1966-os úszó-Európa-bajnokság
Úszó-Európa-bajnokság (1966) | |||
Ada Kok a 100 méteres pillangóúszás 1966-os holland Európa bajnoka | |||
Adatok | |||
Ország | Hollandia | ||
Rendező város | Utrecht | ||
Dátum | augusztus 20–27. | ||
Versenyszámok | 23 | ||
| |||
A Wikimédia Commons tartalmaz 1966-os úszó-Európa-bajnokság témájú médiaállományokat. |
Az 1966-os úszó-Európa-bajnokságot Utrechtben, Hollandiában rendezték augusztus 20. és augusztus 27. között. Az Eb-n 23 versenyszámot rendeztek. 18-at úszásban, 4-et műugrásban és egyet vízilabdában.
Éremtáblázat
(A táblázatban Magyarország és a rendező nemzet eltérő háttérszínnel kiemelve.)
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1. | Szovjetunió | 12 | 7 | 5 | 24 |
2. | NDK | 4 | 6 | 5 | 15 |
3. | Hollandia | 3 | 1 | 1 | 5 |
4. | Franciaország | 2 | 0 | 1 | 3 |
5. | Nagy-Britannia | 1 | 3 | 3 | 7 |
6. | Olaszország | 1 | 0 | 1 | 2 |
7. | Svédország | 0 | 2 | 2 | 4 |
8. | Magyarország | 0 | 1 | 1 | 2 |
9. | Ausztria | 0 | 1 | 0 | 1 |
9. | Spanyolország | 0 | 1 | 0 | 1 |
9. | NSZK | 0 | 1 | 0 | 1 |
12. | Finnország | 0 | 0 | 1 | 1 |
12. | Lengyelország | 0 | 0 | 1 | 1 |
12. | Románia | 0 | 0 | 1 | 1 |
12. | Jugoszlávia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 23 | 23 | 23 | 69 |
Érmesek
Úszás
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m-es gyorsúszás | Robert McGregor Nagy-Britannia | 53,7 | Leonyid Iljicsov Szovjetunió | 54,3 | Udo Poser NDK | 54,8 |
400 m-es gyorsúszás | Frank Wiegand NDK | 4:11,1 | Szemjon Belic-Gejman Szovjetunió | 4:13,2 | Alain Mosconi Franciaország | 4:13,6 |
1500 m-es gyorsúszás | Szemjon Belic-Gejman Szovjetunió | 16:58,5 | Alan Kimber Nagy-Britannia | 17:13,2 | Alekszandr Pletnyev Szovjetunió | 17:17,9 |
200 m-es hátúszás | Jurij Gromak Szovjetunió | 2:12,9 | Jaime Monzó Spanyolország | 2:15,7 | Joachim Rother NDK | 2:16,7 |
200 m-es mellúszás | Georgij Prokopenko Szovjetunió | 2:30,0 | Alekszandr Tutakajev Szovjetunió | 2:30,3 | Egon Henninger NDK | 2:30,5 |
200 m-es pillangóúszás | Valentyin Kuzmin Szovjetunió | 2:10,2 | Horst-Günter Gregor NDK | 2:10,6 | Anatolij Szkavronszkij Szovjetunió | 2:11,2 |
400 m-es vegyesúszás | Frank Wiegand NDK | 4:47,9 | Andrej Dunajev Szovjetunió | 4:48,7 | Klaus Katzur NDK | 4:55,7 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | NDK Frank Wiegand Udo Poser Horst-Günter Gregor Peter Sommer | 3:36,8 | Szovjetunió Leonyid Iljicsov Viktor Mazanov Georgijs Kuļikovs Vlagyimir Suvalov | 3:37,5 | Svédország Lester Eriksson Göran Jansson Yngvar Eriksson Jan Lundin | 3:39,0 |
4 × 200 m-es gyorsváltó | Szovjetunió Leonyid Iljicsov Szemjon Belic-Gejman Alekszandr Pletnyev Jevgenyij Novikov | 8:00,2 | NDK Horst-Günter Gregor Alfred Müller Udo Poser Frank Wiegand | 8:01,6 | Svédország Lester Eriksson Olle Ferm Ingvar Eriksson Jan Lundin | 8:04,3 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | Szovjetunió Viktor Mazanov Georgij Prokopenko Valentyin Kuzmin Leonyid Iljicsov | 4:02,4 | NDK Jürgen Dietze Egon Henninger Horst-Günter Gregor Frank Wiegand | 4:02,9 | Magyarország Csikány József Lenkei Ferenc Gulyás Ákos Szentirmay István | 4:05,9 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m-es gyorsúszás | Martina Grunert NDK | 1:01,2 | Turóczy Judit Magyarország | 1:02,1 | Pauline Sillett Nagy-Britannia | 1:02,5 |
400 m-es gyorsúszás | Claude Mandonnaud Franciaország | 4:48,2 | Ada Kok Hollandia | 4:48,7 | Tamara Szosznova Szovjetunió | 4:50,1 |
100 m-es hátúszás | Christine Caron Franciaország | 1:08,1 | Linda Ludgrove Nagy-Britannia | 1:08,9 | Cristina Balaban Románia | 1:09,7 |
200 m-es mellúszás | Galina Prozumenscsikova Szovjetunió | 2:40,8 | Irina Pozdnyjakova Szovjetunió | 2:41,9 | Jill Slattery Nagy-Britannia | 2:47,9 |
100 m-es pillangóúszás | Ada Kok Hollandia | 1:05,6 | Heike Hustede NSZK | 1:06,3 | Eila Pyrhönen Finnország | 1:07,8 |
400 m-es vegyesúszás | Bettie Heukels Hollandia | 5:25,0 | Heidi Pechstein NDK | 5:26,0 | Ljudmila Hazijeva Szovjetunió | 5:28,4 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | Szovjetunió Natalja Szipcsenko Antonyina Rugyenko Natalja Usztyinova Tamara Szosznova | 4:11,3 | Svédország Ingrid Gustavsson Ulla Jafvert Ann-charlott Lilja Anne-Christine Hagberg | 4:12,2 | Hollandia Toos Beumer Mirjam van Hemert Bep Weeteling Lidia Schaap | 4:12,8 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | Hollandia Cobie Sikkens Gretta Kok Ada Kok Toos Beumer | 4:36,4 | Szovjetunió Natalja Mihajlova Galina Prozumenscsikova Tatyjana Gyevjatova Antonyina Rugyenko | 4:38,2 | Nagy-Britannia Linda Ludgrove Diana Harris Mary-Anne Cotterill Pauline Sillett | 4:38,4 |
Műugrás
- Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
3 m-es műugrás | Mihail Szafonov Szovjetunió | 155,27 | Tord Andersson Svédország | 146,30 | Franco Cagnotto Olaszország | 146,21 |
10 m-es toronyugrás | Klaus Dibiasi Olaszország | 162,92 | Brian Phelps Nagy-Britannia | 152,01 | Jerzy Kowalewski Lengyelország | 143,13 |
- Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
3 m-es műugrás | Vera Baklanova Szovjetunió | 136,59 | Delia Reinhard NDK | 136,05 | Tamara Fedoszova Szovjetunió | 133,23 |
10 m-es toronyugrás | Natalja Kuzneycova Szovjetunió | 100,93 | Ingeborg Pertmayr Ausztria | 94,52 | Gabriele Krauss Schöpe NDK | 91,22 |
Vízilabda
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz |
---|---|---|---|
Férfi | Szovjetunió | NDK | Jugoszlávia |
Források
A Wikimédia Commons tartalmaz 1966-os úszó-Európa-bajnokság témájú médiaállományokat.
- European Swimming Championships (Men). gbrathletics.com. (Hozzáférés: 2013. július 2.)
- European Swimming Championships (Women). gbrathletics.com. (Hozzáférés: 2013. július 2.)
- Swimming 11th European Championship 1966 Utrecht (NED). todor66.com. (Hozzáférés: 2013. július 2.)
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap