Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 – ósemka mężczyzn
- Główny artykuł: Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012.
Złoty medal | |
---|---|
Srebrny medal | |
Brązowy medal |
Ósemka mężczyzn (M8+) była trzecią konkurencją w wioślarstwie rozgraną podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012, która odbyła się między 28 lipca a 1 sierpnia na sztucznym zbiorniku wodnym Dorney Lake. Złotego medalu sprzed czterech lat broniła osada z Kanady, która ostatecznie zajęła drugie miejsce. Mistrzami olimpijskimi zostali wioślarze z Niemiec.
System rozgrywek
W rozgrywkach udział brało 8 osad. Podzielone zostały na dwa wyścigi eliminacyjne. Zwycięzcy wyścigów eliminacyjnych awansowali do finału A, pozostałe ekipy rywalizowały w repasażach. Z repasaży cztery najlepsze osady dołączyły do finału A, gdzie walczyły o medale, natomiast dwie ostatnie rywalizowały w finale B o miejsca 7-8[1].
Rekordy
Tabela przedstawia najlepsze wyniki, które uzyskali zawodnicy na świecie i na igrzyskach olimpijskich przed rozpoczęciem zmagań[2].
Rekord świata | Kanada | 5:19,35 | Lucerna, Szwajcaria | 25.05.2012 |
Rekord olimpijski | Stany Zjednoczone | 5:19,85 | Ateny, Grecja | 15.08.2004 |
Terminarz
Data[3] | Godzina (UTC+1) | Wydarzenie |
---|---|---|
28 lipca 2012 | 10:10 | Eliminacje |
30 lipca 2012 | 9:50 | Repasaże |
1 sierpnia 2012 | 10:30 | Finał B |
1 sierpnia 2012 | 12:30 | Finał A |
Składy osad
Wyniki
Eliminacje
Wyścig 1
Poz. | Zawodnicy | Państwo | 500 m | 1000 m | 1500 m | Wynik | Różnica | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Banks, G. James, R. James, Miller, Lanzone, Kasprzyk, Cornelius, Newlin, Vlahos (s) | Stany Zjednoczone | 1:20,70 | 2:43,14 | 4:07,02 | 5:30,72 | 0,00 | finał A |
2 | Loch, Hegerty, McKenzie-McHarg, Coudraye, Swann, Booth, Ryan, Purnell, Lister (s) | Australia | 1:21,94 | 2:45,99 | 4:09,79 | 5:32,43 | +1,71 | R |
3 | Brzeziński, Juszczak, Burda, Hojka, Schodowski, Szpakowski, Aranowski, Hejmej, Trojanowski (s) | Polska | 1:22,36 | 2:47,15 | 4:11,63 | 5:35,64 | +4,92 | R |
4 | Cholaznykow, Hrebennykow, Tymko, Moroz, Pryweda, Kleckoj, Łykow, Czykanow, Konowaluk (s) | Ukraina | 1:22,15 | 2:48,93 | 4:14,59 | 5:38,02 | +7,30 | R |
Wyścig 2
Poz. | Zawodnicy | Państwo | 500 m | 1000 m | 1500 m | Wynik | Różnica | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Adamski, Kuffner, Johannesen, Reinelt, Schmidt, Müller, Mennigen, Wilke, Sauer (s) | Niemcy | 1:18,60 | 2:40,22 | 4:04,08 | 5:25,52 | 0,00 | finał A |
2 | Partridge, Foad, Ransley, Egington, Sbihi, Searle, Langridge, Louloudis, Hill (s) | Wielka Brytania | 1:20,15 | 2:42,26 | 4:05,44 | 5:27,61 | +2,09 | R |
3 | Hamburger, Simon, Blink, Vellenga, Braas, Klaassen, Siegelaar, Steenman, Wiersum (s) | Holandia | 1:20,78 | 2:43,23 | 4:06,51 | 5:28,99 | +3,47 | R |
4 | Bergen, Csima, Gibson, McCabe, Howard, Byrnes, Brown, Crothers, Price (s) | Kanada | 1:19,90 | 2:43,79 | 4:09,09 | 5:37,91 | +12,39 | R |
Repasaże
Poz. | Zawodnicy | Państwo | 500 m | 1000 m | 1500 m | Wynik | Różnica | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Partridge, Foad, Ransley, Egington, Sbihi, Searle, Langridge, Louloudis, Hill (s) | Wielka Brytania | 1:19,84 | 2:40,83 | 4:03,93 | 5:26,85 | 0,00 | finał A |
2 | Bergen, Csima, Gibson, McCabe, Howard, Byrnes, Brown, Crothers, Price (s) | Kanada | 1:20,13 | 2:42,41 | 4:05,28 | 5:27,41 | +0,56 | finał A |
3 | Hamburger, Simon, Blink, Vellenga, Braas, Klaassen, Siegelaar, Steenman, Wiersum (s) | Holandia | 1:22,61 | 2:43,63 | 4:06,71 | 5:27,98 | +1,13 | finał A |
4 | Loch, Hegerty, McKenzie-McHarg, Coudraye, Swann, Booth, Ryan, Purnell, Lister (s) | Australia | 1:20,38 | 2:43,44 | 4:06,32 | 5:28,67 | +1,82 | finał A |
5 | Brzeziński, Juszczak, Burda, Hojka, Schodowski, Szpakowski, Aranowski, Hejmej, Trojanowski (s) | Polska | 1:20,70 | 2:44,94 | 4:07,99 | 5:30,34 | +3,49 | finał B |
6 | Cholaznykow, Hrebennykow, Tymko, Moroz, Pryweda, Kleckoj, Łykow, Czykanow, Konowaluk (s) | Ukraina | 1:23,61 | 2:46,45 | 4:13,94 | 5:42,19 | +15,34 | finał B |
Finały
Finał A
Poz. | Zawodnicy | Państwo | 500 m | 1000 m | 1500 m | Wynik | Różnica |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Adamski, Kuffner, Johannesen, Reinelt, Schmidt, Müller, Mennigen, Wilke, Sauer (s) | Niemcy | 1:24,81 | 2:53,90 | 4:22,27 | 5:48,75 | 0,00 |
2 | Bergen, Csima, Gibson, McCabe, Howard, Byrnes, Brown, Crothers, Price (s) | Kanada | 1:26,13 | 2:55,49 | 4:23,92 | 5:49,98 | +1,23 |
3 | Partridge, Foad, Ransley, Egington, Sbihi, Searle, Langridge, Louloudis, Hill (s) | Wielka Brytania | 1:25,15 | 2:54,33 | 4:22,54 | 5:51,18 | +2,43 |
4 | Banks, G. James, R. James, Miller, Lanzone, Kasprzyk, Cornelius, Newlin, Vlahos (s) | Stany Zjednoczone | 1:27,11 | 3:00,53 | 4:25,07 | 5:51,48 | +2,73 |
5 | Hamburger, Simon, Blink, Vellenga, Braas, Klaassen, Siegelaar, Steenman, Wiersum (s) | Holandia | 1:26,40 | 2:55,73 | 4:24,54 | 5:51,72 | +2,97 |
6 | Loch, Hegerty, McKenzie-McHarg, Coudraye, Swann, Booth, Ryan, Purnell, Lister (s) | Australia | 1:26,63 | 2:56,43 | 4:25,98 | 5:51,87 | +3,12 |
Finał B
Poz. | Zawodnicy | Państwo | 500 m | 1000 m | 1500 m | Wynik | Różnica |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brzeziński, Juszczak, Burda, Hojka, Schodowski, Szpakowski, Aranowski, Hejmej, Trojanowski (s) | Polska | 1:25,08 | 2:54,86 | 4:26,52 | 5:57,67 | 0,00 |
2 | Cholaznykow, Hrebennykow, Tymko, Moroz, Pryweda, Kleckoj, Łykow, Czykanow, Konowaluk (s) | Ukraina | 1:26,79 | 2:58,79 | 4:33,59 | 6:07,33 | +9,66 |
Podsumowanie
Poz. | Zawodnicy | Państwo |
---|---|---|
Adamski, Kuffner, Johannesen, Reinelt, Schmidt, Müller, Mennigen, Wilke, Sauer (s) | Niemcy | |
Bergen, Csima, Gibson, McCabe, Howard, Byrnes, Brown, Crothers, Price (s) | Kanada | |
Partridge, Foad, Ransley, Egington, Sbihi, Searle, Langridge, Louloudis, Hill (s) | Wielka Brytania | |
4 | Banks, G. James, R. James, Miller, Lanzone, Kasprzyk, Cornelius, Newlin, Vlahos (s) | Stany Zjednoczone |
5 | Hamburger, Simon, Blink, Vellenga, Braas, Klaassen, Siegelaar, Steenman, Wiersum (s) | Holandia |
6 | Loch, Hegerty, McKenzie-McHarg, Coudraye, Swann, Booth, Ryan, Purnell, Lister (s) | Australia |
7 | Brzeziński, Juszczak, Burda, Hojka, Schodowski, Szpakowski, Aranowski, Hejmej, Trojanowski (s) | Polska |
8 | Cholaznykow, Hrebennykow, Tymko, Moroz, Pryweda, Kleckoj, Łykow, Czykanow, Konowaluk (s) | Ukraina |
Przypisy
- ↑ Men's Eight competition format. london2012.com. [dostęp 2012-08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-27)]. (ang.).
- ↑ Records - Men's Eight. london2012.com. [dostęp 2012-08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-27)]. (ang.).
- ↑ Men's Eight - Timetable. london2012.com. [dostęp 2012-08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-27)]. (ang.).
Bibliografia
- Rowing - Men's Eight. london2012.com. [dostęp 2012-08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-10)]. (ang.).
- p
- d
- e