Simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – Herrarnas 50 meter frisim
Herrarnas 50 meter frisim vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 16 februari (försöksheat och semifinaler) 17 februari (final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 111 |
Aktiva | 117 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Ort | Doha |
Arena | Aspire Dome |
Placeringar | |
Guld | Vladyslav Buchov Ukraina |
Silver | Cameron McEvoy Australien |
Brons | Benjamin Proud Storbritannien |
Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
Fritt program | damer | mixat | |
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 50 meter frisim vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes mellan den 16 och 17 februari 2024 i Aspire Dome i Doha i Qatar.[1][2]
Ukrainske Vladyslav Buchov tog guld efter ett lopp på 21,44 sekunder. Silvret togs av australiske Cameron McEvoy och bronset togs av brittiske Benjamin Proud.[3]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[4]
Namn | Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|---|
Världsrekord | César Cielo | Brasilien | 20,91 | São Paulo, Brasilien | 18 december 2009 |
Mästerskapsrekord | Caeleb Dressel | USA | 21,04 | Gwangju, Sydkorea | 27 juli 2019 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade den 16 februari klockan 10:08.[5]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 12 | 4 | Cameron McEvoy | Australien | 21,13 | 0Q0 |
2 | 10 | 5 | Vladyslav Buchov | Ukraina | 21,56 | 0Q0 |
3 | 11 | 6 | Kristian Golomeev | Grekland | 21,70 | 0Q0 |
4 | 10 | 4 | Michael Andrew | USA | 21,78 | 0Q0 |
5 | 12 | 2 | Ian Ho | Hongkong | 21,83 | 0Q0 |
6 | 11 | 1 | Lorenzo Zazzeri | Italien | 21,85 | 0Q0 |
7 | 12 | 5 | Isaac Cooper | Australien | 21,86 | 0Q0 |
8 | 11 | 4 | Benjamin Proud | Storbritannien | 21,88 | 0Q0 |
9 | 12 | 6 | Kenzo Simons | Nederländerna | 21,89 | 0Q0 |
10 | 12 | 3 | Yuchan Ji | Sydkorea | 21,93 | 0Q0 |
11 | 10 | 2 | Dylan Carter | Trinidad och Tobago | 21,95 | 0Q0 |
12 | 11 | 3 | Leonardo Deplano | Italien | 21,98 | 0Q0 |
13 | 11 | 9 | Björn Seeliger | Sverige | 21,99 | 0Q0 |
14 | 10 | 3 | Matt King | USA | 22,03 | 0Q0 |
15 | 9 | 1 | Andrej Barna | Serbien | 22,05 | 0Q0 |
16 | 9 | 6 | Matej Duša | Slovakien | 22,12 | 0Q0, 0NR0 |
17 | 12 | 0 | Thom de Boer | Nederländerna | 22,13 | |
18 | 11 | 2 | Diogo Matos | Portugal | 22,14 | |
19 | 12 | 1 | Nicholas Lia | Norge | 22,19 | |
20 | 9 | 4 | Pawel Juraszek | Polen | 22,20 | |
20 | 10 | 8 | Nikola Miljenic | Kroatien | 22,20 | |
22 | 10 | 7 | Mikel Schreuders | Aruba | 22,22 | |
22 | 11 | 8 | Shinri Shioura | Japan | 22,22 | |
24 | 10 | 1 | Thomas Fannon | Irland | 22,23 | |
24 | 10 | 6 | Stergios Marios Bilas | Grekland | 22,23 | |
26 | 11 | 7 | Miguel Nascimento | Portugal | 22,25 | |
27 | 11 | 0 | Alberto Mestre | Venezuela | 22,26 | |
28 | 12 | 7 | Jonathan Tan | Singapore | 22,27 | |
29 | 9 | 7 | Heiko Gigler | Österrike | 22,28 | |
30 | 11 | 5 | Szebasztián Szabó | Ungern | 22,32 | |
31 | 8 | 6 | Clayton Jimmie | Sydafrika | 22,33 | |
32 | 9 | 5 | Lamar Taylor | Bahamas | 22,41 | |
33 | 9 | 2 | Kaloyan Bratanov | Bulgarien | 22,48 | |
33 | 12 | 8 | Andrij Hovorov | Ukraina | 22,48 | |
35 | 10 | 9 | Remi Fabiani | Luxemburg | 22,55 | |
36 | 9 | 9 | Oussama Sahnoune | Algeriet | 22,76 | |
37 | 9 | 8 | Kalle Aleksanteri Makinen | Finland | 22,81 | |
38 | 9 | 3 | Cameron Gray | Nya Zeeland | 22,84 | |
39 | 9 | 0 | Javier Nunez | Dominikanska republiken | 22,95 | |
40 | 8 | 3 | Samyar Abdoli | Iran | 22,98 | |
41 | 8 | 0 | Diego Aranda | Uruguay | 23,06 | |
42 | 10 | 0 | Emre Sakci | Turkiet | 23,11 | |
43 | 8 | 4 | Adi Mesetovic | Bosnien och Hercegovina | 23,12 | |
44 | 8 | 5 | Stephen Calkins | Kanada | 23,15 | |
45 | 8 | 8 | Hansel Mccaig | Fiji | 23,30 | |
46 | 7 | 0 | Grisi Koxhaku | Albanien | 23,41 | |
47 | 5 | 4 | Yousuf Almatrooshi | Förenade arabemiraten | 23,44 | |
48 | 1 | 3 | Kyle Abeysinghe | Sri Lanka | 23,45 | |
48 | 7 | 5 | Emad Addin Zapen | Jordanien | 23,45 | |
50 | 7 | 6 | Bernat Lomero | Andorra | 23,47 | |
51 | 8 | 7 | Stefano Mitchell | Antigua och Barbuda | 23,48 | |
52 | 8 | 1 | Jeancarlo Calderon | Panama | 23,52 | |
53 | 7 | 3 | Tendo Mukalazi | Uganda | 23,63 | |
54 | 7 | 7 | Tristan Dorville | Saint Lucia | 23,70 | |
55 | 8 | 2 | Alaa Maso | Flyktinglaget | 23,73 | |
56 | 8 | 9 | Johann Stickland | Samoa | 23,75 | |
57 | 5 | 3 | Steven Aimable | Senegal | 23,77 | |
58 | 6 | 4 | Alexander Shah | Nepal | 23,79 | |
59 | 7 | 4 | Colins Obi Ebingha | Nigeria | 23,80 | |
60 | 6 | 3 | Jose Quintanilla | Bolivia | 23,87 | |
61 | 7 | 2 | Micah Masei | Amerikanska Samoa | 24,00 | |
62 | 6 | 5 | Nixon Hernandez | El Salvador | 24,01 | |
63 | 7 | 1 | Musa Zhalayev | Turkmenistan | 24,10 | |
64 | 6 | 6 | Antoine De Lapparent | Kambodja | 24,14 | |
65 | 7 | 8 | Irvin Hoost | Surinam | 24,23 | |
66 | 6 | 9 | Mohamad Zubaid | Kuwait | 24,25 | |
67 | 5 | 5 | Adam Moncherry | Seychellerna | 24,27 | |
67 | 7 | 9 | Sidrell Williams | Jamaica | 24,27 | |
69 | 6 | 10 | Belly-Cresus Ganira | Burundi | 24,32 | |
70 | 6 | 2 | Filipe Gomes | Malawi | 24,34 | |
71 | 6 | 1 | Ovesh Purahoo | Mauritius | 24,35 | |
72 | 6 | 7 | Damien Shamambo | Zambia | 24,50 | |
73 | 6 | 8 | Issa Al-Adawi | Oman | 24,60 | |
74 | 5 | 6 | Syed Muhammad Haseeb Tariq | Pakistan | 24,62 | |
75 | 5 | 2 | Josh Tarere | Papua Nya Guinea | 24,64 | |
76 | 2 | 9 | Alexien Kouma | Mali | 24,77 | |
77 | 1 | 0 | Jefferson Kpanou | Benin | 24,83 | |
78 | 5 | 1 | Alan Koti Lopeti Uhi | Tonga | 24,85 | |
79 | 5 | 7 | Yousef Al-Khulaifi | Qatar | 25,04 | |
80 | 5 | 8 | Cedrick Niyibizi | Rwanda | 25,12 | |
81 | 2 | 8 | Brandon George | Saint Vincent och Grenadinerna | 25,31 | |
82 | 5 | 0 | Tajhari Williams | Turks- och Caicosöarna | 25,35 | |
83 | 1 | 4 | Samiul Islam Rafi | Bangladesh | 25,47 | |
84 | 1 | 5 | Aaron Owusu | Eritrea | 25,66 | |
85 | 5 | 9 | Haziq Samil | Brunei | 25,72 | |
86 | 4 | 4 | Katerson Moya | Mikronesiska federationen | 25,80 | |
86 | 4 | 7 | Houmed Houssein | Djibouti | 25,80 | |
88 | 4 | 5 | Travis Dui Sakurai | Palau | 25,83 | |
89 | 2 | 5 | Camil Doua | Mauretanien | 25,93 | |
90 | 4 | 2 | Michael Mponezya Joseph | Tanzania | 25,94 | |
91 | 4 | 3 | Fakhriddin Madkamov | Tadzjikistan | 26,38 | |
92 | 4 | 6 | Slava Sihanouvong | Laos | 26,48 | |
93 | 4 | 8 | Souleymane Napare | Burkina Faso | 26,51 | |
94 | 4 | 1 | Kinley Lhendup | Bhutan | 26,62 | |
95 | 2 | 6 | Troy Nestor Pina | Kap Verde | 26,88 | |
96 | 3 | 1 | Christian Nii Nortey | Ghana | 27,16 | |
97 | 1 | 8 | Charles Levi Avi | Elfenbenskusten | 27,21 | |
98 | 3 | 2 | Aseel Khousrof | Jemen | 27,32 | |
99 | 3 | 7 | Ousman Jobe | Gambia | 27,34 | |
100 | 4 | 0 | Edgar Iro | Salomonöarna | 27,35 | |
101 | 3 | 5 | Joshua Wyse | Sierra Leone | 27,37 | |
102 | 2 | 2 | Fode Amara Camara | Guinea | 27,44 | |
103 | 3 | 6 | Magnim Jordano Daou | Togo | 27,49 | |
104 | 4 | 9 | Phillip Kinono | Marshallöarna | 27,62 | |
105 | 2 | 0 | Charly Ndjoume | Kamerun | 27,69 | |
106 | 3 | 4 | Johnathan Silas | Vanuatu | 27,74 | |
107 | 2 | 3 | Yann Emmanuel Douma | Kongo-Brazzaville | 27,87 | |
108 | 1 | 6 | Aristote Ndombe | Kongo-Kinshasa | 27,88 | |
109 | 1 | 2 | Bereket Girkebo | Etiopien | 28,17 | |
110 | 3 | 3 | Adam Mpali | Gabon | 28,61 | |
111 | 2 | 1 | Troy Nisbett | Saint Kitts och Nevis | 29,23 | |
112 | 3 | 9 | Refiloe Chopho | Lesotho | 29,56 | |
113 | 3 | 8 | Jolanio Guterres | Östtimor | 30,06 | |
114 | 1 | 1 | Ibrahim Mohamed | Komorerna | 30,43 | |
115 | 3 | 0 | Pedro Rogery | Guinea-Bissau | 30,63 | |
116 | 2 | 4 | Terence Tengue | Centralafrikanska republiken | 31,69 | |
– | 1 | 7 | Higinio Ndong | Ekvatorialguinea | 0DNS0 | |
12 | 9 | Pan Zhanle | Kina | |||
2 | 7 | Marouane Mamane | Niger | 0DSQ0 |
Semifinaler
Semifinalerna startade den 16 februari klockan 19:40.[6]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 4 | Cameron McEvoy | Australien | 21,23 | 0Q0 |
2 | 1 | 4 | Vladyslav Buchov | Ukraina | 21,38 | 0Q0, 0NR0 |
3 | 1 | 6 | Benjamin Proud | Storbritannien | 21,54 | 0Q0 |
4 | 2 | 1 | Björn Seeliger | Sverige | 21,67 | 0Q0 |
5 | 2 | 5 | Kristian Golomeev | Grekland | 21,72 | 0Q0 |
6 | 2 | 2 | Kenzo Simons | Nederländerna | 21,73 | 0Q0 |
7 | 2 | 6 | Isaac Cooper | Australien | 21,74 | 0Q0 |
8 | 1 | 5 | Michael Andrew | USA | 21,77 | 0Q0 |
9 | 1 | 3 | Lorenzo Zazzeri | Italien | 21,80 | |
10 | 1 | 7 | Leonardo Deplano | Italien | 21,81 | |
11 | 2 | 3 | Ian Ho | Hongkong | 21,84 | |
12 | 1 | 2 | Ji Yu-chan | Sydkorea | 21,87 | |
13 | 2 | 8 | Andrej Barna | Serbien | 21,89 | 0NR0 |
14 | 1 | 1 | Matt King | USA | 21,99 | |
15 | 2 | 7 | Dylan Carter | Trinidad och Tobago | 22,01 | |
16 | 1 | 8 | Matej Duša | Slovakien | 22,11 | 0NR0 |
Final
Finalen startade den 17 februari klockan 19:09.[7]
Placering | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
5 | Vladyslav Buchov | Ukraina | 21,44 | ||
4 | Cameron McEvoy | Australien | 21,45 | ||
3 | Benjamin Proud | Storbritannien | 21,53 | ||
4 | 8 | Michael Andrew | USA | 21,71 | |
5 | 1 | Isaac Cooper | Australien | 21,77 | |
6 | 7 | Kenzo Simons | Nederländerna | 21,81 | |
7 | 6 | Björn Seeliger | Sverige | 21,83 | |
8 | 2 | Kristian Golomeev | Grekland | 21,84 |
Källor
- ^ ”Schedule”. fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 19 februari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101EB0101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 19 februari 2024.
- ^ ”World Championships, Day 7 Finals: Vladyslav Bukhov Pulls Stunner Over Cam McEvoy in 50 Freestyle”. swimmingworldmagazine.com. 17 februari 2024. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-day-7-finals-vladyslav-bukhov-pulls-stunner-over-cam-mcevoy-in-50-freestyle//. Läst 19 februari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/0001180000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 19 februari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). 16 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101EB0101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 19 februari 2024.
- ^ ”Semifinals results”. omegatiming.com. 16 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101EB0102FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 19 februari 2024.
- ^ ”Final results”. omegatiming.com. 17 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101EB0104FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 19 februari 2024.
- 1986: Tom Jager (USA)
- 1991: Tom Jager (USA)
- 1994: Aleksandr Popov (RUS)
- 1998: Bill Pilczuk (USA)
- 2001: Anthony Ervin (USA)
- 2003: Aleksandr Popov (RUS)
- 2005: Roland Schoeman (RSA)
- 2007: Ben Wildman-Tobriner (USA)
- 2009: César Cielo (BRA)
- 2011: César Cielo (BRA)
- 2013: César Cielo (BRA)
- 2015: Florent Manaudou (FRA)
- 2017: Caeleb Dressel (USA)
- 2019: Caeleb Dressel (USA)
- 2022: Ben Proud (GBR)
- 2023: Cameron McEvoy (AUS)
- 2024: Vladyslav Buchov (UKR)