11. Mistrzostwa Europy w Pływaniu odbyły się w Utrechcie w Holandii w dniach 20–27 sierpnia 1966 roku, pod patronatem Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN – Ligue Européenne de Natation). Oprócz zawodów pływackich na basenie 50-metrowym, zawodnicy rywalizowali także w skokach do wody.
Mężczyźni
100 m stylem dowolnym mężczyzn
Miejsce | Zawodnik | Narodowość | Czas |
| Bob McGregor | Wielka Brytania | 53,7 |
| Leonid Iljiczew | ZSRR | 54,3 |
| Udo Poser | NRD | 54,8 |
400 m stylem dowolnym mężczyzn
Miejsce | Zawodnik | Narodowość | Czas |
| Frank Wiegand | NRD | 4:11,1 |
| Siemion Belitz-Geyman | ZSRR | 4:13,2 |
| Alain Mosconi | Włochy | 4:13,6 |
1500 m stylem dowolnym mężczyzn
Miejsce | Zawodnik | Narodowość | Czas |
| Siemion Belitz-Geyman | ZSRR | 16:58,5 |
| Alan Kimber | Wielka Brytania | 17:13,2 |
| Aleksandr Płetniew | ZSRR | 17:17,9 |
200 m stylem grzbietowym mężczyzn
Miejsce | Zawodnik | Narodowość | Czas |
| Jurij Gromak | ZSRR | 2:12,9 |
| Jaime Monzó | Hiszpania | 2:15,7 |
| Joachim Rother | NRD | 2:16,7 |
200 m stylem klasycznym mężczyzn
Miejsce | Zawodnik | Narodowość | Czas |
| Heorhij Prokopenko | ZSRR | 2:30,0 |
| Aleksandr Tutakajew | ZSRR | 2:30,3 |
| Egon Henninger | NRD | 2:30,5 |
200 m stylem motylkowym mężczyzn
Miejsce | Zawodnik | Narodowość | Czas |
| Walentin Kuzmin | ZSRR | 2:10,2 |
| Horst–Günter Gregor | NRD | 2:10,6 |
| Anatolij Skawronski | ZSRR | 2:11,2 |
400 m stylem zmiennym mężczyzn
4 × 100 m stylem dowolnym mężczyzn
Miejsce | Zawodnicy | Narodowość | Czas |
| Frank Wiegand Udo Poser Horst Gregor Peter Sommer | NRD | 3:36,8 |
| Leonid Iljiczew Wiktor Mazanow Georgij Kulikow Władimir Szuwałow | ZSRR | 3:37,5 |
| Lester Eriksson Goran Jansson Ingvar Eriksson Jan Lundin | Szwecja | 3:39,0 |
4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn
Miejsce | Zawodnicy | Narodowość | Czas |
| Leonid Iljiczew Siemion Belitz-Geyman Aleksandr Płetujew Jewgienij Nowikow | ZSRR | 8:00,2 |
| Horst Gregor Alfred Muller Udo Poser Frank Wiegand | NRD | 8:01,6 |
| Lester Eriksson Olle Ferm Ingvar Eriksson Jan Lundin | Szwecja | 8:04,3 |
4 × 100 m stylem zmiennym mężczyzn
Miejsce | Zawodnicy | Narodowość | Czas |
|
| ZSRR | 4:02,4 |
|
| NRD | 4:02,9 |
|
| Węgry | 4:05,9 |
Skoki do wody
Skoki z trampoliny 3-metrowej mężczyzn
Skoki z wieży 10-metrowej mężczyzn
Kobiety
100 m stylem dowolnym kobiet
400 m stylem dowolnym kobiet
100 m stylem grzbietowym kobiet
200 m stylem klasycznym kobiet
100 m stylem motylkowym kobiet
400 m stylem zmiennym kobiet
Miejsce | Zawodniczka | Narodowość | Czas |
| Bettie Heukles | Holandia | 5:25,0 |
| Heidi Pechstein | NRD | 5:26,0 |
| Ludmiła Kasijewa | ZSRR | 5:28,4 |
4 × 100 m stylem dowolnym kobiet
4 × 100 m stylem zmiennym kobiet
Skoki do wody
Skoki z trampoliny 3-metrowej kobiet
Miejsce | Zawodniczka | Narodowość | Punkty |
| Wiera Bakłanowa | ZSRR | 136,59 |
| Delia Reinhard | NRD | 136,05 |
| Tamara Fiedosowa | ZSRR | 133,23 |
Skoki z wieży 10-metrowej kobiet
Miejsce | Zawodniczka | Narodowość | Punkty |
| Natalia Kuzniecowa | ZSRR | 100,93 |
| Ingeborg Petrmayr | Austria | 94,52 |
| Gabriele Schöpe | NRD | 91,22 |
Klasyfikacja medalowa
Zobacz też
Linki zewnętrzne
- Ligue Européenne de Natation (LEN) – Europejska Federacja Pływacka
- / Rezultaty
Długi basen (50 m) | |
---|
Krótki basen (25 m) | |
---|