Olimpiai érmesek listája kötöttfogású birkózásban
Ebben a szócikkben a koreai nyelvű szavak átdolgozott latin betűs és magyaros, valamint a mandarin nyelvű szavak pinjin és magyaros átírása között ide kattintva szabadon lehet választani. |
Ebben a szócikkben a japán nevek magyaros átírásban és keleti névsorrendben szerepelnek. |
Birkózás a nyári olimpiai játékokon | |||||||||||
Sportág | Birkózás | ||||||||||
Sportág szövetsége | FILA | ||||||||||
Versenyszámok | |||||||||||
| |||||||||||
Olimpiai játékok | |||||||||||
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 | |||||||||||
| |||||||||||
Ez a lap az olimpiai érmesek listája kötöttfogású birkózásban 1896-tól 2020-ig.
Összesített éremtáblázat
(A táblázatokban Magyarország és a rendező nemzet sportolói eltérő háttérszínnel, az egyes számoszlopok legmagasabb értéke vagy értékei vastagítással kiemelve.)
A nyári olimpiai játékok összesített éremtáblázata kötöttfogású birkózásban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Szovjetunió (URS) | 34 | 16 | 10 | 60 |
2. | Svédország (SWE) | 20 | 17 | 21 | 58 |
3. | Finnország (FIN) | 18 | 21 | 19 | 58 |
4. | Magyarország (HUN) | 17 | 13 | 11 | 41 |
5. | Oroszország (RUS) | 12 | 6 | 7 | 25 |
6. | Törökország (TUR) | 11 | 6 | 8 | 25 |
7. | Bulgária (BUL) | 9 | 14 | 9 | 32 |
8. | Kuba (CUB) | 9 | 5 | 2 | 16 |
9. | Dél-Korea (KOR) | 7 | 2 | 7 | 16 |
10. | Románia (ROU) | 6 | 8 | 13 | 27 |
11. | Olaszország (ITA) | 6 | 4 | 9 | 19 |
12. | Lengyelország (POL) | 5 | 8 | 8 | 21 |
13. | Németország (GER) | 4 | 10 | 8 | 22 |
14. | Japán (JPN) | 4 | 7 | 4 | 15 |
15. | Irán (IRI) | 4 | 1 | 4 | 9 |
16. | Egyesült Államok (USA) | 3 | 6 | 6 | 15 |
17. | Jugoszlávia (YUG) | 3 | 5 | 4 | 12 |
18. | Egyesített Csapat (EUN) | 3 | 3 | 3 | 9 |
19. | Észtország (EST) | 3 | 1 | 4 | 8 |
20. | Egyiptom (EGY) | 2 | 3 | 3 | 8 |
Örményország (ARM) | 2 | 3 | 3 | 8 | |
22. | Ukrajna (UKR) | 2 | 3 | 2 | 7 |
23. | Franciaország (FRA) | 2 | 2 | 5 | 9 |
24. | Norvégia (NOR) | 2 | 1 | 2 | 5 |
25. | NDK (GDR) | 2 | 1 | 1 | 4 |
26. | Csehszlovákia (TCH) | 1 | 6 | 4 | 11 |
27. | Görögország (GRE) | 1 | 3 | 5 | 9 |
28. | Grúzia (GEO) | 1 | 3 | 4 | 8 |
29. | NSZK (FRG) | 1 | 3 | 1 | 5 |
30. | Azerbajdzsán (AZE) | 1 | 2 | 4 | 7 |
31. | Kazahsztán (KAZ) | 1 | 2 | 2 | 5 |
32. | Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) | 1 | 0 | 2 | 3 |
33. | Szerbia (SRB) | 1 | 0 | 1 | 2 |
Üzbegisztán (UZB) | 1 | 0 | 1 | 2 | |
35. | Egyesült Német Csapat (EUA) | 0 | 4 | 3 | 7 |
36. | Dánia (DEN) | 0 | 3 | 6 | 9 |
37. | Fehéroroszország (BLR) | 0 | 2 | 5 | 7 |
38. | Kirgizisztán (KGZ) | 0 | 2 | 1 | 3 |
39. | Kína (CHN) | 0 | 1 | 5 | 6 |
40. | Libanon (LIB) | 0 | 1 | 2 | 3 |
41. | Litvánia (LTU) | 0 | 1 | 1 | 2 |
42. | Lettország (LAT) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Mexikó (MEX) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
44. | Ausztria (AUT) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Csehország (CZE) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Észak-Korea (PRK) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Moldova (MDA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Svájc (SUI) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 199 | 201 | 225 | 625 |
Aktuális versenyszámok
Légsúly
- -58 kg (1924–1928)
- -56 kg (1932–1936)
- -57 kg (1948–1996)
- -58 kg (2000)
- -55 kg (2004–2012)
- -59 kg (2016)
- -60 kg (2020–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1924, Párizs részletek | Eduard Pütsep Észtország (EST) | Anselm Ahlfors Finnország (FIN) | Väinö Ikonen Finnország (FIN) |
1928, Amszterdam részletek | Kurt Leucht Németország (GER) | Jindřich Maudr Csehszlovákia (TCH) | Giovanni Gozzi Olaszország (ITA) |
1932, Los Angeles részletek | Jakob Brendel Németország (GER) | Marcello Nizzola Olaszország (ITA) | Louis François Franciaország (FRA) |
1936, Berlin részletek | Lőrincz Márton Magyarország (HUN) | Egon Svensson Svédország (SWE) | Jakob Brendel Németország (GER) |
1948, London részletek | Kurt Pettersén Svédország (SWE) | Ali Mahmoud Hassan Egyiptom (EGY) | Halil Kaya Törökország (TUR) |
1952, Helsinki részletek | Hódos Imre Magyarország (HUN) | Zakaria Chibab Libanon (LIB) | Artyom Terjan Szovjetunió (URS) |
1956, Melbourne részletek | Konsztantyin Virupajev Szovjetunió (URS) | Edvin Vesterby Svédország (SWE) | Francisc Horvat Románia (ROU) |
1960, Róma részletek | Oleg Karavajev Szovjetunió (URS) | Ion Cernea Románia (ROM) | Dinko Petrov Bulgária (BUL) |
1964, Tokió részletek | Icsigucsi Maszamicu Japán (JPN) | Vlagyimir Trosztyanszkij Szovjetunió (URS) | Ion Cernea Románia (RUM) |
1968, Mexikóváros részletek | Varga János Magyarország (HUN) | Ion Baciu Románia (RUM) | Ivan Kocsergin Szovjetunió (URS) |
1972, München részletek | Rusztam Kazakov Szovjetunió (URS) | Hans-Jürgen Veil NSZK (FRG) | Risto Björlin Finnország (FIN) |
1976, Montréal részletek | Pertti Ukkola Finnország (FIN) | Ivica Frgić Jugoszlávia (YUG) | Farhat Musztafin Szovjetunió (URS) |
1980, Moszkva részletek | Samil Szerikov Szovjetunió (URS) | Józef Lipień Lengyelország (POL) | Benni Ljungbeck Svédország (SWE) |
1984, Los Angeles részletek | Pasquale Passarelli NSZK (FRG) | Etó Maszaki Japán (JPN) | Harálambosz Holídisz Görögország (GRE) |
1988, Szöul részletek | Sike András Magyarország (HUN) | Sztojan Balov Bulgária (BUL) | Harálambosz Holídisz Görögország (GRE) |
1992, Barcelona részletek | An Hanbong (An Han-Bong) Dél-Korea (KOR) | Rifat Yildiz Németország (GER) | Seng Cö-tien (Sheng Zetian) Kína (CHN) |
1996, Atlanta részletek | Jurij Melnyicsenko Kazahsztán (KAZ) | Dennis Hall Egyesült Államok (USA) | Seng Cö-tien (Sheng Zetian) Kína (CHN) |
2000, Sydney részletek | Armen Nazarjan Bulgária (BUL) | Kim Inszop (Kim In-seop) Dél-Korea (KOR) | Seng Cö-tien (Sheng Zetian)n Kína (CHN) |
2004, Athén részletek | Majoros István Magyarország (HUN) | Gajdar Mamedalijev Oroszország (RUS) | Artyom Kjuregjan Görögország (GRE) |
2008, Peking részletek | Nazir Mankijev Oroszország (RUS) | Rövşən Bayramov Azerbajdzsán (AZE) | Pak Uncshol (Park Eun-cheol) Dél-Korea (KOR) |
Roman Amojan Örményország (ARM) | |||
2012, London részletek | Hamid Szórján Irán (IRI) | Rövşən Bayramov Azerbajdzsán (AZE) | Módos Péter Magyarország (HUN) |
Mingijan Szemjonov Oroszország (RUS) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Ismael Borrero Kuba (CUB) | Óta Sinobu Japán (JPN) | Elmurat Taszmuradov Üzbegisztán (UZB) |
Stig André Berge Norvégia (NOR) | |||
2020, Tokió részletek | Luis Orta Kuba (CUB) | Fumita Kenicsiró Japán (JPN) | Valihan Szajliko Kína (CHN) |
Szergej Jemelin Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) |
Könnyűsúly
- -66,6 kg (1908)
- -67,5 kg (1912–1928)
- -66 kg (1932–1936)
- -67 kg (1948–1960)
- -70 kg (1964–1968)
- -68 kg (1972–1996)
- -69 kg (2000)
- -66 kg (2004–2016)
- -67 kg (2020–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1908, London részletek | Enrico Porro Olaszország (ITA) | Nyikolaj Orlov Oroszország (RUS) | Arvid Lindén Finnország (FIN) |
1912, Stockholm részletek | Emil Väre Finnország (FIN) | Gustaf Malmström Svédország (SWE) | Edvin Mattiasson Svédország (SWE) |
1920, Antwerpen részletek | Emil Väre Finnország (FIN) | Taavi Tamminen Finnország (FIN) | Frithjof Andersen Norvégia (NOR) |
1924, Párizs részletek | Oskari Friman Finnország (FIN) | Keresztes Lajos Magyarország (HUN) | Källe Westerlund Finnország (FIN) |
1928, Amszterdam részletek | Keresztes Lajos Magyarország (HUN) | Eduard Sperling Németország (GER) | Edvard Westerlund Finnország (FIN) |
1932, Los Angeles részletek | Eric Malmberg Svédország (SWE) | Abraham Kurland Dánia (DEN) | Eduard Sperling Németország (GER) |
1936, Berlin részletek | Lauri Koskela Finnország (FIN) | Josef Herda Csehszlovákia (TCH) | Voldemar Väli Észtország (EST) |
1948, London részletek | Gustav Freij Svédország (SWE) | Aage Eriksen Norvégia (NOR) | Ferencz Károly Magyarország (HUN) |
1952, Helsinki részletek | Sazam Szafin Szovjetunió (URS) | Gustav Freij Svédország (SWE) | Mikuláš Atanasov Csehszlovákia (TCH) |
1956, Melbourne részletek | Kyösti Lehtonen Finnország (FIN) | Rıza Doğan Törökország (TUR) | Tóth Gyula Magyarország (HUN) |
1960, Róma részletek | Avtandil Koridse Szovjetunió (URS) | Branislav Martinović Jugoszlávia (YUG) | Gustav Freij Svédország (SWE) |
1964, Tokió részletek | Kazım Ayvaz Törökország (TUR) | Valeriu Bularcă Románia (RUM) | David Gvanceladze Szovjetunió (URS) |
1968, Mexikóváros részletek | Munemura Munedzsi Japán (JPN) | Stevan Horvat Jugoszlávia (YUG) | Pétrosz Galaktópulosz Görögország (GRE) |
1972, München részletek | Samil Hiszamutgyinov Szovjetunió (URS) | Sztojan Aposztolov Bulgária (BUL) | Gian Matteo Ranzi Olaszország (ITA) |
1976, Montréal részletek | Szuren Nalbangyan Szovjetunió (URS) | Ştefan Rusu Románia (ROM) | Heinz-Helmut Wehling NDK (GDR) |
1980, Moszkva részletek | Ştefan Rusu Románia (ROM) | Andrzej Supron Lengyelország (POL) | Lars-Erik Skiöld Svédország (SWE) |
1984, Los Angeles részletek | Vlado Lisjak Jugoszlávia (YUG) | Tapio Sipilä Finnország (FIN) | James Martinez Egyesült Államok (USA) |
1988, Szöul részletek | Levon Dzsulfalakjan Szovjetunió (URS) | Kim Szongmun (Gim Seong-mun) Dél-Korea (KOR) | Tapio Sipilä Finnország (FIN) |
1992, Barcelona részletek | Repka Attila Magyarország (HUN) | Iszlam Dugucsiev Egyesített Csapat (EUN) | Rodney Smith Egyesült Államok (USA) |
1996, Atlanta részletek | Ryszard Wolny Lengyelország (POL) | Ghani Yalouz Franciaország (FRA) | Alekszandr Tretyjakov Oroszország (RUS) |
2000, Sydney részletek | Filiberto Azcuy Kuba (CUB) | Nagata Kacuhiko Japán (JPN) | Alekszej Gluskov Oroszország (RUS) |
2004, Athén részletek | Fərid Mənsurov Azerbajdzsán (AZE) | Şeref Eroğlu Törökország (TUR) | Mhitar Manukjan Kazahsztán (KAZ) |
2008, Peking részletek | Steeve Guénot Franciaország (FRA) | Kanat Begalijev Kirgizisztán (KGZ) | Armen Vardanyan Ukrajna (UKR) |
Mihail Szjamjonav Fehéroroszország (BLR) | |||
2012, London részletek | Kim Hjonu (Kim Hyeon-u) Dél-Korea (KOR) | Lőrincz Tamás Magyarország (HUN) | Manuchar Tskhadaia Grúzia (GEO) |
Steeve Guénot Franciaország (FRA) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Davor Štefanek Szerbia (SRB) | Migran Arutyunyan Örményország (ARM) | Shmagi Bolkvadze Grúzia (GEO) |
Rəsul Çunayev Azerbajdzsán (AZE) | |||
2020, Tokió részletek | Mohammad Reza Geraei Irán (IRI) | Parviz Naszibov Ukrajna (UKR) | Frank Stäbler Németország (GER) |
Mohamed Ibrahim El-Sayed Egyiptom (EGY) |
Váltósúly
- -72 kg (1932–1936)
- -73 kg (1948–1960)
- -78 kg (1964–1968)
- -74 kg (1972–1996)
- -76 kg (2000)
- -74 kg (2004–2012)
- -75 kg (2016)
- -77 kg (2020–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1932, Los Angeles részletek | Ivar Johansson Svédország (SWE) | Väinö Kajander Finnország (FIN) | Ercole Gallegati Olaszország (ITA) |
1936, Berlin részletek | Rudolf Svedberg Svédország (SWE) | Fritz Schäfer Németország (GER) | Eino Virtanen Finnország (FIN) |
1948, London részletek | Gösta Andersson Svédország (SWE) | Szilvásy Miklós Magyarország (HUN) | Henrik Hansen Dánia (DEN) |
1952, Helsinki részletek | Szilvásy Miklós Magyarország (HUN) | Gösta Andersson Svédország (SWE) | Khalil Taha Libanon (LIB) |
1956, Melbourne részletek | Mithat Bayrak Törökország (TUR) | Vlagyimir Manyejev Szovjetunió (URS) | Per Berlin Svédország (SWE) |
1960, Róma részletek | Mithat Bayrak Törökország (TUR) | Günter Maritschnigg Egyesült Német Csapat (EUA) | René Schiermeyer Franciaország (FRA) |
1964, Tokió részletek | Anatolij Koleszov Szovjetunió (URS) | Kiril Petkov Bulgária (BUL) | Bertil Nyström Svédország (SWE) |
1968, Mexikóváros részletek | Rudolf Vesper NDK (GDR) | Daniel Robin Franciaország (FRA) | Bajkó Károly Magyarország (HUN) |
1972, München részletek | Vítězslav Mácha Csehszlovákia (TCH) | Pétrosz Galaktópulosz Görögország (GRE) | Jan Karlsson Svédország (SWE) |
1976, Montréal részletek | Anatolij Bikov Szovjetunió (URS) | Vítězslav Mácha Csehszlovákia (TCH) | Karl-Heinz Helbing NSZK (FRG) |
1980, Moszkva részletek | Kocsis Ferenc Magyarország (HUN) | Anatolij Bikov Szovjetunió (URS) | Mikko Huhtala Finnország (FIN) |
1984, Los Angeles részletek | Jouko Salomäki Finnország (FIN) | Roger Tallroth Svédország (SWE) | Ştefan Rusu Románia (ROM) |
1988, Szöul részletek | Kim Jongnam (Kim Yeong-nam) Dél-Korea (KOR) | Daulet Turlihanov Szovjetunió (URS) | Józef Tracz Lengyelország (POL) |
1992, Barcelona részletek | Mnacakan Iszkandarjan Egyesített Csapat (EUN) | Józef Tracz Lengyelország (POL) | Torbjörn Kornbakk Svédország (SWE) |
1996, Atlanta részletek | Filiberto Azcuy Kuba (CUB) | Marko Asell Finnország (FIN) | Józef Tracz Lengyelország (POL) |
2000, Sydney részletek | Murat Kardanov Oroszország (RUS) | Matt Lindland Egyesült Államok (USA) | Marko Yli-Hannuksela Finnország (FIN) |
2004, Athén részletek | Aleksandr Dokturishvili Üzbegisztán (UZB) | Marko Yli-Hannuksela Finnország (FIN) | Vartyeresz Szamurgasev Oroszország (RUS) |
2008, Peking részletek | Manucsar Kvirkelia Grúzia (GEO) | Csang Jung-hsziang (Chang Yongxiang) Kína (CHN) | Javor Janakiev Bulgária (BUL) |
Christophe Guenot Franciaország (FRA) | |||
2012, London részletek | Roman Vlaszov Oroszország (RUS) | Arszen Dzsulfalakjan Örményország (ARM) | Aleksandr Kazakevič Litvánia (LTU) |
Emin Əhmədov Azerbajdzsán (AZE) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Roman Vlaszov Oroszország (RUS) | Mark Madsen Dánia (DEN) | Kim Hjonu (Kim Hyeon-u) Dél-Korea (KOR) |
Saeid Abdevali Irán (IRI) | |||
2020, Tokió részletek | Lőrincz Tamás Magyarország (HUN) | Akzsol Mahmudov Kirgizisztán (KGZ) | Jabiku Sóhei Japán (JPN) |
Rafiq Hüseynov Azerbajdzsán (AZE) |
Középsúly
- -73 kg (1908)
- -75 kg (1912–1928)
- -79 kg (1932–1960)
- -87 kg (1964–1968)
- -82 kg (1972–1996)
- -85 kg (2000)
- -84 kg (2004–2012)
- -85 kg (2016)
- -87 kg (2020–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1908, London részletek | Frithiof Mårtensson Svédország (SWE) | Mauritz Andersson Svédország (SWE) | Anders Andersen Dánia (DEN) |
1912, Stockholm részletek | Claes Johansson Svédország (SWE) | Martin Klein Oroszország (RUS) | Alfred Asikainen Finnország (FIN) |
1920, Antwerpen részletek | Carl Westergren Svédország (SWE) | Arthur Lindfors Finnország (FIN) | Masa Perttilä Finnország (FIN) |
1924, Párizs részletek | Edvard Westerlund Finnország (FIN) | Arthur Lindfors Finnország (FIN) | Roman Steinberg Észtország (EST) |
1928, Amszterdam részletek | Väinö Kokkinen Finnország (FIN) | Papp László Magyarország (HUN) | Albert Kusnets Észtország (EST) |
1932, Los Angeles részletek | Väinö Kokkinen Finnország (FIN) | Jean Földeák Németország (GER) | Axel Cadier Svédország (SWE) |
1936, Berlin részletek | Ivar Johansson Svédország (SWE) | Ludwig Schweickert Németország (GER) | Palotás József Magyarország (HUN) |
1948, London részletek | Axel Grönberg Svédország (SWE) | Muhlis Tayfur Törökország (TUR) | Ercole Gallegati Olaszország (ITA) |
1952, Helsinki részletek | Axel Grönberg Svédország (SWE) | Kalervo Rauhala Finnország (FIN) | Nyikolaj Belov Szovjetunió (URS) |
1956, Melbourne részletek | Givi Kartozija Szovjetunió (URS) | Dimitar Dobrev Bulgária (BUL) | Rune Jansson Svédország (SWE) |
1960, Róma részletek | Dimitar Dobrev Bulgária (BUL) | Lothar Metz Egyesült Német Csapat (EUA) | Ion Ţăranu Románia (ROM) |
1964, Tokió részletek | Branislav Simić Jugoszlávia (YUG) | Jiří Kormaník Csehszlovákia (TCH) | Lothar Metz Egyesült Német Csapat (EUA) |
1968, Mexikóváros részletek | Lothar Metz NDK (GDR) | Valentyin Olenyik Szovjetunió (URS) | Branislav Simić Jugoszlávia (YUG) |
1972, München részletek | Hegedűs Csaba Magyarország (HUN) | Anatolij Nazarenko Szovjetunió (URS) | Milan Nenadić Jugoszlávia (YUG) |
1976, Montréal részletek | Momir Petković Jugoszlávia (YUG) | Vlagyimir Csebokszarov Szovjetunió (URS) | Ivan Kolev Bulgária (BUL) |
1980, Moszkva részletek | Gennagyij Korban Szovjetunió (URS) | Jan Dołgowicz Lengyelország (POL) | Pavel Pavlov Bulgária (BUL) |
1984, Los Angeles részletek | Ion Draica Románia (ROM) | Dimítriosz Thanópulosz Görögország (GRE) | Sören Claeson Svédország (SWE) |
1988, Szöul részletek | Mihail Mamiasvili Szovjetunió (URS) | Komáromi Tibor Magyarország (HUN) | Kim Szanggju (Kim Sang-gyu) Dél-Korea (KOR) |
1992, Barcelona részletek | Farkas Péter Magyarország (HUN) | Piotr Stępień Lengyelország (POL) | Daulet Turlihanov Egyesített Csapat (EUN) |
1996, Atlanta részletek | Hamza Yerlikaya Törökország (TUR) | Thomas Zander Németország (GER) | Valerij Cilenyc Fehéroroszország (BLR) |
2000, Sydney részletek | Hamza Yerlikaya Törökország (TUR) | Bárdosi Sándor Magyarország (HUN) | Muhran Vahtangadze Grúzia (GEO) |
2004, Athén részletek | Alekszej Misin Oroszország (RUS) | Ara Abrahamian Svédország (SWE) | Vjacsaszlav Makaranka Fehéroroszország (BLR) |
2008, Peking részletek | Andrea Minguzzi Olaszország (ITA) | Fodor Zoltán Magyarország (HUN) | Nazmi Avluca Törökország (TUR) |
2012, London részletek | Alan Hugajev Oroszország (RUS) | Karam Gáber Ibráhím Egyiptom (EGY) | Danyijal Gadzsijev Kazahsztán (KAZ) |
Damian Janikowski Lengyelország (POL) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Davit Chakvetadze Oroszország (RUS) | Zsan Belenyuk Ukrajna (UKR) | Dzsavid Hamzatav Fehéroroszország (BLR) |
Denis Kudla Németország (GER) | |||
2020, Tokió részletek | Zsan Belenyuk Ukrajna (UKR) | Lőrincz Viktor Magyarország (HUN) | Denis Kudla Németország (GER) |
Zurab Datunasvili Szerbia (SRB) |
Nehézsúly
- +82,5 kg (1912–1928)
- +87 kg (1932–1960)
- +97 kg (1964–1968)
- -100 kg (1972–1996)
- -97 kg (2000)
- -96 kg (2004–2012)
- -98 kg (2016)
- -97 kg (2020–)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1912, Stockholm részletek | Yrjö Saarela Finnország (FIN) | Johan Olin Finnország (FIN) | Søren Marinus Jensen Dánia (DEN) |
1920, Antwerpen részletek | Adolf Lindfors Finnország (FIN) | Poul Hansen Dánia (DEN) | Martti Nieminen Finnország (FIN) |
1924, Párizs részletek | Henri Deglane Franciaország (FRA) | Edil Rosenqvist Finnország (FIN) | Badó Rajmund Magyarország (HUN) |
1928, Amszterdam részletek | Rudolf Svensson Svédország (SWE) | Hjalmar Nyström Finnország (FIN) | Georg Gehring Németország (GER) |
1932, Los Angeles részletek | Carl Westergren Svédország (SWE) | Josef Urban Csehszlovákia (TCH) | Nikolaus Hirschl Ausztria (AUT) |
1936, Berlin részletek | Kristjan Palusalu Észtország (EST) | John Nyman Svédország (SWE) | Kurt Hornfischer Németország (GER) |
1948, London részletek | Ahmet Kireççi Törökország (TUR) | Tor Nilsson Svédország (SWE) | Guido Fantoni Olaszország (ITA) |
1952, Helsinki részletek | Johannes Kotkas Szovjetunió (URS) | Josef Růžička Csehszlovákia (TCH) | Tauno Kovanen Finnország (FIN) |
1956, Melbourne részletek | Anatolij Parfenov Szovjetunió (URS) | Wilfried Dietrich Egyesült Német Csapat (EUA) | Adelmo Bulgarelli Olaszország (ITA) |
1960, Róma részletek | Ivan Bohdan Szovjetunió (URS) | Wilfried Dietrich Egyesült Német Csapat (EUA) | Bohumil Kubát Csehszlovákia (TCH) |
1964, Tokió részletek | Kozma István Magyarország (HUN) | Anatolij Roscsin Szovjetunió (URS) | Wilfried Dietrich Egyesült Német Csapat (EUA) |
1968, Mexikóváros részletek | Kozma István Magyarország (HUN) | Anatolij Roscsin Szovjetunió (URS) | Petr Kment Csehszlovákia (TCH) |
1972, München részletek | Nicolae Martinescu Románia (ROM) | Nyikolaj Jakovenko Szovjetunió (URS) | Kiss Ferenc Magyarország (HUN) |
1976, Montréal részletek | Nyikolaj Balbosin Szovjetunió (URS) | Kamen Goranov Bulgária (BUL) | Andrzej Skrzydlewski Lengyelország (POL) |
1980, Moszkva részletek | Georgi Rajkov Bulgária (BUL) | Roman Bierła Lengyelország (POL) | Vasile Andrei Románia (ROM) |
1984, Los Angeles részletek | Vasile Andrei Románia (ROM) | Greg Gibson Egyesült Államok (USA) | Jožef Tertei Jugoszlávia (YUG) |
1988, Szöul részletek | Andrzej Wroński Lengyelország (POL) | Gerhard Himmel NSZK (FRG) | Dennis Koslowski Egyesült Államok (USA) |
1992, Barcelona részletek | Héctor Milián Kuba (CUB) | Dennis Koslowski Egyesült Államok (USA) | Szergej Gyemjaskevics Egyesített Csapat (EUN) |
1996, Atlanta részletek | Andrzej Wroński Lengyelország (POL) | Szjarhej Listvan Fehéroroszország (BLR) | Mikael Ljungberg Svédország (SWE) |
2000, Sydney részletek | Mikael Ljungberg Svédország (SWE) | David Saldadze Ukrajna (UKR) | Garrett Lowney Egyesült Államok (USA) |
2004, Athén részletek | Karam Gáber Ibráhím Egyiptom (EGY) | Ramaz Nozadze Grúzia (GEO) | Mehmet Özal Törökország (TUR) |
2008, Peking részletek | Aszlanbek Hustov Oroszország (RUS) | Mirko Englich Németország (GER) | Adam Wheeler Egyesült Államok (USA) |
Aszet Mambetov Kazahsztán (KAZ) | |||
2012, London részletek | Gászem Rezái Irán (IRI) | Rusztam Totrov Oroszország (RUS) | Artur Alekszanján Örményország (ARM) |
Jimmy Lidberg Svédország (SWE) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Artur Alekszanján Örményország (ARM) | Yasmany Lugo Kuba (CUB) | Cenk İldem Törökország (TUR) |
Gászem Rezái Irán (IRI) | |||
2020, Tokió részletek | Musza Jevlojev Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) | Artur Alekszanján Örményország (ARM) | Tadeusz Michalik Lengyelország (POL) |
Mohammad Hadi Saravi Irán (IRI) |
Szupernehézsúly
- +93 kg (1908)
- +100 kg (1972–1984)
- -130 kg (1988–2000)
- -120 kg (2004–2012)
- -130 kg (2016-)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1908, London részletek | Weisz Richárd Magyarország (HUN) | Alekszandr Petrov Oroszország (RUS) | Søren Marinus Jensen Dánia (DEN) |
1912–1968 | Nem szerepelt az olimpiai programban | ||
1972, München részletek | Anatolij Roscsin Szovjetunió (URS) | Alekszandar Tomov Bulgária (BUL) | Victor Dolipschi Románia (ROM) |
1976, Montréal részletek | Alekszandr Kolcsinszkij Szovjetunió (URS) | Alekszandar Tomov Bulgária (BUL) | Roman Codreanu Románia (ROM) |
1980, Moszkva részletek | Alekszandr Kolcsinszkij Szovjetunió (URS) | Alekszandar Tomov Bulgária (BUL) | Hasszan Bechara Libanon (LIB) |
1984, Los Angeles részletek | Jeff Blatnick Egyesült Államok (USA) | Refik Memišević Jugoszlávia (YUG) | Victor Dolipschi Románia (ROM) |
1988, Szöul részletek | Alekszandr Karelin Szovjetunió (URS) | Rangel Gerovszki Bulgária (BUL) | Tomas Johansson Svédország (SWE) |
1992, Barcelona részletek | Alekszandr Karelin Egyesített Csapat (EUN) | Tomas Johansson Svédország (SWE) | Ioan Grigoraş Románia (ROM) |
1996, Atlanta részletek | Alekszandr Karelin Oroszország (RUS) | Matt Ghaffari Egyesült Államok (USA) | Serghei Mureico Moldova (MDA) |
2000, Sydney részletek | Rulon Gardner Egyesült Államok (USA) | Alekszandr Karelin Oroszország (RUS) | Dzmitrij Debelka Fehéroroszország (BLR) |
2004, Athén részletek | Haszan Barojev Oroszország (RUS) | Georgij Curcumia Kazahsztán (KAZ) | Rulon Gardner Egyesült Államok (USA) |
2008, Peking részletek | Mijaín López Kuba (CUB) | Mindaugas Mizgaitis Litvánia (LTU) | Yannick Szczepaniak Franciaország (FRA) |
Jurij Patrikejev Örményország (ARM) | |||
2012, London részletek | Mijaín López Kuba (CUB) | Heiki Nabi Észtország (EST) | Rıza Kayaalp Törökország (TUR) |
Johan Eurén Svédország (SWE) | |||
2016, Rio de Janeiro részletek | Mijaín López Kuba (CUB) | Rıza Kayaalp Törökország (TUR) | Sabah Shariati Azerbajdzsán (AZE) |
Szergej Szemjonov Oroszország (RUS) | |||
2020, Tokió részletek | Mijaín López Kuba (CUB) | Jakob Kadzsaja Grúzia (GEO) | Rıza Kayaalp Törökország (TUR) |
Szergej Szemjonov Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) |
Megszűnt versenyszámok
Papírsúly
- -48 kg (1972–1996)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1972, München | Gheorghe Berceanu Románia (ROM) | Rahin Aliabadi Irán (IRI) | Sztefan Angelov Bulgária (BUL) |
1976, Montréal | Alekszej Sumakov Szovjetunió (URS) | Gheorghe Berceanu Románia (ROM) | Sztefan Angelov Bulgária (BUL) |
1980, Moszkva | Zsakszilik Üskempirov Szovjetunió (URS) | Constantin Alexandru Románia (ROM) | Seres Ferenc Magyarország (HUN) |
1984, Los Angeles | Vincenzo Maenza Olaszország (ITA) | Markus Scherer NSZK (FRG) | Szaitó Ikuzó Japán (JPN) |
1988, Szöul | Vincenzo Maenza Olaszország (ITA) | Andrzej Głąb Lengyelország (POL) | Bratan Cenov Bulgária (BUL) |
1992, Barcelona | Oleg Kucserenko Egyesített Csapat (EUN) | Vincenzo Maenza Olaszország (ITA) | Wilber Sánchez Kuba (CUB) |
1996, Atlanta | Sim Gvonho (Sim Gwon-ho) Dél-Korea (KOR) | Aljakszandr Pavlav Fehéroroszország (BLR) | Zafar Gulijev Oroszország (RUS) |
Lepkesúly
- -52 kg (1948–1996)
- -54 kg (2000)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1948, London | Pietro Lombardi Olaszország (ITA) | Kenan Olcay Törökország (TUR) | Reino Kangasmäki Finnország (FIN) |
1952, Helsinki | Borisz Gurevics Szovjetunió (URS) | Ignazio Fabra Olaszország (ITA) | Leo Honkala Finnország (FIN) |
1956, Melbourne | Nyikolaj Szolovjov Szovjetunió (URS) | Ignazio Fabra Olaszország (ITA) | Dursun Ali Eğribaş Törökország (TUR) |
1960, Róma | Dumitru Pîrvulescu Románia (ROM) | Osman El-Sayed Egyesült Arab Köztársaság (RAU) | Mohammad Paziraei Irán (IRI) |
1964, Tokió | Hanahara Cutomu Japán (JPN) | Angel Kerezov Bulgária (BUL) | Dumitru Pîrvulescu Románia (RUM) |
1968, Mexikóváros | Petar Kirov Bulgária (BUL) | Vlagyimir Bakulin Szovjetunió (URS) | Miroslav Zeman Csehszlovákia (TCH) |
1972, München | Petar Kirov Bulgária (BUL) | Hirajama Kóicsiró Japán (JPN) | Giuseppe Bognanni Olaszország (ITA) |
1976, Montréal | Vitalij Konsztantyinyov Szovjetunió (URS) | Nicu Gingă Románia (ROM) | Hirajama Kóicsiró Japán (JPN) |
1980, Moszkva | Vahtang Blagidze Szovjetunió (URS) | Rácz Lajos Magyarország (HUN) | Mladen Mladenov Bulgária (BUL) |
1984, Los Angeles | Acudzsi Mijahara Japán (JPN) | Daniel Aceves Mexikó (MEX) | Pang Dedu (Bang Dae-Du) Dél-Korea (KOR) |
1988, Szöul | Jon Rønningen Norvégia (NOR) | Mijahara Acudzsi Japán (JPN) | I Dzseszok (Lee Jae-seok) Dél-Korea (KOR) |
1992, Barcelona | Jon Rønningen Norvégia (NOR) | Alfred Ter-Mkticsjan Egyesített Csapat (EUN) | Min Gjonggap (Min Gyeong-gap) Dél-Korea (KOR) |
1996, Atlanta | Armen Nazarjan Örményország (ARM) | Brandon Paulson Egyesült Államok (USA) | Andrij Kalasnikov Ukrajna (UKR) |
2000, Sydney | Sim Gvonho (Sim Gwon-ho) Dél-Korea (KOR) | Lázaro Rivas Kuba (CUB) | Kang Jonggjun (Gang Yeonggyun) Észak-Korea (PRK) |
Pehelysúly
- -60 kg (1912–1920)
- -62 kg (1924–1928)
- -61 kg (1932–1960)
- -63 kg (1964–1968)
- -62 kg (1972–1996)
- -63 kg (2000)
- -60 kg (2004–2012)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1912, Stockholm | Kaarlo Koskelo Finnország (FIN) | Georg Gerstäcker Németország (GER) | Otto Lasanen Finnország (FIN) |
1920, Antwerpen | Oskari Friman Finnország (FIN) | Heikki Kähkönen Finnország (FIN) | Fritiof Svensson Svédország (SWE) |
1924, Párizs | Kalle Anttila Finnország (FIN) | Aleksanteri Toivola Finnország (FIN) | Eric Malmberg Svédország (SWE) |
1928, Amszterdam | Voldemar Väli Észtország (EST) | Eric Malmberg Svédország (SWE) | Gerolamo Quaglia Olaszország (ITA) |
1932, Los Angeles | Giovanni Gozzi Olaszország (ITA) | Wolfgang Ehrl Németország (GER) | Lauri Koskela Finnország (FIN) |
1936, Berlin | Yaşar Erkan Törökország (TUR) | Aarne Reini Finnország (FIN) | Einar Karlsson Svédország (SWE) |
1948, London | Mehmet Oktav Törökország (TUR) | Olle Anderberg Svédország (SWE) | Tóth Ferenc Magyarország (HUN) |
1952, Helsinki | Jakov Punkin Szovjetunió (URS) | Polyák Imre Magyarország (HUN) | Abdel Al-Rashid Egyiptom (EGY) |
1956, Melbourne | Rauno Mäkinen Finnország (FIN) | Polyák Imre Magyarország (HUN) | Roman Dzeneladze Szovjetunió (URS) |
1960, Róma | Müzahir Sille Törökország (TUR) | Polyák Imre Magyarország (UNG) | Konsztantyin Virupajev Szovjetunió (URS) |
1964, Tokió | Polyák Imre Magyarország (HUN) | Roman Rurua Szovjetunió (URS) | Branislav Martinović Jugoszlávia (YUG) |
1968, Mexikóváros | Roman Rurua Szovjetunió (URS) | Fudzsimoto Hideo Japán (JPN) | Simion Popescu Románia (RUM) |
1972, München | Georgi Markov Bulgária (BUL) | Heinz-Helmut Wehling NDK (GDR) | Kazimierz Lipień Lengyelország (POL) |
1976, Montréal | Kazimierz Lipień Lengyelország (POL) | Nelszon Davigyan Szovjetunió (URS) | Réczi László Magyarország (HUN) |
1980, Moszkva | Sztéliosz Mijákisz Görögország (GRE) | Tóth István Magyarország (HUN) | Borisz Kramorenko Szovjetunió (URS) |
1984, Los Angeles | Kim Vongi (Kim Won-gi) Dél-Korea (KOR) | Kent-Olle Johansson Svédország (SWE) | Hugo Dietsche Svájc (SUI) |
1988, Szöul | Kamandar Məcidov Szovjetunió (URS) | Zsivko Vangelov Bulgária (BUL) | An Dehjon (An Dae-hyeon) Dél-Korea (KOR) |
1992, Barcelona | Mehmet Akif Pirim Törökország (TUR) | Szergej Martinov Egyesített Csapat (EUN) | Juan Marén Kuba (CUB) |
1996, Atlanta | Włodzimierz Zawadzki Lengyelország (POL) | Juan Marén Kuba (CUB) | Mehmet Akif Pirim Törökország (TUR) |
2000, Sydney | Vartyeresz Szamurgasev Oroszország (RUS) | Juan Marén Kuba (CUB) | Akaki Csacsua Grúzia (GEO) |
2004, Athén | Csong Dzsihjon (Jeong Ji-hyeon) Dél-Korea (KOR) | Roberto Monzón Kuba (CUB) | Armen Nazarjan Bulgária (BUL) |
2008, Peking részletek | Iszlam-Beka Albijev Oroszország (RUS) | Vitaliy Rəhimov Azerbajdzsán (AZE) | Nurbakit Tengizbajev Kazahsztán (KAZ) |
Ruszlan Tyumenbajev Kirgizisztán (KGZ) | |||
2012, London részletek | Omid Nóruzi Irán (IRI) | Revaz Laski Grúzia (GEO) | Zaur Kuramagomedov Oroszország (RUS) |
Macumoto Rjútaró Japán (JPN) |
Félnehézsúly
- -93 kg (1908)
- -82.5 kg (1912–1928)
- -87 kg (1932–1960)
- -97 kg (1964–1968)
- -90 kg (1972–1996)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1908, London | Verner Weckman Finnország (FIN) | Yrjö Saarela Finnország (FIN) | Carl Jensen Dánia (DEN) |
1912, Stockholm | Nem adták ki | Anders Ahlgren Svédország (SWE) | Varga Béla Magyarország (HUN) |
Ivar Böhling Finnország (FIN) | |||
1920, Antwerpen | Claes Johansson Svédország (SWE) | Edil Rosenqvist Finnország (FIN) | Johannes Eriksen Dánia (DEN) |
1924, Párizs | Carl Westergren Svédország (SWE) | Rudolf Svensson Svédország (SWE) | Onni Pellinen Finnország (FIN) |
1928, Amszterdam | Ibrahim Moustafa Egyiptom (EGY) | Adolf Rieger Németország (GER) | Onni Pellinen Finnország (FIN) |
1932, Los Angeles | Rudolf Svensson Svédország (SWE) | Onni Pellinen Finnország (FIN) | Mario Gruppioni Olaszország (ITA) |
1936, Berlin | Axel Cadier Svédország (SWE) | Edvīns Bietags Lettország (LAT) | Ago Neo Észtország (EST) |
1948, London | Karl-Erik Nilsson Svédország (SWE) | Kelpo Gröndahl Finnország (FIN) | Ibrahim Orabi Egyiptom (EGY) |
1952, Helsinki | Kelpo Gröndahl Finnország (FIN) | Salva Csihladze Szovjetunió (URS) | Karl-Erik Nilsson Svédország (SWE) |
1956, Melbourne | Valentyin Nyikolajev Szovjetunió (URS) | Petko Szirakov Bulgária (BUL) | Karl-Erik Nilsson Svédország (SWE) |
1960, Róma | Tevfik Kiş Törökország (TUR) | Krali Bimbalov Bulgária (BUL) | Givi Kartozija Szovjetunió (URS) |
1964, Tokió | Bojan Radev Bulgária (BUL) | Per Svensson Svédország (SWE) | Heinz Kiehl Egyesült Német Csapat (EUA) |
1968, Mexikóváros | Bojan Radev Bulgária (BUL) | Nyikolaj Jakovenko Szovjetunió (URS) | Nicolae Martinescu Románia (RUM) |
1972, München | Valerij Rezancev Szovjetunió (URS) | Josip Čorak Jugoszlávia (YUG) | Czesław Kwieciński Lengyelország (POL) |
1976, Montréal | Valerij Rezancev Szovjetunió (URS) | Sztojan Nikolov Bulgária (BUL) | Czesław Kwieciński Lengyelország (POL) |
1980, Moszkva | Növényi Norbert Magyarország (HUN) | Igor Kanigin Szovjetunió (URS) | Petre Dicu Románia (ROM) |
1984, Los Angeles | Steve Fraser Egyesült Államok (USA) | Ilie Matei Románia (ROM) | Frank Andersson Svédország (SWE) |
1988, Szöul | Atanasz Komsev Bulgária (BUL) | Harri Koskela Finnország (FIN) | Vlagyimir Popov Szovjetunió (URS) |
1992, Barcelona | Maik Bullmann Németország (GER) | Hakkı Başar Törökország (TUR) | Gogi Koguasvili Egyesített Csapat (EUN) |
1996, Atlanta | Vjacseszlav Olijnik Ukrajna (UKR) | Jacek Fafiński Lengyelország (POL) | Maik Bullmann Németország (GER) |
Abszolút kategória
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1896, Athén | Carl Schuhmann Németország (GER) | Jeórjosz Cítasz Görögország (GRE) | Sztéfanosz Hrisztópulosz Görögország (GRE) |
Források
- Wrestling (angol nyelven). sports-reference.com. [2008. szeptember 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. november 1.)
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap