Simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – 4 × 100 meter mixad frisim
4 × 100 meter mixad frisim vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 17 februari (försöksheat & final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 20 |
Aktiva | 92 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Ort | Doha |
Arena | Aspire Dome |
Placeringar | |
Guld | Kina Pan Zhanle Wang Haoyu Li Bingjie Yu Yiting Ji Xinjie Ai Yanhan |
Silver | Australien Kai Taylor Jack Cartwright Shayna Jack Brianna Throssell Alexandria Perkins Abbey Harkin |
Brons | USA Hunter Armstrong Matt King Claire Curzan Kate Douglass Luke Hobson Jack Aikins Addison Sauickie Kayla Han |
← Fukuoka 2023 Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
Fritt program | damer | mixat | |
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
4 × 100 meter mixad frisim vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes den 17 februari 2024 i Aspire Dome i Doha i Qatar.[1][2]
Guldet togs av Kinas kapplag på tiden 3 minuter och 21,18 sekunder, vilket blev ett nytt asiatiskt rekord. Silvret togs av Australien och bronset togs av USA.[3]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[4]
Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|
Världsrekord | Australien | 3.18,83 | Fukuoka, Japan | 29 juli 2023 |
Mästerskapsrekord | Australien | 3.18,83 | Fukuoka, Japan | 29 juli 2023 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade klockan 10:19.[5]
Placering | Heat | Bana | Nation | Simmare | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | Kina | Wang Haoyu (48,28) Ji Xinjie (47,86) Yu Yiting (53,90) Ai Yanhan (54,43) | 3.24,47 | 0Q0, 0AR0 |
2 | 3 | 5 | Kanada | Finlay Knox (48,93) Javier Acevedo (47,98) Rebecca Smith (54,45) Taylor Ruck (53,42) | 3.24,78 | 0Q0 |
3 | 3 | 4 | Australien | Kai Taylor (48,73) Jack Cartwright (48,03) Alexandria Perkins (54,58) Abbey Harkin (53,96) | 3.25,30 | 0Q0 |
4 | 2 | 5 | Italien | Lorenzo Zazzeri (48,51) Manuel Frigo (48,62) Sofia Morini (54,66) Chiara Tarantino (54,27) | 3.26,06 | 0Q0 |
5 | 2 | 4 | USA | Luke Hobson (48,50) Jack Aikins (48,92) Addison Sauickie (54,83) Kayla Han (56,51) | 3.28,76 | 0Q0 |
6 | 3 | 6 | Nederländerna | Stan Pijnenburg (49,08) Thom de Boer (49,43) Milou van Wijk (55,48) Janna van Kooten (55,24) | 3.29,23 | 0Q0 |
7 | 2 | 2 | Slovakien | Matej Duša (49,23) Tibor Tistan (50,64) Lillian Slušná (55,92) Teresa Ivan (55,88) | 3.31,67 | 0Q0 |
8 | 3 | 7 | Hongkong | Lau Shiu Yue (52,30) Ian Ho (48,80) Camille Cheng (55,29) Tam Hoi Lam (55,80) | 3.32,19 | 0Q0 |
9 | 1 | 6 | Filippinerna | Jarod Hatch (51,65) Kayla Sanchez (55,08) Teia Salvino (57,21) Jerard Jacinto (52,59) | 3.36,53 | |
10 | 2 | 7 | Thailand | Dulyawat Kaewsriyong (50,28) Tonnam Kanteemool (50,88) Kamonchanok Kwanmuang (58,42) Jenjira Srisa-Ard (1.00,27) | 3.39,85 | |
11 | 3 | 8 | Uganda | Jesse Ssuubi Ssengonzi (52,07) Tendo Mukalazi (51,66) Kirabo Namutebi (1.00,28) Gloria Muzito (56,34) | 3.40,35 | |
12 | 1 | 4 | Kenya | Monyo Maina (52,94) Ridhwan Mohamed (52,67) Imara Thorpe (59,28) Maria Brunlehner (57,39) | 3.42,28 | |
13 | 2 | 1 | Armenien | Artur Barseghyan (50,41) Ashot Chakhoyan (54,78) Varsenik Manucharyan (1.00,30) Ani Poghosyan (58,80) | 3.44,29 | |
14 | 1 | 5 | Dominikanska republiken | Anthony Piñeiro (52,72) María Alejandra Fernández (1.01,81) Alejandra Santana (1.02,82) Javier Nuñez (50,82) | 3.48,17 | |
15 | 3 | 1 | Bahamas | Lamar Taylor (53,19) Marvin Johnson (53,81) Victoria Russell (1.02,01) Rhanishka Gibbs (1.00,62) | 3.49,63 | |
16 | 2 | 8 | Guam | Israel Poppe (54,12) James Hendrix (53,87) Amaya Bollinger (1.03,04) Mia Lee (1.01,26) | 3.52,29 | |
17 | 1 | 3 | Tonga | Carolann Faeamani (1.04,46) Alan Uhi (55,76) Charissa Panuve (1.03,76) Finau Ohuafi (53,92) | 3.57,90 | |
18 | 3 | 0 | Bahrain | Saud Ghali (55,27) Ahmed Theibich (56,98) Amani Al-Obaidli (1.01,65) Noor Yussuf Abdulla (1.04,01) | 3.57,91 | |
19 | 2 | 0 | Mikronesiska federationen | Tasi Limtiaco (55,01) Kestra Kihleng (1.05,27) Katerson Moya (57,81) Taeyanna Adams (1.07,22) | 4.05,31 | |
20 | 2 | 9 | Maldiverna | Mubal Azzam Ibrahim (57,69) Aishath Shaig (1.10,06) Hamna Ahmed (1.09,50) Mohamed Rihan Shiham (56,92) | 4.14,17 | |
— | 2 | 3 | Sverige | 0DNS0 | ||
2 | 6 | Ungern | ||||
3 | 2 | Sydafrika |
Final
Finalen startade klockan 20:45.[6]
Placering | Bana | Nation | Simmare | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
4 | Kina | Pan Zhanle Wang Haoyu Li Bingjie Yu Yiting | 3.21,18 | 0AR0 | |
3 | Australien | Kai Taylor Jack Cartwright Shayna Jack Brianna Throssell | 3.21,78 | ||
2 | USA | Hunter Armstrong Matt King Claire Curzan Kate Douglass | 3.22,28 | ||
4 | 5 | Kanada | Finlay Knox Javier Acevedo Taylor Ruck Rebecca Smith | 3.23,79 | |
5 | 6 | Italien | Alessandro Miressi Manuel Frigo Sofia Morini Chiara Tarantino | 3.24,40 | |
6 | 7 | Nederländerna | Stan Pijnenburg Caspar Corbeau Kira Toussaint Marrit Steenbergen | 3.25,14 | |
7 | 8 | Hongkong | Lau Shiu Yue Ian Ho Camille Cheng Tam Hoi Lam | 3.29,88 | |
8 | 1 | Slovakien | Matej Duša Tibor Tistan Lillian Slušná Teresa Ivan | 3.31,13 |
Källor
- ^ ”Schedule”. fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/00011800000301F70101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”World Championships, Day 7 Finals: Pan Zhanle, China Go Wire-to-Wire in Mixed 400 Free Relay; Fourth Relay Gold This Week”. swimmingworldmagazine.com. 17 februari 2024. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-day-7-finals-pan-zhanle-china-go-wire-to-wire-in-mixed-400-free-relay-fourth-relay-gold-this-week/. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/0001180000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). omegatiming.com. 17 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000301F70101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Final results”. omegatiming.com. 17 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000301F70104FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 18 februari 2024.
- 2015: Ryan Lochte, Nathan Adrian, Simone Manuel, Missy Franklin, Conor Dwyer*, Margo Geer*, Abbey Weitzeil* (USA)
- 2017: Caeleb Dressel, Nathan Adrian, Mallory Comerford, Simone Manuel, Blake Pieroni*, Townley Haas*, Lia Neal*, Kelsi Worrell* (USA)
- 2019: Caeleb Dressel, Zach Apple, Mallory Comerford, Simone Manuel, Blake Pieroni*, Nathan Adrian*, Katie McLaughlin*, Abbey Weitzeil* (USA)
- 2022: Jack Cartwright, Kyle Chalmers, Madison Wilson, Mollie O'Callaghan, Zac Incerti*, William Yang*, Meg Harris*, Leah Neale* (AUS)
- 2023: Jack Cartwright, Kyle Chalmers, Shayna Jack, Mollie O'Callaghan, Flynn Southam*, Madison Wilson*, Meg Harris* (AUS)
- 2024: Pan Zhanle, Wang Haoyu, Li Bingjie, Yu Yiting, Ji Xinjie*, Ai Yanhan* (CHN)