Campionatul Mondial de Atletism din 1993
| ||||
Sport | atletism | |||
Nr. de ediții | 4 | |||
Gazda | Germania | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 1.630[1] | |||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism din 1995 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism din 1991 | ||||
Modifică date / text |
A 4-a ediție a Campionatului Mondial de Atletism s-a desfășurat între 13 și 22 august 1993 pe Stadionul Gottlieb Daimler din Stuttgart. Au participat 1630 de sportivi, veniți din 187 de țări.[2]
- Stadionul Gottlieb Daimler
- săritură cu prăjina
Rezultate
RM - record mondial; RC - record al competiției; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Linford Christie (GBR) | 9,87 | Andre Cason (USA) | 9,92 | Dennis Mitchell (USA) | 9,99 |
200 m | Frankie Fredericks (NAM) | 19,85 RC | John Regis (GBR) | 19,94 | Carl Lewis (USA) | 19,99 |
400 m | Michael Johnson (USA) | 43,65 | Butch Reynolds (USA) | 44,13 | Samson Kitur (KEN) | 44,54 |
800 m | Paul Ruto (KEN) | 1:44,71 | Giuseppe D'Urso (ITA) | 1:44,86 | Billy Konchellah (KEN) | 1:44,89 |
1500 m | Noureddine Morceli (ALG) | 3:34,24 | Fermin Cacho Ruiz (ESP) | 3:35,56 | Abdi Bile (SOM) | 3:35,96 |
5000 m | Ismael Kirui (KEN) | 13:02,75 | Haile Gebrselassie (ETH) | 13:03,17 | Fita Bayisa (ETH) | 13:05,40 |
10 000 m | Haile Gebrselassie (ETH) | 27:46,02 | Moses Tanui (KEN) | 27:46,54 | Richard Chelimo (KEN) | 28:06,02 |
Maraton | Mark Plaatjes (USA) | 2:13:57 | Luketz Swartbooi (NAM) | 2:14:11 | Bert van Vlaanderen (NED) | 2:15:12 |
110 m garduri | Colin Jackson (GBR) | 12,91 RM | Tony Jarrett (GBR) | 13,00 | Jack Pierce (USA) | 13,06 |
400 m garduri | Kevin Young (USA) | 47,18 | Samuel Matete (ZAM) | 47,60 | Winthrop Graham (JAM) | 47,62 |
3000 m obstacole | Moses Kiptanui (KEN) | 8:06,36 RC | Patrick Sang (KEN) | 8:07,53 | Alessandro Lambruschini (ITA) | 8:08,78 |
20 km marș | Valentí Massana (ESP) | 1:22:31 | Giovanni De Benedictis (ITA) | 1:23:06 | Daniel Plaza (ESP) | 1:23:18 |
50 km marș | Jesús Ángel García (ESP) | 3:41:41 | Valentin Kononen (FIN) | 3:42:02 | Valeri Spițîn (RUS) | 3:42:50 |
Ștafetă 4×100 m | Statele Unite ale Americii Jon Drummond Andre Cason Dennis Mitchell Leroy Burrell Calvin Smith* | 37,48 | Regatul Unit Colin Jackson Tony Jarrett John Regis Linford Christie Jason John* Darren Braithwaite* | 37,77 | Canada Robert Esmie Glenroy Gilbert Bruny Surin Atlee Mahorn | 37,83 RN |
Ștafetă 4×400 m | Statele Unite ale Americii Andrew Valmon Quincy Watts Butch Reynolds Michael Johnson Antonio Pettigrew* Derek Mills* | 2:54,29 RM | Kenya Kennedy Ochieng Simon Kemboi Abednego Matilu Samson Kitur | 2:59,82 | Germania Rico Lieder Karsten Just Olaf Hense Thomas Schönlebe | 2:59,99 |
Săritura în înălțime | Javier Sotomayor (CUB) | 2,40 RC | Artur Partyka (POL) | 2,37 | Steve Smith (GBR) | 2,37 |
Săritura în lungime | Mike Powell (USA) | 8,59 | Stanislav Tarasenko (RUS) | 8,16 | Vitali Kirilenko (UKR) | 8,15 |
Săritura cu prăjina | Serhii Bubka (UKR) | 6,00 RC | Grigori Egorov (KAZ) | 5,90 | Maksim Tarasov (RUS) | 5,80 |
Igor Trandenkov (RUS) | ||||||
Triplusalt | Mike Conley (USA) | 17,86 | Leonid Voloșin (RUS) | 17,65 | Jonathan Edwards (GBR) | 17,44 |
Aruncarea greutății | Werner Günthör (SUI) | 21,97 | Randy Barnes (USA) | 21,80 | Oleksandr Bagaci (UKR) | 20,40 |
Aruncarea discului | Lars Riedel (GER) | 67,72 | Dmitri Șevcenko (RUS) | 66,90 | Jürgen Schult (GER) | 66,12 |
Aruncarea suliței | Jan Železný (CZE) | 85,98 RC | Kimmo Kinnunen (FIN) | 84.78 | Mick Hill (GBR) | 82,96 |
Aruncarea ciocanului | Andrey Abduvaliyev (TJK) | 81,64 | Ihar Astapkovici (BLR) | 79,88 | Tibor Gécsek (HUN) | 79,54 |
Decatlon | Dan O'Brien (USA) | 8817 RC | Eduard Hämäläinen (BLR) | 8724 | Paul Meier (GER) | 8548 |
* Atletul a participat doar la calificări.
Feminin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Gail Devers (USA) | 10,82 RC | Merlene Ottey (JAM) | 10,82 RC | Gwen Torrence (USA) | 10,89 |
200 m | Merlene Ottey (JAM) | 21,98 | Gwen Torrence (USA) | 22,00 | Irina Privalova (RUS) | 22,13 |
400 m | Jearl Miles (USA) | 49,82 | Natasha Kaiser-Brown (USA) | 50,17 | Sandie Richards (JAM) | 50,44 |
800 m | Maria Mutola (MOZ) | 1:55,43 | Liubov Gurina (RUS) | 1:57,10 | Ella Kovacs (ROM) | 1:57,92 |
1500 m | Liu Dong (CHN) | 4:00.50 | Sonia O'Sullivan (IRL) | 4:03,48 | Hassiba Boulmerka (ALG) | 4:04,29 |
3000 m | Qu Yunxia (CHN) | 8:28,71 RC | Zhang Linli (CHN) | 8:29,25 | Zhang Lirong (CHN) | 8:31,95 |
10 000 m | Wang Junxia (CHN) | 30:49,30 RC | Zhong Huandi (CHN) | 31:12,55 | Sally Barsosio (KEN) | 31:15,38 |
Maraton | Junko Asari (JPN) | 2:30:03 | Manuela Machado (POR) | 2:30:54 | Tomoe Abe (JPN) | 2:31:01 |
100 m garduri | Gail Devers (USA) | 12,46 | Marina Azeabina (RUS) | 12,60 | Lynda Tolbert (USA) | 12,67 |
400 m garduri | Sally Gunnell (GBR) | 52,74 RM | Sandra Farmer-Patrick (USA) | 52,79 | Margarita Ponomariova (RUS) | 53,48 |
10 km marș | Sari Essayah (FIN) | 42:59 | Ileana Salvador (ITA) | 43:08 | Encarna Granados (ESP) | 43:21 |
Ștafetă 4×100 m | Rusia Olga Bogoslovskaia Galina Malciughina Natalia Voronova Irina Privalova Marina Trandenkova* | 41,49 RC | Statele Unite ale Americii Michelle Finn Gwen Torrence Wendy Vereen Gail Devers Sheila Echols* | 41,49 RC | Jamaica Michelle Freeman Juliet Campbell Nikole Mitchell Merlene Ottey Dahlia Duhaney* | 41,94 =RN |
Ștafetă 4×400 m | Statele Unite ale Americii Gwen Torrence Maicel Malone Natasha Kaiser Jearl Miles Terri Dendy* Michelle Collins* | 3:16,71 RC | Rusia Elena Ruzina Tatiana Alekseeva Margarita Ponomariova Irina Privalova Elena Goleșeva* Vera Sîciugova* | 3:18,38 | Regatul Unit Linda Keough Phylis Smith Tracy Goddard Sally Gunnell | 3:23,41 |
Săritura în înălțime | Ioamnet Quintero (CUB) | 1,99 | Silvia Costa (CUB) | 1,97 | Sigrid Kirchmann (AUT) | 1,97 RN |
Săritura în lungime | Heike Drechsler (GER) | 7,11 | Larisa Berejna (UKR) | 6,98 | Renata Nielsen (DEN) | 6,76 |
Triplusalt | Anna Biriukova (RUS) | 15,09 RM | Iolanda Cen (RUS) | 14,70 | Iva Prandjeva (BUL) | 14,23 |
Aruncarea greutății | Huang Zhihong (CHN) | 20,57 | Svetlana Kriveliova (RUS) | 19,97 | Kathrin Neimke (GER) | 19,71 |
Aruncarea discului | Olga Cerneavskaia (RUS) | 67,40 | Daniela Costian (AUS) | 65,36 | Min Chunfeng (CHN) | 65,26 |
Aruncarea suliței | Trine Hattestad (NOR) | 69,18 | Karen Forkel (GER) | 65,80 | Natalia Șikolenko (BLR) | 65,64 |
Heptatlon | Jackie Joyner-Kersee (USA) | 6837 | Sabine Braun (GER) | 6797 | Svetlana Buraga (BLR) | 6635 |
* Atleta a participat doar la calificări.
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite ale Americii | 13 | 7 | 5 | 25 |
2 | China | 4 | 2 | 2 | 8 |
3 | Rusia | 3 | 8 | 5 | 16 |
4 | Regatul Unit | 3 | 3 | 4 | 10 |
Kenya | 3 | 3 | 4 | 10 | |
6 | Germania | 2 | 2 | 4 | 8 |
7 | Spania | 2 | 1 | 2 | 5 |
8 | Cuba | 2 | 1 | 0 | 3 |
9 | Finlanda | 1 | 2 | 0 | 3 |
10 | Jamaica | 1 | 1 | 3 | 5 |
11 | Ucraina | 1 | 1 | 2 | 4 |
12 | Etiopia | 1 | 1 | 1 | 3 |
13 | Namibia | 1 | 1 | 0 | 2 |
14 | Algeria | 1 | 0 | 1 | 2 |
Japonia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
16 | Cehia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Mozambic | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Norvegia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Elveția | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Tadjikistan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
21 | Italia | 0 | 3 | 1 | 4 |
22 | Belarus | 0 | 2 | 2 | 4 |
23 | Australia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Irlanda | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kazahstan | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Polonia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Portugalia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Zambia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
29 | Austria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bulgaria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Canada | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Danemarca | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ungaria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Țările de Jos | 0 | 0 | 1 | 1 | |
România | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Somalia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 44 | 44 | 45 | 133 |
Participarea României la campionat
24 de atleți au reprezentat România.
- Ella Kovacs – 800 m - locul 3
- Galina Astafei – înălțime - locul 4
- Costel Grasu – disc – locul 4
- Nicoleta Grasu – disc – locul 7
- Claudia Isăilă – suliță – locul 7
- Felicia Țilea-Moldovan – suliță – locul 8
- Violeta Szekely – 1500 m - locul 9
- Mirela Dulgheru – lungime - locul 11
- Monica Toth – triplusalt - locul 12
- Petra Văideanu – heptatlon - locul 12
- Luminița Zaițuc – 3000 m - locul 14
- Nicoleta Căruțașu – 400 m garduri - locul 15
- Marieta Ilcu – lungime - locul 15
- Iulia Olteanu – 10 000 m - locul 16
- Liliana Alexandru – 100 m garduri - locul 17
- Jana Ciobanu – greutate - locul 17
- George Boroi – 110 m garduri - locul 18
- Manuela Tîrneci – disc - locul 18
- Gheorghe Gușet – greutate - locul 19
- Elena Fidatov – 1500 m - locul 22, 3000 m - locul 20
- Daniel Cojocaru – 100 m - locul 20, 200 m - locul 34
- Margareta Keszeg – 3000 m - locul 21
- Ovidiu Olteanu – 1500 m - locul 33, 5000 m - NT
- Costică Bălan – 20 km marș - DS
Participarea Republicii Moldova la campionat
Șapte atleți au reprezentat Republica Moldova.
- Viktor Mostovik – 20 km marș - locul 12
- Alexandru Jucov – prăjină - 13
- Olga Bolșova – înălțime - 19
- Iana Burtasencova – 200 m - locul 28, 400 m - locul 21
- Iulia Lisnic – 10 km marș - locul 26
- Vadim Zadoinov – 400 m garduri - locul 27
- Inna Gliznuța – înălțime - FR
Note
Legături externe
Materiale media legate de Campionatul Mondial de Atletism din 1993 la Wikimedia Commons
- en 4TH IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS IN ATHLETICS
- en 2022 World Championships la athleticspodium.com
|