Simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – Herrarnas 4 × 100 meter medley
Herrarnas 4 × 100 meter medley vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 18 februari (försöksheat & final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 22 |
Aktiva | 88 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Ort | Doha |
Arena | Aspire Dome |
Placeringar | |
Guld | USA Hunter Armstrong Nic Fink Zach Harting Matt King Jack Aikins Jake Foster Shaine Casas Luke Hobson |
Silver | Nederländerna Kai van Westering Arno Kamminga Nyls Korstanje Stan Pijnenburg Caspar Corbeau |
Brons | Italien Michele Lamberti Nicolò Martinenghi Gianmarco Sansone Alessandro Miressi Ludovico Viberti Federico Burdisso |
← Fukuoka 2023 Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
Fritt program | damer | mixat | |
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 4 × 100 meter medley vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes den 18 februari 2024 i Aspire Dome i Doha i Qatar.[1][2]
Guldet togs av USA:s kapplag på tiden 3 minuter och 29,80 sekunder. Silvret togs av Nederländerna och bronset togs av Italien.[3]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[4]
Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|
Världsrekord | USA | 3.26,78 | Tokyo, Japan | 1 augusti 2021 |
Mästerskapsrekord | USA | 3.27,20 | Fukuoka, Japan | 30 juli 2023 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade klockan 10:09.[5]
Placering | Heat | Bana | Nation | Simmare | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 4 | USA | Jack Aikins (53,84) Jake Foster (59,45) Shaine Casas (50,99) Luke Hobson (48,25) | 3.32,53 | 0Q0 |
2 | 1 | 4 | Nederländerna | Kai van Westering (54,11) Caspar Corbeau (59,02) Nyls Korstanje (51,42) Stan Pijnenburg (48,34) | 3.32,89 | 0Q0, 0NR0 |
3 | 2 | 7 | Spanien | Hugo González (53,19) Carles Coll Martí (1.00,56) Mario Molla Yanes (51,69) Sergio De Celis Montalban (48,13) | 3.33,57 | 0Q0 |
4 | 3 | 2 | Polen | Ksawery Masiuk (53,57) Jan Kałusowski (1.00,44) Jakub Majerski (51,29) Kamil Sieradzki (48,49) | 3.33,79 | 0Q0 |
5 | 3 | 3 | Kanada | Blake Tierney (53,98) James Dergousoff (1.00,77) Finlay Knox (51,90) Javier Acevedo (47,51) | 3.34,16 | 0Q0 |
6 | 3 | 6 | Italien | Michele Lamberti (54,23) Ludovico Blu Art Viberti (59,19) Federico Burdisso (52,25) Alessandro Miressi (48,53) | 3.34,20 | 0Q0 |
7 | 2 | 6 | Österrike | Bernhard Reitshammer (54,77) Valentin Bayer (1.00,21) Simon Bucher (51,38) Heiko Gigler (47,93) | 3.34,29 | 0Q0 |
8 | 3 | 7 | Irland | Conor Ferguson (54,04) Darragh Greene (1.00,16) Max McCusker (51,83) Shane Ryan (48,94) | 3.34,97 | 0Q0 |
9 | 3 | 5 | Australien | Bradley Woodward (54,17) Sam Williamson (59,11) Kai James Taylor (53,64) Jack Cartwright (48,63) | 3.35,55 | |
10 | 3 | 1 | Portugal | Gabriel Lopes (54,80) Francisco Robalo Quintas (1.01,15) Diogo Ribeiro (51,26) Miguel Nascimento (48,42) | 3.35,63 | 0=NR0 |
11 | 2 | 5 | Sydkorea | Lee Ju-ho (54,10) Choi Dong-yeol (1.00,07) Yang Jae-hoon (52,95) Hwang Sun-woo (48,73) | 3.35,85 | |
12 | 3 | 4 | Kina | Xu Yifan (56,44) Dong Zhihao (59,23) Wang Xizhe (52,76) Ji Xinjie (48,25) | 3.36,68 | |
13 | 2 | 2 | Ungern | Ádám Jászó (54,89) Dániel Sós (1.01,66) Richárd Márton (52,50) Nándor Németh (47,81) | 3.36,86 | |
14 | 2 | 1 | Mexiko | Diego Camacho Salgado (55,83) Miguel Alejandro de Lara Ojeda (1.00,52) Jorge Iga (52,46) Andres Dupont Cabrera (48,07) | 3.36,88 | 0NR0 |
15 | 2 | 9 | Grekland | Evangelos Makrygiannis (53,61) Arkadios Aspougalis (1.01,97) Konstantinos Emmanouil Stamou (52,58) Stergios Marios Bilas (48,95) | 3.37,11 | |
16 | 3 | 0 | Sydafrika | Pieter Coetze (53,69) Matthew Randle (1.02,83) Chad le Clos (51,60) Clayton Jimmie (49,17) | 3.37,29 | |
17 | 1 | 3 | Bulgarien | Kaloyan Levterov (56,10) Lyubomir Epitropov (1.00,65) Josif Miladinov (52,61) Kaloyan Bratanov (48,56) | 3.37,92 | |
18 | 1 | 5 | Serbien | Velimir Stjepanović (55,79) Uroš Živanović (1.02,42) Durde Matic (51,89) Andrej Barna (47,88) | 3.37,98 | 0NR0 |
19 | 2 | 8 | Kazakstan | Yegor Popov (55,86) Arsen Kozhakhmetov (1.01,92) Maxim Skazobtsov (52,92) Adilbek Mussin (48,51) | 3.39,21 | |
20 | 2 | 3 | Japan | Osamu Kato (54,55) Ikuru Hiroshima (1.01,28) Nao Horomura (53,00) Riki Abe (51,08) | 3.39,91 | |
21 | 2 | 0 | Thailand | Ratthawit Thammananthachote (58,54) Dulyawat Kaewsriyong (1.07,07) Navaphat Wongcharoen (54,22) Tonnam Kanteemool (51,69) | 3.51,52 | |
22 | 3 | 9 | Vietnam | Tran Hung Nguyen (1.00,72) Pham Thanh Bao (1.04,05) Nguyen Hoang Khang (58,70) Ngo Dinh Chuyen (54,52) | 3.57,99 | |
– | 3 | 8 | Sverige | 0DNS0 |
Final
Finalen startade klockan 20:37.[6]
Placering | Bana | Nation | Simmare | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
4 | USA | Hunter Armstrong (53,15) Nic Fink (58,20) Zach Harting (51,13) Matt King (47,32) | 3.29,80 | ||
5 | Nederländerna | Kai van Westering (53,84) Arno Kamminga (58,23) Nyls Korstanje (51,12) Stan Pijnenburg (48,04) | 3.31,23 | 0NR0 | |
7 | Italien | Michele Lamberti (54,28) Nicolò Martinenghi (57,97) Gianmarco Sansone (52,14) Alessandro Miressi (47,20) | 3.31,59 | ||
4 | 2 | Kanada | Blake Tierney (53,65) James Dergousoff (59,89) Finlay Knox (51,60) Javier Acevedo (47,75) | 3.32,89 | |
5 | 3 | Spanien | Hugo González (53,11) Carles Coll Martí (1.00,88) Mario Molla Yanes (51,14) Sergio De Celis Montalban (48,07) | 3.33,20 | |
6 | 1 | Österrike | Bernhard Reitshammer (54,72) Valentin Bayer (1.00,61) Simon Bucher (51,27) Heiko Gigler (48,02) | 3.34,62 | |
7 | 8 | Irland | Conor Ferguson (54,46) Darragh Greene (1.00,20) Max McCusker (51,78) Shane Ryan (48,84) | 3.35,28 | |
6 | Polen | Ksawery Masiuk (53,55) Jan Kałusowski Jakub Majerski Kamil Sieradzki | 0DSQ0 |
Källor
- ^ ”Schedule”. fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 28 februari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/00011800000105F70101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 28 februari 2024.
- ^ ”World Championships, Day 8 Finals: USA Take Men’s Medley Relay For 15th Time Ahead Of Netherlands & Italy”. swimmingworldmagazine.com. 18 februari 2024. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-day-8-finals-usa-take-mens-medley-relay-for-15th-time-ahead-of-netherlands-italy//. Läst 28 februari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/0001180000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 28 februari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). omegatiming.com. 18 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000105F70101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 28 februari 2024.
- ^ ”Final results”. omegatiming.com. 18 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000105F70104FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 28 februari 2024.
- 1973: Mike Stamm, John Hencken, Joe Bottom, Jim Montgomery (USA)
- 1975: John Murphy, Rick Colella, Gregory Jagenburg, Andy Coan (USA)
- 1978: Bob Jackson, Nicholas Nevid, Joe Bottom, David McCagg (USA)
- 1982: Rick Carey, Steve Lundquist, Matt Gribble, Rowdy Gaines (USA)
- 1986: Dan Veatch, David Lundberg, Pablo Morales, Matt Biondi (USA)
- 1991: Jeff Rouse, Eric Wunderlich, Mark Henderson, Matt Biondi (USA)
- 1994: Jeff Rouse, Eric Wunderlich, Mark Henderson, Gary Hall Jr. (USA)
- 1998: Matt Welsh, Phil Rogers, Michael Klim, Chris Fydler (AUS)
- 2001: Matt Welsh, Regan Harrison, Geoff Huegill, Ian Thorpe (AUS)
- 2003: Aaron Peirsol, Brendan Hansen, Ian Crocker, Jason Lezak (USA)
- 2005: Aaron Peirsol, Brendan Hansen, Ian Crocker, Jason Lezak (USA)
- 2007: Matt Welsh, Brenton Rickard, Andrew Lauterstein, Eamon Sullivan (AUS)
- 2009: Aaron Peirsol, Eric Shanteau, Michael Phelps, David Walters, Matt Grevers*, Mark Gangloff*, Tyler McGill*, Nathan Adrian* (USA)
- 2011: Nick Thoman, Mark Gangloff, Michael Phelps, Nathan Adrian, David Plummer*, Eric Shanteau*, Tyler McGill*, Garrett Weber-Gale* (USA)
- 2013: Camille Lacourt, Giacomo Perez-Dortona, Jérémy Stravius, Fabien Gilot (FRA)
- 2015: Ryan Murphy, Kevin Cordes, Tom Shields, Nathan Adrian, Matt Grevers*, Cody Miller*, Tim Phillips*, Ryan Lochte* (USA)
- 2017: Matt Grevers, Kevin Cordes, Caeleb Dressel, Nathan Adrian, Ryan Murphy*, Cody Miller*, Tim Phillips*, Townley Haas* (USA)
- 2019: Luke Greenbank, Adam Peaty, James Guy, Duncan Scott, James Wilby* (GBR)
- 2022: Thomas Ceccon, Nicolò Martinenghi, Federico Burdisso, Alessandro Miressi, Piero Codia*, Lorenzo Zazzeri* (ITA)
- 2023: Ryan Murphy, Nic Fink, Dare Rose, Jack Alexy, Hunter Armstrong*, Josh Matheny*, Thomas Heilman*, Matt King* (USA)
- 2024: Hunter Armstrong, Nic Fink, Zach Harting, Matt King, Jack Aikins*, Jake Foster*, Shaine Casas*, Luke Hobson* (USA)