Curling competition at Prague, Czech Republic
2013 European Junior Curling Challenge |
---|
Host city | Prague, Czech Republic |
---|
Arena | Curling Hall Roztyly |
---|
Dates | January 3–8 |
---|
Men's winner | Italy |
---|
Skip | Andrea Pilzer |
---|
Third | Amos Mosaner |
---|
Second | Daniele Ferrazza |
---|
Lead | Roberto Arman |
---|
Alternate | Sebastiano Arman |
---|
Finalist | Denmark (Tobias Thune) |
---|
Women's winner | Denmark |
---|
Skip | Stephanie Risdal Nielsen |
---|
Third | Jannie Gundry |
---|
Second | Catrine Edelskov |
---|
Lead | Isabella Clemmensen |
---|
Alternate | Julie Høgh |
---|
Finalist | Hungary (Dorottya Palancsa) |
---|
The 2013 European Junior Curling Challenge was held from January 3 to 8 at the Curling Hall Roztyly in Prague, Czech Republic. Nations in the Europe zone that have not already qualified for the World Junior Curling Championships participated in the curling challenge. The top finishers of each tournament will advance to the 2013 World Junior Curling Championships in Sochi, Russia.[1] In the men's tournament, Italy regained a spot in the World Junior Championships after a last place finish at last year's worlds with a win over Denmark. In the women's tournament, Denmark won a spot in the World Junior Championships with a win over Hungary.[2]
Men
Teams
The teams are listed as follows:[3][4]
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Tiebreakers |
Round-robin results
All draw times are listed in Central European Time (UTC+1).[5][6]
Group A
Draw 1
Thursday, January 3, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Pilzer) | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Hungary (Czermann) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Litke) | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Poland (Sypien) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Thune) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
France (Vincent) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 2 |
Draw 2
Friday, January 4, 12:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Vincent) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Poland (Sypien) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Czermann) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 6 |
Turkey (Karataş) | 2 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 3 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Italy (Pilzer) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Denmark (Thune) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Draw 3
Friday, January 4, 19:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Pilzer) | 3 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 7 |
Germany (Litke) | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 4 | 0 | X | 9 |
Draw 4
Saturday, January 5, 12:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Thune) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | X | X | 6 |
Turkey (Karataş) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Litke) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 7 |
France (Vincent) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Draw 5
Saturday, January 5, 19:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Thune) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 7 |
Hungary (Czermann) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Sypien) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Italy (Pilzer) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 6 |
Draw 6
Sunday, January 6, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Czermann) | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Germany (Litke) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Sypien) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Turkey (Karataş) | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Draw 7
Sunday, January 6, 16:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Sypien) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Denmark (Thune) | 1 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Turkey (Karataş) | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Germany (Litke) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Vincent) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Italy (Pilzer) | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | X | 7 |
Draw 8
Monday, January 7, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Litke) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Denmark (Thune) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | X | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Turkey (Karataş) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 |
France (Vincent) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Czermann) | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 8 |
Poland (Sypien) | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Draw 9
Monday, January 7, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Karataş) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Italy (Pilzer) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Vincent) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Hungary (Czermann) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 6 |
Group B
Draw 1
Thursday, January 3, 19:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Koelewijn) | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | 9 |
Latvia (Bušmanis) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Draw 2
Friday, January 4, 12:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Lill) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Slovenia (Uršič) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 1 |
Draw 3
Friday, January 4, 19:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Uršič) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | X | 4 |
Netherlands (Koelewijn) | 3 | 4 | 0 | 2 | 3 | 0 | X | X | 12 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Lill) | 1 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Latvia (Bušmanis) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Fowler) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 |
Austria (Wunderer) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Draw 4
Saturday, January 5, 12:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Koelewijn) | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Austria (Wunderer) | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Uršič) | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | X | 5 |
England (Fowler) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Draw 5
Saturday, January 5, 19:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Bušmanis) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Austria (Wunderer) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Lill) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | X | 7 |
England (Fowler) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Draw 6
Sunday, January 6, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Fowler) | 1 | 0 | 4 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Latvia (Bušmanis) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Koelewijn) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Estonia (Lill) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Draw 7
Sunday, January 6, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Wunderer) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 6 |
Slovenia (Uršič) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 4 |
Draw 8
Monday, January 7, 9:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Fowler) | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Netherlands (Koelewijn) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 7 |
Draw 9
Monday, January 7, 16:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Wunderer) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Estonia (Lill) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Bušmanis) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Slovenia (Uršič) | 3 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | X | 8 |
Tiebreakers
Tuesday, January 8, 8:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Pilzer) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 3 | X | X | 7 |
Turkey (Karataş) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Estonia (Lill) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Austria (Wunderer) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Playoffs
Semifinals
Tuesday, January 8, 11:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Thune) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 7 |
Estonia (Lill) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Koelewijn) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Italy (Pilzer) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Final
Tuesday, January 8, 15:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Thune) | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Italy (Pilzer) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Women
Teams
The teams are listed as follows:[3][7]
Round-robin standings
As of Draw 7
Round-robin results
All draw times listed in Central European Time (UTC+1).[5][6]
Group A
Draw 1
Friday, January 4, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Turmann) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 8 |
Slovakia (Sýkorová) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Petrič) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Italy (Zappone) | 1 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 4 | X | 12 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Lutz) | 4 | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | X | 10 |
Finland (Lindroos) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Draw 3
Saturday, January 5, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Lutz) | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 4 | X | 8 |
Slovakia (Sýkorová) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Petrič) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | X | 8 |
Finland (Lindroos) | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Draw 4
Saturday, January 5, 16:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Zappone) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | X | 9 |
Estonia (Turmann) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Draw 5
Sunday, January 6, 12:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Turmann) | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Finland (Lindroos) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Sýkorová) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Italy (Zappone) | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 1 | X | X | 8 |
Draw 6
Sunday, January 6, 19:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Lindroos) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 4 |
Italy (Zappone) | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Lutz) | 2 | 4 | 2 | 4 | 1 | 0 | X | X | 13 |
Slovenia (Petrič) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Draw 7
Monday, January 7, 12:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Zappone) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Germany (Lutz) | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Petrič) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Estonia (Turmann) | 4 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | X | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Lindroos) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | 2 |
Slovakia (Sýkorová) | 1 | 2 | 3 | 1 | 2 | 0 | X | X | 9 |
Draw 8
Monday, January 7, 19:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Sýkorová) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 8 |
Slovenia (Petrič) | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Turmann) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Germany (Lutz) | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 3 | X | 8 |
Group B
Draw 1
Friday, January 4, 9:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Pluta) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Hungary (Palancsa) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 | X | 8 |
Draw 2
Friday, January 4, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Garnier) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Hungary (Palancsa) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Pluta) | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 7 |
Latvia (Ozoliņa) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Yıldız) | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Denmark (Nielsen) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | X | 8 |
Draw 3
Saturday, January 5, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Yıldız) | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 9 |
Latvia (Ozoliņa) | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Garnier) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 5 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Draw 4
Saturday, January 5, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Ozoliņa) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Denmark (Nielsen) | 4 | 4 | 4 | 2 | 0 | 3 | X | X | 17 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Garnier) | 3 | 0 | 2 | 0 | 4 | 1 | 0 | X | 10 |
Poland (Pluta) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Palancsa) | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Turkey (Yıldız) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Draw 5
Sunday, January 6, 12:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Poland (Pluta) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 |
Turkey (Yıldız) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Ozoliņa) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
England (Garnier) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Draw 6
Sunday, January 6, 19:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Denmark (Nielsen) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Hungary (Palancsa) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 |
Draw 7
Monday, January 7, 12:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Turkey (Yıldız) | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
England (Garnier) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 |
Draw 8
Monday, January 7, 19:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Palancsa) | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | 1 | 0 | X | 8 |
Latvia (Ozoliņa) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Nielsen) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 | X | 9 |
Poland (Pluta) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Playoffs
Semifinals
Tuesday, January 8, 11:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Lutz) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 4 |
Hungary (Palancsa) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Zappone) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Denmark (Nielsen) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | X | 8 |
Final
Tuesday, January 8, 15:30
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Palancsa) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 4 |
References
- ^ "Praha hostí evropskou kvalifikaci pro juniorské mistrovství světa v curlingu: české týmy mají účast na MS 2013 již zajištěnu" (in Czech). curling.cz. 3 December 2012. Archived from the original on 10 January 2013. Retrieved 6 December 2012.
- ^ "Italy and Denmark secure World Junior Championships berths". Prague: World Curling Federation. 8 January 2013. Retrieved 8 January 2013.
- ^ a b "2013 European Junior Curling Challenge". curling.cz. Archived from the original on 2013-01-11. Retrieved 10 December 2012.
- ^ "2013 European Junior Curling Challenge – Men's teams". World Curling Federation. 21 December 2012. Retrieved 25 December 2012.
- ^ a b "2013 European Junior Curling Challenge – Playing Schedule FINAL". World Curling Federation. 2 October 2012. Retrieved 6 December 2012.
- ^ a b "2013 European Junior Curling Challenge – Draw". curling.cz. Archived from the original on 10 January 2013. Retrieved 6 December 2012.
- ^ "2013 European Junior Curling Challenge – Women's teams". World Curling Federation. 21 December 2012. Retrieved 25 December 2012.
External links