Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1981
| |||
Data | 5–12 września 1981 | ||
---|---|---|---|
Miejscowość | Split | ||
Organizator |
Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1981 – 15. edycja mistrzostw Europy w pływaniu, które odbyły się w dniach 5–12 września 1981 roku. Oprócz konkurencji pływackich przeprowadzonych na basenie 50-metrowym zawodnicy rywalizowali także w skokach do wody, pływaniu synchronicznym i piłce wodnej.
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | NRD | 15 | 11 | 3 | 29 |
2. | ZSRR | 13 | 11 | 8 | 32 |
3. | Wielka Brytania | 3 | 2 | 3 | 8 |
4. | RFN | 2 | 2 | 4 | 8 |
5. | Węgry | 2 | 0 | 1 | 3 |
6. | Szwecja | 1 | 4 | 2 | 7 |
7. | Jugosławia | 1 | 1 | 1 | 3 |
8. | Holandia | 0 | 3 | 4 | 7 |
9. | Polska | 0 | 1 | 3 | 4 |
10. | Austria | 0 | 1 | 2 | 3 |
11. | Włochy | 0 | 1 | 1 | 2 |
12. | Czechosłowacja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Francja | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Hiszpania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Rumunia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Szwajcaria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Razem | 37 | 37 | 37 | 111 |
Wyniki
Pływanie
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | |
Styl dowolny | ||||||
100 metrów | Per Johansson Szwecja | 50,55 | Jörg Woithe NRD | 50,81 | Serhij Krasiuk ZSRR | 50,91 |
200 metrów | Siergiej Koplakow ZSRR | 1:51,23 | Michael Söderlund Szwecja | 1:51,62 | Thomas Lejdström Szwecja | 1:52,11 |
400 metrów | Borut Petrič Jugosławia | 3:51,63 | Władimir Salnikow ZSRR | 3:51,77 | Darjan Petrič Jugosławia | 3:53,71 |
1500 metrów | Władimir Salnikow ZSRR | 15:09,17 | Borut Petrič Jugosławia | 15:17,31 | Rafael Escalas Hiszpania | 15:17,93 |
Styl grzbietowy | ||||||
100 metrów | Sándor Wladár Węgry | 56,72 | Władimir Szemietow ZSRR | 56,75 | Wiktor Kuzniecow ZSRR | 56,90 |
200 metrów | Sándor Wladár Węgry | 2:00,80 | Władimir Szemietow ZSRR | 2:01,32 | Frédéric Delcourt Francja | 2:03,35 |
Styl klasyczny | ||||||
100 metrów | Jurij Kis ZSRR | 1:03,44 | Arsens Miskarovs ZSRR | 1:03,63 | Gerald Mörken RFN | 1:03,85 |
200 metrów | Robertas Žulpa ZSRR | 2:16,15 | Arsens Miskarovs ZSRR | 2:18,08 | Adrian Moorhouse Wielka Brytania | 2:18,14 |
Styl motylkowy | ||||||
100 metrów | Aleksiej Markowski ZSRR | 54,39 | Pär Arvidsson Szwecja | 54,60 | Wadim Dombrowski ZSRR | 55,00 |
200 metrów | Michael Groß RFN | 1:59,19 | Phil Hubble Wielka Brytania | 2:00,21 | Serhij Fesenko Sr. ZSRR | 2:00,48 |
Styl zmienny | ||||||
200 metrów | Ołeksandr Sydorenko ZSRR | 2:03,41 | Giovanni Franceschi Włochy | 2:04,97 | Josef Hladký Czechosłowacja | 2:06,15 |
400 metrów | Serhij Fesenko Sr. ZSRR | 4:22,77 | Leszek Górski Polska | 4:23,62 | Giovanni Franceschi Włochy | 4:24,82 |
Sztafety | ||||||
4 × 100 metrów stylem dowolnym | ZSRR Władimir Szemietow Władimir Salnikow Aleksandr Czajew Siergiej Koplakow | 3:21,48 | Szwecja Per Holmertz Per Wikström Lasse Lindqvist Per Johansson | 3:22,48 | RFN Peter Knust Wilfried Kuhlem Michael Groß Andreas Schmidt | 3:22,67 |
4 × 200 metrów stylem dowolnym | ZSRR Władimir Szemietow Władimir Salnikow Aleksandr Czajew Siergiej Koplakow | 7:24,41 | RFN Michael Groß Gerald Schlupp Andreas Schmidt Frank Wennmann | 7:25,22 | Szwecja Michael Söderlund Per Wikström Per-Alvar Magnusson Thomas Lejdström | 7:27,78 |
4 × 100 metrów stylem zmiennym | ZSRR Wiktor Kuzniecow Jurij Kis Aleksiej Markowski Serhij Krasiuk | 3:44,23 | Szwecja Bengt Baron Glen Christiansen Pär Arvidsson Per Johansson | 3:45,01 | NRD Dirk Richter Sigurd Hanke Olaf Ziesche Jörg Woithe | 3:45,66 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Czas | Zawodniczka | Czas | Zawodniczka | Czas | |
Styl dowolny | ||||||
100 metrów | Caren Metschuck NRD | 55,74 | Birgit Meineke NRD | 56,06 | Conny van Bentum Holandia | 56,73 |
200 metrów | Carmela Schmidt NRD | 2:00,27 | Birgit Meineke NRD | 2:00,57 | Conny van Bentum Holandia | 2:01,15 |
400 metrów | Ines Diers NRD | 4:08,58 | Carmela Schmidt NRD | 4:08,71 | Jackie Willmott Wielka Brytania | 4:15,23 |
800 metrów | Carmela Schmidt NRD | 8:32,79 | Ines Diers NRD | 8:32,89 | Jackie Willmott Wielka Brytania | 8:37,22 |
Styl grzbietowy | ||||||
100 metrów | Ina Kleber NRD | 1:02,81 | Cornelia Polit NRD | 1:03,12 | Carmen Bunaciu Rumunia | 1:03,34 |
200 metrów | Cornelia Polit NRD | 2:12,55 | Jolanda de Rover Holandia | 2:15,22 | Łarisa Gorczakowa ZSRR | 2:16,10 |
Styl klasyczny | ||||||
100 metrów | Ute Geweniger NRD | 1:08,60 | Susannah Brownsdon Wielka Brytania | 1:11,05 | Łarisa Biełokon ZSRR | 1:11,17 |
200 metrów | Ute Geweniger NRD | 2:32,41 | Łarisa Biełokon ZSRR | 2:33,07 | Grażyna Dziedzic Polska | 2:35,35 |
Styl motylkowy | ||||||
100 metrów | Ute Geweniger NRD | 1:00,40 | Ines Geißler NRD | 1:00,97 | Karin Seick RFN | 1:01,37 |
200 metrów | Ines Geißler NRD | 2:08,50 | Heike Dähne NRD | 2:09,59 | Agnieszka Czopek Polska | 2:13,47 |
Styl zmienny | ||||||
200 metrów | Ute Geweniger NRD | 2:12,64 | Petra Schneider NRD | 2:13,49 | Olga Klewakina ZSRR | 2:19,10 |
400 metrów | Petra Schneider NRD | 4:39,30 | Ute Geweniger NRD | 4:45,43 | Agnieszka Czopek Polska | 4:50,75 |
Sztafety | ||||||
4 × 100 metrów stylem dowolnym | NRD Birgit Meineke Caren Metschuck Ines Diers Susanne Link | 3:44,37 | RFN Marion Aizpors Karin Seick Ute Neubert Susanne Schuster | 3:47,42 | Holandia Annemarie Verstappen Monique Drost Wilma van Velsen Conny van Bentum | 3:49,65 |
4 × 100 metrów stylem zmiennym | NRD Ina Kleber Ute Geweniger Ines Geißler Caren Metschuck | 4:09,72 | ZSRR Łarisa Gorczakowa Łarisa Biełokon Natalja Pokas Natalja Strunnikowa | 4:13,23 | RFN Ute Neubert Andrea Schönborn Karin Seick Marion Aizpors | 4:13,42 |
Skoki do wody
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodnik | Wynik | Zawodnik | Wynik | Zawodnik | Wynik | |
Trampolina 3 m | Aleksandr Portnow ZSRR | 665,94 | Siergiej Kuźmin ZSRR | 641,49 | Nikola Stajković Austria | 639,72 |
Wieża 10 m | Dawit Hambarcumian ZSRR | 606,96 | Uładzimir Alejnik ZSRR | 601,92 | Dieter Waskow NRD | 550,20 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | |
Trampolina 3 m | Żanna Cyrulnikowa ZSRR | 499,74 | Martina Jäschke NRD | 492,18 | Irina Kalinina ZSRR | 467,31 |
Wieża 10 m | Katarina Zipperling NRD | 433,05 | Tatjana Bielakowa ZSRR | 403,23 | Martina Jäschke NRD | 393,33 |
Pływanie synchroniczne
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | |
Solo | Carolyn Wilson Wielka Brytania | 176,01 | Alexandra Worisch Austria | 167,68 | Marijke Engelen Holandia | 166,76 |
Duety | Wielka Brytania Caroline Holmyard Carolyn Wilson | 171,41 | Holandia Catrien Eijken Marijke Engelen | 166,14 | Austria Eva-Maria Edinger Alexandra Worisch | 163,20 |
Zespół | Wielka Brytania | 168,65 | Holandia | 167,85 | Szwajcaria | 164,35 |
Piłka wodna
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Zespół | RFN | ZSRR | Węgry |
Bibliografia
- Wyniki Mistrzostw Europy w Pływaniu 1981 (ang.)
- p
- d
- e