Arthur Stockhoff
Arthur Stockhoff | |
Född | 19 november 1879[1][2] Saint Louis, USA |
---|---|
Död | 20 oktober 1934[1][2] (54 år) Saint Louis, USA |
Medborgare i | USA[3] |
Sysselsättning | Roddare[3] |
Redigera Wikidata |
Arthur Stockhoff | ||
Olympiska spel | ||
---|---|---|
Guld | Saint Louis 1904 | Fyra utan styrman |
Arthur Stockhoff, född den 19 november 1879 i Saint Louis, död den 20 oktober 1934 i Saint Louis, var en amerikansk roddare som tillsammans med August Erker, George Dietz och Albert Nasse tog guld i fyra utan styrman vid de Olympiska sommarspelen 1904 i Saint Louis.[4]
Noter
- ^ [a b] Arthur Stockhoff, Sports-Reference.com (på engelska), läst: 31 januari 2020, licens: proprietär licens.[källa från Wikidata]
- ^ [a b] Roglo, Arthur Stockhoff.[källa från Wikidata]
- ^ [a b] Arthur Stockhoff, World Rowing athlete database (på engelska), läst: 8 mars 2021, licens: proprietär licens.[källa från Wikidata]
- ^ ”United States Rowing at the 1904 St. Louis Summer Games” (på engelska). Olympics at Sports-Reference.com. Arkiverad från originalet den 14 september 2011. https://web.archive.org/web/20110914122845/http://www.sports-reference.com/olympics/countries/USA/summer/1904/ROW/. Läst 27 april 2019.
- 1904: A. Stockhoff, A. Erker, G. Dietz, A. Nasse
- 1908: Cudmore, Gillan, Mackinnon, Somers-Smith
- 1924: C. Eley, J. MacNabb, R. Morrison, T. Sanders
- 1928: J. Lander, M. Warriner, R. Beesly, E. V. Bevan
- 1932: J. Badcock, H. Edwards, J. Beresford, R. George
- 1936: R. Eckstein, A. Rom, M. Karl, W. Menne
- 1948: G. Moioli, E. Morille, G. Invernizzi, F. Faggi
- 1952: D. Bonačić, V. Valenta, M. Trojanović, P. Šegvić
- 1956: A. McKinnon, L. Loomer, W. D'Hondt, D. Arnold
- 1960: A. Ayrault, T. Nash, J. Sayre, R. Wailes
- 1964: J. Hansen, B. Hasløv, E. Petersen, K. Helmudt
- 1968: F. Forberger, F. Rühle, D. Grahn, D. Schubert
- 1972: F. Forberger, F. Rühle, D. Grahn, D. Schubert
- 1976: S. Brietzke, A. Decker, S. Semmler, W. Mager
- 1980: J. Thiele, A. Decker, S. Semmler, S. Brietzke
- 1984: L. O'Connell, S. O'Brien, C. Robertson, K. Trask
- 1988: R. Schröder, R. Brudel, O. Förster, T. Greiner
- 1992: A. Cooper, N. Green, M. McKay, J. Tomkins
- 1996: N. Green, D. Ginn, J. Tomkins, M. McKay
- 2000: J. Cracknell, S. Redgrave, T. Foster, M. Pinsent
- 2004: S. Williams, J. Cracknell, E. Coode, M. Pinsent
- 2008: T. James, S. Williams, P. Reed, A. Triggs-Hodge
- 2012: A. Gregory, T. James, P. Reed, A. Triggs-Hodge
- 2016: A. Gregory, M. Sbihi, G. Nash, C. Louloudis
- 2020: A. Purnell, S. Turrin, J. Hargreaves, A. Hill
- 2024: J. Best, L. Corrigan, M. Grady, N. Mead