2004 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 110 metre engelli |
Yer | Olimpiyat Stadyumu, Atina |
---|
Tarih | 24-27 Ağustos |
---|
Ülke sayısı | 34 |
---|
Sporcu sayısı | 47 |
---|
Madalya kazananlar |
|
← 2000 | 2008 → |
2004 Yaz Olimpiyatları'ndaki atletizm etkinlikleri kapsamındaki erkekler 110 metre engelli müsabakaları 24-27 Ağustos tarihleri arasında, Atina'daki Olimpiyat Stadyumu'nda gerçekleştirildi. Müsabakalarda 34 ülkeden 47 atlet mücadele etti.
24 Ağustos'ta seriler, 25 Ağustos'ta çeyrek final, 26 Ağustos'ta yarı final, 27 Ağustos'ta ise final aşaması düzenlendi. Çinli Liu Xiang, 12,91 metrelik derecesiyle dünya rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu. Amerikalı Terrence Trammell 13.18 saniyelik derecesiyle gümüş, Kübalı Anier García ise 13.20 saniyelik derecesiyle bronz madalya kazandı.
Sonuçlar
Seriler
Her bir seriyi ilk dört sırada tamamlayan (Q) ve sonrasındaki en iyi sekiz sırayı elde eden (q) atletler çeyrek finale yükseldi.
1. seri
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Tepki süresi | Süre | Notlar |
1 | 8 | Ladji Doucouré | Fransa | 0.205 | 13.18 | Q, NR |
2 | 4 | Staņislavs Olijars | Letonya | 0.154 | 13.27 | Q |
3 | 5 | Satoru Tanigawa | Japonya | 0.128 | 13.39 | Q, NR |
4 | 3 | Márcio de Souza | Brezilya | 0.162 | 13.43 | Q, SB |
5 | 7 | Joseph-Berlioz Randriamihaja | Madagaskar | 0.168 | 13.46 | q, NR |
6 | 1 | Felipe Vivancos | İspanya | 0.113 | 13.47 | q, PB |
7 | 2 | Jerome Crews | Almanya | 0.178 | 13.83 | |
8 | 6 | Nenad Lončar | Sırbistan-Karadağ | 0.157 | 14.02 | |
| Rüzgâr: +1,5 m/s |
2. seri
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Tepki süresi | Süre | Notlar |
1 | 1 | Dudley Dorival | Haiti | 0.169 | 13.39 | Q, SB |
2 | 4 | Yoel Hernández | Küba | 0.176 | 13.41 | Q |
3 | 8 | Chris Pinnock | Jamaika | 0.192 | 13.42 | Q, SB |
4 | 2 | Todd Matthews-Jouda | Sudan | 0.170 | 13.47 | Q, NR |
5 | 3 | Terrence Trammell | Amerika Birleşik Devletleri | 0.185 | 13.51 | q |
6 | 5 | Shaun Bownes | Güney Afrika | 0.164 | 13.52 | q |
7 | 6 | Damjan Zlatnar | Slovenya | 0.132 | 13.66 | q, =NR |
8 | 7 | Jurica Grabušić | Hırvatistan | 0.166 | 13.87 | |
| Rüzgâr: +1,8 m/s |
3. seri
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Tepki süresi | Süre | Notlar |
1 | 4 | Liu Xiang | Çin | 0.128 | 13.27 | Q |
2 | 6 | Charles Allen | Kanada | 0.149 | 13.35 | Q, PB |
3 | 7 | Robert Kronberg | İsveç | 0.179 | 13.47 | Q |
4 | 5 | Igor Peremota | Rusya | 0.142 | 13.54 | Q |
5 | 2 | Masato Naito | Japonya | 0.162 | 13.56 | q, SB |
6 | 1 | Serhiy Demydyuk | Ukrayna | 0.163 | 13.80 | |
7 | 3 | Park Tae-kyong | Güney Kore | 0.179 | 13.96 | |
8 | 8 | Luís Sá | Portekiz | 0.177 | 14.01 | |
| Rüzgâr: +1,3 m/s |
4. seri
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Tepki süresi | Süre | Notlar |
1 | 4 | Paulo Villar | Kolombiya | 0.193 | 13.44 | Q, NR |
2 | 5 | Matheus Inocêncio | Brezilya | 0.157 | 13.45 | Q, =SB |
3 | 2 | Allen Johnson | Amerika Birleşik Devletleri | 0.176 | 13.45 | Q |
4 | 1 | Evgeny Pechonkin | Rusya | 0.150 | 13.64 | Q |
5 | 7 | Gregory Sedoc | Hollanda | 0.186 | 13.65 | q |
6 | 8 | Shi Dongpeng | Çin | 0.156 | 13.68 | |
7 | 6 | Robert Newton | Büyük Britanya | 0.176 | 13.85 | |
8 | 3 | Edy Jakariya | Endonezya | 0.188 | 14.11 | NR |
| Rüzgâr: -1,3 m/s |
5. seri
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Tepki süresi | Süre | Notlar |
1 | 2 | Anier García | Küba | 0.158 | 13.24 | Q, SB |
2 | 4 | Duane Ross | Amerika Birleşik Devletleri | 0.162 | 13.39 | Q |
3 | 7 | Mike Fenner | Almanya | 0.160 | 13.53 | Q, SB |
4 | 6 | Stephen Jones | Barbados | 0.184 | 13.56 | Q, NR |
5 | 1 | Sergey Chepiga | Rusya | 0.160 | 13.59 | q |
6 | 8 | David Ilariani | Gürcistan | 0.168 | 13.72 | |
7 | 3 | Levente Csillag | Macaristan | 0.148 | 13.74 | |
8 | 5 | Andy Turner | Büyük Britanya | 0.155 | 13.75 | |
| Rüzgâr: +0,8 m/s |
6. seri
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Tepki süresi | Süre | Notlar |
1 | 6 | Maurice Wignall | Jamaika | 0.160 | 13.30 | Q, =SB |
2 | 6 | Richard Phillips | Jamaika | 0.138 | 13.39 | Q, PB |
3 | 6 | Jackson Quiñónez | Ekvador | 0.167 | 13.44 | Q, NR |
4 | 6 | Yuniel Hernández | Küba | 0.151 | 13.48 | Q, =SB |
5 | 6 | Sultan Tucker | Liberya | 0.181 | 13.76 | |
6 | 6 | Tarmo Jallai | Estonya | 0.150 | 13.77 | |
7 | 6 | Mubarak Ata Mubarak | Suudi Arabistan | 0.134 | 13.81 | |
- | 6 | Redelén Melo dos Santos | Brezilya | DNS | |
| Rüzgâr: +1,2 m/s |
Çeyrek final
Her bir seriyi ilk üç sırada tamamlayan (Q) ve sonrasındaki en iyi dört sırayı elde eden (q) atletler yarı finale yükseldi.
1. çeyrek final
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Tepki süresi | Süre | Notlar |
1 | 3 | Ladji Doucouré | Fransa | 0.198 | 13.23 | Q |
2 | 4 | Charles Allen | Kanada | 0.149 | 13.30 | Q, PB |
3 | 8 | Robert Kronberg | İsveç | 0.154 | 13.39 | Q, SB |
4 | 5 | Duane Ross | Amerika Birleşik Devletleri | 0.155 | 13.50 | q |
5 | 1 | Evgeny Pechonkin | Rusya | 0.151 | 13.53 | |
6 | 7 | Joseph-Berlioz Randriamihaja | Madagaskar | 0.210 | 13.64 | |
7 | 6 | Jackson Quiñónez | Ekvador | 0.163 | 13.67 | |
- | 2 | Damjan Zlatnar | Slovenya | DNS | |
| Rüzgâr: +1,5 m/s |
2. çeyrek final
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Tepki süresi | Süre | Notlar |
1 | 5 | Staņislavs Olijars | Letonya | 0.169 | 13.26 | Q |
2 | 4 | Anier García | Küba | 0.159 | 13.28 | Q |
3 | 3 | Richard Phillips | Jamaika | 0.161 | 13.44 | Q |
4 | 2 | Felipe Vivancos | İspanya | 0.154 | 13.48 | q |
5 | 8 | Mike Fenner | Almanya | 0.128 | 13.53 | =SB |
6 | 7 | Stephen Jones | Barbados | 0.227 | 13.85 | |
- | 6 | Allen Johnson | Amerika Birleşik Devletleri | 0.190 | DNF | |
1 | Gregory Sedoc | Hollanda | 0.238 | DNF | |
| Rüzgâr: +1,5 m/s |
3. çeyrek final
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Tepki süresi | Süre | Notlar |
1 | 6 | Liu Xiang | Çin | 0.202 | 13.27 | Q |
2 | 4 | Yoel Hernández | Küba | 0.200 | 13.29 | Q, SB |
3 | 7 | Terrence Trammell | Amerika Birleşik Devletleri | 0.220 | 13.34 | Q |
4 | 3 | Chris Pinnock | Jamaika | 0.195 | 13.47 | q |
5 | 2 | Márcio de Souza | Brezilya | 0.165 | 13.54 | |
6 | 1 | Masato Naito | Japonya | 0.157 | 13.54 | SB |
7 | 8 | Igor Peremota | Rusya | 0.130 | 13.64 | |
8 | 5 | Paulo Villar | Kolombiya | 0.176 | 14.03 | |
| Rüzgâr: +1,5 m/s |
4. çeyrek final
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Tepki süresi | Süre | Notlar |
1 | 4 | Matheus Inocêncio | Brezilya | 0.140 | 13.33 | Q, PB |
2 | 3 | Dudley Dorival | Haiti | 0.157 | 13.39 | Q, =SB |
3 | 6 | Maurice Wignall | Jamaika | 0.157 | 13.39 | Q |
4 | 1 | Yuniel Hernández | Küba | 0.137 | 13.46 | Q, SB |
5 | 7 | Sergey Chepiga | Rusya | 0.190 | 13.55 | |
6 | 2 | Shaun Bownes | Güney Afrika | 0.156 | 13.62 | |
7 | 5 | Satoru Tanigawa | Japonya | 0.147 | 13.70 | |
8 | 8 | Todd Matthews-Jouda | Sudan | 0.203 | 13.77 | |
| Rüzgâr: +1,5 m/s |
Yarı final
Her bir seriyi ilk dört sırada tamamlayan (Q) atletler finale yükseldi.
1. yarı final
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Tepki süresi | Süre | Notlar |
1 | 7 | Maurice Wignall | Jamaika | 0.162 | 13.17 | Q, NR |
2 | 4 | Liu Xiang | Çin | 0.151 | 13.18 | Q |
3 | 6 | Staņislavs Olijars | Letonya | 0.151 | 13.20 | Q, SB |
4 | 3 | Charles Allen | Kanada | 0.150 | 13.23 | Q, PB |
5 | 8 | Duane Ross | Amerika Birleşik Devletleri | 0.157 | 13.30 | |
6 | 5 | Yoel Hernández | Küba | 0.174 | 13.37 | |
7 | 1 | Robert Kronberg | İsveç | 0.124 | 13.42 | |
8 | 2 | Chris Pinnock | Jamaika | 0.196 | 13.57 | |
| Rüzgâr: -0,1 m/s |
2. yarı final
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Tepki süresi | Süre | Notlar |
1 | 5 | Ladji Doucouré | Fransa | 0.200 | 13.06 | Q, NR |
2 | 2 | Terrence Trammell | Amerika Birleşik Devletleri | 0.165 | 13.17 | Q |
3 | 6 | Anier García | Küba | 0.172 | 13.30 | Q |
4 | 3 | Matheus Inocêncio | Brezilya | 0.154 | 13.34 | Q |
5 | 4 | Dudley Dorival | Haiti | 0.162 | 13.39 | =SB |
6 | 7 | Richard Phillips | Jamaika | 0.143 | 13.47 | |
7 | 8 | Felipe Vivancos | İspanya | 0.144 | 13.52 | |
- | 1 | Yuniel Hernández | Küba | DNS | |
| Rüzgâr: +0,0 m/s |
Final
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Tepki süresi | Süre | Notlar |
| 4 | Liu Xiang | Çin | 0.139 | 12.91 | =WR |
| 6 | Terrence Trammell | Amerika Birleşik Devletleri | 0.154 | 13.18 | |
| 7 | Anier García | Küba | 0.169 | 13.20 | SB |
4 | 5 | Maurice Wignall | Jamaika | 0.164 | 13.21 | |
5 | 2 | Staņislavs Olijars | Letonya | 0.174 | 13.21 | |
6 | 1 | Charles Allen | Kanada | 0.139 | 13.48 | |
7 | 8 | Matheus Inocêncio | Brezilya | 0.169 | 13.49 | |
8 | 3 | Ladji Doucouré | Fransa | 0.204 | 13.76 | |
| Rüzgâr: +0,3 m/s |
Dış bağlantılar
- Resmî sonuçlar (İngilizce)
|
---|
Erkekler 110 m engelli | - 1896
- 1900
- 1904
- 1908
- 1912
- 1920
- 1924
- 1928
- 1932
- 1936
- 1948
- 1952
- 1956
- 1960
- 1964
- 1968
- 1972
- 1976
- 1980
- 1984
- 1988
- 1992
- 1996
- 2000
- 2004
- 2008
- 2012
- 2016
- 2020
- 2024
|
---|
Kadınlar 80 m engelli | - 1896
- 1900
- 1904
- 1908
- 1912
- 1920
- 1924
- 1928
- 1932
- 1936
- 1948
- 1952
- 1956
- 1960
- 1964
- 1968
|
---|
Kadınlar 100 m engelli | - 1896
- 1900
- 1904
- 1908
- 1912
- 1920
- 1924
- 1928
- 1932
- 1936
- 1948
- 1952
- 1956
- 1960
- 1964
- 1968
- 1972
- 1976
- 1980
- 1984
- 1988
- 1992
- 1996
- 2000
- 2004
- 2008
- 2012
- 2016
- 2020
- 2024
|
---|
Erkekler 200 m engelli: 1900 • 1904 |