Curling competition at Karlstad, Sweden
2012 European Curling Championships Women's tournament |
---|
Host city | Karlstad, Sweden |
---|
Arena | Löfbergs Lila Arena Karlstad Curling Club |
---|
Dates | December 7–15 |
---|
Winner | Russia |
---|
Skip | Anna Sidorova |
---|
Third | Liudmila Privivkova |
---|
Second | Margarita Fomina |
---|
Lead | Ekaterina Galkina |
---|
Alternate | Nkeiruka Ezekh |
---|
Finalist | Scotland (Eve Muirhead) |
---|
The women's tournament of the 2012 European Curling Championships was held at the Löfbergs Lila Arena and the Karlstad Curling Club in Karlstad, Sweden from December 7 to 15. The winners of the Group C tournament in Erzurum, Turkey moved on to the Group B tournament. The top seven women's teams at the 2012 European Curling Championships, Russia, Scotland, Sweden, Denmark, Switzerland, Italy and Germany, will represent their respective nations at the 2013 World Women's Curling Championship in Riga, Latvia.
In the Group A competitions, Sweden, Scotland, and Russia finished at the top of the round robin standings with two losses apiece.[1] Denmark defeated Switzerland in a tiebreaker to advance to the playoffs.[2] The page playoffs saw defending champions Scotland rout Sweden and Russia edge past Denmark.[3] Sweden dropped to the bronze medal game after a surprising loss in the semifinal to Russia, who stole the 8–6 win in an extra end.[4] Hometown favorite Sweden, skipped by Margaretha Sigfridsson, recovered by defeating Denmark's Lene Nielsen with a score of 9–3 to win the bronze medal. Russia then played Scotland in the final, and stole one point in the first and fifth ends to hold the lead at the break, and stole one more point in the second half of the game. Scotland's Eve Muirhead managed to hang on with two deuces, and tied the game in the tenth end. Russia's Anna Sidorova secured a second European championship for Russia with a hit in the extra end, winning with a score of 6–5.[5]
The Group C competitions in Erzurum saw Belarus and Turkey advancing to the Group B competitions, where they and two other teams played in a round robin tournament. Undefeated Norway dominated the round robin, and defeated Estonia in the page playoffs to advance to the final. Latvia moved up to the semifinal with a win over Austria in the page playoffs, and defeated Estonia in the semifinal to advance to the final. Austria defeated Estonia in the bronze medal game with a score of 8–5, while Norway's winning streak was broken with a 7–4 loss to Latvia. Latvia and Norway advance to the Group A competitions, replacing Finland and Hungary, and Belarus and Slovakia were relegated to the Group C competitions. Latvia were scheduled to play Germany in the World Challenge Games, but qualified to the world championships automatically as hosts.
Group A
Events at the 2012 European Curling Championships |
---|
|
Men's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
Women's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
|
Teams
The teams are listed as follows:[6][7]
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Countries to Playoffs |
| Countries to Tiebreakers |
| Countries relegated to 2013 Group B |
Round-robin results
Draw 1
Saturday, December 8, 14:00[10]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Denmark (Nielsen) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Gaspari) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 7 |
Czech Republic (Klímová) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | 7 |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Switzerland (Ott) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Malmi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Hungary (Szekeres) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 |
Draw 2
Sunday, December 9, 8:00[11]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 3 |
Russia (Sidorova) | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 3 | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 6 |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klímová) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 | 10 |
Finland (Malmi) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Gaspari) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Scotland (Muirhead) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | X | X | 8 |
Draw 3
Sunday, December 9, 16:00[12]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klímová) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 8 |
Hungary (Szekeres) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Malmi) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | X | 5 |
Scotland (Muirhead) | 1 | 0 | 4 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | X | X | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Gaspari) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | 4 |
Switzerland (Ott) | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | X | X | X | 8 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Draw 4
Monday, December 10, 9:00[13]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Malmi) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Italy (Gaspari) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 3 | 0 | 5 | 3 | 0 | 1 | X | X | X | X | 12 |
Russia (Sidorova) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klímová) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Scotland (Muirhead) | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | X | X | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | X | X | 9 |
Hungary (Szekeres) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Denmark (Nielsen) | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 8 |
Switzerland (Ott) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Draw 5
Monday, December 10, 19:00[14]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | 2 |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
Finland (Malmi) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Hungary (Szekeres) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Gaspari) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Russia (Sidorova) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 3 | 12 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Czech Republic (Klímová) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Draw 6
Tuesday, December 11, 12:00[15]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Switzerland (Ott) | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | X | X | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 3 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 7 |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 5 | X | X | X | 11 |
Italy (Gaspari) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Czech Republic (Klímová) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Finland (Malmi) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Draw 7
Tuesday, December 11, 20:00[16]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Gaspari) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | X | X | 9 |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 8 |
Hungary (Szekeres) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Malmi) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | X | X | X | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 2 | 0 | 1 | 4 | 0 | 2 | X | X | X | X | 9 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Draw 8
Wednesday, December 12, 14:00[17]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 2 | 0 | 5 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 12 |
Czech Republic (Klímová) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Italy (Gaspari) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 4 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | X | X | X | 11 |
Finland (Malmi) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Scotland (Muirhead) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Sweden (Sigfridsson) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 8 |
Draw 9
Thursday, December 13, 8:00[18]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | X | 9 |
Finland (Malmi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klímová) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Russia (Sidorova) | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | 10 |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Italy (Gaspari) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 0 | X | 10 |
Tiebreaker
Thursday, December 13, 15:00[19]
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | X | 6 |
Switzerland (Ott) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Placement game
Thursday, December 13, 15:00[19]
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Czech Republic (Klímová) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Germany was scheduled to play in the World Challenge Games, a best-of-three series with the winner of Group B to determine which team advances to the World Women's Championships, but the winner of Group B, Latvia, was qualified as the host of the World Women's Championships, so Germany qualified automatically.[20]
Playoffs
1 vs. 2
Friday, December 14, 13:00[21]
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Scotland (Muirhead) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | X | 9 |
3 vs. 4
Friday, December 14, 13:00[21]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Semifinal
Friday, December 14, 20:00[22]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Russia (Sidorova) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 8 |
Bronze-medal game
Saturday, December 15, 10:00[23]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | X | 9 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Gold-medal game
Saturday, December 15, 10:00[23]
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Russia (Sidorova) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
2012 European Curling Championships – Women's winner |
Russia 2nd title |
Player percentages
Round Robin only
Group B
Events at the 2012 European Curling Championships |
---|
|
Men's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
Women's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
|
Teams
The teams are listed as follows:[24]
Round-robin results
Final round-robin standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Countries relegated to 2013 Group C |
Draw 1
Saturday, December 8, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Githmark) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | X | 7 |
Slovakia (Matulová) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 2 | 2 | 0 | 6 | 0 | 4 | X | X | X | X | 14 |
Austria (Toth) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Mölder) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 |
England (Hawker) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (Garcia) | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 3 | 0 | X | 10 |
Belarus (Kirillova) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 6 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Draw 2
Saturday, December 8, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | X | X | 9 |
Spain (Garcia) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | X | X | X | 8 |
Slovakia (Matulová) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Estonia (Mölder) | 3 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Githmark) | 2 | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | X | X | X | X | 9 |
Belarus (Kirillova) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 3 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Hawker) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 4 |
Austria (Toth) | 4 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | X | X | 11 |
Draw 3
Sunday, December 9, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Hawker) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 4 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | X | X | 11 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belarus (Kirillova) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | X | X | 8 |
Slovakia (Matulová) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Githmark) | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | 7 |
Poland (Ran) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Austria (Toth) | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (Garcia) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Estonia (Mölder) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Draw 4
Sunday, December 9, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Mölder) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Poland (Ran) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (Garcia) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
England (Hawker) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovakia (Matulová) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | X | 4 |
Austria (Toth) | 0 | 1 | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Norway (Githmark) | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | X | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belarus (Kirillova) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | X | 8 |
Draw 5
Monday, December 10, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovakia (Matulová) | 2 | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 | X | X | X | X | 9 |
England (Hawker) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | 8 |
Poland (Ran) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belarus (Kirillova) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 |
Estonia (Mölder) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Spain (Garcia) | 0 | 2 | 1 | 1 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | X | 9 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Toth) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Norway (Githmark) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | 7 |
Draw 6
Monday, December 10, 20:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Toth) | 2 | 2 | 0 | 4 | 2 | 0 | X | X | X | X | 10 |
Belarus (Kirillova) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Spain (Garcia) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Githmark) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | X | 9 |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 1 | 2 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | X | 11 |
England (Hawker) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | X | 5 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Mölder) | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | 0 | 2 | X | X | X | 10 |
Slovakia (Matulová) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 4 |
Draw 7
Tuesday, December 11, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (Garcia) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Austria (Toth) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Mölder) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Norway (Githmark) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 10 |
Turkey (Kızılkaya) | 3 | 0 | 4 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belarus (Kirillova) | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 9 |
England (Hawker) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Slovakia (Matulová) | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Draw 8
Tuesday, December 11, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Belarus (Kirillova) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Hawker) | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Turkey (Kızılkaya) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovakia (Matulová) | 0 | 2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Poland (Ran) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Toth) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Estonia (Mölder) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 5 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Githmark) | 0 | 2 | 3 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | X | 12 |
Spain (Garcia) | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | 7 |
Draw 9
Wednesday, December 12, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Kızılkaya) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Estonia (Mölder) | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | 12 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Austria (Toth) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Hawker) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Norway (Githmark) | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 | 1 | 0 | 1 | X | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (Garcia) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | X | X | 8 |
Slovakia (Matulová) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Belarus (Kirillova) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Playoffs
1 vs. 2
Thursday, December 13, 20:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Githmark) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | 0 | 0 | 2 | X | 10 |
Estonia (Mölder) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
3 vs. 4
Thursday, December 13, 20:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 9 |
Austria (Toth) | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Semifinal
Friday, December 14, 8:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Mölder) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | 9 |
Bronze-medal game
Friday, December 14, 13:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Mölder) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Austria (Toth) | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 8 |
Gold-medal game
Friday, December 14, 13:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Githmark) | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 1 | X | 7 |
Group C
Events at the 2012 European Curling Championships |
---|
|
Men's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
Women's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
|
Teams
The teams are listed as follows:[25]
Belarus | Croatia | Netherlands |
Skip: Ekaterina Kirillova Third: Alina Pauliuchyk Second: Natallia Sviarzhinskaya Lead: Suzanna Ivashyna Alternate: Arina Sviarzhinskaya | Skip: Melani Lusic Third: Maja Sertic Second: Emina Crnaic Lead: Marijana Bozic Alternate: Katarina Vidakovic | Skip: Marianne Neeleman Third: Kimberly Honders Second: Bonnie Nilhamn Lead: Lisette Brilman |
Romania | Slovenia | Turkey |
Skip: Daiana Raluca Colceriu Third: Bianca Neagoe Second: Diana Butucea Lead: Raluca Diana Grapa | Skip: Valentina Jurincic Third: Maja Kremzar Second: Nadja Pipan Lead: Anja Kresnik | Skip: Öznur Polat Third: Elif Kızılkaya Second: Dilşat Yıldız Lead: Ayşe Gözütok Alternate: Şeyda Zengin |
Round-robin standings
Final round-robin standings[26]
Round-robin results
Draw 1
Friday, October 5, 17:30[27]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Romania (Colceriu) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Croatia (Lusic) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 1 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 2 | 3 | 1 | 3 | 0 | 5 | X | X | 14 |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Draw 2
Saturday, October 6, 9:00[28]
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Croatia (Lusic) | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 4 | X | 10 |
Slovenia (Jurincic) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Romania (Colceriu) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Belarus (Kirllova) | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 | 3 | X | X | 9 |
Draw 3
Saturday, October 6, 13:00[29]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belarus (Kirllova) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6 |
Slovenia (Jurincic) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 7 |
Draw 4
Sunday, October 7, 9:00[30]
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 2 | 3 | 2 | 0 | 5 | 0 | X | X | 12 |
Romania (Colceriu) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Jurincic) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | X | 5 |
Netherlands (Neeleman) | 2 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 7 |
Draw 5
Sunday, October 7, 14:00[31]
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belarus (Kirllova) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 | 8 |
Croatia (Lusic) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Draw 6
Sunday, October 7, 19:00[32]
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 8 |
Croatia (Lusic) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 1 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | X | 8 |
Slovenia (Jurincic) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Draw 7
Monday, October 8, 9:00[33]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Croatia (Lusic) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 4 | 0 | 5 | 0 | X | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Romania (Colceriu) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 2 | 2 | 1 | 5 | 1 | X | X | 11 |
Draw 8
Monday, October 8, 14:00[34]
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Belarus (Kirillova) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Draw 9
Monday, October 8, 19:00[35]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Jurincic) | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Romania (Colceriu) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 3 | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belarus (Kirllova) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Turkey (Polat) | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | X | 7 |
Playoffs
In the playoffs, the first and second seeds, Turkey and Belarus, played a semifinal game to determine the first team to advance to the Group B competitions. The loser of this game, along with the winners of the semifinal game played by the third and fourth seeds, the Netherlands and Croatia, advance to the second place game, which determines the second team to advance to the Group B competitions.
Semifinals
Tuesday, October 9, 18:00[36]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Turkey (Polat) | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Belarus (Kirillova) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 4 | 10 |
Belarus advances to the Group B competitions.
Turkey moves to Second Place Game.
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Neeleman) | 3 | 0 | 5 | 1 | 0 | 2 | X | X | 11 |
Croatia (Lusic) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 3 |
Netherlands advances to Second Place Game
Second Place Game
Wednesday, October 10, 10:00[37]
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | X | 8 |
Netherlands (Neeleman) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Turkey advances to the Group B competitions.
References
- General
- Specific
- ^ "Day 5: End of Women's Round-Robin". World Curling Federation. 13 December 2012. Retrieved 16 December 2012.
- ^ "Day 6: Men's Play-offs & Women's Tie-breakers". World Curling Federation. 13 December 2012. Retrieved 16 December 2012.
- ^ "Day 7: Men's Semi-final & Women's Play-off". World Curling Federation. 14 December 2012. Retrieved 16 December 2012.
- ^ "Day 7: Men's Bronze Medal & Women's Semi-final". World Curling Federation. 14 December 2012. Retrieved 16 December 2012.
- ^ "Day 8: Women's Gold & Bronze Medal Games". World Curling Federation. 15 December 2012. Retrieved 16 December 2012.
- ^ "2012 European Curling Championships – About the European Curling Championships". World Curling Federation.
- ^ "Le Gruyère European Curling Championships 2012 – A Group – Women – Teams". World Curling Federation. 12 November 2012. Retrieved 12 November 2012.
- ^ "Väntade svenska lag till curling-EM" (in Swedish). Svenska Curlingförbundet (Swedish Curling Association). 7 November 2012. Retrieved 7 November 2012.
- ^ "Auch Davos iFAS fährt an die EM nach Karlstad" (in German). Swiss Curling Association. 21 October 2012. Archived from the original on 5 March 2016. Retrieved 22 October 2012.
- ^ "2012 Le Gruyere European Curling Championships – Session 1: Women". World Curling Federation. 8 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
- ^ "2012 Le Gruyere European Curling Championships – Session 2: Women". World Curling Federation. 9 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
- ^ "2012 Le Gruyere European Curling Championships – Session 3: Women". World Curling Federation. 9 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
- ^ "2012 Le Gruyere European Curling Championships – Session 4: Women". World Curling Federation. 10 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
- ^ "2012 Le Gruyere European Curling Championships – Session 5: Women". World Curling Federation. 10 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
- ^ "2012 Le Gruyere European Curling Championships – Session 6: Women". World Curling Federation. 11 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
- ^ "2012 Le Gruyere European Curling Championships – Session 7: Women". World Curling Federation. 11 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
- ^ "2012 Le Gruyere European Curling Championships – Session 8: Women". World Curling Federation. 12 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
- ^ "2012 Le Gruyere European Curling Championships – Session 9: Women". World Curling Federation. 13 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
- ^ a b "2012 Le Gruyere European Curling Championships – Session 10: Women". World Curling Federation. 13 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
- ^ "Day 7: Men's Semi-final & Women's Play-off". World Curling Federation. 14 December 2012. Retrieved 14 December 2012.
- ^ a b "2012 Le Gruyere European Curling Championships – Session 11: Women". World Curling Federation. 14 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
- ^ "2012 Le Gruyere European Curling Championships – Session 12: Women". World Curling Federation. 14 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
- ^ a b "2012 Le Gruyere European Curling Championships – Women's Gold & Bronze". World Curling Federation. 15 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
- ^ "Le Gruyère European Curling Championships 2012 – B Group – Women – Teams". World Curling Federation. 22 November 2012. Retrieved 4 December 2012.
- ^ "2012 European Mixed and Group C Curling Championships Brochure" (PDF).
- ^ "2012 European Mixed Curling Championship – Standings after Round Robin". Retrieved 9 October 2012.
- ^ "2012 European Curling Championships (Group C) – Draw 1 Results" (PDF). Retrieved 5 October 2012.
- ^ "2012 European Curling Championships (Group C) – Draw 2 Results" (PDF). Retrieved 6 October 2012.
- ^ "2012 European Curling Championships (Group C) – Draw 3 Results" (PDF). Retrieved 6 October 2012.
- ^ "2012 European Curling Championships (Group C) – Draw 4 Results" (PDF). Retrieved 7 October 2012.
- ^ "2012 European Curling Championships (Group C) – Draw 5 Results" (PDF). Retrieved 7 October 2012.
- ^ "2012 European Curling Championships (Group C) – Draw 6 Results" (PDF). Retrieved 7 October 2012.
- ^ "2012 European Curling Championships (Group C) – Draw 7 Results" (PDF). Retrieved 8 October 2012.
- ^ "2012 European Curling Championships (Group C) – Draw 8 Results" (PDF). Retrieved 8 October 2012.
- ^ "2012 European Curling Championships (Group C) – Draw 9 Results" (PDF). Retrieved 8 October 2012.
- ^ "2012 European Curling Championships (Group C) – Semifinals Results" (PDF). Retrieved 9 October 2012.
- ^ "2012 European Curling Championships (Group C) – Second Place Game Results" (PDF). Retrieved 10 October 2012.
External links
- Official website
- Official website (Group C competitions)