EM i friidrett 1946 – 4 × 100 meter stafett menn
Friidrett | ||||
---|---|---|---|---|
Baneøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | |||
800 m | menn | |||
1500 m | menn | |||
5000 m | menn | |||
10 000 m | menn | |||
10 km kappgang | menn | |||
80 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | |||
3000 m hinder | menn | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | |||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | |||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | |||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | |||
Sammensatte øvelser | ||||
Tikamp | menn |
4 x 100 meter stafett herrer under EM i friidrett 1946 ble arrangert den 24. og 25. august 1946 på Bislett Stadion i Oslo, Norge.[1]
Medaljevinnere
Gull | Stig Danielsson Inge Nilsson Olle Laessker Stig Håkansson Sverige |
Sølv | Agathon Lepève Julien Lebas Pierre Gonon René Valmy Frankrike |
Bronse | Mirko Paráček Leopold Láznička Miroslav Řihošek Jiří David Tsjekkoslovakia |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene ble avholdt den 24. august.
Heat 1
Plassering | Heat | Plass i heat | Nasjon | Utøvere | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 1 | Sverige | Stig Danielsson Inge Nilsson Olle Laessker Stig Håkansson | 41,9h | Q |
2 | 1 | 1 | Storbritannia | Thomas Jover Bert Liffen Robert Roach Jack Archer | 42,3h | Q |
2 | 2 | 2 | Frankrike | Agathon Lepève Julien Lebas Pierre Gonon René Valmy | 42,3h | Q |
4 | 1 | 2 | Belgia | Herman Kunnen Fernand Bourgaux François Braekman Pol Braekman | 42,4h | Q |
4 | 2 | 3 | Nederland | Jan Lammers Chris van Osta Jo Zwaan Gabe Scholten | 42,4h | Q |
6 | 2 | 4 | Italia | Michele Tito Giusto Cattoni Carlo Manara Carlo Monti | 42,5h | |
7 | 1 | 3 | Tsjekkoslovakia | Mirko Paráček Leopold Láznička Miroslav Řihošek Jiří David | 42,6 | NR Q |
8 | 1 | 4 | Norge | Kjell Mangset Peter Bloch Rolf Bakken Haakon Tranberg | 42,8h | |
9 | 1 | 5 | Danmark | Tage Egemose Børge Stougaard Gunnar Christensen Arne Thisted | 43,1h |
Finale
Finalen ble avholdt den 25. august.
Plassering | Nasjon | Utøvere | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
01 | Sverige | Stig Danielsson Inge Nilsson Olle Laessker Stig Håkansson | 41,5 | |
02 | Frankrike | Agathon Lepève Julien Lebas Pierre Gonon René Valmy | 42,0 | |
03 | Tsjekkoslovakia | Mirko Paráček Leopold Láznička Miroslav Řihošek Jiří David | 42,2 | NR |
4 | Nederland | Jan Lammers Chris van Osta Jo Zwaan Gabe Scholten | 42,3 | |
5 | Storbritannia | Thomas Jover Bert Liffen Robert Roach Jack Archer | 42,4 | |
6 | Belgia | Herman Kunnen Fernand Bourgaux François Braekman Pol Braekman | 43,5 |
Deltakelse
|
|
|
|
Referanser
- ^ European Athletics Championships Zürich 2014 - STATISTICS HANDBOOK, European Athletics Association, ss. 367-372, http://www.european-athletics.org/mm/Document/EventsMeetings/General/01/27/31/44/StatisticsHandbookZ%C3%BCrich2014_Neutral.pdf, besøkt 20. juli 2016
- v
- d
- r
Europamestere på 4 × 100 meter stafett, menn
- 1934: Tyskland (Schein, Gillmeister, Hornberger, Borchmeyer)
- 1938: Tyskland (Kersch, Hornberger, Neckermann, Jakob Scheuring)
- 1946: Sverige (Stig Danielsson, Inge Nilsson, Laessker, Stig Håkansson)
- 1950: Sovjetunionen (Sukharjev, Kaljajev, Sanadze, Karakulov)
- 1954: Ungarn (Zarándi, Varasdi, Csányi, Goldoványi)
- 1958: Vest-Tyskland (Mahlendorf, Hary, Fütterer, Germar)
- 1962: Vest-Tyskland (Ulonska, Gamper, Bender, Germar)
- 1966: Frankrike (Berger, Delecour, Piquemal, Bambuck)
- 1969: Frankrike (Sarteur, Bourbeillon, Fenouil, St.-Gilles)
- 1971: Tsjekkoslovalia (Kříž, Demeč, Kynos, Bohman)
- 1974: Frankrike (Sainte-Rose, Arame, Cherrier, Chauvelot)
- 1978: Polen (Nowosz, Licznerski, Dunecki, Woronin)
- 1982: Sovjetunionen (Sokolov, Aksinin, Prokofjev, Sidorov)
- 1986: Sovjetunionen (Jevgenjev, Yuschmanov, Muravjov, Bryzgin)
- 1990: Frankrike (Morinière, Sangouma, Trouabal, Marie-Rose)
- 1994: Frankrike (Lomba, Perrot, Trouabal, Sangouma)
- 1998: Storbritannia (Condon, Campbell, Walker, Golding)
- 2002: Ukraina (Vasyukov, Rurak, Dovhal, Kaydash)
- 2006: Storbritannia (Chambers, Campbell, Devonish, Lewis-Francis)
- 2010: Frankrike (Vicaut, Lemaitre, Pessonneaux, Mbandjock)
- 2012: Nederland (Mariano, Martina, Codrington, van Luijk)
- 2014: Storbritannia (Gemili, Kilty, Aikines-Aryeetey, Ellington)
- 2016: Storbritannia (Dasaolu, Gemili, Ellington, Ujah)
- 2018: Storbritannia (Ujah, Hughes, Gemili, Aikines-Aryeetey)
- 2022: Storbritannia (Azu, Hughes, Efoloko, Mitchell-Blake)
- 2024: Italia (Melluzzo, Jacobs, Patta, Tortu, Rigali*, Simonelli*)
Menn: EM, VM, OL • Kvinner: EM, VM, OL