Jurij Skobov
Jurij Skobov | |||
---|---|---|---|
Født | 13. mars 1949 Klimovo | ||
Død | 5. aug. 2024[1] (75 år) Omutninsk | ||
Beskjeftigelse | Langrennsløper | ||
Nasjonalitet | Sovjetunionen Russland | ||
Utmerkelser | Idrettens mester i Sovjetunionen «Arbeidets helt«-medaljen | ||
Sport | Langrenn |
Jurij Georgijevitsj Skobov[a] (1949–2024) var en sovjetrussisk langrennsløper som konkurrerte tidlig i 1970-årene. Under OL 1972 i Sapporo var han med på å vinne gull på 4 × 10 km stafett for Sovjetunionen. Han ble nummer 5 på 15 km under de samme vinterlekene.
Skobov vant 10 km under junior-EM både i 1968 og 1969, begge ganger i sterk konkurranse med Oddvar Brå. Han tok også en sølvmedalje på stafetten under VM 1974 i Falun.
Fotnoter
Type nummerering
- ^ russisk Юрий Георгиевич Скобов
Referanser
- ^ «Ушёл из жизни чемпион Олимпийских игр Юрий Скобов», verkets språk russisk[Hentet fra Wikidata]
Eksterne lenker
- (en) Jurij Skobov – Olympics.com
- (en) Jurij Skobov – Olympedia
- (en) Jurij Skobov – FIS (langrenn)
- v
- d
- r
Olympiske mestere på 4 × 10 km langrenn
- 1936: Finland – Sulo Nurmela, Klaes Karppinen, Matti Lähde og Kalle Jalkanen
- 1948: Sverige – Nils Östensson, Nils Täpp, Gunnar Eriksson og Martin Lundström
- 1952: Finland – Heikki Hasu, Paavo Lonkila, Urpo Korhonen og Tapio Mäkelä
- 1956: Sovjetunionen – Fjodor Terentjev, Pavel Koltsjin, Nikolaj Anikin og Vladimir Kuzin
- 1960: Finland – Toimi Alatalo, Eero Mäntyranta, Väinö Huhtala og Veikko Hakulinen
- 1964: Sverige – Karl-Åke Asph, Sixten Jernberg, Janne Stefansson og Assar Rönnlund
- 1968: Norge – Odd Martinsen, Pål Tyldum, Harald Grønningen og Ole Ellefsæter
- 1972: Sovjetunionen – Vladimir Voronkov, Jurij Skobov, Fjodor Simasjov og Vjatsjeslav Vedenin
- 1976: Finland – Matti Pitkänen, Juha Mieto, Pertti Teurajärvi og Arto Koivisto
- 1980: Sovjetunionen – Vasilij Rotsjev, Nikolaj Bazjukov, Jevgenij Beljajev og Nikolaj Zimjatov
- 1984; Sverige – Thomas Wassberg, Benny Kohlberg, Jan Ottosson, Gunde Svan
- 1988: Sverige – Jan Ottosson, Thomas Wassberg, Gunde Svan og Torgny Mogren
- 1992: Norge – Terje Langli, Vegard Ulvang, Kristen Skjeldal og Bjørn Dæhlie
- 1994: Italia – Maurilio De Zolt, Marco Albarello, Giorgio Vanzetta og Silvio Fauner
- 1998: Norge – Sture Sivertsen, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie og Thomas Alsgaard
- 2002: Norge – Anders Aukland, Frode Estil, Kristen Skjeldal og Thomas Alsgaard
- 2006: Italia – Fulvio Valbusa, Giorgio Di Centa, Pietro Piller Cottrer og Cristian Zorzi
- 2010: Sverige – Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Anders Södergren og Marcus Hellner
- 2014: Sverige – Lars Nelson, Daniel Rickardsson, Johan Olsson og Marcus Hellner
- 2018: Norge – Didrik Tønseth, Martin Johnsrud Sundby, Simen Hegstad Krüger og Johannes Høsflot Klæbo
- 2022: ROC – Aleksej Tsjervotkin, Aleksandr Bolsjunov, Denis Spitsov og Sergej Ustjugov