Plavání na mistrovství světa v plaveckých sportech 1998
Plavání na mistrovství světa v plaveckých sportech 1998 | |
---|---|
Datum | 1998 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Závody v plavání v olympijském 50 m bazénu na mistrovství světa v plaveckých sportech za rok 1998 proběhly v Perthu, Austrálie ve dnech 8. až 18. ledna 1998.
Česká stopa
Podrobnější informace naleznete v článku Česko na mistrovství světa v plaveckých sportech 1998.
Výsledky
Individuální disciplíny
Muži | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m volný způsob | William Pilczuk (USA) | 22,29 | Alexandr Popov (RUS) | 22,43 | Michael Klim (AUS) Ricardo Busquets (PUR) | 22,47 |
100 m volný způsob | Alexandr Popov (RUS) | 48,93 | Michael Klim (AUS) | 49,20 | Lars Frölander (SWE) | 49,53 |
200 m volný způsob | Michael Klim (AUS) | 1:47,41 | Massimiliano Rosolino (ITA) | 1:48,30 | Pieter van den Hoogenband (NED) | 1:48,65 |
400 m volný způsob | Ian Thorpe (AUS) | 3:46,29 | Grant Hackett (AUS) | 3:46,44 | Paul Palmer (GBR) | 3:48,02 |
1500 m volný způsob | Grant Hackett (AUS) | 14:51,70 | Emiliano Brembilla (ITA) | 15:00,59 | Daniel Kowalski (AUS) | 15:03,94 |
100 m znak | Leonid Krajzelburg (USA) | 55,00 | Mark Versfeld (CAN) | 55,17 | Stev Theloke (GER) | 55,20 |
200 m znak | Leonid Krajzelburg (USA) | 1:58,84 | Ralf Braun (GER) | 1:59,23 | Mark Versfeld (CAN) | 1:59,39 |
100 m motýlek | Michael Klim (AUS) | 52,25 | Lars Frölander (SWE) | 52,79 | Geoffrey Huegill (AUS) | 52,90 |
200 m motýlek | Denys Sylanťjev (UKR) | 1:56,61 | Franck Esposito (FRA) | 1:56,77 | Thomas Malchow (USA) | 1:57,26 |
100 m prsa | Frédérik Deburghgraeve (BEL) | 1:01,34 | Ceng Čchi-liang (CHN) | 1:01,76 | Kurt Grote (USA) | 1:01,93 |
200 m prsa | Kurt Grote (USA) | 2:13,40 | Jean-Christophe Sarnin (FRA) | 2:13,42 | Norbert Rózsa (HUN) | 2:13,59 |
200 m polohový závod | Marcel Wouda (NED) | 2:01,18 | Xavier Marchand (FRA) | 2:01,66 | Ronald Karnaugh (USA) | 2:01,89 |
400 m polohový závod | Thomas Dolan (USA) | 4:14,95 | Marcel Wouda (NED) | 4:15,53 | Curtis Myden (CAN) | 4:16,45 |
Ženy | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
50 m volný způsob | Amy Van Dykenová (USA) | 25,15 | Sandra Völkerová (GER) | 25,32 | Šan Jing (CHN) | 25,36 |
100 m volný způsob | Jennifer Thompsonová (USA) | 54,95 | Martina Moravcová (SVK) | 55,09 | Šan Jing (CHN) | 55,10 |
200 m volný způsob | Claudia Pollová (CRC) | 1:58,90 | Martina Moravcová (SVK) | 1:59,61 | Julia Grevilleová (AUS) | 1:59,92 |
400 m volný způsob | Čchen Jen (CHN) | 4:06,72 | Brooke Bennettová (USA) | 4:07,07 | Dagmar Haseová (GER) | 4:08,82 |
800 m volný způsob | Brooke Bennettová (USA) | 8:28,71 | Diana Munzová (USA) | 8:29,97 | Kirsten Vlieghuisová (NED) | 8:32,34 |
100 m znak | Lea Maurerová (USA) | 1:01,16 | Mai Nakamuraová (JPN) | 1:01,28 | Sandra Völkerová (GER) | 1:01,47 |
200 m znak | Roxana Maracineanuová (FRA) | 2:11,26 | Dagmar Haseová (GER) | 2:11,45 | Mai Nakamuraová (JPN) | 2:12,22 |
100 m motýlek | Jennifer Thompsonová (USA) | 58,46 | Ajari Aojamaová (JPN) | 58,79 | Petria Thomasová (AUS) | 58,97 |
200 m motýlek | Susan O'Neillová (AUS) | 2:07,93 | Petria Thomasová (AUS) | 2:09,08 | Misty Hymanová (USA) | 2:09,98 |
100 m prsa | Kristina Kowalová (USA) | 1:08,42 | Helen Denmanová (AUS) | 1:08,51 | Lauren Van Oostenová (CAN) | 1:08,66 |
200 m prsa | Ágnes Kovácsová (HUN) | 2:25,45 | Kristina Kowalová (USA) | 2:26,19 | Jenna Streetová (USA) | 2:26,50 |
200 m polohový závod | Wu Jen-jen (CHN) | 2:10,88 | Čchen Jen (CHN) | 2:13,66 | Martina Moravcová (SVK) | 2:14,26 |
400 m polohový závod | Čchen Jen (CHN) | 4:36,66 | Jana Kločkovová (UKR) | 4:38,60 | Jasuko Tadžimaová (JPN) | 4:39,45 |
Štafety
Muži | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4×100 m volný způsob | USA USA (USA) (Scott Tucker, Neil Walker, Jon Olsen, Gary Hall jun., (r)Bryan Jones, (r)Bradley Schumacher) | 3:16,69 | Austrálie Austrálie (AUS) (Michael Klim, Adam Pine, Richard Upton, Christopher Fydler, (r)Nathan Rickard, (r)Anthony Rogis) | 3:16,97 | Rusko Rusko (RUS) (Alexandr Popov, Roman Jegorov, Vladislav Kulikov, Děnis Pimankov, (r)Roman Jegorov, (r)Maxim Koršunov) | 3:18,45 |
4×200 m volný způsob | Austrálie Austrálie (AUS) (Michael Klim, Grant Hackett, Ian Thorpe, Daniel Kowalski, (r)Anthony Rogis) | 7:12,48 | Nizozemsko Nizozemsko (NED) (Pieter van den Hoogenband, Mark van der Zijden, Martijn Zuijdweg, Marcel Wouda, (r)Bas-Ido Wennekes, (r)Johan Kenkhuis) | 7:16,77 | Spojené království Spojené království (GBR) (Paul Palmer, Gavin Meadows, Andrew Clayton, James Salter, (r)Mark Stevens) | 7:17,33 |
4×100 m polohový závod | Austrálie Austrálie (AUS) (Matthew Welsh, Philip Rogers, Michael Klim, Christopher Fydler, (r)Geoffrey Huegill) | 3:37,98 | USA USA (USA) (Leonid Krajzelburg, Kurt Grote, Neil Walker, Gary Hall jun., (r)Jeremy Linn, (r)John Hargis, (r)Scott Tucker) | 3:38,56 | Maďarsko Maďarsko (HUN) (Attila Czene, Norbert Rózsa, Péter Horváth, Attila Zubor) | 3:39,53 |
Ženy | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
4×100 m volný způsob | USA USA (USA) (Lindsey Farellaová, Amy Van Dykenová, Barbara Bedfordová, Jennifer Thompsonová, (r)Catherine Foxová, (r)Melanie Valeriová) | 3:42,11 | Německo Německo (GER) (Sandra Völkerová, Franziska van Almsicková, Simone Osygusová, Katrin Meißnerová, (r)Antje Buschschulteová, (r)Silvia Szalaiová) | 3:43,11 | Austrálie Austrálie (AUS) (Sarah Ryanová, Rebecca Creedyová, Susan O'Neillová, Angela Kennedyová, (r)Kathryn Godfreyová) | 3:43,71 |
4×200 m volný způsob | Německo Německo (GER) (Franziska van Almsicková, Dagmar Haseová, Silvia Szalaiová, Kerstin Kielgaßová, (r)Antje Buschschulteová, (r)Janina-Kristin Götzová) | 8:01,46 | USA USA (USA) (Cristina Teuscherová, Lindsay Benková, Brooke Bennettová, Jennifer Thompsonová, (r)Trina Jacksonová, (r)Ashley Whitneyová) | 8:02,88 | Austrálie Austrálie (AUS) (Julia Grevilleová, Anna Windsorová, Susan O'Neillová, Petria Thomasová, (r)Emma Johnsonová) | 8:04,19 |
4×100 m polohový závod | USA USA (USA) (Lea Maurerová, Kristina Kowalová, Jennifer Thompsonová, Amy Van Dykenová, (r)Elizabeth Botsfordová, (r)Jenna Streetová, (r)Misty Hymanová, (r)Barbara Bedfordová) | 4:01,93 | Austrálie Austrálie (AUS) (Meredith Smithová, Helen Denmanová, Petria Thomasová, Sasan O'Neillová, (r)Samantha Rileyová, (r)Angela Kennedyová, (r)Sarah Ryanová) | 4:05,12 | Japonsko Japonsko (JPN) (Mai Nakamuraová, Masami Tanakaová, Ajari Aojamaová, Sumika Minamotová) | 4:06,27 |
Medailová bilance
V plavání se rozdělilo celkem 32 sad medailí.
Pořadí | Stát | Muži | Ženy | Muži + Ženy | Celkem | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zlato | Stříbro | Bronz | Zlato | Stříbro | Bronz | Zlato | Stříbro | Bronz | ||||||
1. | USA USA (USA) | 6 | 1 | 3 | 8 | 4 | 2 | 14 | 5 | 5 | 24 | |||
2. | Austrálie Austrálie (AUS) | 6 | 3 | 3 | 1 | 3 | 4 | 7 | 6 | 7 | 20 | |||
3. | Čína Čína (CHN) | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 2 | 3 | 2 | 2 | 7 | |||
4. | Německo Německo (GER) | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | 1 | 4 | 3 | 8 | |||
5. | Francie Francie (FRA) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 4 | |||
6. | Nizozemsko Nizozemsko (NED) | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | 5 | |||
7. | Rusko Rusko (RUS) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | |||
8. | Ukrajina Ukrajina (UKR) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | |||
9. | Maďarsko Maďarsko (HUN) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 3 | |||
10. | Belgie Belgie (BEL) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | |||
10. | Kostarika Kostarika (CRC) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | |||
12. | Japonsko Japonsko (JPN) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 3 | 5 | |||
13. | Slovensko Slovensko (SVK) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 3 | |||
14. | Itálie Itálie (ITA) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | |||
15. | Kanada Kanada (CAN) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | |||
16. | Švédsko Švédsko (SWE) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | |||
17. | Spojené království Spojené království (GBR) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | |||
18. | Portoriko Portoriko (PUR) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | |||
Celkem | 16 | 16 | 17 | 16 | 16 | 16 | 32 | 32 | 33 | 97 |
Externí odkazy
- Výsledky na intersportstats.com