Esgrima als Jocs Olímpics d'estiu de 1980
Aquest article o secció no cita les fonts o necessita més referències per a la seva verificabilitat. |
Tipus | disciplina esportiva olímpica |
---|---|
Esport | esgrima |
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1980 |
Localització i Dates | |
Localització | Moscou (Rússia) 55° 45′ 21″ N, 37° 37′ 04″ E / 55.7558°N,37.6178°E / 55.7558; 37.6178 |
Estat | Unió Soviètica |
Data | 1980 |
Competició | |
Resultat | Frédéric Pietruszka Viktor Sidyak |
← 1976 1984 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1980 celebrats a la ciutat de Moscou (Unió Soviètica) es disputaren vuit proves d'esgrima, sis d'elles en categoria masculina i dues en categoria femenina. La competició es realitzà entre els dies 22 i 31 de juliol de 1980 al Complex esportiu de l'Armada Soviètica.
Participaren 182 esgrimistes, 133 homes i 49 dones, de 20 comitès nacionals diferents.
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze |
Floret individual Detalls | Vladimir Smirnov | Pascal Jolyot | Aleksander Romankov |
Floret per equips Detalls | França Didier Flament Pascal Jolyot Bruno Boscherie Philippe Bonin Frederic Pietruszka | Unió Soviètica Aleksander Romankov Vladimir Smirnov Sabirzhan Ruziev Ashot Karagian Vladimir Lapitsky | Polònia Adam Robak Bogusław Zych Lech Koziejowski Marian Sypniewski |
Espasa individual Detalls | Johan Harmenberg | Ernõ Kolczonay | Philippe Riboud |
Espasa per equips Detalls | França Philippe Riboud Patrick Picot Hubert Gardas Philippe Boisse Michel Salesse | Polònia Piotr Jabłkowski Andrzej Lis Leszek Swornowski Ludomir Chronowski Mariusz Strzałka | Unió Soviètica Ashot Karagian Boris Lukomsky Aleksander Abushackmetov Aleksander Mozhaev Vladimir Smirnov |
Sabre individual Detalls | Viktor Krovopuskov | Mikhail Burtsev | Imre Gedővári |
Sabre per equips Detalls | Unió Soviètica Mikhail Burtsev Viktor Krovopuskov Viktor Sidjak Vladimir Nazlymov ikolai Alekhin | Itàlia Michele Maffei Mario Montano Marco Romano Ferdinando Meglio Giovanni Scalzo | Hongria Imre Gedővári Rudolf Nébald Pál Gerevich Ferenc Hammang György Nébald |
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze |
Floret individual Detalls | Pascale Trinquet | Magda Maros | Barbara Wysoczańska |
Floret per equips Detalls | França Brigitte Latrille-Gaudin Pascale Trinquet Isabelle Begard Veronique Brouquier Christine Muzio | Unió Soviètica Valentina Sidorova Nailia Giliazova Elena Novikova-Belova Irina Ushakova Larisa Tsagaraeva | Hongria Ildikó Schwarczenberger Magda Maros Gertrúd Stefanek Zsuzsanna Szőcs Edit Kovács |
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | França | 4 | 1 | 1 | 6 |
2 | Unió Soviètica | 3 | 3 | 2 | 8 |
3 | Suècia | 1 | 0 | 0 | 1 |
4 | Hongria | 0 | 2 | 3 | 5 |
5 | Polònia | 0 | 1 | 2 | 3 |
6 | Itàlia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Enllaços externs
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Esgrima als Jocs Olímpics d'estiu de 1980