Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1980
Aquest article o secció no cita les fonts o necessita més referències per a la seva verificabilitat. |
Tipus | natació als Jocs Olímpics |
---|---|
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1980 |
Nombre de participants | 333 |
Localització i Dates | |
Localització | Swimming Pool at the Olimpiysky Sports Complex (en) (Meshchansky District (en) ) 55° 47′ N, 37° 38′ E / 55.78°N,37.63°E / 55.78; 37.63 |
Estat | Unió Soviètica |
Data | 1980 |
Competició | |
Resultat | |
Relleus 4x100 metres estils masculins | Mark Kerry |
100 m papallona femení | Caren Metschuck |
100 m braça masculí | Duncan Goodhew |
100 m lliures femení | Barbara Krause |
100 m papallona masculí | Pär Arvidsson |
100 m braça femení | Ute Geweniger |
100 m lliures masculí | Jörg Woithe |
100 m esquena masculí | Bengt Baron |
1500 m lliures masculí | Vladímir Sàlnikov |
200 m papallona masculí | Sergey Fesenko |
200 m braça femení | Lina Kačiušytė |
100 m esquena femení | Rica Reinisch |
200 m papallona femení | Ines Geißler |
200 m lliures masculí | Sergey Kopliakov |
200 m esquena masculí | Sándor Wladár |
200 m braça masculí | Robertas Žulpa |
200 m lliures femení | Barbara Krause |
400 metres lliures masculins | Vladímir Sàlnikov |
400 m estils femení | Petra Schneider |
400 metres lliures femení | Ines Diers |
200 m esquena femení | Rica Reinisch |
400 m estils masculí | Oleksandr Sydorenko |
800 m lliures femení | Michelle Ford |
← 1976 1984 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1980 celebrats a la ciutat de Moscou (Unió Soviètica) es disputaren 26 proves de natació, 13 per a cada categoria. La competició es desenvolupà a la Piscina Olímpica de Moscou entre els dies 20 i 27 de juliol de 1980.
Participaren un total de 333 nedadors, entre ells 190 homes i 143 dones, de 41 comitès nacionals diferents.
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
100 m lliures Detalls | Jörg Woithe | 50.40 | Per Holmertz | 50.91 | Per Johansson | 51.29 |
200 m lliures Detalls | Serguei Kopliakov | 1:49.81 | Andrei Krilov | 1:50.76 | Graeme Brewer | 1:51.60 |
400 m lliures Detalls | Vladímir Sàlnikov | 3:51.31 | Andrei Krilov | 3:53.24 | Ivar Stukolkin | 3:53.95 |
1.500 m lliures Detalls | Vladímir Sàlnikov | 14:58.2 | Aleksandr Chayev | 15:14.3 | Max Metzker | 15:14.4 |
100 m esquena Detalls | Bengt Baron | 56.53 | Viktor Kuznetsov | 56.99 | Vladimir Dolgov | 57.63 |
200 m esquena Detalls | Sándor Wladár | 2:01.93 | Zóltan Verrasztó | 2:02.40 | Mark Kerry | 2:03.14 |
100 m braça Detalls | Duncan Goodhew | 1:03.34 | Arsens Miskarovs | 1:03.82 | Peter Evans | 1:03.96 |
200 m braça Detalls | Robertas Žulpa | 2:15.85 | Albán Vermes | 2:16.93 | Arsen Miskarovs | 2:17.28 |
100 m papallona Detalls | Pär Arvidsson | 54.92 | Roger Pyttel | 54.94 | David López-Zubero | 55.13 |
200 m papallona Detalls | Serguei Fesenko | 1:59.76 | Phil Hubble | 2:01.20 | Roger Pyttel | 2:01.39 |
400 m estils Detalls | Aleksandr Sidorenko | 4:22.89 | Serguei Fesenko | 4:23.43 | Zóltan Verrasztó | 4:24.24 |
4x200 m lliures Detalls | Unió Soviètica Serguei Kopliakov Vladímir Sàlnikov Ivar Stukolkin Andrei Krilov | 7:23.50 | RDA Frank Pfülze Jörg Woithe Detlev Grabs Rainer Strohbach | 7:28.60 | Brasil Jorge Fernandes Marcus Labome Cyro Marques Djan Madruga | 7:29.30 |
4x100 m estils Detalls | Austràlia Mark Kerry Peter Evans Mark Tonelli Neil Brooks | 3:45.70 | Unió Soviètica Viktor Kuznetsov Arsens Miskarovs Yevgeny Seredin Serguei Kopliakov | 3:45.92 | Regne Unit Gary Abraham Duncan Goodhew David Lowe Martin Smith | 3:47.71 |
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
100 m lliures Detalls | Barbara Krause | 54.79 | Caren Metschuck | 55.16 | Ines Diers | 55.65 |
200 m lliures Detalls | Barbara Krause | 1:58.33 | Ines Diers | 1:59.64 | Carmela Schmidt | 2:01.44 |
400 m lliures Detalls | Ines Diers | 4:08.76 | Petra Schneider | 4:09.16 | Carmela Schmidt | 4:10.86 |
800 m lliures Detalls | Michelle Ford | 8:28.90 | Ines Diers | 8:32.55 | Heike Dähne | 8:33.48 |
100 m esquena Detalls | Rica Reinisch | 1:00.86 | Ina Kleber | 1:02.07 | Petra Riedel | 1:02.64 |
200 m esquena Detalls | Rica Reinisch | 2:11.77 | Cornelia Polit | 2:13.75 | Birgit Treiber | 2:14.14 |
100 m braça Detalls | Ute Geweniger | 1:10.22 | Svetlana Varganova | 1:10.41 | Susanne Nielsson | 1:11.16 |
200 m braça Detalls | Lina Kaciusyte | 2:29.54 | Svetlana Varganova | 2:29.61 | Yuliya Bogdanova | 2:32.39 |
100 m papallona Detalls | Caren Metschuck | 1:00.42 | Andrea Pollack | 1:00.90 | Christiane Knacke | 1:01.44 |
200 m papallona Detalls | Ines Geißler | 2:10.44 | Sybille Schönrock | 2:10.45 | Michelle Ford | 2:11.66 |
400 m estils Detalls | Petra Schneider | 4:36.29 | Sharron Davies | 4:46.83 | Agnieszka Czopek | 4:48.17 |
4x100 m lliures Detalls | RDA Barbara Krause Caren Metschuck Ines Diers Sarina Hülsenbeck | 3:42.71 | Suècia Carina Ljungdahl Tina Gustafsson Agneta Mårtensson Agneta Eriksson | 3:48.93 | Països Baixos Conny van Bentum Wilma van Velsen Reggie de Jong Annelies Maas | 3:49.51 |
4x100 m estils Detalls | RDA Rica Reinisch Ute Geweniger Andrea Pollack Caren Metschuck | 4:06.67 | Regne Unit Helen Jameson Margaret Kelly Ann Osgerby June Croft | 4:12.24 | Unió Soviètica Yelena Kruglova Yelvira Vasilkova Alla Grishchenkova Natàlia Strúnnikova | 4:13.61 |
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | RDA | 12 | 10 | 8 | 30 |
2 | Unió Soviètica | 8 | 9 | 5 | 22 |
3 | Suècia | 2 | 2 | 1 | 5 |
4 | Austràlia | 2 | 0 | 5 | 7 |
5 | Regne Unit | 1 | 3 | 1 | 5 |
6 | Hongria | 1 | 2 | 1 | 4 |
7 | Brasil | 0 | 0 | 1 | 1 |
Dinamarca | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Espanya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Països Baixos | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Polònia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Enllaços externs
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1980
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Natació 1980 Arxivat 2010-02-10 a Wayback Machine.