2009-es atlétikai világbajnokság
Atlétikai-világbajnokság (2009) | |||
Adatok | |||
Ország | Németország | ||
Rendező város | Berlin | ||
Dátum | augusztus 15–23. | ||
Fő helyszín | Olimpiai Stadion | ||
Nemzetek | 202 | ||
Sportolók | 2101 | ||
Versenyszámok | 47 | ||
Honlap | http://www.berlin2009.org/1-1-home.html | ||
| |||
A Wikimédia Commons tartalmaz 2009-es atlétikai világbajnokság témájú médiaállományokat. |
A 2009-es atlétikai világbajnokságot augusztus 15. és augusztus 23. között rendezték Németország fővárosában, Berlinben. A férfiaknál 24, a nőknél 23 versenyszámot rendeztek. Az események többsége az Olimpiai Stadionban került lebonyolításra, míg a maraton és a gyaloglóversenyek rajtja és célvonala a Brandenburgi kapu volt. A rendezvény Berlin előző nagy atlétikai eseményére épített, az 1936. évi nyári olimpiai játékokra, melyen Jesse Owens négy aranyérmet nyert.
Eseménynaptár
F | Futamok | S | Selejtezők | E | Elődöntők | D | Döntő |
|
|
Éremtáblázat
(A táblázatban a rendező nemzet eltérő háttérszínnel kiemelve.)
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1. | Egyesült Államok | 10 | 6 | 6 | 22 |
2. | Jamaica | 7 | 4 | 2 | 13 |
3. | Kenya | 4 | 5 | 2 | 11 |
4. | Oroszország | 4 | 2 | 5 | 11 |
5. | Lengyelország | 2 | 4 | 2 | 8 |
6. | Németország | 2 | 3 | 4 | 9 |
7. | Etiópia | 2 | 2 | 4 | 8 |
8. | Nagy-Britannia | 2 | 2 | 2 | 6 |
9. | Dél-afrikai Köztársaság | 2 | 1 | 0 | 3 |
10. | Ausztrália | 2 | 0 | 2 | 4 |
11. | Bahrein | 2 | 0 | 1 | 3 |
12. | Kuba | 1 | 4 | 1 | 6 |
13. | Kína | 1 | 1 | 2 | 4 |
14. | Norvégia | 1 | 1 | 0 | 2 |
15. | Spanyolország | 1 | 0 | 1 | 2 |
16. | Barbados | 1 | 0 | 0 | 1 |
16. | Horvátország | 1 | 0 | 0 | 1 |
16. | Új-Zéland | 1 | 0 | 0 | 1 |
16. | Szlovénia | 1 | 0 | 0 | 1 |
20. | Franciaország | 0 | 1 | 2 | 3 |
20. | Trinidad és Tobago | 0 | 1 | 2 | 3 |
22. | Bahama-szigetek | 0 | 1 | 1 | 2 |
22. | Japán | 0 | 1 | 1 | 2 |
24. | Kanada | 0 | 1 | 0 | 1 |
24. | Ciprus | 0 | 1 | 0 | 1 |
24. | Csehország | 0 | 1 | 0 | 1 |
24. | Eritrea | 0 | 1 | 0 | 1 |
24. | Írország | 0 | 1 | 0 | 1 |
24. | Panama | 0 | 1 | 0 | 1 |
24. | Portugália | 0 | 1 | 0 | 1 |
24. | Puerto Rico | 0 | 1 | 0 | 1 |
32. | Észtország | 0 | 0 | 1 | 1 |
32. | Mexikó | 0 | 0 | 1 | 1 |
32. | Katar | 0 | 0 | 1 | 1 |
32. | Románia | 0 | 0 | 1 | 1 |
32. | Szlovákia | 0 | 0 | 1 | 1 |
32. | Törökország | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 47 | 48 | 47 | 142 |
- Női rúdugrásban 2 ezüstérmet osztottak ki, bronzérmes nem volt.
- Férfi magasugrásban 2 bronzérmet osztottak ki.
Érmesek
- WR – világrekord
- CR – világbajnoki rekord
- AR – kontinens rekord
- NR – országos rekord
- PB – egyéni rekord
- WL – az adott évben aktuálisan a világ legjobb eredménye
- SB – az adott évben aktuálisan az egyéni legjobb eredmény
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m Döntő: augusztus 16. 21:35 | Usain Bolt Jamaica | 9,58 WR | Tyson Gay Egyesült Államok | 9,71 NR | Asafa Powell Jamaica | 9,84 SB |
200 m Döntő: augusztus 20. 20:35 | Usain Bolt Jamaica | 19,19 WR | Alonso Edward Panama | 19,81 AR | Wallace Spearmon Egyesült Államok | 19,85 SB |
400 m Döntő: augusztus 21. 22:00 | LaShawn Merritt Egyesült Államok | 44,06 WL | Jeremy Wariner Egyesült Államok | 44,60 SB | Renny Quow Trinidad és Tobago | 45,02 |
800 m Döntő: augusztus 23. 17:25 | Mbulaeni Mulaudzi Dél-afrikai Köztársaság | 1:45,29 | Alfred Kirwa Yego Kenya | 1:45,35 | Yusuf Saad Kamel Brunei | 1:45,35 |
1500 m Döntő: augusztus 19. 20:25 | Yusuf Saad Kamel Brunei | 3:35,93 | Deresse Mekonnen Etiópia | 3:36,01 | Bernard Lagat Egyesült Államok | 3:36,20 |
5000 m Döntő: augusztus 23. 16:25 | Kenenisa Bekele Etiópia | 13:17,09 | Bernard Lagat Egyesült Államok | 13:17,33 | James Kwalia C'Kurui Katar | 13:17,78 |
10 000 m Döntő: augusztus 17. 20:50 | Kenenisa Bekele Etiópia | 26:46,31 CR | Zersenay Tadese Eritrea | 26:50,12 SB | Moses Ndiema Masai Kenya | 26:57,39 SB |
Maraton Döntő: augusztus 22. 11:45 | Abel Kirui Kenya | 2:06:54 CR | Emmanuel Kipchirchir Mutai Kenya | 2:07:48 | Tsegay Kebede Etiópia | 2:08:35 |
3000 m akadály Döntő: augusztus 18. 19:50 | Ezekiel Kemboi Kenya | 8:00,43 CR | Richard Kipkemboi Mateelong Kenya | 8:00,89 PB | Bouabdellah Tahri Franciaország | 8:01,18 AR |
110 m gát Döntő: augusztus 20. 20:55 | Ryan Brathwaite Barbados | 13,14 NR | Terrence Trammell Egyesült Államok | 13,15 | David Payne Egyesült Államok | 13,15 |
400 m gát Döntő: augusztus 18. 20:50 | Kerron Clement Egyesült Államok | 47,91 WL | Javier Culson Puerto Rico | 48,09 NR | Bershawn Jackson Egyesült Államok | 48,23 |
4 × 100 m váltó Döntő: augusztus 22. 20:50 | Jamaica Steve Mullings Michael Frater Usain Bolt Asafa Powell | 37,31 CR | Trinidad és Tobago Darrel Brown Marc Burns Emmanuel Callender Richard Thompson | 37,62 NR | Egyesült Királyság Simeon Williamson Tyrone Edgar Marlon Devonish Harry Aikines-Aryeetey | 38,02 SB |
4 × 400 m váltó Döntő: augusztus 23. 18:15 | Egyesült Államok Angelo Taylor Jeremy Wariner Kerron Clement LaShawn Merritt | 2:57,86 WL | Egyesült Királyság Conrad Williams Michael Bingham Robert Tobin Martyn Rooney | 3:00,53 SB | Ausztrália John Steffensen Ben Offereins Tristan Thomas Sean Wroe | 3:00,90 SB |
20 km gyaloglás Döntő: augusztus 15. 13:00 | Valerij Borcsin Oroszország | 1:18:41 | Hao Vang Kína | 1:19:06 PB | Eder Sánchez Mexikó | 1:19:22 SB |
50 km gyaloglás Döntő: augusztus 21. 09:10 | Szergej Kirgyapkin Oroszország | 3:38:35 WL | Trond Nymark Norvégia | 3:41:16 NR | Jesús Angel García Spanyolország | 3:41:37 SB |
Magasugrás Döntő: augusztus 21. 20:15 | Jaroszlav Ribakov Oroszország | 232 cm | Kiriakosz Ioannou Ciprus | 232 cm SB | Sylwester Bednarek Lengyelország | 232 cm PB |
Raul Spank Németország | 232 cm PB | |||||
Rúdugrás Döntő: augusztus 22. 18:15 | Steven Hooker Ausztrália | 590 cm | Romain Mesnil Franciaország | 585 cm SB | Renaud Lavillenie Franciaország | 580 cm |
Távolugrás Döntő: augusztus 22. 18:05 | Dwight Phillips Egyesült Államok | 854 cm | Godfrey Khotso Mokoena Dél-afrikai Köztársaság | 847 cm | Mitchell Watt Ausztrália | 837 cm |
Hármasugrás Döntő: augusztus 18. 18:05 | Phillips Idowu Nagy-Britannia | 17,73 m WL | Nelson Évora Portugália | 17,55 m | Alexis Copello Kuba | 17,36 m |
Súlylökés Döntő: augusztus 15. 20:15 | Christian Cantwell Egyesült Államok | 22,03 m WL | Tomasz Majewski Lengyelország | 21,91 m | Ralf Bartels Németország | 21,37 m PB |
Diszkoszvetés Döntő: augusztus 19. 20:10 | Robert Harting Németország | 69,43 m PB | Piotr Małachowski Lengyelország | 69,15 m NR | Gerd Kanter Észtország | 66,88 m |
Kalapácsvetés Döntő: augusztus 17. 18:05 | Primož Kozmus Szlovénia | 80,84 m SB | Szymon Ziółkowski Lengyelország | 79,30 m SB | Alekszej Zagornyi Oroszország | 78,09 m |
Gerelyhajítás Döntő: augusztus 23. 16:20 | Andreas Thorkildsen Norvégia | 89,59 m SB | Guillermo Martínez Kuba | 86,41 m SB | Yukifumi Murakami Japán | 82,97 m |
Tízpróba Versenyek: augusztus 19.-20. | Trey Hardee Egyesült Államok | 8790 pont WL | Leonel Suárez Kuba | 8640 pont | Alekszander Pogorelov Oroszország | 8528 pont PB |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m Döntő: augusztus 17. 21:35 | Shelly-Ann Fraser Jamaica | 10,73 WL | Kerron Stewart Jamaica | 10,75 PB | Carmelita Jeter Egyesült Államok | 10,90 |
200 m Döntő: augusztus 21. 21:40 | Allyson Felix Egyesült Államok | 22,02 | Veronica Campbell-Brown Jamaica | 22,35 | Debbie Ferguson-McKenzie Bahama-szigetek | 22,41 |
400 m Döntő: augusztus 18. 19:35 | Sanya Richards Egyesült Államok | 49,00 WL | Shericka Williams Jamaica | 49,32 PB | Antonyina Krivosapka Oroszország | 49,71 |
800 m Döntő: augusztus 19. 21:35 | Caster Semenya Dél-afrikai Köztársaság | 1:55,45 WL | Janeth Jepkosgei Kenya | 1:57,90 SB | Jennifer Meadows Nagy-Britannia | 1:57,93 PB |
1500 m Döntő: augusztus 23. 17:00 | Maryam Yusuf Jamal Brunei | 4:03,74 | Lisa Dobriskey Nagy-Britannia | 4:03,75 | Shannon Rowbury Egyesült Államok | 4:04,18 |
5000 m Döntő: augusztus 22. 19:35 | Vivian Cheruiyot Kenya | 14:57,97 | Sylvia Jebiwott Kibet Kenya | 14:58,33 | Meseret Defar Etiópia | 14:58,41 |
10 000 m Döntő: augusztus 15. 19:25 | Linet Chepkwemoi Masai Kenya | 30:51,24 SB | Meselech Melkamu Etiópia | 30:51,34 | Wude Ayalew Etiópia | 30:51,95 |
Maraton Döntő: augusztus 23. 11:15 | Xue Bai Kína | 2:25:15 SB | Yoshimi Ozaki Japán | 2:25:25 SB | Aselefech Mergia Etiópia | 2:25:32 |
3000 m akadály Döntő: augusztus 17. 20:30 | Marta Domínguez Spanyolország | 9:07,32 WL | Julija Zarudneva Oroszország | 9:08,39 PB | Milcah Chemos Cheywa Kenya | 9:08,57 PB |
100 m gát Döntő: augusztus 19. 21:15 | Brigitte Foster-Hylton Jamaica | 12,51 SB | Priscilla Lopes-Schliep Kanada | 12,54 | Delloreen Ennis-London Jamaica | 12,55 SB |
400 m gát Döntő: augusztus 20. 20:15 | Melaine Walker Jamaica | 52,42 CR | Lashinda Demus Egyesült Államok | 52,96 | Josanne Lucas Trinidad és Tobago | 53,20 NR |
4x100 m váltó Döntő: augusztus 22. 20:00 | Jamaica Simone Facey Shelly-Ann Fraser Aleen Bailey Kerron Stewart | 42,06 | Bahama-szigetek Sheniqua Ferguson Chandra Sturrup Christine Amertil Debbie Ferguson-McKenzie | 42,29 SB | Németország Marion Wagner Anne Möllinger Cathleen Tschirch Verena Sailer | 42,87 SB |
4x400 m váltó Döntő: augusztus 23. 17:50 | Egyesült Államok Debbie Dunn Allyson Felix Lashinda Demus Sanya Richards | 3:17,83 WL | Jamaica Rosemarie Whyte Novlene Williams-Mills Shereefa Lloyd Shericka Williams | 3:21,15 SB | Oroszország Anasztaszia Kapacsinszkaja Tatyana Firova Ljudmila Litvinova Antonyina Krivosapka | 3:21,64 SB |
20 km gyaloglás Döntő: augusztus 16. 12:00 | Olga Kaniszkina Oroszország | 1:28:09 | Olive Loughnane Írország | 1:28:58 SB | Hong Liu Kína | 1:29:10 SB |
Magasugrás Döntő: augusztus 20. 19:10 | Blanka Vlašić Horvátország | 204 cm | Anna Csicserova Oroszország | 202 cm SB | Ariane Friedrich Németország | 202 cm |
Rúdugrás Döntő: augusztus 17. 18:45 | Anna Rogowska Lengyelország | 475 cm | Monika Pyrek Lengyelország | 465 cm | nem adták ki | |
Chelsea Johnson Egyesült Államok | 465 cm SB | |||||
Távolugrás Döntő: augusztus 23. 16:15 | Brittney Reese Egyesült Államok | 710 cm WL | Karin Melis Mey Törökország | 680 cm | ||
Hármasugrás Döntő: augusztus 17. 20:00 | Yargelis Savigne Kuba | 14,95 m | Mabel Gay Kuba | 14,61 m SB | Anna Pyatykh Oroszország | 14,58 m |
Súlylökés Döntő: augusztus 16. 20:20 | Valerie Vili Új-Zéland | 20,44 m | Nadine Kleinert Németország | 20,20 m PB | Lijiao Gong Kína | 19,89 m PB |
Diszkoszvetés Döntő: augusztus 21. 21:15 | Dani Samuels Ausztrália | 65,44 m PB | Yarelis Barrios Kuba | 65,31 m SB | Nicoleta Grasu Románia | 65,20 m SB |
Kalapácsvetés Döntő: augusztus 22. 19:30 | Anita Wlodarczyk Lengyelország | 77,96 m WR | Betty Heidler Németország | 77,12 m NR | Martina Hrasnová Szlovákia | 74,79 m |
Gerelyhajítás Döntő: augusztus 18. 19:25 | Steffi Nerius Németország | 67,30 m SB | Barbora Špotáková Csehország | 66,42 m | ||
Hétpróba Versenyek: augusztus 15.-16. | Jessica Ennis Nagy-Britannia | 6731 pont WL | Jennifer Oeser Németország | 6493 pont PB | Kamila Chudzik Lengyelország | 6471 pont SB |
A gerelyhajításban harmadik orosz Marija Abakumovát (66,06 m) 2018-ban, dopping mintáinak újraelemzése után megfosztották bronzérmétől. A távolugrásban második orosz Tatyjana Lebegyevát (697 cm) 2018-ban, dopping mintáinak újraelemzése után megfosztották ezüstérmétől.[1]
A magyar sportolók eredményei
Bővebben: Magyarország a 2009-es atlétikai világbajnokságon |
Magyarország a világbajnokságon 11 sportolóval képviseltette magát. Érmet nem sikerült nyerni.
Jegyzetek
- ↑ Atlétika: két orosz atlétát megfosztottak vb-érmeitől
Források
- 12th IAAF World Championships in Athletics. iaaf.org. (Hozzáférés: 2013. július 6.)
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap