Austria na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912
Kod MKOl | AUT | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1912 Sztokholm | ||||||
Liczba zawodników | 85 w 46 konkurencjach w 12 dyscyplinach | |||||
|
Austrię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912 w Sztokholmie, reprezentowało 85 sportowców. Na igrzyskach reprezentanci Austrii zdobyli 4 medale – 2 srebrne i 2 brązowe. Był to piąty start reprezentacji Austrii na LIO.
Medaliści
Medal | Zawodnicy | Dyscyplina sportowa | Konkurencja |
---|---|---|---|
Srebro | Richard Verderber Otto Herschmann Rudolf Cvetko Friedrich Golling Andreas Suttner Albert Bogen Reinhold Trampler | Szermierka | Szabla drużynowo mężczyzn |
Srebro | Felix Pipes Arthur Zborzil | Tenis ziemny | Gra podwójna mężczyzn na zewnątrz |
Brąz | Richard Verderber | Szermierka | Floret mężczyzn |
Brąz | Margarete Adler Klara Milch Josephine Sticker Berta Zahourek | Pływanie | Sztafeta 4x100 m stylem dowolnym kobiet |
Skład kadry
- Osobny artykuł: Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Zawodnik | Konkurencja | Czas | Pozycja |
---|---|---|---|
Robert Rammer | jazda indywidualna na czas (m) | 11:30:40,8 | 23. |
Adolf Kofler | 11:39:32,6 | 31. | |
Rudolf Kramer | 11:53:12,8 | 43. | |
Josef Hellensteiner | 11:54:00,2 | 45. | |
Josef Zilker | 11:54:38,7 | 46. | |
Alois Wacha | 12:01:12,4 | 52. | |
Robert Rammer Adolf Kofler Rudolf Kramer Josef Hellensteiner | jazda drużynowa na czas | 46:57:26,4 | 7. |
- Osobny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Konkurencje biegowe
Zawodnik | Konkurencja | Eliminacje | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | ||
Rudolf Rauch | 100 m | b.d | 3. | Nie awansował | |||||
Fritz Weinzinger | b.d | 3. | Nie awansował | ||||||
Fritz Fleischer | b.d | 4. | Nie awansował | ||||||
Rudolf Rauch | 200 m | b.d | 3. | b.d | 5. | Nie awansował | |||
Władysław Ponurski | b.d | 4. | Nie awansował | ||||||
Fritz Fleischer | Nie ukończył biegu | Nie awansował | |||||||
Władysław Ponurski | 400 m | b.d | 3. | Nie awansował | |||||
Felix Kwieton | maraton | 3:00:48,0 | 20. | ||||||
Emmerich Rath | 3:27:03,8 | 33. | |||||||
Karl Hack | Nie ukończył biegu | ||||||||
Emmerich Rath | bieg przełajowy | Nie ukończył biegu | |||||||
Gustav Krojer Rudolf Rauch Fritz Weinzinger Fritz Fleischer | 4 × 100 m | 44,8 | 2. | Nie awansowali |
Konkurencje techniczne
Zawodnik | Konkurencja | Kwalifikacje | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | ||
Josef Schäffer | rzut dyskiem | 34,87 | 29. | Nie awansował | |
Hans Tronner | 41,24 | 5. | Nie awansował | ||
Josef Schäffer | pchnięcie kulą | 11,44 | 13. | Nie awansował | |
Viktor Franzl | skok w dal | 6,57 | 18. | Nie awansował | |
Philipp Ehrenreich | 6,14 | 23. | Nie awansował | ||
Gustav Krojer | trójskok | 13,45 | 16. | Nie awansował | |
Gustav Krojer | rzut oszczepem | Nie zaliczył żadnej odległości | |||
Josef Schäffer | rzut dyskiem oburącz | 63,50 | 16. | nie awansował | |
Hans Tronner | 66,66 | 13. | Nie awansował | ||
Viktor Franzl | skok o tyczce | 3,20 | 18. | Nie awansował |
Wieloboje
Zawodnik | Konkurencje | Wyniki | Punkty | Miejsce | |
---|---|---|---|---|---|
Gustav Krojer | pięciobój | skok w dal | 6,10 m | 19 | 19. |
rzut oszczepem | 39,89 m | 15 | 15. | ||
Bieg na 200 m | 24,7 s | 20 | 20. | ||
Rzut dyskiem | Nie awansował | ||||
Bieg na 1500 m | Nie awansował | ||||
Finał | 54 | 21. | |||
Josef Schäffer | dziesięciobój | bieg 100 m | 12,3 s | 643,0 | 22. |
skok w dal | 6,04 m | 647,20 | 17. | ||
pchnięcie kulą | 11,50 m | 670,0 | 7. | ||
skok wzwyż | 1,55 m | 510 | 20. | ||
bieg 400 m | 58,2 s | 631,52 | 17. | ||
rzut dyskiem | 37,14 | 835,84 | 2. | ||
bieg na 110 m przez płotki | 18,9 s | 629,5 | 17. | ||
skok o tyczce | 3,25 m | 751,6 | 3. | ||
rzut oszczepem | 41,06 m | 621,325 | 9. | ||
bieg na 1500 m | 5:05,3 min | 628,6 | 10. | ||
Finał | 6568,585 | 10. |
- Osobny artykuł: Pięciobój nowoczesny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Zawodnik | Konkurencja | strzelanie | Pływanie | Szermierka | Jazda konna | Bieg przełajowy | Suma punktów | Pozycja | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Punkty (Wynik) | M. | Punkty | Czas | M. | Punkty | Wynik | M. | Punkty | Kary | M. | Punkty | Czas | M. | Punkty | ||||
Edmond Bernhardt | mężczyźni | 135 | 26. | 26 | 5:03,6 | 2. | 2 | 17 | 6. | 6 | 0 | 12. | 12 | 22:34,0 | 14. | 14 | 60 | 8. |
- Osobny artykuł: Piłka nożna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
|
|
Drużyna Austrii w ćwierćfinale uległa reprezentacji Holandii i wzięła udział w turnieju „pocieszenia”, w którym zajęła 2. miejsce. Ostatecznie w turnieju olimpijskim reprezentacja Austrii zajęła 5. miejsce.
Pierwsza runda
29 czerwca 1912 15:00 | Austria Johann Studnicka 58' Leopold Neubauer 62' Robert Merz 75', 81' Robert Cimera 89' | 5 : 1 (0:1) | Niemcy 35' Adolf Jäger | Idrottsplats Råsunda, Solna Widzów: 2000 Sędzia: Herbert James Willing |
Ćwierćfinał
30 czerwca 1912 19:00 | Holandia | 3 : 1 (3:1) | Austria 41' Alois Müller | Idrottsplats Råsunda, Solna Widzów: 7000 Sędzia: David Philip |
Turniej pocieszenia (dla drużyn, które odpadły)
1 lipca 1912 11:00 | Austria | 1 : 0 (1:0) | Norwegia | Sportplats Traneberg, Traneberg Widzów: 200 Sędzia: Per Sjöblom |
3 lipca 1912 19:00 | Austria | 5 : 1 (2:0) | Włochy | Idrottsplats Råsunda, Solna Widzów: 3500 Sędzia: Herbert James Willing |
5 lipca 1912 19:00 | Węgry | 3 : 0 (1:0) | Austria | Idrottsplats Råsunda, Solna Widzów: 5000 Sędzia: Herbert James Willing |
- Osobny artykuł: Piłka wodna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Reprezentacja Austrii
|
Turniej o złoty medal
9 lipca | Austria | 5 | – | 4 | Węgry | ||||||||||
Scheff,? | (1 | – | 2) | Fazekas, Hégner, Rémi,? | |||||||||||
13 lipca | Wielka Brytania | 8 | – | 0 | Austria | ||||||||||
? | (4 | – | 0) | ||||||||||||
Turniej o srebrny medal | |||||||||||||||
14 lipca | Szwecja | 8 | – | 1 | Austria | ||||||||||
R. Andersson (3), Bergqvist (3), V. Andersson (2) | (5 | – | 1) | Scheff | |||||||||||
15 lipca | Belgia | 5 | – | 4 | Austria | ||||||||||
? | (2 | – | 1) | Scheff,? |
Ostatecznie reprezentacja Austrii zajęła 4. miejsce.
- Osobny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Mężczyźni
Zawodnik | Konkurencja | Eliminacje | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | ||
Franz Schuh | 400 m dowolnym | 6:09,4 | 3. | Nie awansował | |||
1500 m dowolnym | 25:19,8 | 2. | Nie stanął na starcie | Nie awansował | |||
Josef Wastl | 200 m klasycznym | 3:25,6 | 4. | Nie awansował | |||
400 m klasycznym | Nie ukończył wyścigu | Nie awansował | |||||
Zeno von Singalewicz | 7:04,0 | 3. | Nie ukończył wyścigu | Nie awansował |
Kobiety
Zawodniczka | Konkurencja | Eliminacje | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | ||
Klara Milch | 100 m dowolnym | 1:37,2 | 3. | Nie awansowała | |||
Berta Zahourek | 1:38,6 | 4. | Nie awansowała | ||||
Josefa Kellner | 1:41,2 | 4. | Nie awansowała | ||||
Josephine Sticker | 1:31,8 | 4. | Nie awansowała | ||||
Margarete Adler | 1:34,4 | 4. | Nie awansowała | ||||
Grete Adler Klara Milch Fini Sticker Berta Zahourek | 4 × 100 m dowolnym | 6:17,0 |
- Osobny artykuł: Skoki do wody na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Kobiety
Zawodniczka | Konkurencja | Eliminacje | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Punkty | Miejsce | Punkty | Miejsce | ||
Johanna Kellner | skoki z wieży | Nie ukończyła konkurencji | Nie awansowała |
- Osobny artykuł: Strzelectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Zawodnik | Konkurencja | Finał | |
---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | ||
Adolf Schmal Jr. | pistolet pojedynkowy 30 m | 267 | 20. |
Edmond Bernhardt | 194 | 40. | |
Adolf Schmal Jr. | pistolet dowolny 50 m | 406 | 39. |
Edmond Bernhardt | 245 | 53. | |
Johann Dulnig | karabin wojskowy 600 m | 41 | 81. |
karabin wojskowy 300 m | 82 | 32. | |
Heinrich Elbogen | runda podwójna sylwetka jelenia | 48 | 16. |
runda pojedyncza sylwetka jelenia | 38 | 7. | |
Adolf Michel | 36 | 10. | |
Peter Paternelli | 31 | 17. | |
Eberhard Steinböck | 23 | 32. | |
Peter Paternelli Adolf Michel Heinrich Elbogen Eberhard Steinböck | sylwetka jelenia runda pojedyncza drużynowo | 34 33 29 19 | 4. |
- Osobny artykuł: Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Mężczyźni
Zawodnik | Konkurencja | 1/32 | 1/16 | 1/8 | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Pozycja | ||
Fritz Felix Piepes | singel | Lionel Tapscott 2:3 (6:3, 5:7, 6:4, 7:5, 7:5) | Nie awansował | Miejsca 26. – 31. | ||||
Ludwig von Salm | Richara Petersen 3:0 (6:1, 7:5, 6:3) | Wollmar Boström 3:0 (7:6, 6:4, 6:1) | Charles Wennergren 3:1 (6:3, 5:7, 7:5, 6:1) | Harold Kitson 0:3 (2:6, 2:6, 4:6) | Nie awansował | Miejsca 5. – 8. | ||
Arthur Zborzil | Curt Benckert 3:1 (6:2, 6:4, 1:6, 6:3) | Karel Robětín 3:0 (6:4, 6:2, 6:1) | Josef Šebek 3:1 (6:1, 6:0, 3:6, 6:2) | Oscar Kreuzer 0:2 (4:6, 3:6, 2:6) | Nie awansował | Miejsca 5. – 8. | ||
Fritz Felix Piepes Arthur Zborzil | debel | Trygve Smith Herman Bjørklund 3:0 (6:0, 6:2, 6:0) | wolny los | Wollmar Boström Curt Benckert 3:1 (6:3, 4:6, 6:1, 6:1) | Albert Canet Édouard Mény de Marangue 3:2 (7:5, 2:6, 3:6, 10:8, 10:8) | Harold Kitson Charles Winslow 1:3 (6:4, 1:6, 2:6, 2:6) |
Zawodnik | Konkurencja | Eliminacje | Ćwierćfinały | Półfinał | Finał | Miejsce | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | M. | Czas | M. | Czas | M. | Czas | M. | |||
Alfred Heinrich | M1x | Dyskwalifikacja | Nie awansował | |||||||
Richard Mayer Hugo Cuzna Georg Kröder Fritz Krombholz Emil Jand | M4+ | Nie ukończyli wyścigu |
- Osobny artykuł: Zapasy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Zawodnik | Konkurencja | Runda pierwsza | Runda druga | Runda trzecia | Runda czwarta | Runda piąta | Runda szósta | Finał | Pozycja |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | |||
Heinrich Rauß | waga piórkowa | Kaarlo Koskelo P | George Retzer W | wolny los | Hjalmar Lehmusvirta P | Nie awansował | |||
Friedrich Schärer | George Retzer W | Carl-Georg Andersson W | Kaarlo Koskelo P | Verner Hetmar P | Nie awansował | ||||
Viktor Fischer | waga lekka | Thorbjørn Frydenlund W | Otto Laitinen P | Frederik Hansen W | Gustaf Malmström P | Nie awansował | |||
Josef Stejskal | Paul Tirkkonen P | Johan Urvikko P | Nie awansował | ||||||
Peter Kokotowitsch | waga średnia | Andrea Gargano W | Edvin Fältström P | Jānis Polis W | August Jokinen P | Nie awansował | |||
Alois Totuschek | Claes Johanson P | Noel Rhys W | Axel Frank W | Emil Westerlund P | Nie awansował | ||||
Karl Barl | waga półciężka | Renato Gardini P | Ansgar Løvold W | Jens Christensen P | Nie awansował | ||||
Johann Trestler | August Pikker P | Fritz Lange P | Nie awansował |
Bibliografia
- Austria at the 1912 Summer Olympics [online], olympedia.org [dostęp 2023-01-23] (ang.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e
Afryka | |
---|---|
Ameryka | |
Azja | |
Europa | |
Australia i Oceania |