In 1948 werd de negende editie van de Pervaja Liga gespeeld, de tweede hoogste divisie voor voetbalclubs uit de Sovjet-Unie. In deze tijd heette de competitie nog Tweede Groep. Lokomotiv Charkov werd kampioen.
Er waren zes reeksen, waarvan de groepswinnaars de finaleronde speelden, de winnaar promoveerde.
Eerste fase
Zone Centrum
Dinamo Vilnjoes wijzigde de naam in Spartak Vilnjoes.
Plaats | Club | Wed. | W | G | V | Saldo | Ptn. |
1. | Metalloerg Moskou | 28 | 18 | 6 | 4 | 43:22 | 42 |
2. | Dinamo Riga | 28 | 17 | 4 | 7 | 57:27 | 38 |
3. | MVO Moskou | 28 | 16 | 6 | 6 | 52:28 | 38 |
4. | Spartak Vilnjoes | 28 | 15 | 6 | 7 | 54:30 | 36 |
5. | Soedostroitel Leningrad | 28 | 14 | 7 | 7 | 42:28 | 35 |
6. | Troedovye Rezervy Moskou | 28 | 13 | 6 | 9 | 41:33 | 32 |
7. | Kalev Tallin | 28 | 10 | 8 | 10 | 34:34 | 28 |
8. | Daugava Riga | 28 | 10 | 7 | 11 | 31:45 | 27 |
9. | DO Leningrad | 28 | 9 | 8 | 11 | 29:36 | 26 |
10. | Spartak Minsk | 28 | 9 | 6 | 13 | 38:37 | 24 |
11. | VMS Moskou | 28 | 9 | 5 | 14 | 44:59 | 23 |
12. | Metro Moskou | 28 | 4 | 11 | 13 | 27:39 | 19 |
13. | DO Minsk | 28 | 6 | 7 | 15 | 23:48 | 19 |
14. | Spartak Leningrad | 28 | 5 | 8 | 15 | 25:46 | 18 |
15. | Dinamo Tallin | 28 | 4 | 7 | 17 | 23:51 | 15 |
| Geplaatst voor finaleronde |
| Degradatie |
De toenmalige namen worden weergegeven, voor clubs uit nu onafhankelijke deelrepublieken wordt de Russische schrijfwijze weergegeven zoals destijds gebruikelijk was, de vlaggen van de huidige onafhankelijke staten geven aan uit welke republiek de clubs afkomstig zijn.
Zone Russische Federatie I
Plaats | Club | Wed. | W | G | V | Saldo | Ptn. |
1. | Dzerzjinets Tsjeljabinsk | 24 | 18 | 3 | 3 | 80:27 | 39 |
2. | ODO Novosibirsk | 24 | 19 | 1 | 4 | 62:27 | 39 |
3. | ODO Sverdlovsk | 24 | 12 | 6 | 6 | 56:25 | 30 |
4. | Krylja Sovetov Molotov | 24 | 12 | 6 | 6 | 54:30 | 30 |
5. | Dinamo Sverdlovsk | 24 | 11 | 5 | 8 | 51:44 | 27 |
6. | Dzerzjinets Nizjni Tagil | 24 | 11 | 5 | 8 | 32:32 | 27 |
7. | Dinamo Tsjeljabinsk | 24 | 9 | 6 | 9 | 39:39 | 24 |
8. | Avangard Sverdlovsk | 24 | 10 | 3 | 11 | 44:48 | 23 |
9. | Krylja Sovetov Omsk | 24 | 8 | 5 | 11 | 44:39 | 21 |
10. | Chimik Kemerovo | 24 | 8 | 5 | 11 | 42:45 | 21 |
11. | Metalloerg Magnitogorsk | 24 | 7 | 1 | 16 | 34:66 | 15 |
12. | TsvetMet Kamensk-Oeralski | 24 | 4 | 2 | 18 | 33:91 | 10 |
13. | Gornjak Kemerovo | 24 | 1 | 4 | 19 | 20:80 | 6 |
| Play-off voor finaleronde |
De toenmalige namen worden weergegeven, voor clubs uit nu onafhankelijke deelrepublieken wordt de Russische schrijfwijze weergegeven zoals destijds gebruikelijk was, de vlaggen van de huidige onafhankelijke staten geven aan uit welke republiek de clubs afkomstig zijn.
Play-off
|
| Dzerzjinets Tsjeljabinsk | 3 – 1 | ODO Novosibirsk | |
| | |
Zone Russische Federatie II
| Geplaatst voor finaleronde |
De toenmalige namen worden weergegeven, voor clubs uit nu onafhankelijke deelrepublieken wordt de Russische schrijfwijze weergegeven zoals destijds gebruikelijk was, de vlaggen van de huidige onafhankelijke staten geven aan uit welke republiek de clubs afkomstig zijn.
Zone Oekraïne
Groep A
Bolsjevik Zaporozje veranderde de naam in Lokomotiv Zaporozje.
| Geplaatst voor finaleronde Oekraïne |
Groep B
| Geplaatst voor finaleronde Oekraïne |
Finaleronde
| Play-off voor finaleronde |
De toenmalige namen worden weergegeven, voor clubs uit nu onafhankelijke deelrepublieken wordt de Russische schrijfwijze weergegeven zoals destijds gebruikelijk was, de vlaggen van de huidige onafhankelijke staten geven aan uit welke republiek de clubs afkomstig zijn.
Play-off
Zone Zuid
Krylja Sovetov Tbilisi veranderde de naam in Spartak Tbilisi.
Plaats | Club | Wed. | W | G | V | Saldo | Ptn. |
1. | Dinamo Jerevan | 18 | 13 | 4 | 1 | 48:12 | 30 |
2. | ODO Tbilisi | 18 | 12 | 5 | 1 | 40:16 | 29 |
3. | Spartak Tbilisi | 18 | 11 | 3 | 4 | 52:24 | 25 |
4. | Neftjanik Bakoe | 18 | 8 | 5 | 5 | 27:19 | 21 |
5. | Lokomotiv Tbilisi | 18 | 8 | 3 | 7 | 40:37 | 19 |
6. | Dinamo Rostov | 18 | 6 | 5 | 7 | 40:33 | 17 |
7. | Dinamo Bakoe | 18 | 7 | 2 | 9 | 26:28 | 16 |
8. | Spartak Jerevan | 18 | 3 | 5 | 10 | 21:35 | 11 |
9. | Traktor Taganrog | 18 | 3 | 3 | 12 | 19:47 | 9 |
10. | Pisjtsjevik Astrachan | 18 | 1 | 1 | 16 | 10:72 | 3 |
| Geplaatst voor finaleronde |
De toenmalige namen worden weergegeven, voor clubs uit nu onafhankelijke deelrepublieken wordt de Russische schrijfwijze weergegeven zoals destijds gebruikelijk was, de vlaggen van de huidige onafhankelijke staten geven aan uit welke republiek de clubs afkomstig zijn.
Zone Centraal-Azië
| Geplaatst voor finaleronde |
| Degradatie |
De toenmalige namen worden weergegeven, voor clubs uit nu onafhankelijke deelrepublieken wordt de Russische schrijfwijze weergegeven zoals destijds gebruikelijk was, de vlaggen van de huidige onafhankelijke staten geven aan uit welke republiek de clubs afkomstig zijn.
Finaleronde
De toenmalige namen worden weergegeven, voor clubs uit nu onafhankelijke deelrepublieken wordt de Russische schrijfwijze weergegeven zoals destijds gebruikelijk was, de vlaggen van de huidige onafhankelijke staten geven aan uit welke republiek de clubs afkomstig zijn.
Kampioen
Zie ook
Externe link