Simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – Herrarnas 50 meter fjärilsim
Herrarnas 50 meter fjärilsim vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 11 februari (försöksheat & semifinaler) 12 februari (final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 65 |
Aktiva | 67 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Ort | Doha |
Arena | Aspire Dome |
Placeringar | |
Guld | Diogo Ribeiro Portugal |
Silver | Michael Andrew USA |
Brons | Cameron McEvoy Australien |
Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
Fritt program | damer | mixat | |
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 50 meter fjärilsim vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes mellan den 11 och 12 februari 2024 i Aspire Dome i Doha i Qatar.[1][2]
Portugisiske Diogo Ribeiro tog guld efter ett lopp på 22,97 sekunder. Silvret togs av amerikanske Michael Andrew och bronset togs av australiske Cameron McEvoy.[3]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[4]
Namn | Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|---|
Världsrekord | Andrij Hovorov | Ukraina | 22,27 | Rom, Italien | 1 juli 2018 |
Mästerskapsrekord | Caeleb Dressel | USA | 22,35 | Gwangju, Sydkorea | 22 juli 2019 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade den 11 februari klockan 10:31.[5]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 3 | Nyls Korstanje | Nederländerna | 23,02 | 0Q0 |
2 | 6 | 4 | Michael Andrew | USA | 23,03 | 0Q0 |
3 | 7 | 6 | Isaac Cooper | Australien | 23,15 | 0Q0 |
4 | 5 | 4 | Dylan Carter | Trinidad och Tobago | 23,16 | 0Q0 |
5 | 7 | 4 | Diogo Ribeiro | Portugal | 23,18 | 0Q0 |
5 | 7 | 7 | Nicholas Lia | Norge | 23,18 | 0Q0, 0NR0 |
7 | 5 | 5 | Cameron McEvoy | Australien | 23,19 | 0Q0 |
8 | 5 | 6 | Baek In-chul | Sydkorea | 23,34 | 0Q0 |
9 | 7 | 5 | Szebasztián Szabó | Ungern | 23,35 | 0Q0 |
10 | 6 | 1 | Shaine Casas | USA | 23,37 | 0Q0 |
10 | 6 | 3 | Mario Molla | Spanien | 23,37 | 0Q0 |
12 | 6 | 9 | Nikola Miljenić | Kroatien | 23,41 | 0Q0 |
13 | 4 | 5 | Chad le Clos | Sydafrika | 23,47 | 0Q0 |
14 | 7 | 8 | Daniel Gracík | Tjeckien | 23,51 | 0Q0 |
15 | 4 | 2 | Finlay Knox | Kanada | 23,52 | 0Q0 |
16 | 6 | 5 | Simon Bucher | Österrike | 23,53 | Omsimning |
16 | 7 | 2 | Teong Tzen Wei | Singapore | 23,53 | Omsimning |
16 | 7 | 3 | Stergios Bilas | Grekland | 23,53 | Omsimning |
19 | 5 | 7 | Eldor Usmonov | Uzbekistan | 23,54 | |
20 | 6 | 6 | Cameron Gray | Nya Zeeland | 23,62 | |
21 | 6 | 2 | Josif Miladinov | Bulgarien | 23,63 | |
21 | 6 | 7 | Andrij Hovorov | Ukraina | 23,63 | |
23 | 5 | 8 | Tibor Tistan | Slovakien | 23,65 | |
24 | 5 | 2 | Jakub Majerski | Polen | 23,68 | |
25 | 6 | 8 | Julien Henx | Luxemburg | 23,77 | |
26 | 7 | 0 | Shane Ryan | Irland | 23,83 | |
27 | 5 | 0 | Jorge Otaiza | Venezuela | 23,87 | |
28 | 5 | 1 | Federico Burdisso | Italien | 23,92 | |
29 | 4 | 0 | Đorđe Matić | Serbien | 23,97 | |
30 | 6 | 0 | Jarod Hatch | Filippinerna | 24,13 | |
31 | 5 | 9 | Shinri Shioura | Japan | 24,16 | |
32 | 4 | 8 | Miloš Milenković | Montenegro | 24,17 | 0NR0 |
33 | 4 | 4 | Nguyễn Hoàng Khang | Vietnam | 24,20 | |
34 | 4 | 3 | Maxim Skazobtsov | Kazakstan | 24,23 | |
35 | 4 | 9 | Mehrshad Afghari | Iran | 24,25 | |
36 | 4 | 7 | Abeiku Jackson | Ghana | 24,29 | |
37 | 4 | 6 | Jaouad Syoud | Algeriet | 24,32 | |
38 | 3 | 3 | Jesse Ssengonzi | Uganda | 24,41 | |
39 | 3 | 4 | Mohamed Mahmoud | Qatar | 24,62 | |
40 | 7 | 9 | Lamar Taylor | Bahamas | 24,85 | |
41 | 3 | 5 | Jeancarlo Calderon | Panama | 24,95 | |
42 | 3 | 1 | Mohamad Masoud | Flyktinglaget | 25,38 | |
43 | 3 | 6 | Adam Moncherry | Seychellerna | 25,40 | |
44 | 3 | 7 | Tristan Dorville | Saint Lucia | 25,50 | |
45 | 3 | 0 | Lam Chi Chong | Macao | 25,74 | |
46 | 3 | 2 | Kokoro Frost | Samoa | 25,86 | |
47 | 3 | 8 | Filippos Iakovidis | Cypern | 26,00 | |
48 | 2 | 4 | Irvin Hoost | Surinam | 26,38 | |
49 | 3 | 9 | Paolo Priska | Albanien | 26,56 | |
50 | 2 | 5 | Phansovannarun Montross | Kambodja | 26,93 | |
51 | 2 | 3 | Fakhriddin Madkamov | Tadzjikistan | 27,25 | |
52 | 1 | 1 | Mohammad Al-Otaibi | Kuwait | 27,41 | |
53 | 2 | 6 | Katerson Moya | Mikronesiska federationen | 27,66 | |
54 | 2 | 2 | Travis Sakurai | Palau | 28,02 | |
55 | 2 | 7 | Souleymane Napare | Burkina Faso | 28,22 | |
56 | 1 | 4 | Troy Pina | Kap Verde | 28,44 | |
57 | 2 | 9 | Joshua Wyse | Sierra Leone | 28,69 | |
58 | 2 | 1 | Houmed Houssein | Djibouti | 28,72 | |
59 | 1 | 0 | Asher Banda | Malawi | 29,51 | |
60 | 2 | 8 | Slava Sihanouvong | Laos | 29,55 | |
61 | 1 | 7 | Ethan Alimanya | Tanzania | 30,07 | |
62 | 1 | 5 | Charles Avi | Elfenbenskusten | 30,19 | |
63 | 1 | 3 | Bereket Girkebo | Etiopien | 30,26 | |
64 | 2 | 0 | Pap Jonga | Gambia | 30,81 | |
65 | 1 | 6 | Yusuf Nasser | Jemen | 31,35 | |
66 | 1 | 8 | Aristote Ndombe | Kongo-Kinshasa | 31,51 | |
67 | 1 | 2 | Ibrahim Mohamed | Komorerna | 34,35 | |
– | 4 | 1 | Andrés Dupont | Mexiko | 0DNS0 | |
7 | 1 | Mikkel Lee | Singapore |
Omsimning
Omsimningen startade den 11 februari klockan 12:17.[6]
Placering | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Teong Tzen Wei | Singapore | 23,42 | 0Q0 |
2 | 4 | Simon Bucher | Österrike | 23,54 | |
3 | 3 | Stergios Bilas | Grekland | 24,87 |
Semifinaler
Semifinalerna startade den 11 februari klockan 19:23.[7]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 4 | Michael Andrew | USA | 22,94 | 0Q0 |
2 | 1 | 5 | Dylan Carter | Trinidad och Tobago | 23,15 | 0Q0 |
3 | 2 | 7 | Mario Molla | Spanien | 23,17 | 0Q0 |
4 | 2 | 3 | Diogo Ribeiro | Portugal | 23,18 | 0Q0 |
4 | 2 | 5 | Isaac Cooper | Australien | 23,18 | 0Q0 |
6 | 2 | 6 | Cameron McEvoy | Australien | 23,21 | 0Q0 |
7 | 1 | 2 | Shaine Casas | USA | 23,22 | 0Q0 |
8 | 1 | 6 | Baek In-chul | Sydkorea | 23,24 | 0Q0 |
9 | 2 | 4 | Nyls Korstanje | Nederländerna | 23,25 | |
9 | 2 | 8 | Finlay Knox | Kanada | 23,25 | 0NR0 |
11 | 2 | 2 | Szebasztián Szabó | Ungern | 23,32 | |
12 | 1 | 7 | Nikola Miljenić | Kroatien | 23,37 | |
13 | 1 | 1 | Daniel Gracík | Tjeckien | 23,45 | 0NR0 |
14 | 1 | 3 | Nicholas Lia | Norge | 23,47 | |
15 | 1 | 8 | Teong Tzen Wei | Singapore | 23,49 | |
16 | 2 | 1 | Chad le Clos | Sydafrika | 23,68 |
Final
Finalen startade den 12 februari klockan 19:46.[8]
Placering | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
6 | Diogo Ribeiro | Portugal | 22,97 | ||
4 | Michael Andrew | USA | 23,07 | ||
7 | Cameron McEvoy | Australien | 23,08 | ||
4 | 2 | Isaac Cooper | Australien | 23,12 | |
5 | 5 | Dylan Carter | Trinidad och Tobago | 23,17 | |
6 | 3 | Mario Molla | Spanien | 23,29 | |
7 | 8 | Baek In-chul | Sydkorea | 23,35 | |
8 | 1 | Shaine Casas | USA | 23,47 |
Källor
- ^ ”Schedule”. fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 11 februari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/00011800000104EB0101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 11 februari 2024.
- ^ ”World Championships, Day Two Finals: Perfectly-Timed Finish Propels Diogo Ribeiro To 50 Fly Gold; Becomes First Portuguese World Champion”. swimmingworldmagazine.com. 12 februari 2024. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-day-two-finals-perfectly-timed-finish-propels-diogo-ribeiro-to-50-fly-gold/. Läst 12 februari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/0001180000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 11 februari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). omegatiming.com. 11 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000104EB0101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 11 februari 2024.
- ^ ”Swim-off results”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/00011800000104EB0106FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 11 februari 2024.
- ^ ”Semifinals results” (PDF). omegatiming.com. 11 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000104EB0102FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 12 februari 2024.
- ^ ”Final results” (PDF). omegatiming.com. 12 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000104EB0104FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 12 februari 2024.
- 2001: Geoff Huegill (AUS)
- 2003: Matt Welsh (AUS)
- 2005: Roland Schoeman (RSA)
- 2007: Roland Schoeman (RSA)
- 2009: Milorad Čavić (SRB)
- 2011: César Cielo (BRA)
- 2013: César Cielo (BRA)
- 2015: Florent Manaudou (FRA)
- 2017: Ben Proud (GBR)
- 2019: Caeleb Dressel (USA)
- 2022: Caeleb Dressel (USA)
- 2023: Thomas Ceccon (ITA)
- 2024: Diogo Ribeiro (POR)