Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1985
| |||
Data | 4–11 sierpnia 1985 | ||
---|---|---|---|
Miejscowość | Sofia | ||
Organizator | |||
Liczba konkurencji | 39 |
Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1985 – 17. edycja mistrzostw Europy w pływaniu, które odbyły się w dniach 4–11 sierpnia 1985 roku w Sofii. Oprócz konkurencji pływackich przeprowadzonych na basenie 50-metrowym zawodnicy rywalizowali także w skokach do wody, pływaniu synchronicznym i piłce wodnej. Po raz pierwszy w historii mistrzostw wśród kobiet rozegrano turniej piłki wodnej i odbył się on w Oslo.
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | NRD | 17 | 17 | 6 | 40 |
2. | ZSRR | 7 | 4 | 6 | 17 |
3. | RFN | 6 | 4 | 7 | 17 |
4. | Wielka Brytania | 2 | 3 | 1 | 6 |
5. | Francja | 2 | 2 | 0 | 4 |
6. | Węgry | 2 | 1 | 0 | 3 |
7. | Bułgaria | 1 | 2 | 4 | 7 |
8. | Holandia | 1 | 1 | 6 | 8 |
9. | Austria | 1 | 0 | 1 | 2 |
10. | Szwecja | 0 | 1 | 3 | 4 |
11. | Czechosłowacja | 0 | 1 | 1 | 2 |
12. | Dania | 0 | 1 | 0 | 1 |
Portugalia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Jugosławia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
15. | Włochy | 0 | 0 | 2 | 2 |
Szwajcaria | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Razem | 39 | 39 | 39 | 117 |
Wyniki
Pływanie
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | |
Styl dowolny | ||||||
100 metrów | Stéphan Caron Francja | 50,20 | Jörg Woithe NRD | 50,38 | Stefan Volery Szwajcaria | 50,70 |
200 metrów | Michael Groß RFN | 1:47,95 | Sven Lodziewski NRD | 1:49,99 | Tommy Werner Szwecja | 1:50,04 |
400 metrów | Uwe Dassler NRD | 3:51,52 | Sven Lodziewski NRD | 3:51,54 | Rainer Henkel RFN | 3:51,79 |
1500 metrów | Uwe Dassler NRD | 15:08,56 | Rainer Henkel RFN | 15:10,34 | Stefan Pfeiffer RFN | 15:20,67 |
Styl grzbietowy | ||||||
100 metrów | Igor Polanski ZSRR | 55,24 | Dirk Richter NRD | 56,02 | Siergiej Zabołotnow ZSRR | 56,88 |
200 metrów | Igor Polanski ZSRR | 1:58,50 | Siergiej Zabołotnow ZSRR | 2:01,88 | Frank Baltrusch NRD | 2:02,57 |
Styl klasyczny | ||||||
100 metrów | Adrian Moorhouse Wielka Brytania | 1:02,99 | Rolf Beab RFN | 1:03,38 | Dmitrij Wołkow ZSRR | 1:03,59 |
200 metrów | Dmitrij Wołkow ZSRR | 2:19,53 | Alexandre Yokochi Portugalia | 2:19,63 | Étienne Dagon Szwajcaria | 2:19,69 |
Styl motylkowy | ||||||
100 metrów | Michael Groß RFN | 54,02 | Andy Jameson Wielka Brytania | 54,30 | Marcel Gery Czechosłowacja | 54,86 |
200 metrów | Michael Groß RFN | 1:56,65 | Benny Nielsen Dania | 1:58,80 | Frank Drost Holandia | 2:00,16 |
Styl zmienny | ||||||
200 metrów | Tamás Darnyi Węgry | 2:03,23 | Josef Hladký Czechosłowacja | 2:04,13 | Peter Bermel RFN | 2:04,47 |
400 metrów | Tamás Darnyi Węgry | 4:20,70 | Wadim Jaroszczuk ZSRR | 4:21,54 | Raik Hannemann NRD | 4:26,33 |
Sztafety | ||||||
4 × 100 metrów stylem dowolnym | RFN Alexander Schowtka Thomas Fahrner Dirk Korthals Michael Groß | 3:22,18 | NRD Dirk Richter Sven Lodziewski Lars Hinneburg Jörg Woithe | 3:22,32 | Szwecja Tommy Werner Michael Söderlund Bengt Baron Per Johansson | 3:22,41 |
4 × 200 metrów stylem dowolnym | RFN Alexander Schowtka Michael Groß André Schadt Thomas Fahrner | 7:19,23 | Szwecja Anders Holmertz Per Johansson Michael Söderlund Tommy Werner | 7:25,69 | Holandia Edsard Schlingemann Hans Kroes Patrick Dybiona Frank Drost | 7:32,82 |
4 × 100 metrów stylem zmiennym | RFN Thomas Lebherz Rolf Beab Michael Groß Alexander Schowtka | 3:43,59 | NRD Dirk Richter Ingo Grzywotz Thomas Dressler Jörg Woithe | 3:45,35 | Włochy Mauro Marini Gianni Minervini Fabrizio Rampazzo Andrea Ceccarini | 3:46,09 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Czas | Zawodniczka | Czas | Zawodniczka | Czas | |
Styl dowolny | ||||||
100 metrów | Heike Friedrich NRD | 55,71 | Manuela Stellmach NRD | 55,77 | Conny van Bentum Holandia | 56,33 |
200 metrów | Heike Friedrich NRD | 1:59,55 | Manuela Stellmach NRD | 1:59,88 | Wanja Argirowa Bułgaria | 2:02,62 |
400 metrów | Astrid Strauss NRD | 4:09,22 | Anke Möhring NRD | 4:10,55 | Jelena Diendiebierowa ZSRR | 4:14,44 |
800 metrów | Astrid Strauss NRD | 8:32,45 | Sarah Hardcastle Wielka Brytania | 8:32,57 | Anke Möhring NRD | 8:40,82 |
Styl grzbietowy | ||||||
100 metrów | Birte Weigang NRD | 1:02,16 | Kathrin Zimmermann NRD | 1:02,60 | Natalija Szybajewa ZSRR | 1:03,12 |
200 metrów | Cornelia Sirch NRD | 2:10,89 | Kathrin Zimmermann NRD | 2:12,43 | Jolanda de Rover Holandia | 2:15,06 |
Styl klasyczny | ||||||
100 metrów | Sylvia Gerasch NRD | 1:08,62 | Silke Hörner NRD | 1:08,95 | Tanja Bogomiłowa Bułgaria | 1:09,46 |
200 metrów | Tanja Bogomiłowa Bułgaria | 2:28,57 | Sylvia Gerasch NRD | 2:29,02 | Silke Hörner NRD | 2:29,82 |
Styl motylkowy | ||||||
100 metrów | Kornelia Gressler NRD | 59,46 | Birte Weigang NRD | 1:00,45 | Tatjana Kurnikowa ZSRR | 1:01,73 |
200 metrów | Jacqueline Alex NRD | 2:11,78 | Kornelia Gressler NRD | 2:11,87 | Petra Zindler RFN | 2:14,62 |
Styl zmienny | ||||||
200 metrów | Kathleen Nord NRD | 2:16,07 | Sonja Błagoewa Bułgaria | 2:17,35 | Susanne Börnike NRD | 2:17,95 |
400 metrów | Kathleen Nord NRD | 4:47,08 | Cornelia Sirch NRD | 4:48,73 | Sonja Błagoewa Bułgaria | 4:50,69 |
Sztafety | ||||||
4 × 100 metrów stylem dowolnym | NRD Astrid Strauss Karen König Manuela Stellmach Heike Friedrich | 3:44,48 | RFN Iris Zscherpe Susanne Schuster Christiane Pielke Karin Seick | 3:47,38 | Holandia Conny van Bentum Ilse Oegama Karin Brienesse Annemarie Verstappen | 3:48,59 |
4 × 200 metrów stylem dowolnym | NRD Astrid Strauss Karen König Manuela Stellmach Heike Friedrich | 8:03,82 | Holandia Jolande van der Meer Ilse Oegama Mildred Muis Conny van Bentum | 8:15,14 | Szwecja Suzanne Nilsson Maria Kardum Agneta Eriksson Eva Nyberg | 8:15,15 |
4 × 100 metrów stylem zmiennym | NRD Birte Weigang Sylvia Gerasch Kornelia Gressler Heike Friedrich | 4:06,93 | ZSRR Natalija Szybajewa Swietłana Kuzmina Tatjana Kurnikowa Jelena Diendiebierowa | 4:11,32 | Bułgaria Bistra Gospodinowa Tanja Bogomiłowa Radowesta Pironkowa Wanja Argirowa | 4:11,92 |
Skoki do wody
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodnik | Wynik | Zawodnik | Wynik | Zawodnik | Wynik | |
Trampolina 3 m | Nikołaj Droszin ZSRR | 635,52 | Petar Georgiew Bułgaria | 604,98 | Dieter Dörr RFN | 592,89 |
Wieża 10 m | Thomas Knuths NRD | 581,46 | Albin Killat RFN | 579,63 | Domenico Rinaldo Włochy | 561,30 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | |
Trampolina 3 m | Żanna Cyrulnikowa ZSRR | 514,32 | Irina Sidorowa ZSRR | 476,70 | Brita Baldus NRD | 471,02 |
Wieża 10 m | Anżeła Stasiulewicz ZSRR | 414,27 | Ramona Pätow-Wenzel NRD | 400,62 | Ałła Łobankina ZSRR | 388,95 |
Pływanie synchroniczne
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | Zawodniczka | Wynik | |
Solo | Carolyn Wilson Wielka Brytania | 184,634 | Muriel Hermine Francja | 182,467 | Alexandra Worisch Austria | 180,000 |
Duety | Austria Eva-Maria Edinger Alexandra Worisch | 180,642 | Francja Muriel Hermine Pascale Besson | 179,133 | Wielka Brytania Amanda Dodd Carolyn Wilson | 177,767 |
Zespół | Francja | 171,379 | Wielka Brytania | 170,192 | Holandia | 167,787 |
Piłka wodna
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Zespół | ZSRR | Jugosławia | RFN |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Zespół | Holandia | Węgry | RFN |
Bibliografia
- Wyniki konkurencji pływackich (ang.)
- Medaliści mistrzostw Europy w pływaniu (ang.)
- Medalistki mistrzostw Europy w pływaniu (ang.)
- p
- d
- e