Campionatul Mondial de Atletism din 2013
| ||||
Stadionul Lujniki | ||||
Sport | atletism | |||
Nr. de ediții | 14 | |||
Gazda | Rusia | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 1.784[1] | |||
Prezență online | site web oficial | |||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism din 2015 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism din 2011 | ||||
Modifică date / text |
A 14-a ediție a Campionatului Mondial de Atletism s-a desfășurat la Moscova în Rusia în perioada 10 august - 18 august 2013. Au participat 1784 de sportivi veniți din 205 țări.[2]
Rezultate
RM - record mondial; RC - record al competiției; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Usain Bolt (JAM) | 9,77 | Justin Gatlin (USA) | 9,85 | Nesta Carter (JAM) | 9,95 |
200 m | Usain Bolt (JAM) | 19,66 | Warren Weir (JAM) | 19,79 =PB | Curtis Mitchell (USA) | 20,04 |
400 m | LaShawn Merritt (USA) | 43,74 PB | Tony McQuay (USA) | 44,40 PB | Luguelín Santos (DOM) | 44,52 |
800 m | Mohammed Aman (ETH) | 1:43,31 | Nick Symmonds (USA) | 1:43,55 | Ayanleh Souleiman (DJI) | 1:43,76 |
1500 m | Asbel Kiprop (KEN) | 3:36,28 | Matthew Centrowitz, Jr. (USA) | 3:36,78 | Johan Cronje (RSA) | 3:36,83 |
5000 m | Mo Farah (GBR) | 13:26,98 | Hagos Gebrhiwet (ETH) | 13:27,26 | Isiah Koech (KEN) | 13:27,26 |
10 000 m | Mo Farah (GBR) | 27:21,71 | Ibrahim Jeilan (ETH) | 27:22,23 | Paul Tanui (KEN) | 27:22,61 |
Maraton | Stephen Kiprotich (UGA) | 2:09:51 | Lelisa Desisa (ETH) | 2:10:12 | Tadese Tola (ETH) | 2:10:23 |
110 m garduri | David Oliver (USA) | 13,00 | Ryan Wilson (USA) | 13,13 | Serghei Șubenkov (RUS) | 13,24 |
400 m garduri | Jehue Gordon (TRI) | 47,69 RN | Michael Tinsley (USA) | 47,70 PB | Emir Bekrić (SRB) | 48,05 RN |
3000 m obstacole | Ezekiel Kemboi (KEN) | 8:06,01 | Conseslus Kipruto (KEN) | 8:06,37 | Mahiedine Mekhissi-Benabbad (FRA) | 8:07,86 |
20 km marș | Chen Ding (CHN) | 1:21:09 | Miguel Ángel López (ESP) | 1:21:21 | João Vieira (POR) | 1:22:05 |
50 km marș | Robert Heffernan (IRL) | 3:37:56 | Jared Tallent (AUS) | 3:40:03 | Ihor Hlavan (UKR) | 3:40:39 PB |
Ștafetă 4×100 m | Jamaica Nesta Carter Kemar Bailey-Cole Nickel Ashmeade Usain Bolt Oshane Bailey* Warren Weir* | 37,36 | Statele Unite ale Americii Charles Silmon Mike Rodgers Rakieem Salaam Justin Gatlin | 37,66 | Canada Gavin Smellie Aaron Brown Dontae Richards-Kwok Justyn Warner | 37,92 |
Ștafetă 4×400 m | Statele Unite ale Americii David Verburg Tony McQuay Arman Hall LaShawn Merritt Joshua Mance* James Harris* | 2:58,71 | Jamaica Rusheen McDonald Edino Steele Omar Johnson Javon Francis Javere Bell* | 2:59,88 | Regatul Unit Conrad Williams Martyn Rooney Michael Bingham Nigel Levine Jamie Bowie* | 3:00,88 |
Săritura în înălțime | Bohdan Bondarenko (UKR) | 2,41 RC, RN | Mutaz Essa Barshim (QAT) | 2,38 | Derek Drouin (CAN) | 2,38 RN |
Săritura cu prăjina | Raphael Holzdeppe (GER) | 5,89 | Renaud Lavillenie (FRA) | 5,89 | Björn Otto (GER) | 5,82 |
Săritura în lungime | Aleksandr Menkov (RUS) | 8,56 RN | Ignisious Gaisah (NED) | 8,29 RN | Luis Rivera (MEX) | 8,27 |
Triplusalt | Teddy Tamgho (FRA) | 18,04 RN | Pedro Pablo Pichardo (CUB) | 17,68 | Will Claye (USA) | 17,52 |
Aruncarea greutății | David Storl (GER) | 21,73 | Ryan Whiting (USA) | 21,57 | Dylan Armstrong (CAN) | 21,34 |
Aruncarea discului | Robert Harting (GER) | 69,11 | Piotr Małachowski (POL) | 68,36 | Gerd Kanter (EST) | 65,19 |
Aruncarea suliței | Vítězslav Veselý (CZE) | 87,17 | Tero Pitkämäki (FIN) | 87,07 | Dmitriy Tarabin (RUS) | 86,23 |
Aruncarea ciocanului | Paweł Fajdek (POL) | 81,97 PB | Krisztián Pars (HUN) | 80,30 | Lukáš Melich (CZE) | 79,36 |
Decatlon | Ashton Eaton (USA) | 8809 | Michael Schrader (GER) | 8670 PB | Damian Warner (CAN) | 8512 PB |
Feminin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM) | 10,71 | Murielle Ahouré (CIV) | 10,93 | Carmelita Jeter (USA) | 10,94 |
200 m | Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM) | 22,17 | Murielle Ahouré (CIV) | 22,32 | Blessing Okagbare (NGR) | 22,32 |
400 m | Christine Ohuruogu (GBR) | 49,41 RN | Amantle Montsho (BOT) | 49,41 | Stephenie Ann McPherson (JAM) | 49,99 |
800 m | Eunice Jepkoech Sum (KEN) | 1:57,38 PB | Brenda Martinez (USA) | 1:57,91 PB | Alysia Montaño (USA) | 1:57,95 |
1500 m | Abeba Aregawi (SWE) | 4:02,67 | Jennifer Simpson (USA) | 4:02,99 | Hellen Onsando Obiri (KEN) | 4:03,86 |
5000 m | Meseret Defar (ETH) | 14:50,19 | Mercy Cherono (KEN) | 14:51,22 | Almaz Ayana (ETH) | 14:51,33 |
10 000 m | Tirunesh Dibaba (ETH) | 30:43,35 | Gladys Cherono (KEN) | 30:45,17 | Belaynesh Oljira (ETH) | 30:46,98 |
Maraton | Edna Kiplagat (KEN) | 2:25:44 | Valeria Straneo (ITA) | 2:25:58 | Kayoko Fukushi (JPN) | 2:27:45 |
100 m garduri | Brianna Rollins (USA) | 12,44 | Sally Pearson (AUS) | 12,50 | Tiffany Porter (GBR) | 12,55 PB |
400 m garduri | Zuzana Hejnová (CZE) | 52,83 RN | Dalilah Muhammad (USA) | 54,09 | Lashinda Demus (USA) | 54,27 |
3000 m obstacole | Milcah Chemos Cheywa (KEN) | 9:11,65 | Lydiah Chepkurui (KEN) | 9:12,55 PB | Sofia Assefa (ETH) | 9:12,84 |
20 km marș | Liu Hong (CHN) | 1:28:10 | Sun Huanhuan (CHN) | 1:28:32 | Elisa Rigaudo (ITA) | 1:28:41 |
Ștafetă 4×100 m | Jamaica Carrie Russell Kerron Stewart Schillonie Calvert Shelly-Ann Fraser-Pryce Sheri-Ann Brooks* | 41,29 RC | Statele Unite ale Americii Jeneba Tarmoh Alexandria Anderson English Gardner Octavious Freeman | 42,75 | Regatul Unit Dina Asher-Smith Ashleigh Nelson Annabelle Lewis Hayley Jones | 42,87 |
Ștafetă 4×400 m | Statele Unite ale Americii Jessica Beard Natasha Hastings Ashley Spencer Francena McCorory Joanna Atkins* | 3:20,41[3] | Regatul Unit Eilidh Child Shana Cox Margaret Adeoye Christine Ohuruogu | 3:22,61 | Franța Marie Gayot Lénora Guion-Firmin Muriel Hurtis Floria Gueï Phara Anacharsis* | 3:24,21 |
Săritura în înălțime | Brigetta Barrett (USA) | 2,00 | Anna Cicerova (RUS) Ruth Beitia (ESP) | 1,97 | ||
Săritura cu prăjina | Elena Isinbaeva (RUS) | 4,89 | Jenn Suhr (USA) | 4,82 | Yarisley Silva (CUB) | 4,82 |
Săritura în lungime | Brittney Reese (USA) | 7,01 | Blessing Okagbare (NGR) | 6,99 | Ivana Španović (SRB) | 6,82 RN |
Triplusalt | Caterine Ibargüen (COL) | 14,85 | Ekaterina Koneva (RUS) | 14,81 | Olha Saladuha (UKR) | 14,65 |
Aruncarea greutății | Valerie Adams (NZL) | 20,88 | Christina Schwanitz (GER) | 20,41 PB | Gong Lijiao (CHN) | 19,95 |
Aruncarea discului | Sandra Perković (CRO) | 67,99 | Mélina Robert-Michon (FRA) | 66,28 RN | Yarelys Barrios (CUB) | 64,96 |
Aruncarea suliței | Anita Włodarczyk (POL) | 78,46 RN | Zhang Wenxiu (CHN) | 75,58 | Wang Zheng (CHN) | 74,90 PB |
Aruncarea ciocanului | Christina Obergföll (GER) | 69,05 | Kimberley Mickle (AUS) | 66,60 PB | Mariya Abakumova (RUS) | 65,09 |
Heptatlon | Hanna Melnychenko (UKR) | 6586 PB | Brianne Theisen-Eaton (CAN) | 6530 PB | Dafne Schippers (NED) | 6477 RN |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite ale Americii | 8 | 13 | 5 | 26 |
2 | Jamaica | 6 | 2 | 2 | 10 |
3 | Kenya | 5 | 4 | 3 | 12 |
4 | Germania | 4 | 2 | 1 | 7 |
5 | Etiopia | 3 | 3 | 4 | 10 |
6 | Regatul Unit | 3 | 1 | 3 | 7 |
7 | Rusia | 2 | 2 | 3 | 7 |
8 | China | 2 | 2 | 2 | 6 |
9 | Polonia | 2 | 1 | 0 | 3 |
10 | Ucraina | 2 | 0 | 2 | 4 |
11 | Cehia | 2 | 0 | 1 | 3 |
12 | Franța | 1 | 2 | 2 | 5 |
13 | Columbia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Croația | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Irlanda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Noua Zeelandă | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Suedia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Trinidad-Tobago | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Uganda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
20 | Australia | 0 | 3 | 0 | 3 |
21 | Coasta de Fildeș | 0 | 2 | 0 | 2 |
Spania | 0 | 2 | 0 | 2 | |
23 | Canada | 0 | 1 | 4 | 5 |
24 | Cuba | 0 | 1 | 2 | 3 |
25 | Italia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Țările de Jos | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Nigeria | 0 | 1 | 1 | 2 | |
28 | Botswana | 0 | 1 | 0 | 1 |
Finlanda | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ungaria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
32 | Serbia | 0 | 0 | 2 | 2 |
33 | Djibouti | 0 | 0 | 1 | 1 |
Republica Dominicană | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Estonia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Japonia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Mexic | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Portugalia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Africa de Sud | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 47 | 48 | 46 | 141 |
Participarea României la campionat
17 atleți au reprezentat România.[4]
- Marian Oprea – triplusalt - locul 5
- Bianca Răzor – 400 m - locul 13, 4 × 400 m - locul 6
- Mirela Lavric – 800 m - locul 31, 4 × 400 m - locul 6
- Sanda Belgyan – 4 × 400 m - locul 6
- Adelina Pastor – 4 × 400 m - locul 6
- Alina Panainte – 4 × 400 m - locul 6*
- Bianca Perie – ciocan - locul 11
- Ancuța Bobocel – 3000 m obstacole - locul 13
- Anca Heltne – greutate - locul 15
- Mihai Donisan – înălțime - locul 16
- Nicoleta Grasu – disc - locul 22
- Adrian Vasile – lungime - locul 25
- Eliza Toader – suliță - locul 25
- Marius Ionescu – maraton - locul 26
- Ioana Doagă – 1500 m - locul 26
- Andreea Ogrăzeanu – 200 m - locul 36
- Marius Cocioran – 50 km marș - locul 39
* Atleta a participat doar la calificări.
Participarea Republicii Moldova la campionat
Patru atleți au reprezentat Republica Moldova.
- Ion Luchianov – 3000 m obstacole - locul 10
- Olesea Cojuhari – 400 m - locul 26
- Roman Prodius – maraton - locul 45
- Sergiu Ciobanu – maraton - locul 47
Note
Legături externe
Materiale media legate de Campionatul Mondial de Atletism din 2013 la Wikimedia Commons
- en World Athletics Championships Moskva
|