2018 FIBA U20 European Championship Division B
International basketball competition
Tournament details | |
---|---|
Host country | Bulgaria |
City | Sofia |
Dates | 13–22 July |
Teams | 22 |
Venue(s) | 3 (in 1 host city) |
Final positions | |
Champions | Poland (1st title) |
Runners-up | Slovenia |
Third place | Latvia |
Fourth place | Russia |
Tournament statistics | |
MVP | Łukasz Kolenda |
Top scorer | Endar Poladkhanli (24.9 ppg) |
Official website | |
www.fiba.basketball | |
← 2017 2019 → |
The 2018 FIBA U20 European Championship Division B was the 14th edition of the Division B of the FIBA U20 European Championship, the second-tier level of the European Under-20 basketball championship. The tournament was played in Sofia, Bulgaria, from 13 to 22 July 2018.[1][2]
Participating teams
- Albania
- Armenia
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bulgaria
- Czech Republic (15th place, 2017 FIBA U20 European Championship Division A)
- Estonia
- Finland
- Georgia
- Hungary
- Kosovo
- Latvia (16th place, 2017 FIBA U20 European Championship Division A)
- Luxembourg
- Macedonia
- Moldova
- Netherlands
- Poland
- Portugal
- Russia
- Slovakia
- Slovenia (14th place, 2017 FIBA U20 European Championship Division A)
Group phase
In the Group phase, the 22 participating teams are divided into two groups of six and two groups of five. Teams play five or four games within their group.[3]
All times are local (UTC+3).
Group A
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Latvia | 4 | 4 | 0 | 315 | 201 | +114 | 8 | Quarterfinals | — | 63–60 | 79–39 | 81–56 | 92–46 | |
2 | Belgium | 4 | 3 | 1 | 277 | 230 | +47 | 7 | 60–63 | — | 76–65 | 60–51 | 81–51 | ||
3 | Macedonia | 4 | 2 | 2 | 262 | 299 | −37 | 6 | 9th−16th place playoffs | 39–79 | 65–76 | — | 84–77 | 74–67 | |
4 | Belarus | 4 | 1 | 3 | 273 | 287 | −14 | 5 | 56–81 | 51–60 | 77–84 | — | 89–62 | ||
5 | Azerbaijan | 4 | 0 | 4 | 226 | 336 | −110 | 4 | 17th−22nd place classification | 46–92 | 51–81 | 67–74 | 62–89 | — |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Group B
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slovenia | 5 | 5 | 0 | 420 | 247 | +173 | 10 | Quarterfinals | — | 73–52 | 55–50 | 86–52 | 71–49 | 135–44 | |
2 | Bulgaria (H) | 5 | 4 | 1 | 355 | 298 | +57 | 9 | 52–73 | — | 58–56 | 84–54 | 69–56 | 92–59 | ||
3 | Estonia | 5 | 3 | 2 | 355 | 282 | +73 | 8 | 9th−16th place playoffs | 50–55 | 56–58 | — | 85–58 | 73–71 | 91–40 | |
4 | Albania | 5 | 2 | 3 | 380 | 392 | −12 | 7 | 52–86 | 54–84 | 58–85 | — | 77–71 | 139–66 | ||
5 | Slovakia | 5 | 1 | 4 | 347 | 348 | −1 | 6 | 17th−22nd place classification | 49–71 | 56–69 | 71–73 | 71–77 | — | 100–58 | |
6 | Moldova | 5 | 0 | 5 | 267 | 557 | −290 | 5 | 44–135 | 59–92 | 40–91 | 66–139 | 58–100 | — |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
(H) Hosts
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
(H) Hosts
Group C
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Russia | 5 | 5 | 0 | 389 | 323 | +66 | 10 | Quarterfinals |
2 | Czech Republic | 5 | 4 | 1 | 365 | 283 | +82 | 9 | |
3 | Netherlands | 5 | 3 | 2 | 313 | 262 | +51 | 8 | 9th−16th place playoffs |
4 | Hungary | 5 | 2 | 3 | 339 | 294 | +45 | 7 | |
5 | Luxembourg | 5 | 1 | 4 | 299 | 329 | −30 | 6 | 17th−22nd place classification |
6 | Armenia | 5 | 0 | 5 | 248 | 462 | −214 | 5 |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
13 July 2016 18:15 |
Boxscore |
Netherlands | 63–73 | Russia |
Scoring by quarter: 14−12, 11−20, 17−21, 21−20 | ||
Pts: Van Eyck 11 Rebs: Enaruna 8 Asts: Van Oostrum 5 | Pts: Motovilov 24 Rebs: Khomenko 7 Asts: Tonoyan 7 |
Triaditza Hall, Sofia Referees: Charalampos Karakatsounis (GRE), Valentin Oliot (FRA), Kristaps Konstantinovs (LAT) |
14 July 2018 13:45 |
Boxscore |
Russia | 69–68 | Hungary |
Scoring by quarter: 21−15, 16−11, 18−23, 14−19 | ||
Pts: Motovilov 26 Rebs: Tikhonenko 5 Asts: Motovilov 5 | Pts: Németh, Pápai 12 Rebs: Völgyi 6 Asts: Kerpel-Fronius, Völgyi 2 |
15 July 2018 16:00 |
Boxscore |
Armenia | 54–97 | Russia |
Scoring by quarter: 12−18, 2−17, 24−30, 16−32 | ||
Pts: Zohrabian 10 Rebs: four players 4 Asts: Koyumjan 4 | Pts: Tonoyan, Toure 16 Rebs: Mikheev 9 Asts: Akhmedov 10 |
St. George School Gym, Sofia Referees: Siniša Prpa (SRB), Erion Hoxhaj (ALB), Ivan Mijalkovski (MKD) |
17 July 2018 16:00 |
Boxscore |
Russia | 85–76 | Czech Republic |
Scoring by quarter: 14−15, 20−17, 25−21, 26−23 | ||
Pts: Andrianov 15 Rebs: Klyuev 6 Asts: Andrianov, Tonoyan 4 | Pts: Nábělek 21 Rebs: Kozák 9 Asts: Kozák 5 |
Triaditza Hall, Sofia Referees: Vilius Mačiulaitis (LTU), Sebastián Negrón (CHI), Chess van Looy (BEL) |
18 July 2018 13:45 |
Boxscore |
Russia | 65–62 | Luxembourg |
Scoring by quarter: 17−16, 25−8, 11−23, 12−15 | ||
Pts: Motovilov 13 Rebs: Khomenko, Toure 7 Asts: Akhmedov 6 | Pts: Andjelkovic 23 Rebs: Andjelkovic 7 Asts: Lessel 3 |
Universiada Hall, Sofia Referees: Oskars Lucis (LAT), Nikolay Tsintsarski (BUL), Aleksandar Davidov (MKD) |
Group D
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Poland | 4 | 4 | 0 | 304 | 240 | +64 | 8 | Quarterfinals | — | 81–66 | 59–58 | 93–63 | 71–53 | |
2 | Finland | 4 | 3 | 1 | 304 | 241 | +63 | 7 | 66–81 | — | 71–56 | 83–59 | 84–45 | ||
3 | Georgia | 4 | 2 | 2 | 261 | 269 | −8 | 6 | 9th−16th place playoffs | 58–59 | 56–71 | — | 66–62 | 81–77 | |
4 | Portugal | 4 | 1 | 3 | 260 | 309 | −49 | 5 | 63–93 | 59–83 | 62–66 | — | 76–67 | ||
5 | Kosovo | 4 | 0 | 4 | 242 | 312 | −70 | 4 | 17th−22nd place classification | 53–71 | 45–84 | 77–81 | 67–76 | — |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
17th−22nd place classification
Group E
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slovakia | 2 | 2 | 0 | 209 | 127 | +82 | 4 | 17th place game | — | 109–69 | 100–58 | |
2 | Azerbaijan | 2 | 1 | 1 | 190 | 165 | +25 | 3 | 19th place game | 69–109 | — | 121–56 | |
3 | Moldova | 2 | 0 | 2 | 114 | 221 | −107 | 2 | 21st place game | 58–100 | 56–121 | — |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Group F
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kosovo | 2 | 2 | 0 | 160 | 130 | +30 | 4 | 17th place game | — | 73–67 | 87–63 | |
2 | Luxembourg | 2 | 1 | 1 | 142 | 135 | +7 | 3 | 19th place game | 67–73 | — | 75–62 | |
3 | Armenia | 2 | 0 | 2 | 125 | 162 | −37 | 2 | 21st place game | 63–87 | 62–75 | — |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
21st place game
19th place game
17th place game
9th−16th place playoffs
13th place game | 13th−16th place semifinals | 9th−16th place quarterfinals | 9th−12th place semifinals | 9th place game | |||||||||||||||||||
A3 | Macedonia | 77 | |||||||||||||||||||||
B4 | Albania | 69 | |||||||||||||||||||||
B4 | Albania | 44 | A3 | Macedonia | 34 | ||||||||||||||||||
D3 | Georgia | 104 | C4 | Hungary | 57 | ||||||||||||||||||
D3 | Georgia | 54 | |||||||||||||||||||||
C4 | Hungary | 65 | |||||||||||||||||||||
D3 | Georgia | 88 | C4 | Hungary | 60 | ||||||||||||||||||
B3 | Estonia | 64 | D4 | Portugal | 67 | ||||||||||||||||||
B3 | Estonia | 53 | |||||||||||||||||||||
A4 | Belarus | 66 | |||||||||||||||||||||
15th place game | B3 | Estonia | 56 | A4 | Belarus | 64 | 11th place game | ||||||||||||||||
C3 | Netherlands | 54 | D4 | Portugal | 71 | ||||||||||||||||||
B4 | Albania | 48 | C3 | Netherlands | 51 | A3 | Macedonia | 73 | |||||||||||||||
C3 | Netherlands | 78 | D4 | Portugal | 65 | A4 | Belarus | 83 | |||||||||||||||
Championship playoffs
Fifth place game | 5th–8th place semifinals | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||||||||||||
A1 | Latvia | 77 | |||||||||||||||||||||
B2 | Bulgaria | 57 | |||||||||||||||||||||
B2 | Bulgaria | 53 | A1 | Latvia | 62 | ||||||||||||||||||
C2 | Czech Republic | 60 | D1 | Poland (OT) | 66 | ||||||||||||||||||
D1 | Poland | 91 | |||||||||||||||||||||
C2 | Czech Republic | 70 | |||||||||||||||||||||
C2 | Czech Republic | 72 | D1 | Poland | 71 | ||||||||||||||||||
D2 | Finland | 87 | B1 | Slovenia | 60 | ||||||||||||||||||
B1 | Slovenia | 64 | |||||||||||||||||||||
A2 | Belgium | 52 | |||||||||||||||||||||
Seventh place game | A2 | Belgium | 58 | B1 | Slovenia | 60 | Third place game | ||||||||||||||||
D2 | Finland | 69 | C1 | Russia | 50 | ||||||||||||||||||
B2 | Bulgaria | 64 | C1 | Russia | 78 | A1 | Latvia | 76 | |||||||||||||||
A2 | Belgium | 52 | D2 | Finland | 71 | C1 | Russia | 62 | |||||||||||||||
Quarterfinals
20 July 2018 13:45 |
Boscsore |
Slovenia | 64–52 | Belgium |
Scoring by quarter: 20−3, 10−13, 15−17, 19−19 | ||
Pts: Škedelj 20 Rebs: Macura 8 Asts: Macura, Strmčnik 3 | Pts: Snyers 13 Rebs: Lambrecht 10 Asts: Peeters, Snyers 2 |
20 July 2018 16:00 |
Boscsore |
Russia | 78–71 | Finland |
Scoring by quarter: 16−24, 17−16, 25−9, 20−22 | ||
Pts: Motovilov 23 Rebs: Popov 10 Asts: Andrianov, Motovilov 3 | Pts: Gustavson, Maxhuni 17 Rebs: Nyman 6 Asts: Maxhuni 11 |
20 July 2018 18:15 |
Boscsore |
Latvia | 77–57 | Bulgaria |
Scoring by quarter: 18−15, 22−13, 24−14, 13−15 | ||
Pts: Strautiņš 23 Rebs: Strautiņš 11 Asts: Zoriks 6 | Pts: Minchev 10 Rebs: Alipiev 8 Asts: L. Dimitrov 4 |
Universiada Hall, Sofia Referees: Charalampos Karakatsounis (GRE), Gentian Cici (ALB), Sebastián Negrón (CHI) |
20 July 2018 20:30 |
Boscsore |
Poland | 91–70 | Czech Republic |
Scoring by quarter: 23−17, 27−18, 16−25, 25−10 | ||
Pts: Rutkowski 17 Rebs: Bogucki 13 Asts: Kolenda 6 | Pts: Tůma 16 Rebs: Kolář, Kozák 7 Asts: Tůma 5 |
5th–8th place semifinals
21 July 2018 13:45 |
Boxscore |
Belgium | 58–69 | Finland |
Scoring by quarter: 20−19, 21−20, 3−16, 14−14 | ||
Pts: Lambrecht 15 Rebs: Lambrecht 14 Asts: Snyers 5 | Pts: Maxhuni 16 Rebs: Nyman 6 Asts: Valtonen 3 |
21 July 2018 16:00 |
Boxscore |
Bulgaria | 53–60 | Czech Republic |
Scoring by quarter: 12−17, 10−15, 18−13, 13−15 | ||
Pts: Minchev 18 Rebs: Alipiev, Minchev 7 Asts: L. Dimitrov 5 | Pts: Kolář 16 Rebs: Kotásek, Štafl 7 Asts: Kolář 3 |
Universiada Hall, Sofia Referees: Anton Makhlin (RUS), Marek Maliszewski (POL), Kristaps Konstantinovs (LAT) |
Semifinals
21 July 2018 18:15 |
Boxscore |
Latvia | 62–66 (OT) | Poland |
Scoring by quarter: 7−14, 11−15, 14−17, 22−8, Overtime: 8−12 | ||
Pts: Strautiņš 17 Rebs: Blumbergs 14 Asts: Zoriks, Zotovs 4 | Pts: Kolenda 20 Rebs: Bogucki 18 Asts: Kobel 7 |
Universiada Hall, Sofia Referees: Zafer Yılmaz (TUR), Gentian Cici (ALB), Charalampos Karakatsounis (GRE) |
21 July 2018 20:30 |
Boxscore |
Slovenia | 60–50 | Russia |
Scoring by quarter: 18−12, 7−12, 16−16, 19−10 | ||
Pts: Macura 19 Rebs: Macura 19 Asts: Bratec 6 | Pts: Motovilov 26 Rebs: Andrianov, Lopatin 7 Asts: Khomenko 3 |
Seventh place game
22 July 2018 13:45 |
Boxscore |
Bulgaria | 64–52 | Belgium |
Scoring by quarter: 19–12, 19–10, 13–15, 13–15 | ||
Pts: Minchev 25 Rebs: Minchev, Vasov 7 Asts: L. Dimitrov 5 | Pts: Buysschaert 15 Rebs: Buysschaert 8 Asts: Mortant 4 |
Fifth place game
22 July 2018 16:00 |
Boxscore |
Czech Republic | 72–87 | Finland |
Scoring by quarter: 14–23, 24–17, 15–25, 19–22 | ||
Pts: Kozák 13 Rebs: Kolář 6 Asts: Tůma 5 | Pts: Valtonen 16 Rebs: Kaukiainen, Nyman 7 Asts: Kaukiainen 10 |
Universiada Hall, Sofia Referees: Charalampos Karakatsounis (GRE), Chess van Looy (BEL), Aleksandar Davidov (MKD) |
Third place game
22 July 2018 18:15 |
Boxscore |
Latvia | 76–62 | Russia |
Scoring by quarter: 16–20, 24–18, 20–10, 16–14 | ||
Pts: Strautiņš 24 Rebs: Blumbergs 13 Asts: Zoriks 8 | Pts: Khomenko 13 Rebs: Klyuev 8 Asts: Klyuev, Motovilov 2 |
Final
22 July 2018 20:30 |
Boxscore |
Poland | 71–60 | Slovenia |
Scoring by quarter: 19–19, 14–13, 22–15, 16–13 | ||
Pts: Kolenda 19 Rebs: Gołębiowski 10 Asts: Kobel 5 | Pts: Bratec 20 Rebs: Macura 9 Asts: Strmčnik 6 |
Universiada Hall, Sofia Attendance: 400 Referees: Luka Kardum (CRO), Oskars Lucis (LAT), Nikolay Tsintsarski (BUL) |
Final standings
Rank | Team | Record |
---|---|---|
Poland | 7–0 | |
Slovenia | 7–1 | |
Latvia | 6–1 | |
4 | Russia | 6–2 |
5 | Finland | 5–2 |
6 | Czech Republic | 5–3 |
7 | Bulgaria | 5–3 |
8 | Belgium | 3–4 |
9 | Portugal | 4–3 |
10 | Hungary | 4–4 |
11 | Belarus | 3–4 |
12 | Macedonia | 3–4 |
13 | Georgia | 4–3 |
14 | Estonia | 4–4 |
15 | Netherlands | 4–4 |
16 | Albania | 2–6 |
17 | Slovakia | 3–4 |
18 | Kosovo | 2–5 |
19 | Luxembourg | 2–5 |
20 | Azerbaijan | 1–6 |
21 | Armenia | 1–6 |
22 | Moldova | 0–7 |
Promoted to the 2019 FIBA U20 European Championship Division A |
References
External links
- FIBA official website
- v
- t
- e
- Greece 1992
- Slovenia 1994
- Turkey 1996
- Italy 1998
- Macedonia 2000
- Lithuania 2002
- Czech Republic 2004
- Russia 2005
- Turkey 2006
- Italy/Slovenia 2007
- Latvia 2008
- Greece 2009
- Croatia 2010
- Spain 2011
- Slovenia 2012
- Estonia 2013
- Greece 2014
- Italy 2015
- Finland 2016
- Greece 2017
- Germany 2018
- Israel 2019
Lithuania 2020Montenegro 2021- 2021 Challengers
- Montenegro 2022
- Greece 2023
- Poland 2024
- Bulgaria 2005
- Portugal 2006
- Poland 2007
- Romania 2008
- Macedonia 2009
- Austria 2010
- Bosnia and Herzegovina 2011
- Bulgaria 2012
- Romania 2013
- Bosnia and Herzegovina 2014
- Hungary 2015
- Greece 2016
- Romania 2017
- Bulgaria 2018
- Portugal 2019
Georgia 2020Georgia 2021- 2021 Challengers
- Georgia 2022
- North Macedonia 2023
- Romania 2024