramona Elsener / Florian Roost | Szwajcaria | NQ | ||||
31 | Alisa Agafonowa / Alper Uçar | Turcja | NQ | ||||
32 | Ksenia Pecherkina / Aleksandrs Jakushin | Łotwa | NQ | ||||
33 | Corenne Bruhns / Ryan Van Natten | Meksyk | NQ | ||||
34 | Ekaterina Bugrov / Vasili Rogov | Izrael | NQ | ||||
35 | Cortney Mansour / Daryn Żünysow | Kazachstan | NQ | ||||
36 | Barbora Silná / Juri Kurakin | Austria | NQ | ||||
37 | Aleksandra Czistiakowa / Dimityr Liczew | Bułgaria | NQ | ||||
38 | Lesia Wałodzienkawa / Wital Wakunou | Białoruś | NQ |
Przypisy
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Men – Result. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Men – Short Program. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Men – Free Skating. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Preliminary Round Men. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Ladies – Result. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Ladies – Short Program. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Ladies – Free Skating. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Preliminary Round Ladies. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Pairs – Result. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Pairs – Short Program. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Pairs – Free Skating. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Preliminary Round Pairs. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Ice Dance – Result. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Ice Dance – Short Dance. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Ice Dance – Free Dance. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 2012 – Preliminary Round Ice Dance. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
Bibliografia
- ISU World Figure Skating Championships 2012. ISU. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)]. (ang.).
- p
- d
- e
|
- p
- d
- e