Plavání na mistrovství světa v plaveckých sportech 1973
Plavání na mistrovství světa v plaveckých sportech 1973 | |
---|---|
Datum | 1973 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Závody v plavání v olympijském 50 m bazénu na mistrovství světa v plaveckých sportech za rok 1973 proběhly v Bělehradě, Jugoslávie ve dnech 4. až 9. září 1973.
Československá stopa
Podrobnější informace naleznete v článku Československo na mistrovství světa v plaveckých sportech 1973.
Výsledky
Individuální disciplíny
Muži | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m volný způsob | James Montgomery (USA) | 51,70 | Michel Rousseau (FRA) | 52,08 | Michael Wenden (AUS) | 52,22 |
200 m volný způsob | James Montgomery (USA) | 1:53,02 | Kurt Krumpholz (USA) | 1:53,61 | Roger Pyttel (GDR) | 1:53,97 |
400 m volný způsob | Richard DeMont (USA) | 3:58,18 | Bradford Cooper (AUS) | 3:58,70 | Bengt Gingsjö (SWE) | 4:01,27 |
1500 m volný způsob | Stephen Holland (AUS) | 15:31,85 | Richard DeMont (USA) | 15:35,44 | Bradford Cooper (AUS) | 15:45,04 |
100 m znak | Roland Matthes (GDR) | 57,47 | Michael Stamm (USA) | 58,77 | Lutz Wanja (GDR) | 59,08 |
200 m znak | Roland Matthes (GDR) | 2:01,87 | Zoltán Verrasztó (HUN) | 2:05,89 | John Naber (USA) | 2:06,91 |
100 m motýlek | Bruce Robertson (CAN) | 55,69 | Joseph Bottom (USA) | 56,37 | Robin Backhaus (USA) | 56,42 |
200 m motýlek | Robin Backhaus (USA) | 2:03,32 | Steven Gregg (USA) | 2:03,58 | Hartmut Flöckner (GDR) | 2:03,84 |
100 m prsa | John Hencken (USA) | 1:04,02 | Michail Chrjukin (URS) | 1:04,61 | Nobutaka Taguči (JPN) | 1:05,61 |
200 m prsa | David Wilkie (GBR) | 2:19,28 | John Hencken (USA) | 2:19,95 | Nobutaka Taguči (JPN) | 2:23,11 |
200 m polohový závod | Gunnar Larsson (SWE) | 2:08,36 | Stanley Carper (USA) | 2:08,43 | David Wilkie (GBR) | 2:08,84 |
400 m polohový závod | András Hargitay (HUN) | 4:31,11 | Rodney Strachan (USA) | 4:33,50 | Richard Colella (USA) | 4:34,68 |
Ženy | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
100 m volný způsob | Kornelia Enderová (GDR) | 57,54 | Shirley Babashoffová (USA) | 58,87 | Enith Brigithaová (NED) | 58,87 |
200 m volný způsob | Keena Rothhammerová (USA) | 2:04,99 | Shirley Babashoffová (USA) | 2:05,33 | Andrea Eifeová (GDR) | 2:05,52 |
400 m volný způsob | Heather Greenwoodová (USA) | 4:20,28 | Keena Rothhammerová (USA) | 4:21,50 | Novella Calligarisová (ITA) | 4:21,79 |
800 m volný způsob | Novella Calligarisová (ITA) | 8:52,97 | Jo Harshbargerová (USA) | 8:55,56 | Gudrun Wegnerová (GDR) | 9:01,82 |
100 m znak | Ulrike Richterová (GDR) | 1:05,42 | Melissa Beloteová (USA) | 1:06,11 | Wendy Cooková (CAN) | 1:06,27 |
200 m znak | Melissa Beloteová (USA) | 2:20,52 | Enith Brigithaová (NED) | 2:22,15 | Andrea Gyarmatiová (HUN) | 2:22,48 |
100 m motýlek | Kornelia Enderová (GDR) | 1:02,53 | Rosemarie Kotherová (GDR) | 1:02,68 | Majumi Aokiová (JPN) | 1:03,73 |
200 m motýlek | Rosemarie Kotherová (GDR) | 2:13,76 | Roswitha Beierová (GDR) | 2:16,77 | Lynn Colellaová (USA) | 2:19,53 |
100 m prsa | Renate Vogelová (GDR) | 1:13,74 | Ljubov Rusanovová (URS) | 1:15,42 | Brigitte Schuchardtová (GDR) | 1:15,82 |
200 m prsa | Renate Vogelová (GDR) | 2:40,01 | Hannelore Ankeová (GDR) | 2:40,49 | Lynn Colellaová (USA) | 2:41,71 |
200 m polohový závod | Andrea Hübnerová (GDR) | 2:20,51 | Kornelia Enderová (GDR) | 2:21,21 | Kathryn Heddyová (USA) | 2:23,84 |
400 m polohový závod | Gudrun Wegnerová (GDR) | 4:57,51 | Angela Frankeová (GDR) | 5:00,37 | Novella Calligarisová (ITA) | 5:02,02 |
Štafety
Muži | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4×100 m volný způsob | USA USA (USA) (Melvin Nash, Joseph Bottom, James Montgomery, John Murphy, (r)William Miller, (r)Stanley Carper, (r)Kurt Krumpholz, (r)Richard Klatt) | 3:27,18 | Sovětský svaz Sovětský svaz (URS) (Igor Grivennikov, Viktor Aboimov, Vladimir Krivcov, Vladimir Bure, (r)Leonid Dragunov) | 3:31,36 | Východní Německo Východní Německo (GDR) (Roland Matthes, Roger Pyttel, Peter Bruch, Hartmut Flöckner, (r)Wilfried Hartung, (r)Lutz Unger) | 3:32,03 |
4×200 m volný způsob | USA USA (USA) (Kurt Krumpholz, Robin Backhaus, Richard Klatt, James Montgomery, (r)Melvin Nash, (r)Timothy Shaw, (r)William Miller, (r)Rex Favero) | 7:33,22 | Austrálie Austrálie (AUS) (John Kulasalu, Stephen Badger, Bradford Cooper, Michael Wenden) | 7:43,65 | Západní Německo Západní Německo (FRG) (Klaus Steinbach, Werner Lampe, Peter Nocke, Folkert Meeuw, (r)Gerhard Schiller) | 7:43,68 |
4×100 m polohový závod | USA USA (USA) (Michael Stamm, John Hencken, Joseph Bottom, James Montgomery, (r)John Naber, (r)Robin Backhaus, (r)Melvin Nash) | 3:49,49 | Východní Německo Východní Německo (GDR) (Roland Matthes, Jürgen Glas, Hartmut Flöckner, Roger Pyttel, (r)Lutz Wanja, (r)Wilfried Hartung) | 3:53,24 | Kanada Kanada (CAN) (Ian MacKenzie, Peter Hrdlitschka, Bruce Robertson, Brian Phillips) | 3:56,37 |
Ženy | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
4×100 m volný způsob | Východní Německo Východní Německo (GDR) (Kornelia Enderová, Andrea Eifeová, Andrea Hübnerová, Sylvia Eichnerová, (r)Andrea Hübnerová, (r)Elke Sehmischová, (r)Angela Frankeová) | 3:52,45 | USA USA (USA) (Kimberley Peytonová, Kathryn Heddyová, Heather Greenwoodová, Shirley Babashoffová, (r)Keena Rothhammerová, (r)Deena Deardurffová) | 3:55,52 | Západní Německo Západní Německo (FRG) (Jutta Weberová, Heidi Reinecková, Gudrun Beckmannová, Angela Steinbachová) | 3:58,88 |
4×100 m polohový závod | Východní Německo Východní Německo (GDR) (Ulrike Richterová, Renate Vogelová, Rosemarie Kotherová, Kornelia Enderová) | 4:16,84 | USA USA (USA) (Melissa Beloteová, Marcia Moreyová, Deena Deardurffová, Shirley Babashoffová) | 4:25,80 | Západní Německo Západní Německo (FRG) (Angelika Grieserová, Petra Nowsová, Gudrun Beckmannová, Jutta Weberová) | 4:26,57 |
Medailová bilance
V plavání se rozdělilo celkem 29 sad medailí.
Pořadí | Stát | Muži | Ženy | Muži + Ženy | Celkem | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zlato | Stříbro | Bronz | Zlato | Stříbro | Bronz | Zlato | Stříbro | Bronz | ||||||
1. | Východní Německo Východní Německo (GDR) | 2 | 1 | 4 | 10 | 5 | 3 | 12 | 6 | 7 | 25 | |||
2. | USA USA (USA) | 8 | 8 | 3 | 3 | 7 | 3 | 11 | 15 | 6 | 32 | |||
3. | Austrálie Austrálie (AUS) | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | |||
4. | Maďarská lidová republika Maďarská lidová republika (HUN) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | |||
5. | Kanada Kanada (CAN) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 3 | |||
5. | Itálie Itálie (ITA) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 3 | |||
7. | Švédsko Švédsko (SWE) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | |||
7. | Spojené království Spojené království (GBR) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | |||
9. | Sovětský svaz Sovětský svaz (URS) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | |||
10. | Nizozemsko Nizozemsko (NED) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | |||
11. | Francie Francie (FRA) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | |||
12. | Západní Německo Západní Německo (FRG) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 3 | |||
12. | Japonsko Japonsko (JPN) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 3 | |||
Celkem | 15 | 15 | 15 | 14 | 14 | 14 | 29 | 29 | 29 | 87 |
Externí odkazy
- Výsledky na intersportstats.com
Portály: Evropa | Srbsko | Sport