Langrenn under Vinter-OL 2014 – 4 × 10 kilometer stafett menn
Langrenn under Vinter-OL 2014 | ||||
---|---|---|---|---|
Distanse | ||||
10 km | Kvinner | |||
15 km | Menn | Kvinner | ||
30 km | Menn | Kvinner | ||
50 km | Menn | |||
4 x 5 km Stafett | Kvinner | |||
4 x 10 km Stafett | Menn | |||
Sprint | ||||
Sprint | Menn | Kvinner | ||
Lagsprint | Menn | Kvinner | ||
« 2010 | 2018 » |
Langrenn under Vinter-OL 2014 – Stafett menn ble avholdt i Sotsji i Russland den 16. februar 2014.[1]
I november 2017 ble Aleksandr Legkov og Maksim Vylegzjanin diskvalifisert på grunn av doping, og Russland mistet sølvmedaljen.[2][3] Den 1. februar 2018 ble dette omgjort igjen slik at Russland beholdt sølvmedaljen etter at Russlands anke fikk medhold i Den internasjonale voldgiftsretten for sport.[4]
Resultater
Nr. | Startnr. | Nasjon | Utøvere | Tid | Diff |
---|---|---|---|---|---|
01 | 2 | Sverige | Lars Nelson (23:16.5) Daniel Rickardsson (22:59.6) Johan Olsson (21:00.4) Marcus Hellner (21:25.5) | 1:28:42.0 | — |
02 | 3 | Russland | Dmitrij Japarov (23:43.8) Aleksandr Bessmertnykh (23:13.6) Aleksandr Legkov (20:33.4) Maksim Vylegzjanin (21:38.5) | 1:29:09.3 | +27.3 |
03 | 9 | Frankrike | Jean-Marc Gaillard (23:26.1) Maurice Manificat (23:13.6) Robin Duvillard (20:55.4) Ivan Perrillat Boiteux (21:38.8) | 1:29:13.9 | +31.9 |
04 4 | 1 | Norge | Eldar Rønning (23:42.8) Chris Jespersen (23:36.1) Martin Johnsrud Sundby (20:56.8) Petter Northug (21:36.0) | 1:29:51.7 | +1:09.7 |
05 5 | 4 | Italia | Dietmar Nöckler (23:41.5) Giorgio Di Centa (23:16.3) Roland Clara (21:00.4) David Hofer (22:06.5) | 1:30:04.7 | +1:22.7 |
06 6 | 5 | Finland | Sami Jauhojärvi (23:16.8) Iivo Niskanen (22:59.3) Lari Lehtonen (22:09.7) Matti Heikkinen (22:02.6) | 1:30:28.4 | +1:46.4 |
07 7 | 6 | Sveits | Curdin Perl (23:38.0) Jonas Baumann (23:34.0) Remo Fischer (21:49.1) Toni Livers (21:32.7) | 1:30:33.8 | +1:51.8 |
08 8 | 11 | Tsjekkia | Aleš Razym (23:43.5) Lukáš Bauer (22:49.9) Martin Jakš (21:25.2) Dušan Kožíšek (22:38.2) | 1:30:36.8 | +1:54.8 |
09 9 | 7 | Tyskland | Jens Filbrich (23:53.3) Axel Teichmann (23:18.5) Tobias Angerer (21:32.9) Hannes Dotzler (22:34.1) | 1:31:18.8 | +2:36.8 |
10 | 15 | Estland | Karel Tammjärv (24:17.2) Algo Kärp (23:53.3) Aivar Rehemaa (22:13.0) Raido Ränkel (22:29.1) | 1:32:52.6 | +4:10.6 |
11 | 10 | USA | Andrew Newell (24:34.3) Erik Bjornsen (23:56.8) Noah Hoffman (21:37.4) Simi Hamilton (23:06.6) | 1:33:15.1 | +4:33.1 |
12 | 12 | Canada | Len Väljas (24:16.1) Ivan Babikov (23:56.9) Graeme Killick (22:04.6) Jesse Cockney (23:01.4) | 1:33:19.0 | +4:37.0 |
13 | 13 | Kasakhstan | Denis Volotka (23:50.1) Sergey Cherepanov (24:28.7) Jevgenij Velitsjko (22:44.2) Mark Starostin (23:08.9) | 1:34:11.9 | +5:29.9 |
14 | 14 | Belarus | Mikhail Siamjonaw (24:20.6) Alexander Lasutkin (25:13.2) Aliaksei Ivanou (22:27.8) Sergej Dolidovitsj (22:38.5) | 1:34:40.1 | +5:58.1 |
15 | 16 | Polen | Maciej Kreczmer (24:04.1) Sebastian Gazurek (24:35.5) Maciej Staręga (22:42.9) Jan Antolec (24:24.0) | 1:35:46.5 | +7:04.5 |
16 | 8 | Japan | Hiroyuki Miyazawa (25:17.8) Keishin Yoshida (24:54.3) Nobu Naruse (23:31.2) Akira Lenting | LAP |
Referanser
- ^ «Cross-country Skiing Schedule and Results». SOOC. Arkivert fra originalen 20. mars 2014. Besøkt 11. januar 2014.
- ^ IOC sanctions two Russian athletes as part of Oswald Commission findings
- ^ IOC sanctions four Russian athletes as part of Oswald Commission findings
- ^ «The Court of Arbitration for Sport (CAS) delivers its decisions in the matter of 39 Russian athletes v/the IOC: 28 appeals upheld, 11 partially upheld» (PDF). Court of Arbitration for Sport. Besøkt 1. februar 2018.
- v
- d
- r
Olympiske mestere på 4 × 10 km langrenn
- 1936: Finland – Sulo Nurmela, Klaes Karppinen, Matti Lähde og Kalle Jalkanen
- 1948: Sverige – Nils Östensson, Nils Täpp, Gunnar Eriksson og Martin Lundström
- 1952: Finland – Heikki Hasu, Paavo Lonkila, Urpo Korhonen og Tapio Mäkelä
- 1956: Sovjetunionen – Fjodor Terentjev, Pavel Koltsjin, Nikolaj Anikin og Vladimir Kuzin
- 1960: Finland – Toimi Alatalo, Eero Mäntyranta, Väinö Huhtala og Veikko Hakulinen
- 1964: Sverige – Karl-Åke Asph, Sixten Jernberg, Janne Stefansson og Assar Rönnlund
- 1968: Norge – Odd Martinsen, Pål Tyldum, Harald Grønningen og Ole Ellefsæter
- 1972: Sovjetunionen – Vladimir Voronkov, Jurij Skobov, Fjodor Simasjov og Vjatsjeslav Vedenin
- 1976: Finland – Matti Pitkänen, Juha Mieto, Pertti Teurajärvi og Arto Koivisto
- 1980: Sovjetunionen – Vasilij Rotsjev, Nikolaj Bazjukov, Jevgenij Beljajev og Nikolaj Zimjatov
- 1984; Sverige – Thomas Wassberg, Benny Kohlberg, Jan Ottosson, Gunde Svan
- 1988: Sverige – Jan Ottosson, Thomas Wassberg, Gunde Svan og Torgny Mogren
- 1992: Norge – Terje Langli, Vegard Ulvang, Kristen Skjeldal og Bjørn Dæhlie
- 1994: Italia – Maurilio De Zolt, Marco Albarello, Giorgio Vanzetta og Silvio Fauner
- 1998: Norge – Sture Sivertsen, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie og Thomas Alsgaard
- 2002: Norge – Anders Aukland, Frode Estil, Kristen Skjeldal og Thomas Alsgaard
- 2006: Italia – Fulvio Valbusa, Giorgio Di Centa, Pietro Piller Cottrer og Cristian Zorzi
- 2010: Sverige – Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Anders Södergren og Marcus Hellner
- 2014: Sverige – Lars Nelson, Daniel Rickardsson, Johan Olsson og Marcus Hellner
- 2018: Norge – Didrik Tønseth, Martin Johnsrud Sundby, Simen Hegstad Krüger og Johannes Høsflot Klæbo
- 2022: ROC – Aleksej Tsjervotkin, Aleksandr Bolsjunov, Denis Spitsov og Sergej Ustjugov