Vladimir Kuzin
Vladimir Kuzin | |||
---|---|---|---|
Født | 15. juli 1930 Lampozjnja | ||
Død | 5. okt. 2007[1] (77 år) Moskva | ||
Beskjeftigelse | Langrennsløper | ||
Akademisk grad | Candidate of Biology Sciences | ||
Parti | Sovjetunionens kommunistiske parti | ||
Nasjonalitet | Sovjetunionen | ||
Gravlagt | Mitinskoje gravsted | ||
Utmerkelser | Leninordenen (1957) Merited Coach of the USSR (1970) Idrettens mester i Sovjetunionen (1954) |
Vladimir Semjonovitsj Kuzin (russisk Владимир Семёнович Кузин; født 15. juli 1930 i Lampozjnja, Arkhangelsk oblast, død 5. oktober 2007 i Moskva) var en russisk langrennsløper som representerte Sovjetunionen.
VM 1954 i Falun ble Kuzins mesterskap. Han ble verdensmester på både tremila og femmila. Under OL 1956 i Cortina d'Ampezzo ble han olympisk mester på 4 x 10 km stafett for Sovjetunionen.
Referanser
- ^ sport.gazeta.ru[Hentet fra Wikidata]
Eksterne lenker
- (de) Vladimir Kuzin – Munzinger Sportsarchiv
- (en) Vladimir Kuzin – Olympedia
- (en) Vladimir Kuzin – FIS (langrenn)
- v
- d
- r
Olympiske mestere på 4 × 10 km langrenn
- 1936: Finland – Sulo Nurmela, Klaes Karppinen, Matti Lähde og Kalle Jalkanen
- 1948: Sverige – Nils Östensson, Nils Täpp, Gunnar Eriksson og Martin Lundström
- 1952: Finland – Heikki Hasu, Paavo Lonkila, Urpo Korhonen og Tapio Mäkelä
- 1956: Sovjetunionen – Fjodor Terentjev, Pavel Koltsjin, Nikolaj Anikin og Vladimir Kuzin
- 1960: Finland – Toimi Alatalo, Eero Mäntyranta, Väinö Huhtala og Veikko Hakulinen
- 1964: Sverige – Karl-Åke Asph, Sixten Jernberg, Janne Stefansson og Assar Rönnlund
- 1968: Norge – Odd Martinsen, Pål Tyldum, Harald Grønningen og Ole Ellefsæter
- 1972: Sovjetunionen – Vladimir Voronkov, Jurij Skobov, Fjodor Simasjov og Vjatsjeslav Vedenin
- 1976: Finland – Matti Pitkänen, Juha Mieto, Pertti Teurajärvi og Arto Koivisto
- 1980: Sovjetunionen – Vasilij Rotsjev, Nikolaj Bazjukov, Jevgenij Beljajev og Nikolaj Zimjatov
- 1984; Sverige – Thomas Wassberg, Benny Kohlberg, Jan Ottosson, Gunde Svan
- 1988: Sverige – Jan Ottosson, Thomas Wassberg, Gunde Svan og Torgny Mogren
- 1992: Norge – Terje Langli, Vegard Ulvang, Kristen Skjeldal og Bjørn Dæhlie
- 1994: Italia – Maurilio De Zolt, Marco Albarello, Giorgio Vanzetta og Silvio Fauner
- 1998: Norge – Sture Sivertsen, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie og Thomas Alsgaard
- 2002: Norge – Anders Aukland, Frode Estil, Kristen Skjeldal og Thomas Alsgaard
- 2006: Italia – Fulvio Valbusa, Giorgio Di Centa, Pietro Piller Cottrer og Cristian Zorzi
- 2010: Sverige – Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Anders Södergren og Marcus Hellner
- 2014: Sverige – Lars Nelson, Daniel Rickardsson, Johan Olsson og Marcus Hellner
- 2018: Norge – Didrik Tønseth, Martin Johnsrud Sundby, Simen Hegstad Krüger og Johannes Høsflot Klæbo
- 2022: ROC – Aleksej Tsjervotkin, Aleksandr Bolsjunov, Denis Spitsov og Sergej Ustjugov