Simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – Herrarnas 100 meter fjärilsim
Herrarnas 100 meter fjärilsim vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 16 februari (försöksheat & semifinaler) 17 februari (final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 63 |
Aktiva | 66 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Ort | Doha |
Arena | Aspire Dome |
Placeringar | |
Guld | Diogo Ribeiro Portugal |
Silver | Simon Bucher Österrike |
Brons | Jakub Majerski Polen |
Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
Fritt program | damer | mixat | |
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 100 meter fjärilsim vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes mellan den 16 och 17 februari 2024 i Aspire Dome i Doha i Qatar.[1][2]
Portugisiske Diogo Ribeiro tog guld efter ett lopp på 51,17 sekunder. Silvret togs av österrikiske Simon Bucher och bronset togs av polske Jakub Majerski.[3]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[4]
Namn | Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|---|
Världsrekord | Caeleb Dressel | USA | 49,45 | Tokyo, Japan | 31 juli 2021 |
Mästerskapsrekord | Caeleb Dressel | USA | 49,50 | Gwangju, Sydkorea | 26 juli 2019 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade den 16 februari klockan 09:31.[5]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | 5 | Simon Bucher | Österrike | 51,42 | 0Q0 |
2 | 6 | 4 | Katsuhiro Matsumoto | Japan | 51,60 | 0Q0 |
3 | 8 | 4 | Nyls Korstanje | Nederländerna | 51,70 | 0Q0 |
4 | 7 | 6 | Adilbek Mussin | Kazakstan | 51,75 | 0Q0 |
5 | 8 | 3 | Diogo Ribeiro | Portugal | 51,78 | 0Q0 |
6 | 6 | 3 | Zach Harting | USA | 51,94 | 0Q0 |
7 | 6 | 5 | Jakub Majerski | Polen | 51,96 | 0Q0 |
8 | 7 | 5 | Chad le Clos | Sydafrika | 52,04 | 0Q0 |
8 | 8 | 7 | Finlay Knox | Kanada | 52,04 | 0Q0 |
10 | 7 | 3 | Josif Miladinov | Bulgarien | 52,10 | 0Q0 |
11 | 6 | 2 | Mario Molla | Spanien | 52,12 | 0Q0 |
12 | 7 | 4 | Shaine Casas | USA | 52,21 | 0Q0 |
13 | 6 | 6 | Adrian Jaśkiewicz | Polen | 52,31 | 0Q0 |
14 | 7 | 2 | Matheus Gonche | Brasilien | 52,44 | 0Q0 |
15 | 7 | 7 | Gianmarco Sansone | Italien | 52,46 | 0Q0 |
16 | 8 | 6 | Matthew Sates | Sydafrika | 52,52 | Omsimning |
16 | 8 | 9 | Max McCusker | Irland | 52,52 | Omsimning |
18 | 8 | 8 | Teong Tzen Wei | Singapore | 52,62 | |
19 | 5 | 4 | David Arias | Colombia | 52,72 | |
20 | 6 | 1 | Daniel Gracík | Tjeckien | 52,77 | |
21 | 7 | 9 | Bryan Leong | Malaysia | 52,78 | 0NR0 |
22 | 5 | 9 | Đurđe Matić | Serbien | 52,81 | |
23 | 6 | 7 | Eldor Usmonov | Uzbekistan | 52,83 | |
24 | 6 | 0 | Jorge Otaiza | Venezuela | 53,10 | |
24 | 8 | 0 | Wang Xizhe | Kina | 53,10 | |
26 | 6 | 9 | Navaphat Wongcharoen | Thailand | 53,27 | |
27 | 5 | 2 | Abdalla Nasr | Egypten | 53,31 | |
28 | 5 | 8 | Mehrshad Afghari | Iran | 53,32 | |
29 | 5 | 3 | Denys Kesil | Ukraina | 53,57 | |
30 | 8 | 1 | Jorge Iga | Mexiko | 53,58 | |
31 | 5 | 1 | Diego Balbi | Peru | 53,62 | |
32 | 7 | 0 | Jarod Hatch | Filippinerna | 53,75 | |
33 | 4 | 6 | Benjamin Schnapp | Chile | 53,77 | |
34 | 5 | 5 | Jaouad Syoud | Algeriet | 53,96 | |
35 | 5 | 6 | Joe Kurniawan | Indonesien | 53,97 | |
36 | 4 | 7 | Artur Barseghyan | Armenien | 54,22 | |
37 | 4 | 4 | Steven Aimable | Senegal | 54,23 | |
38 | 5 | 0 | Abeku Jackson | Ghana | 54,28 | |
39 | 4 | 5 | Jesse Ssengonzi | Uganda | 54,48 | |
40 | 4 | 2 | Nika Tchitchiashvili | Georgien | 54,71 | |
41 | 4 | 1 | Josh Kirlew | Jamaica | 54,75 | |
42 | 4 | 9 | Ramil Valizade | Azerbajdzjan | 54,88 | |
43 | 4 | 3 | Tibor Tistan | Slovakien | 55,27 | |
44 | 6 | 8 | Yang Jae-hoon | Sydkorea | 55,39 | |
45 | 1 | 3 | Leo Nolles | Uruguay | 55,86 | |
45 | 3 | 4 | Jayhan Odlum-Smith | Saint Lucia | 55,86 | |
47 | 3 | 2 | Raekwon Noel | Guyana | 56,24 | |
48 | 4 | 8 | Esteban Nuñez | Bolivia | 56,68 | |
49 | 3 | 6 | Clinton Opute | Nigeria | 56,95 | |
50 | 3 | 3 | Zackary Gresham | Grenada | 57,26 | |
51 | 3 | 5 | Marvin Johnson | Bahamas | 57,29 | |
52 | 3 | 8 | Lam Chi Chong | Macao | 57,39 | |
53 | 2 | 1 | Mohammad Al-Otaibi | Kuwait | 58,47 | |
54 | 3 | 1 | Jeno Heyns | Surinam | 58,51 | |
55 | 3 | 9 | Mohamad Masoud | Flyktinglaget | 58,61 | |
56 | 2 | 5 | Finau Ohuafi | Tonga | 58,62 | |
57 | 3 | 0 | Paolo Priska | Albanien | 59,01 | |
57 | 3 | 7 | James Hendrix | Guam | 59,01 | |
59 | 2 | 3 | Kokoro Frost | Samoa | 59,75 | |
60 | 2 | 4 | Hasan Al-Zinkee | Irak | 59,77 | |
61 | 2 | 2 | Thomas Chen | Papua Nya Guinea | 1.00,66 | |
62 | 2 | 6 | Kinley Lhendup | Bhutan | 1.01,87 | |
63 | 1 | 5 | Mashal Al-Kulaibi | Oman | 1.02,36 | |
64 | 2 | 7 | Elhadj Diallo | Guinea | 1.03,53 | |
65 | 2 | 8 | Aaron Owusu | Eritrea | 1.05,63 | |
66 | 1 | 4 | Yusuf Nasser | Jemen | 1.12,93 | |
– | 4 | 0 | Miloš Milenković | Montenegro | 0DNS0 | |
5 | 7 | Yeziel Morales | Puerto Rico | |||
7 | 1 | Cameron Gray | Nya Zeeland | |||
7 | 8 | Konstantinos Stamou | Grekland | |||
8 | 2 | Tomoru Honda | Japan |
Omsimning
Omsimningen startade den 16 februari klockan 11:38.[6]
Placering | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Matthew Sates | Sydafrika | 51,80 | 0Q0 |
2 | 5 | Max McCusker | Irland | 52,31 | 0NR0 |
Semifinaler
Semifinalerna startade den 16 februari klockan 19:09.[7]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | Diogo Ribeiro | Portugal | 51,30 | 0Q0 |
2 | 2 | 6 | Jakub Majerski | Polen | 51,33 | 0Q0 |
3 | 2 | 4 | Simon Bucher | Österrike | 51,39 | 0Q0 |
4 | 2 | 7 | Mario Molla | Spanien | 51,48 | 0Q0 |
5 | 1 | 6 | Chad le Clos | Sydafrika | 51,70 | 0Q0 |
6 | 1 | 2 | Josif Miladinov | Bulgarien | 51,72 | 0Q0 |
7 | 2 | 5 | Nyls Korstanje | Nederländerna | 51,75 | 0Q0 |
8 | 1 | 3 | Zach Harting | USA | 51,78 | 0Q0 |
9 | 1 | 4 | Katsuhiro Matsumoto | Japan | 51,85 | |
10 | 1 | 8 | Matthew Sates | Sydafrika | 51,99 | |
11 | 1 | 5 | Adilbek Mussin | Kazakstan | 52,06 | |
12 | 2 | 2 | Finlay Knox | Kanada | 52,07 | |
13 | 1 | 1 | Matheus Gonche | Brasilien | 52,12 | |
14 | 2 | 8 | Gianmarco Sansone | Italien | 52,15 | |
15 | 2 | 1 | Adrian Jaśkiewicz | Polen | 52,28 | |
16 | 1 | 7 | Shaine Casas | USA | 52,75 |
Final
Finalen startade den 17 februari klockan 19:42.[8]
Placering | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
4 | Diogo Ribeiro | Portugal | 51,17 | ||
3 | Simon Bucher | Österrike | 51,28 | ||
5 | Jakub Majerski | Polen | 51,32 | ||
4 | 1 | Nyls Korstanje | Nederländerna | 51,41 | |
5 | 2 | Chad le Clos | Sydafrika | 51,48 | |
6 | 8 | Zach Harting | USA | 51,68 | |
7 | 6 | Mario Molla | Spanien | 51,72 | |
8 | 7 | Josif Miladinov | Bulgarien | 51,73 |
Källor
- ^ ”Schedule”. fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/00011800000104EC0101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”World Championships, Day 7 Finals: Diogo Ribeiro Emerges on Top of Tight Field in 100 Butterfly”. swimmingworldmagazine.com. 17 februari 2024. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-day-7-finals-diogo-ribeiro-emerges-on-top-of-tight-field-in-100-butterfly//. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/0001180000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). omegatiming.com. 16 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000104EC0101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Swim-off results”. omegatiming.com. 16 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000104EC0106FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Semifinals results” (PDF). omegatiming.com. 16 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000104EC0102FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Final results” (PDF). omegatiming.com. 17 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000104EC0104FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 18 februari 2024.
- 1973: Bruce Robertson (CAN)
- 1975: Gregory Jagenburg (USA)
- 1978: Joe Bottom (USA)
- 1982: Matthew Gribble (USA)
- 1986: Pablo Morales (USA)
- 1991: Anthony Nesty (SUR)
- 1994: Rafał Szukała (POL)
- 1998: Michael Klim (AUS)
- 2001: Lars Frölander (SWE)
- 2003: Ian Crocker (USA)
- 2005: Ian Crocker (USA)
- 2007: Michael Phelps (USA)
- 2009: Michael Phelps (USA)
- 2011: Michael Phelps (USA)
- 2013: Chad le Clos (RSA)
- 2015: Chad le Clos (RSA)
- 2017: Caeleb Dressel (USA)
- 2019: Caeleb Dressel (USA)
- 2022: Kristóf Milák (HUN)
- 2023: Maxime Grousset (FRA)
- 2024: Diogo Ribeiro (POR)